עשר הערות על הניצחון על ליטא

איך השחקנים בני ה19 שלנו גרמו לבני ה19 שלהם להיראות צעירים יותר, במובן הרע של המילה.

צילום: fiba.basketball

  1. ה״האדל״ בידינו. הקרב הראשון בין ישראל לליטא נערך בעליית שתי הקבוצות לחימום. הליטאים הקדימו את הישראלים לעיגול האמצע, מקום בו הקבוצה הביתית עושה את ה"האדל" שלה. אבל אז בא ים מדר. לא, לא, לא, שפת גופו אומרת, פה זה לא קובנה, לא וילניוס, לא קלאיפדה. פה זה ת״א. קצת דחף, קצת הבליט חזה, קצת האריך צוואר, החברים באו לעזור והליטאים יצאו מהעיגול כמו חתול שמגורש מהספה הכי נוחה בבית. מדר זרק לעברם מבט מנצח ומשם הדרך לפירוק התחילה. הגישה הזו חילחלה לפוזשן הראשון. ארבע ריבאונד התקפה ישראלים שהסתיימו בסל. הרצון הוא כוח אלוהי.
  2. מבחינת הכדורסל הישראלי, הניצחון על ליטא הוא ניצחון ענק. לא פחות. לא הפרזה. לא הגזמה. לא אידיאליזה של איזוטריה. בלי לשכוח את העובדה על מחסור בשחקן ליטאי כזה או אחר. ישראל ניצחה אתמול לא רק באספקט הטקטי, המקום הבטוח של המאמנים שלנו, אלא גם בזה הפיזי, הטכני והמנטלי.
  3. באספקט הטקטי מדובר בארגז הכלים הידוע של אריאל בית הלחמי. החילופים על וליצ׳קה הרכז הליטאי גמרו אותו לגמרי, והוא הגיב בבחירת זריקות רעה וקבלת החלטות לא טובה לציפוף ההגנתי וללחץ הבלתי פוסק שהופעל עליו. השחקנים בני ה19 שלנו גרמו לבני ה19 שלהם להיראות צעירים יותר, במובן הרע של המילה. האיזורית הלוחצת גבתה עוד קורבן, וגרמה לליטאים לצאת מהשטף ההתקפי ולחלק נכבד מ20 האיבודים שהיו להם.
  4. באספקט הפיזי הנבחרת הזו, כמו קודמותיה בשנתיים האחרונות, מתמודדת בגבורה עם בני המחזור שלהם מבחינה הגנתית. אם ליריבה יש גבוהים אתלטים הם יקבלו את נועם אביבי, דני אבדיה ותומר פורת, גבוהים לא אתלטים יצוותו ליותם חנוכי, גארדים זריזים לים מדר, עידן אלבר ויאיר קרביץ וגארדים מסיביים יותר לרז אדם. עמית זיס יכול לשמור על כל דבר שזז, גבוה או נמוך. הדיסקט הישראלי התחלף כבר מזמן והבנייה הגופנית שנעשית באגודות עם דור חדש של מאמני כושר, שבונה אתלטים בלי להזניח את הטכניקה, ושם דגש על שרירי ליבה, חימומים דינאמיים, שיווי משקל וכוח מתפרץ, נותן את אותותיו. זה גם דור עם מוסר עבודה הרבה יותר גבוה מדורות קודמים. הביקורת עליהם שהם כבר לא יורדים למגרש הבלטות ליד הבית כדי לחזק אינסטיקנטים כבר לא רלבנטית. האינסטיקנטים יבואו, ראה ים מדר. זה נכון שמרבית השחקנים יסיימו כשחקני ליגה לאומית ושיפולי ליגת העל, והקמפיינים האלה יהיו שיא הקריירה עבור רבים מהם. אבל ככה זה, מישהו צריך להיות בינוני בחיים האלה.
  5. בהיבט הטכני מהפכת הקליעה העולמית הגיעה גם אלינו. מי שלא קולע שלשות שיתרכז בלימודים.
  6. ההיבט המנטלי קצת מעוות את העניינים כי יש אווירה ביתית נהדרת שנותנת דחיפה אדירה. אבל הקשיחות המובנית אצל רבים מהשחקנים, היכולת להוציא לפועל תוכנית משחק אגרסיבית, להתנפל על היריבה, לצאת מפיגורים מוקדמים הם סממנים של משהו עמוק יותר, שהיה בא לידי ביטוי גם ללא ביתיות. מי שמבלה באולם הדרייב אין בימי האליפות ורואה את כל הקבוצות מספר פעמים, נדהם מהדיסוננס שליטא יצרה במשחקים עד רבע הגמר, לקטנות המנטלית שישראל הצליחה לגרום לה. גם על פניהם הלבנים ניתן היה לזהות שהם הפכו, כמאמר השיר, לגוון לבן יותר של חיוור. וחוצמיזה, האנרגיה הישראלית בנבחרת הזו נותנת תחושה שהישראלים משחקים כאילו הליטאים, המונטנגרים והאוקראינים הם אמריקאים זרים שבאים לקחת להם את מקומות העבודה.
  7. סימן לעובדה שים מדר רואה את התמונה הגדולה: כשאופק מלכה נכנס, הליטאים קיבלו טכנית. דני אבדיה הלך לכיוון העונשין כדי לזרוק את הזריקה, אבל מדר ניגש אליו, הזיז אותו והביא את מלכה, כדי שהקלעי הזה ירגיש את הכדור וייכנס למשחק. אבדיה הבין וזז. מלכה עמד יותר מדיי זמן על הקו לפני שהשופט הגיש לו את הכדור והחטיא. אבל מהלכים כאלה הם עוד לבנה בחומת המנהיגות של ים מדר.
  8. אם הייתי ליטאי מהסוג האנטישמי הייתי אומר שהשיפוט אתמול היה יהודי מדיי.
  9. הקהל. עזבו את העידוד, הרעש, תחושת הקולג׳ שדיברנו עליה בפוסט הקודם, שכולנו שותפים ללימודים במכללת ישראל. זו הפרספקטיבה בה אנו צריכים לראות את המשחקים הללו. לא משנה שיש קולג׳ים אחרים, גדולים יותר, או שיש שחקנים שבאים לשנה והולכים לנבא. זה הקולג׳ שלנו ואנחנו אוהבים אותו. הקהל הישראלי רואה כדורסל כבר המון שנים, ויודע לזהות מה איכותי ומה בלוף. הנבחרת הזו היא לא בלוף. הקהל יזהה מהלכי הגנה איכותיים, מאבק על ריבאונד או סתם ״האסל״. הוא יכיר תודה על מאמץ גם אם תגיע החטאת לייאפ. זה קהל שבע משחקנים זרים, ממתאזרחים לרגע, מחישובי עלייה לפלייאוף היורוליג, מסיבוב שלישי נטול עניין, מחוקים רוסיים וממתווים להסדרת מעמד השחקן הישראלי. זה קהל שהשבוע האחרון הוא שבוע הכדורסל הכי מזוקק שהיה לו מאז הזכייה של העתודה לפני שנה.
  10. בסיום המשחק הליטאים כבר קיבלו את עיגול האמצע להאדל של סיום המשחק. הישראלים הראו נדיבות של מנצחים.

