פיטינו בת״א

עם נוכחות מרגשת, ריק פיטינו מבטא כנות כואבת בעודו נופל במלכודת קלאת׳ס.

  1. המגבת הלבנה, המקופלת בקפידה, שהייתה מונחת על הפרקט ביד אליהו ליד הספסל של פנאתיניקוס, צמודה לשלטי הפרסומת וסובלת מחרשות זמנית מזעקותיו של שי סידי, נבעטה אל האוויר על ידי נעל מעצבים איטלקית שעטפה כף רגל עצבנית, אל מול יד אליהו צהוב וגועש. הנעל הייתה שייכת לריק פיטינו, גם המגבת, והן נפגשו כשפיטינו הבין שאת המשחק הזה, גם את המשחק הזה, הוא לא עומד לנצח. המגבת שימשה מצע לברך שלו כשהוא כרע ליד ספסל הקבוצה תוך כדי ניהול המשחק, ספק מחפש מנח גוף שיספק מזור למכאובי הכדורסל של הקבוצה שלו, ספק מתפלל בפני פסל דמיוני של ישו שניק קלאת׳ס יקלע איזו שלשה. במקום ישו הופיע מלאך צהוב בשם אנג׳לו קלויארו. קלאת׳ס נותר עם אפס מחמש לשלוש.
  2. במסיבת העיתונאים לאחר המשחק, הכנות של פיטינו חרכה את הספוג של המיקרופונים שהיישירו אליו מבט. ״אין לנו קלעים״, הוא פתח ואמר, כאילו חיבר את דו״ח הסקאוט של יריבותיו. פיטינו ציטט את יובי בראון שאמר שכדי לנצח אתה צריך שלושה וחצי שחקנים שיכולים לקלוע. כשפיטינו מצטט את יובי בראון, אתה יודע שהוא שמע את זה היישר מהסוס, ולא מצא את זה בויקיציטוט. ובכך בעצם סיכם את הסיפור כולו. בלי קליעה אי אפשר לנצח. אבל אפשר להתבדח, ופיטינו התייחס להתבטאות מיתולוגית שלו מהתקופה שאימן בבוסטון והתקשורת והאוהדים שתו לו את הדם בקשית. בזמנו פיטינו אמר לאחר הפסד על הבאזר ש״לארי בירד, קווין מקהייל ורוברט פאריש לא עומדים להיכנס לחדר ההלבשה שלנו. והגיע הזמן שהעיר הזו תפסיק להיות שלילית כלפינו״. זו הייתה קריאת השכמה לעיר שלמה, אבל אף אחד בבוסטון לא אוהב שמעירים אותו עם האמת. ההתבטאות הזו סימנה את תחילת הסוף שלו בבוסטון. אתמול אמר, ״אם אפשר להשוות לתקופתי בבוסטון, אז אפשר להגיד שסטף קרי וקווין דוראנט לא עומדים להיכנס לחדר ההלבשה שלנו״. התייחסויות היסטוריות וחוש הומור הם מצרך חשוב למאמן מפסיד. הראשון בשביל הפרופורציה והשני בשביל השפיות. מכיוון שפיטינו מבין שעם הקבוצה החלשה שיש לו הוא לא יצליח לייצר שום דבר משמעותי ביורוליג, הוא מנסה להכתיב נראטיב של מנטור שבא לעזור, אחד שעובד עם החבר׳ה הצעירים, שנותן המלצות לבעלים על איך להצליח. לרגע זה נשמע כמו בלנדר סטייל אברם גרנט. תוכנית לא רעה למי שמבין שתוכנית הקאמבק שלו הולכת לשומקום ולכן מנסה להרחיק את עצמו מכל מה שיראה כמו לקיחת אחריות.
  3. השליטה המוחלטת של רכזים מיתולוגיים כמו דיאמנטידיס, ספאנוליס, שאראס, דה קולו, יוי ורודריגז בקבוצות בהן שיחקו, קצת עיוורה את מי שבחר לתת את פנאתיניאקוס בידיים של ניק קלאת׳ס. קלאת׳ס הוא החבילה הלא שלמה. סוג של מלכודת. לא ברור אם פיטינו נכנס למלכודת קלאת׳ס בעיניים פקוחות, אבל נדמה שעכשיו עיניו כמעט יוצאות מחוריהן. מלכודת קלאת׳ס היא להיות תלוי בעושה המשחק היחיד שלך, שיש לו את היכולת לנהל משחק ברמה הכי גבוהה האפשרית ביורוליג, ליצור ריווח, ללחוץ כדור, להגיע לטבעת, למצוא את האיש הפנוי, ליצור יתרון במשחק הפיק אנד רול ולהנהיג את הקבוצה. אבל בלי יכולת לעשות סל מבחוץ. בשנת 2019 זה לא יעבוד. גם המשחק אתמול היה יכול להיראות אחרת אם קלאת׳ס היה קולע מבחוץ. אבל כל זריקה שלו ציטטה את קורין אלאל והטבעת נפלה.
  4. פיטינו הוא אגדת כדורסל. מעבר לשיער המופלא לאדם בן 66, כל שערה עומדת במקום כמו חייל במצעד צבאי צפון קוריאני, עצם הנוכחות שלו בכדורסל האירופאי מרגשת, לא פחות, גם אם יש לו קבוצה פח כרגע. זו גם הוכחה שלא משנה מי אתה ומה עשית, בלי שחקנים טובים אי אפשר לנצח. קריירת המכללות האגדית, התקופה בניקס (שלשות ומשחק ריצה!), השערוריות (שני רק לקאליפרי) במכללות ובחיים האישיים, רק מוסיפים להילה. האיש חי חיים שלמים. בירידה מהפרקט לאחר המשחק, כך העיד בטוויטר רועי כהן מערוץ הספורט, פיטינו התבלבל, וכמעט יצא מהאולם. כהן כיוון אותו אל חדרי ההלבשה ופיטינו הודה לו על כך. זה היה יכול להיות תסריט משעשע אם היה יוצא לרחוב ונתקל באוהדי מכבי שדופקים שווארמה אחרי המשחק. פיטינו חזר ונכנס בדלתות חדר ההלבשה של הקבוצה. אולי היה מעדיף לתת למישהו אחר להיכנס לשם. אולי לארי בירד, אולי סטף קרי, אולי יובי בראון. אבל זה היה הוא, המורשת שלו, וניסיון הקאמבק שהולך ודועך. אבל תמיד תהיה לו את פרובידנס.

