אליפות עם חצ׳קונים

ישראל אלופת אירופה לנבחרות עתודה. יש תארים יפים מזה, אבל ליד אף אחד מהם לא מופיע השם ישראל.

צילום: fiba.basketball

1

שלום אופוריה, להתראות בינוניות. הציניות לא עברה במגנומטרים של הדרייב אין. יש כאלה שיראו בזה אליפות עם כוכבית, בגלל השחקנים שלא הגיעו. אנחנו נראה בזה אליפות עם חצ׳קונים, בגלל אלה שכן הגיעו, והם כולם שלנו.

2

אבל לפני הניתוחים והתובנות, לפני המסקנות מרחיקות הלכת של האופטימיסטים מדיי, לפני צינון ההתלהבות של הציניקנים, יש פרטים. והפרטים ברורים, נכוחים, מול עינינו: הקונפטי עף לחלל האולם ונמשך על ידי כוח הכבידה לרצפה, מדליות הזהב הונחו אחר כבוד סביב צוואר, חלקם ימוסגרו ויוצבו באמצע הויטרינה בסלון, חלקן יזרקו לקופסת קרטון ותישכחנה. טלטול הגביע התבררה כהנפה כושלת, די ברור שלא עבדו על זה באימונים. דגל ישראל עלה לתקרת האולם, מימינו הספרדי, משמאלו הגרמני, ״תשתחוו יא בני זונות״, לחשה פיסת הבד הכחולה-לבנה לקולגות האירופאיות שלה. ואז ״התקווה״, והיא הכי מרגשת כשהיא מנוגנת ללא זמרים, ללא אינפופים, רק עם סולו קהל (לכל אורך האליפות אגב). והשורה התחתונה: משפט שהמקלדת לעולם לא תתעייף מלכתוב: ישראל אלופת אירופה לנבחרות עתודה. יש תארים יפים מזה, אבל ליד אף אחד מהם לא מופיע השם ישראל.

3

המשחק מול הצרפתים גבה מנבחרת ישראל מחיר פיזי עצום, וברוטציה קצרה יחסית. מול ספרד המוכשרת לקח זמן להצית את הניצוץ. תומר פורת שמר אותנו בחיים עד שהגיע עידן אלבר. איזה בחור חסר פחד. בבחירת הזריקות, בחדירה על גבוהים, באינטנסיביות ההגנתית. יש שחקנים שצריכים ביטחון ממאמנים, אלבר הוא מהסוג שנותן ביטחון למאמן ועוד יותר ביטחון לקהל. רגע של פרופורציה: אלבר, פורת ונועם אביבי ירדו השנה עם כפ״ס מהליגה הלאומית לליגה השלישית. אלבר נתן עונה סבירה ומעלה, השניים האחרונים לא השאירו חותם. בגלל שאני תושב העיר, ראיתי לא מעט משחקים של הקבוצה. זו הייתה קבוצה שניסתה להישאר בליגה בתקציב נמוך והבמה ניתנה לצעירים הללו. ועדיין, לאביבי ופורת היה קשה. אין להם גוף ואתלטיות להתמודד עם זרים בעמדה שלהם בליגת העל. ספק אם הם יכולים להתמודד עם זרים בליגה הלאומית. אולי הם צריכים עוד שעות מנוע. הדילמה היא לגביי אלבר. הוא לא נופל מניב משגב שעשה פריצה יפה השנה בנהריה. לכן מקום שיאפשר לו דקות משמעותיות, לא חשוב באיזו ליגה, הוא קריטי. חוסר הפחד שלו מדבק. אם הוא היה כוכב רוק היו בוודאי לא מעט שלטים בהופעות שלו עליהם היה כתוב ״עידן, תעשה לי ילד״. אבל נראה לי שאם כבר ילד, עדיף שזופי אבדיה יעשה אותו.