 

פסטיבל נובאק (פודקאסט עם גלעד בלום)
מול מי אנחנו משחקים - יואב בורוביץ'

35 Comments

Matipool 19 ביולי 2019

יפה כתבת ואגב – כתבת עשר הערות שזה עוד יותר טוב מתשע.

דורון קרמר 19 ביולי 2019

תודה תוקן.

עמית גלילי 19 ביולי 2019

איזה כיף לקרוא.
אלוף

איציק 19 ביולי 2019

שאלה, כל הזמן יש ויכוח בין אלו שבעד חוק רוסי, פולני או אוקראיני כדי לשריין מקום לשחקן הישראלי. מנגד יש אני ושכמותי שטוענים שלא חוקים אלה להשקיע בצעירים וכשהם יגדלו ויהיו טובים הם יקבלו את מקומם באופן טבעי ללא חוקים מיותרים. האם הדור הזה הוא כבר כזה שיכול בעוד שנתיים שלוש להיכנס לרוטציה של הסגלים בליגת העל (לא לסגל אלה רוטציה של 15-25 דקות משחק) בלי שום חוק שריון או שהוא עוד לא ברמה וצריך להמתין עוד כמה מחזורים?

אדם 19 ביולי 2019

אתה ודומך כל הזמן שוכחים את חוקי המס – התחרות לא הוגנת והחוק הרוסי עושה אותה טיפה יותר שפויה.