 

 

פרמיירה פרק 77-האם שוער שלא מוכן להיות מוחלף הוא גיבור או נבל?
עירפו את ראשו !

7 Comments

NoOne 25 בינואר 2019

אני רק שאלה , אחרי מסיבת העיתונאים הוא הלך למסעדה איטלקית , זרק את המארחת על הריצפה וניסה לתת לה בראש?

יאיר אלון 26 בינואר 2019

כשאתה לא כותב על פוליטיקה קרמר… תענוג

Yavor 26 בינואר 2019

טור נפלא.
תמיד נראה לי שקאלאתיס יקלע את הזריקה הבאה… הוא ממש אמן המשחק ונגזרתו העיקרית – הפיק אנד רול. סוג של גאון כדורסל ברמת הרונדו, ולכן (בהקשר סלטיקסי) היה זקוק לפירסים, אלנים וגארנטים שייהנו מאותה גאונות. כשיש סביבו סגל חלש, זה ייגמר בהבלחות קסומות מדי פעם אבל בסך הכל לא משהו שאפשר לבנות עליו לאורך זמן

דובינסקי 26 בינואר 2019

לא סובל אותו. חבל שהיוונים נתנו לו במה באירופה.

יואב 27 בינואר 2019

קרמר,
מת לקרוא פוסט/טור על מכבי ועל מאמנה.

אריה לייב טרוצקי 27 בינואר 2019

התעצבתי על חיזלו"שו של טור הבחירות. כיף שמאמנים אמריקאים עם קלאס באים לאירופה, אבל זה בעיקר כיף ונגמר מהר, כמו עם לארי בראון בטורינו. קלאתיס הוא הפנים של פאו, אבל הפנים המיוסרות של ניק הן רק מסיכה שמאחוריה מסתתר יאנאקופולוס.
ההחלטה לבנות על ניקולס את הקבוצה (לא סביבו, עליו)היא בעיקר ההחלטה להזיז מהדרך שחקנים טובים אחרים שאולי יעזרו מקצועית, אבל לא טובים לבעלים. תודה

צבי 28 בינואר 2019

מאוד מתפלא שלא השווית את פיטינו למנדלבליט את קלאת'ס ליאיר נתניהו ואת דה קולו- למפכ"ל היוצא אלשייך

Comments closed