4

למייק שמיץ יש את העבודה השנייה הכי טובה בעולם. הוא אנליסט הדראפט של ESPN (וגם עוזר המאמן של נבחרת אוגנדה!), ובמסעותיו בעולם הוא מנתח את הסיכויים של פרוספקטים ממכללות, תיכונים ומהכדורסל הבינלאומי, ועל כן בילה את השבוע האחרון באליפות העתודה. מדובר בסלבריטי של עכברי כדורסל. הציוצים שלו השבוע נראו כך: דני, דני, דני, ים, דני, ים, אלוסן הספרדי, דני, ים, דני, איזה ליטאי, דני, דני, ים, פולני פלוני, דני, דני. כשהוא כותב את הדו״חות שלו הוא מציין את המספרים המרשימים, את האנליטיקס, אבל גם את הנוכחות, היציבות, הקשיחות והפוטנציאל. גם אם ים מדר הוא לא חומר לNBA, צורת המשחק שלו בטורנירים כאלה (שמיץ ראה אותו כבר בטורניר הנוער ע״ש אלברט שוויצר בשנה שעברה) פוקחת עיניים ומכניסה לרשימות. מכאן ועד להיכנס לליגה הדרך ארוכה וכנראה חסומה עבור מדר, אבל מה רע להיות ברשימה כדי להגדיל חוזה במקום אחר?

שמיץ טוען שגובה הבחירה במעלה הדראפט של אבדיה תלויה בעונה שתהיה לו במכבי. הוא לא חייב לשחק 30 דקות אלא להראות שהוא יכול לתרום ברמה הגבוהה גם אם זה לזמן קצר. בניגוד לדראגן בנדר, הוא נראה הרבה יותר מוכן. תואר הMVP כשאתה השחקן השני הכי צעיר באליפות זה תיבול לא רע לדו״ח שמוגש לGM כלשהו.

העבודה הראשונה הכי טובה בעולם, אם תהיתם, היא לשחק כדורסל.

5

פעם היו אומרים שמכבי ת״א הורסת את הכדורסל הישראלי. זה היה בתקופה בה שליחים של פיצות ראו דברים שהם לא היו צריכים לראות. אבל לנבחרת הזו יצאו אבדיה, אלבר, זיס ופורת. עם הניהול של אלון בן זקן והאימון של אורן אהרוני. גם נתניה נתנה את חלקה תחת רובי בלינקו עם רז אדם, אופק מלכה ויאיר קרביץ. חנוכי מגלבוע. מדר מהפועל ת״א. אביבי מהאקדמיה ז״ל. הקמת האקדמיה דחפה את האגודות לעבוד נכון יותר וקשה יותר. אלה התוצאות.

6

בזרמים התת קרקעיים של הכדורסל הישראלי זורמת חברה שנקראת ״שחקן אמיתי״. זו חברה בבעלות עידן אבשלום וכנרת בלאט והיא עוסקת בפיתוח כדורסלנים בגילאים צעירים וליווי שלהם במעטפת רחבה עד (ובעיקר אם) שהם הופכים להיות שחקני בוגרים. זה קונספט שנחשב מהפכני בכדורסל הישראלי, שילוב עסקי עם פן מקצועי. הם פתחו מרכזי מצוינות בכל רחבי הארץ, עושים מחנות קיץ (גילוי נאות: עבדתי קיץ אחד במחנה שלהם), אימונים אישיים, ונותנים מעטפת פיזיולוגית, תזונתית ומקצועית לשחקנים צעירים. השמות שעובדים בה נוצצים, החל מהמאמן הלאומי והמאמן של ירושלים עודד קטש שמשמש מנהלה המקצועי, דרך ליאור ליובין, יניב גרין, דני גוט ועד דייויד בלאט שמשמש יועץ מקצועי. ״שחקן אמיתי״ לא מסתפקת רק בזה. בשנים האחרונות החברה השתלטה על קבוצה בליגה הארצית (שוהם) שמשמשת אותה כפלטפורמה לשחקנים של החברה. חלק מהשחקנים הבוגרים של ״שחקן אמיתי״ משלמים לחברה ומקבלים במה, ובעצם משלמים על מנת לשחק. קונספט מהפכני כבר אמרנו?