איציק 19 ביולי 2019

אני לא שוכח את חוק המס, ואני לא יודע מה שכחו או לא שכחו דומי. חוק המס הזה אינו קשור לכדורסל, הוא חוק מדינת ישראל וכל פעם יש ליצנים שמבקשים לבטל אותו. איגוד הכדורסל לא יכול לעשות את זה. זה אמור להיות ברמה ממשלתית או לגבי כולם, כולל עובדים זרים אחרים, או החרגה כלשהי לשחקני כדורסל, או ספורטאים בכלל. כיוון שאין לזה קשר לעניין חבל שאתה מעלה זאת. החוק הרוסי חל לא בגלל המס ויבוטל לא בגללו. חוק רוסי נועד לתת דקות לשחקנים שלא רצו להתאמץ. הדור הזה נראה דור אחר שמגיעות לו דקות ללא החוק ולא צריך לקלקל אותו עם חוק מפנק שיגרום להם לאמץ הרגלי דור קודם. אם יהיו טובים וידפקו בגלל חוקי המס הם ימצאו קבוצות בחול שיתנו להם דקות.

אדם 20 ביולי 2019

מי שבגלל החוק הרוסי מוותר לעצמו לא היה יוצא שחקן גם בלעדיו ולרגע לא טענתי שקל לבטל את חוק המס. אבל, כשאתה מתמודד על מקום מול שחקנים שהעלות שלהם למעביד, ואין הרבה כסף בכדורסל, היא חצי, אתה בבעיה. ואם לא ישמרו עליך אתה תיעלם כי התשלום עליך גבוה מידי.

אמיתי 20 ביולי 2019

בדיוק. החוק הרוסי לא נועד להחליף השקעה בנוער מתקנים וכו. המצב עם המס אבסורדי

איציק 20 ביולי 2019

אני אסכים אם זה רק אם אראה זאת במציאות עוד כמה שנים ואסביר. השחקן הישראלי ירד ברמתו בגלל חוסר השקעה בגילאים הצעירים ולא בגלל החוק הרוסי. כל הנבחרות הצעירות ירדו בדרגים, וגם הבוגרת כמובן לא משהו. מאז שפיני הגיע להיות אחראי על הנבחרות באיגוד יש תזוזה מאד רצינית, כל הנבחרות עלו דרג ונבחרת הנוער לפני שנתיים עלתה לגמר, שנה שעברה זכתה והשנה מצליחה. מספרים שפיני חורש את כל הארץ מייצר פעילות גדולה (לא לבד כמובן ובתמיכה). אם שיפור זה לא יתבטא בשחקנים שמגיעים לליגת על ומקבלים דקות משמעותיות זה באמת יהיה אבסורד. השחקנים מהדורות הקודמים, פשוט לא הגיע להם, לרובם המוחלט. עד אז מקווה שכבר לא יהיה חוק רוסי.

אדם 20 ביולי 2019

מכל ההודעה הזו אני לא מבין מה יש לך נגד החוק הרוסי. רק בזכותו יש כאן את תומר גינת ובר טימור. רפי מנקו לא מצליח להתקדם מספיק וזה ממש לא בגלל החוק הרוסי וזה גם לא המצב של דאוסן שאפילו יצא מהארץ. לדעתי, הפגיעה היחידה שיש לחוק הרוסי היא כלכלית בבעלי הקבוצות וזה מחיר סביר בסך הכל.

איציק 20 ביולי 2019

אני חושב שתומר גינת וכנראה גם בר תימור היו משתלבים גם ללא חוק רוסי. רפי מנקו במתכונתו הנוכחית, איתי שגב ואחרים פשוט לא ראוים להיות בליגת על, והם עוד שחקני נבחרת. זה מסביר את עומק הבור. האסון הוא שהחוק הרוסי אחפשר שמנקו ושגב לשחק ויצר רושם שהם שווים משהו.

גיא זהר 20 ביולי 2019

את חוק המס לזרים צריך לוותר. את ההסכמים עם ארה"ב אי אפשר לוותר ולכן אם אתה מתאזרח והקבוצה משלמת עליך פחות מס בגלל האזרחות האמריקאית שלך, שיוטל עליה קנס שיעבור למינהלת ויחולק בין הקבוצות שלא פועלות בדרך הזו.

טרנטה 19 ביולי 2019

לא מבין גדול בכדורסל אז אין לי מושג איך מודדים את הכשרון של אבדיה והפוטנציאל שלו מול לוקה דונצ'יץ' למשל.
אני כן יודע שלאחרון נתנו להוביל קבוצה גדולה ביורוליג כבר בגיל צעיר מאד בעוד אבדיה מקושש דקות בליגת העל.

7even 21 ביולי 2019

בול, טרנטה.

קלבדוס 19 ביולי 2019

יפה.
אגב הזריקה הטכנית – מה פתאו אבדיה, הגרוע מהקו, לוקח אותה? ולא בפעם הראשונה. זו אליפות אירופה, או משחק אימון ושיפור סטט', עבור אבדיה והסקאוטים שלו?

