עשר האליפויות של כספי

ניל ארמסטרונג של הספורט הישראלי חזר מעשר שנים על הירח

צילום: אתר מכבי ת״א

פורסם (ברובו) ב״ישראל היום״:

1

אם עומרי כספי יצטרך להגיש יום אחד קורות חיים, שתי המילים שתיכתבנה ליד השנים 2009-2019 תהיינה פשוטות, ברורות ועוצמתיות: שחקן NBA. צמד המילים הזה, שמרוב שהשתמשנו בהן לגביו הפכו קצת שחוקות, קיבלו קורוזיה של הרגל וארומה של זילות, עדיין מהוות את שורת הרזומה המרשימה ביותר שספורטאי ישראלי יכול לכתוב ליד שמו.

העשור של כספי הוא היסטורי כי הוא שרד במקום התחרותי והדורשני ביותר בעולם הספורט, שהצריך מחיר פיזי עצום, סחט ממנו יכולות מנטליות אדירות והראה יכולת להישאר רלבנטי ולהתאים את עצמו למשחק המשתנה. וכמו אליפות, כך גם קריירת NBA, יותר קשה לשמור עליה מאשר להשיג אותה.

על כן ברמה האישית, כספי השיג עשר אליפויות אישיות, בלי טבעות שיעידו (חוץ מההיא שקיבל מגולדן סטייט), רק עם גוף שזוכר. העובדה שלא שיחק בפלייאוף היא פרט קטן בתמונה גדולה ומפוארת, גם אם מציקה ברמה האישית. וכל זה כשמצדדיו, לפניו ומאחוריו נופלים מהליגה שמות מפוצצים יותר, תקוות גדולות יותר ושחקנים עם יכולות מרשימות יותר.

כספי ניצח בהישרדות VIP עשר עונות ברצף.

2

על פניו, המעבר למכבי נראה טבעי, הבן האובד חוזר הביתה וכולם מרוצים. אבל כשמגרדים מתחת לקלישאה מגלים חתונה ששני הצדדים היו מעדיפים לדחות למועד מאוחר יותר, אם בכלל. כספי רצה עוד קצת NBA. וצריך להודות ביושר שאם לא היה ישראלי, מכבי לא הייתה מסתכלת לכיוונו, ממש כמו שאר קבוצות היורוליג. היא הייתה מעדיפה להחתים מישהו שהיה מעלה בצורה משמעותית את הסיכויים שלה להשתחל סוף סוף לפלייאוף היורוליג. וכספי, עם כל הכבוד לרזומה, אינו אחד כזה כרגע.

מקצועית היא מקבלת שחקן שיכול לשמור על עמדות 2-4, ובהרכבים שיכללו את טייריק בלאק או אותלו האנטר הוא יספק ריווח מעמדה 4. הוא יכול להיות חלק מהרכב קליעה משמעותי יחד עם קווינסי אייסי. אבל זו בדיוק הנקודה: ההשפעה של כספי תלויה באחרים. ברכז שיחדור ויוציא כדור, בגארד שימצא את החיתוך שלו. בתמונה הרחבה יותר כספי הוא שחקן רוטציה נהדר ודמות כריזמטית לשים על הפוסטר כדי למכור מנויים או על קופסת קורנפלקס כדי למכור פחמימות (גם אם כתוב עליו שקר כמו ״אלופים״), אבל מעולם לא הוביל קבוצה, וכשהוביל את הנבחרת זה נגמר בהדחה משפילה מול הקהל הביתי.

ובהרכב הנוכחי של מכבי, עם כספי ונטולת החתמה משמעותית בעמדת הרכז, ספרופולוס הולך לחצוב את דרכה בקשיחות אבל היא תתקשה להתמודד עם צמרת היורוליג ותיאבק כדי להשתלב במקומות 6-10 במפעל, במקרה הטוב. זו המציאות, גם אם ההיכל יגעש וירעש בהצגת השחקנים הראשונה, ותקרת האולם תיסדק בסל הראשון שלו. ההחתמה של כספי התרחשה כי מכבי לא יכלה להרשות לעצמה לא להחתים אותו. היא נאנסה לאמירה שיווקית וכי אחד הספונסרים לקח את עלויות השכר שלו. ושום רומנטיקה וקלישאות על חזרה הביתה לא יוכלו להעלים את זה.

3

ועדיין, לספרופולוס יש עוד החתמה גדולה אחת לעשות, בעמדה קריטית. אם יביא רכז שייתן תפוקת יורוליג משמעותית, מכבי נראית כמו קבוצה שתעשה צרות עם הגודל והקשיחות שלה. יש כאן פוטנציאל לקבוצה בסגנון יווני, שטוחנת בצבע, שמשחקת בקצב נמוך, ששומרת ומוציאה את הנשמה. זו הולכת להיות עונת יורוליג מפוארת, ומכבי יכולה לקחת חלק בחגיגה אם תפגע בינגו בחלק האחרון בפאזל.

4

יכול להיות שבנובמר תשמעו צקצוקים על כספי, בפברואר יהדהדו ספקות וביוני יגידו ״בשביל מה הוא היה צריך את זה?״. אתם מתבקשים להתעלם. יהיו אלה קולות של מרירות ספורטיבית, נטולת רחמים או פקספקטיבה.