אבל למה זה קשור לנבחרת ישראל? כי ״שחקן אמיתי״ קיבלה לאחרונה את השליטה על קבוצת הליגה הלאומית מנתניה, שהייתה בכאוס ניהולי ומנוהלת על ידי העירייה, ששמחה להוריד את כאב הראש הזה מעצמה. ליאור ליובין, בתפקידו כמאמן גלבוע/גליל, ישמש מנהל מקצועי. בוא נניח לרגע שזה לא זילות תפקידו כמאמן בליגה הראשונה תוך כדי ניהול מקצועי של קבוצה בליגה השנייה (או שאולי רק השם ליאור ליובין יהיה המנהל המקצועי ובפועל ינהלו את זה אנשים אחרים?). השליטה בנתניה זו חתיכת בוננזה עבור ״שחקן אמיתי״, שמקבלת פלטפורמה גדולה יותר ומפתה יותר עבור שחקנים צעירים. לבריאות שיהיה לה ואם היא תצמיח שחקנים עבור הכדורסל הישראלי כולנו נרוויח מכך. אבל גם רז אדם, הגארד הדינמי של נבחרת ישראל שנתן טורניר מצוין, אמור להמשיך בנתניה, והוא לא שייך לחברה. ועם כל הכבוד לאינטרסים העסקיים של ״שחקן אמיתי״ ולחשיבה מחוץ לקופסה שלה, טובת הכדורסל הישראלי צריכה את רז אדם משחק דקות משמעותיות בנתניה השנה. הוא כבר שחקן אמיתי.

7

אוהדי הפועל ת״א שימו לב: השבוע האחרון הראה שהאולם המופלא שלכם יכול להיות מקום נעים, ידידותי לילדים ולמבוגרים, מלא באהבת ספורט ובאנרגיות חיוביות. לא היה צריך לשים אטמים באוזניים של הילדים, ולא היה צריך לחלק למבוגרים כדורים נגד בחילה. היציע של האולטראס שלכם היה מלא בתלמידי מכינה דתית והעידוד שלהם לא התקרב לעוצמות האדירות שלכם. אבל הכוונות שלהם היו חיוביות יותר. האנרגיה בריאה. לא היה שם שלט שאמר 100% Anti Maccabi. לא היה אנטי בכלל. הכל היה בעד. היו מלא דגלי ישראל ושלט שאמר ש״היהודים באים״. זה לא אומר שאתם צריכים לאמץ את הפירוטכניקה הזו. אתם באמת לא מייצגים את ישראל ולמי אכפת מי יהודי ומי לא. אבל זה יעשה למועדון שלכם שירות טוב אם תאמצו את הרוח החיובית. גם לכם ברמה האישית. שנאה זה דבר רעיל. אל אל הפועל.

 

לבוגרת. עכשיו - יואב בורוביץ'
הפסד ברומניה

15 Comments

פרילי 22 ביולי 2019

כל מילה על אלבר, דפק שלשת סטף קרי לאחר מכן עוד שלשת קוואי עם שלושה קפיצות על הטבעת, ובאיזה טיימינג.

אריאל 22 ביולי 2019

הזכיר לי את פניני, מוגבל אבל ערמומי. גם במבט הממזרי.

Oded 22 ביולי 2019

הזכיר לי את טפירו, לאט לאט אבל אי אפשר לעצור אותו (ברמות האלה…)

ארז 22 ביולי 2019

מעולה.

קרקו 22 ביולי 2019

מה שסיכם עבורי את המשחק ואת הטורניר היה הסל של פורת, שזרק מאחורי הקשר. חבר'ה עם ביצים, שמעזים לעשות פסיכיים – וגם נהנים על הדרך.

קרקו 22 ביולי 2019

מאחורי הקרש, כמובן.

matipool 22 ביולי 2019

מעולה. הרחבת ופיתחת את הטור המתומצת בעיתון הבוקר .. (-:
גם אני תושב כפ"ס והגיע הזמן לאולם קצת יותר ברמה מהאולם ב"יובל" (מכיר את המקום כי הבן הקטן עולה ל-ד' והוא בביה"ס לכדורסל של הפועל כפ"ס למרות שאין ממש קשר בינו לתחום. זה בשביל להיות עם החברים שגם הם, מה לעשות, לא אלו שיביאו תקווה לכדורסל הישראלי) שלא לדבר על אצטדיון לויטה שהיה אנפילד בשבילנו כשהוקם אחרי האורווה.
סעיף 6 קצת מטריד. בעצם יותר מקצת.