אדם 19 ביולי 2019

זה נראה שהסיבה היחידה שאבדיה נראה טוב היא בגלל שהוא אתלט בשתי דרגות יותר טוב ממי שנמצא איתו על המגרש. לפחות. טכניקת הזריקה שלו קטסטרופה והאופי שלו נראה דפוק (דורש לזרוק טכניות מהקו. ליצן.)

נתן אדלר 20 ביולי 2019

כל כך נהנתי מאבדיה. אלף אלפי הבדלות, הוא מזכיר לי את טוני קוקוץ' ביכולת שלו לנהל את העינינים מגובה כזה. נהדר ממש.

משה 20 ביולי 2019

אבדיה זה כישרון שלא היה פה מעולם והוא יהיה שחקן גדול – גם אם יש כמה אוהדי הפועל שמנסים להגיד אחרת. לא ברור לי גם למה צריך להפוך את הדיון סביב שחקני נבחרת לעניין של יריבות בין הקבוצות. הוא גם בגיל שיוכל להיות בעתודה גם באליפות הבאה, זה לא יקרה כי הוא יתכונן לתחילת העונה בנבא.

אדם 20 ביולי 2019

נכון, כי אוהדי הפועל לא מסוגלים להיות אוביקטיביים. ממה שאני ראיתי אבדיה מוכשר בראיית המשחק ובאתלטיות. מכניקת הזריקה שלו ברמה נמוכה והאופי שלו, לפחות ממה שנראה מהצד באליפות, מרגיש קלוקל. ילד בן 18 ששיחק עשר דקות בבוגרים וכבר משתמש במונח הקריירה שלי זה מדאיג.
הלוואי ויצא ממנו משהו כי יש עם מה לעבוד אבל הוא ממש רחוק מלהיות מלוטש והיום לשחקנים עם זריקה כמו שלו אין הרבה מקום.

משה 20 ביולי 2019

נראה לי שאני לא צריך להגן עליו אחרי היום. הכישרון הכי גדול שראה הכדורסל הישראלי בפער עצום. הוסיף נתח אדיר של מנהיגות כשלכולם רעדו הרגליים. הצגה.

נתן אדלר 20 ביולי 2019

לא יודע מי אוהד הפועל וגם מזיז בגדול. דני אבדיה המוגבל בטכניקת הקליעה ועוד תופינים, מביא את ישראל לגמר עם שורה סטטיסטית של 26 נקודות 11 ריבאונד 4 חטיפות ו4 חסימות. אדם מוזמן לתרום את משנתו הכדורסלנית ויכולת החיזוי שלו ביחס לטכניקת הקליעה. כולנו אוזן. הכי קרוב לקוקוץ', אדם. אם אתה בכלל יודע על מי אני מדבר.

אדם 21 ביולי 2019

מכיוון שהאחרון מבינינו שטען טיעונים לאל קשר למציאות היה אתה (גל מקל) אז אני אתעלם מהמשפט האחרון.
שורה סטטיסטית היא חסרת משמעות. ושלא יובן לא נכון, מבחינת משחק, גם מול ליטא וגם אתמול הוא היה הכי טוב על המגרש אבל השאלה היא מדוע הוא הכי טוב על המגרש. אז לילד יש כישרון בקריאת המשחק ואתלטיות עם מימדים ואתלטיות שלא מאפיינים את אירופה יותר מידי ולכן הוא מתעלה. ראיתי אותו משחק כמה דקות בבוגרים והוא היה מפוחד ולא רלוונטי וראיתי אותו משליך אבנים מהקו ומהשלוש ואני לא זוכר אותו לוקח זריקת חצי מרחק. אז כמו שאמרתי, הילד מוכשר אבל אם הוא לא ישפר את הבעיות הברורות לחלוטין שיש לו אז התקרה שלו היא כאן ועכשיו. וזה בלי לדבר על האופי שלו שמצטייר באליפות הזו.

ואני חושב שקטש היה מוכשר ממנו.

נתן אדלר 21 ביולי 2019

מסכים איתך בקשר לקטש. המיוחדות של דני היא גובהו וסיגנונו. גנים סרבים מובהקים. לא נולדים כאלה בישראל.

7even 21 ביולי 2019

משה שואל ועונה לעצמו
כישרוני הבחור…
"אבדיה זה כישרון שלא היה פה מעולם והוא יהיה שחקן גדול – גם אם יש כמה אוהדי הפועל שמנסים להגיד אחרת. לא ברור לי גם למה צריך להפוך את הדיון סביב שחקני נבחרת לעניין של יריבות בין הקבוצות"

לא נגענו.

משה 21 ביולי 2019

שבע,
תרשום לפרוטוקול שאין לי שום יחסים לא עם מכבי ולא עם הפועל – אדיש אליהן באותה מידה. ההתעקשות של אוהדי הפועל בפורום להקטין את הכישרון של אבדיה מביכה. אדם התייחס בצורה עניינית אבל אחרים נתנו טיעונים פאתטים. התגובה שלך רק מחזקת את הטענה.

איתמר 20 ביולי 2019

ללא החוק הרוסי, ים מדר לא היה מקבל מדני פרנקו אפילו דקה אחת משמעותית בעונה שעברה.
הוא הפך לשחקן רוטציה לגיטימי בגלל החוק הרוסי.
בליגה של זרים ומתאזרחים לים מדר לא היה סיכוי.
לכן נדרש מתווה שיהיה שוויוני לכל הקבוצות עם מספר אחיד של זרים ומתאזרחים (חמישה בסך הכל וללא החרגה של מכבי) ויכיר בכך שמדובר בליגה ישראלית שבה שחקנים ישראלים חייבים לקבל דקות משמעותיות.
האלטרנטיבה לליגה ישראלית היא ליגת כדורסל בישראל שלא תהיה בה הגבלה על מספר הזרים והמתאזרחים.
הטענה הקבועה על עצלנותם של השחקנים הישראלים מתעלמת מכך שרוב הזרים והמתאזרחים שמגיעים לישראל הם שחקני כדורסל בינוניים ביותר והם באים לכאן בגלל החיים הטובים והנוחים ולא בגלל שנדרש מהם מאמץ מיוחד באימונים.

קורא בין השורות 20 ביולי 2019

חלק מהזרים האלה אכן בינוניים ועדיין מקבלים עדיפות מהמאמנים על פני מקביליהם הישראלים. אני מאמין שאם באימונים הישראלים היו מראים יכולת טובה יותר מאותם בינוניים אז הם היו נמצאים יותר זמן על הפרקט.
החלק האחר של אותם זרים הוא מצויין (בטח ביחס לליגה) ובד"כ מוצא לעצמו חוזה טוב יותר בליגה טובה יותר (כולל יורוליג ולעיתים לnba) אז אולי אלה לא החיים הנוחים כמו האפשרות לקבל חשיפה בליגת העל עם קבוצות שמוכנות להמר על זרים עלומי שם בגלל הן יכולות להחליף אותם כמו גרביים.
אם אתה רוצה לתת צ׳אנס לישראלים להתחרות בזרים שמגיעים לליגה אז צריך להתחיל בחוק הזה כי הזרים שבאים מתחרים כרגע על דקות משחק עם המחליפים הפוטנציאלים שלהם מקלטות הווידאו של הסוכנים.

הסיכוי של ים מדר להצליח תלוי ביכולת שלו. הוא צריך לשפר את הפיזיות שלו ואת ההגנה על מנת שיוכל לשמור על אותם זרים אמריקאים (דבר שרק יועיל להתפתחות שלו כשחקן ולהמשך הקריירה שלו)

איציק 20 ביולי 2019

הזרים שמגיעים לפה מאד בינוניים עד חלשים (מפרש את מה שאתה כותב, וזה לא אומר שאני מסכים עם הכתוב) עד כדי כך שהם משחקים לפני הישראלים שרשומים בקבוצה. מעניין מה זה אומר על רמת הישראלים המוכשרים והמצוינים.
המתאזרחים והישראלים יושבים על אותה בלטה בחוק הרוסי לכן הוא לא פותר את בעיית המתאזרחים והטיעון שלך לא מחזיק מים.
אני חושב שאתה צריך לעדכן את התגובה שלך.

S&M 20 ביולי 2019

המשפט האחרון בסעיף 4 קצת צורם.

אלעד כץ 20 ביולי 2019

אולי צורם אבל נכון. רוב רובם של האנשים בינוניים, בטח בתחום עיסוקם.

איציק אלפסי 20 ביולי 2019

תענוג דורון. הלוואי שתהיה אליפות עתודה כל חודש שתכתוב לנו יותר…

דורון קרמר 21 ביולי 2019

תודה איציק. פעם בשנה גם טוב…

חמציץ 21 ביולי 2019

קרמר, שאלה אליך, אבל ברצינות: למה אתה לא כותב יותר? כל יום למשל, נשמע לי כמו תדירות מתאימה. נסתפק גם בטור כל שבוע.

דורון קרמר 21 ביולי 2019

כותב בעיתון. לא כל יום אבל לפחות פעם בשבוע.

MG 21 ביולי 2019

יופי של כתבה.
יופי שהתאפקת ולא הכנסת פוליטיקה.
איפוק זה כוח.

Comments closed