אריק האחר 22 ביולי 2019

יופי של פוסט
תודה

red sox 22 ביולי 2019

אתה חושב שמייק שמיץ שם לב שאבדיה חטף 4 שלשות רצופות על הראש מהשחקנים ששמר עליהם אתמול?

אלכס 23 ביולי 2019

בוודאי שמייק שמיץ שם לב, זה הזכיר לו את רוב שחקני ה-NBA של ימינו.

גיא זהר 22 ביולי 2019

מצוין. למיטב ידעתי פרויקט הדגל של שחקן אמיתי הוא אחד תמיר בלאט. הייתי שמח לו עודד קטש היה מנתק איתם קשר כל עוד הוא מאמן הנבחרת.

ציון 23 ביולי 2019

מכבי הורסת אותם בבוגרים. איזו התקדמות עשו זוסמן ואבדיה השנה בקבוצה? הם בכלל שיחקו? כרגיל, בנוער ובעתודה הכל טוב ויפה, בבוגרים הולכים לקצה הספסל. נקווה שאבדיה וזוסמן יצליחו לפרוץ קדימה.

S&M 23 ביולי 2019

זו לא ציניות. זו חוצפה לומר שיש כוכבית. אפשר להצדיק כוכבית, במקרה בו אתה פוצע את היריב, אם היריב נאלץ להגיע בהרכב חסר, אם השיפוט היה מוטה ועוד. זו לא רשימה סגורה, אבל הקו המאפיין אותה הוא כלל שהייתי מנסח כך בערך:

"חולשת היריב שהביאה לניצחון של הקבוצה השנייה, לא הושגה בגלל בחירה חופשית של היריב".

לא נותנים כוכבית על אליפות שבה אף אחד לא כפה על היריבות להגיע בהרכב חסר. זו בחירה חופשית של היריבות, משיקולים שונים. ואם המאמן הצרפתי היה מנפה את אחד השחקנים, זה גם כוכבית? סתם בולשיט.

יוניק 25 ביולי 2019

חשוב לציין שבקרב עכברי הכדורסל יש ביקורת רבה על "כוכב אמיתי", עוד לפני מכבי נתניה.
החברה בעצם מוכרת לשחקנים הפונטציאליים מלבד שיפור יכולות כדורסל גם "קשרים" עם אנשי כדורסל בכירים, דוגמת קטש ובלאט וגם ליובין.
הפטיש המוגזם שיש לאנשי הכדורסל בכלל ולקטש בפרט, כלפי תמיר בלאט, הוא גם בגלל זהות אבא שלו (אפרופו תעשה לי ילד..) אבל גם בגלל החברה של אמא שלו וההיכרות איתו במערכת החברה הזו.
מבחינה מקצועית, מלבד הקבוצה שהיא מחזיקה, לא ברור כמה היא תורמת לכדורסלן הישראלי שעיקר הבעיה שלו היא, או סייז ואתלטיות או התקדמות בגיל המאוחר, 20+.
שלא לדבר על העניין הסוציולוגי, שחברה כזו שהולכת ומשתלטת על פיתוח השחקן בארץ, בעצם הופכת את הכדורסל המקצועי לספורט לבני עשירים בלבד. ואת זה יש לנו כבר בטניס, לא צריכים את זה גם בכדורסל.
מה שכתבת בסעיף 6, הוא רק התפתחות בתהליך המדאיג של החברה הזו.
ומעל בכל כואב כאן, שאין סיכוי שמישהו עוצר או מגביל את העסק הזה, כי כמעט כל האנשים בארץ שמתעסקים בכדורסל, חברים של אנשי החברה או במקרה הרע יותר, חברים בעצמם בעסקי החברה הזו…

49ers 25 ביולי 2019

תודה רבה, כתוב נהדר.

Comments closed