אבל כדי להשתיק את הקולות האלה, הגישה של כספי צריכה להישאר דומה לזו שהייתה לו בנבא: רעב בלתי פוסק. הוא צריך לזכור שתמיד יש ילדים חדשים שמסתכלים עליו. ותמיד יהיו את אלה שגדלו עליו. ועבור חלקם הוא הבחור שהם בוחרים ב NBA2K (למרות שהניקוד שלו הוא 73).

והוא תמיד יהיה עבור כולנו ניל ארמסטרונג הישראלי, האיש הראשון שדרך על הירח הספורטיבי שכולנו מסתכלים לעברו בערגה בלילה בהיר.

הדלת למחאות בטוקיו נפתחה
בחור חדש

23 Comments

אני_רק_אומר 14 באוגוסט 2019

פגיעה בול בכל סעיף. תודה :)

זינק 14 באוגוסט 2019

באחת משיחות היציע בסוף העונה שעברה, כשהתחילו לדבר על חזרה של כספי, הדעה הרווחת הייתה שלא צריך להחזיר אותו.
לצערי אני נוטה להסכים. אני מאוד חושש מכל משחקי האגו וסיפורי ההעלבות שיתחילו, כשכספי לא ישחק 40 דקות כל ערב. איכשהו החרא הזה תמיד מגיע כשישראלי גדול חוזר לשחק בארץ. אני מאוד מקווה שכפי שציינת הוא באמת יבוא עם מוד אחר, מוד של אחד שעבר הכל ובא לעזור לקבוצה להשיג את המטרות ולא להיות ״כוכב״ הנבא שבא להושיע.

בכל מקרה סיפור הרכז כפי שנראה הולך לעלות לנו בעונה.
אחרי כל השמות המפוצצים והספינים השיווקים חזרנו לקול. שחקן באמת נחמד, אבל רבאק – אם הוא יכול להוביל את הקבוצה איפה הייתה ההנהלה בשנה שעברה כשהוא היה על המדף ופארגו נפצע.
עם כספי וכל היתר בלי רכז נורמלי גם מקומות 6-10 לא נראה סביר.

רומן 14 באוגוסט 2019

לא חבר, את הרזומה המרשים ביותר יכולים לכתוב יוסי בניון, רוני רוזנטל ואייל ברקוביץ'(האחד והיחיד), אבי כהן ז"ל.
רק להגיד את המשפט "שיחקתי בליברפול" עושה צמרמורת. לא באותה סקאלה של נבא, לא באותו עולם אפילו.

שחר אלוני 14 באוגוסט 2019

כמה שחקנים יש בליגות אירופאיות בטוטאל וכמה ב NBA ?

משה 14 באוגוסט 2019

יאללה רומן, דפקת הטרלה.
חבל שזה בירח לך הרבה בזמן האחרון.

דורון קרמר 14 באוגוסט 2019

כל אחד והרזומה שעושה לו את זה.

דובינסקי 14 באוגוסט 2019

בשנים האחרונות כל שנה הייתי מצביע לו לאולסטאר. לא נבחר.

איציק 14 באוגוסט 2019

מעריך מאד את כספי, אך באמת לא חושב שהוא יכול לתרום הרבה למכבי כשחקן, ואולי אפילו להזיק כשיש את זוס ואבדיה שעלולים מאד להיפגע. כל זה יכול לפגוע במרקם החברתי.
לגבי החפירה בצבע, לא רואה את זה קורה. יש למכבי שחקנים גבוהים טובים לרמות הנמוכות. כשיצטרכו לשחק מול הגדולות עם גבוהים 213 -216 אז יכולת ואתלטיות מתרסקות על אמירה של רלף קלין ז"ל – אי אפשר ללמד גובה.

שי 15 באוגוסט 2019

אבדיה לא אמור להישאר במכבי עוד הרבה זמן. שינצל את ההזדמנות ללמוד מכספי, שיציק לו כל יום איך קליי תומפסון וקווין דוראנט מתאמנים. זאת הזדמנות מצוינת בשבילו ללמוד על מיינדסט של שחקן nba.

איציק 15 באוגוסט 2019

ואחרי כל זה הוא צריך דקות. כספי לא בא להיות מנטור, הוא בא להלחם על דקות ובצדק, במיוחד שהוא רוצה לחזור לאן.בי.אי.

זינק 15 באוגוסט 2019

כספי לחזור לנבא? אפילו הוא כבר לא חולם על זה עכשיו.
הוא הבין שברגע שהוא חוזר זה כרטיס לכיוון אחד. לא סתם חתם לשלוש שנים בחוזה ללא אפשרות יציאה.

איציק 15 באוגוסט 2019

עם אופציית חזרה כל שנה.

הברזיליאני 15 באוגוסט 2019

ג'ף ואן גנדי מצטט את רלף?

איציק 15 באוגוסט 2019

אולי, רלף היה קודם.

אחד העם 15 באוגוסט 2019

הידע שלי בענף הוא תולדה של 40+ שנות כורסה, 30+ שנות משחקים בשכוהנ ועוד אי אילו מאמרים.
רחוק מלהיות מומחה, אפילו מטעם עצמי.
לעניות טעמי, מכבי תקום או תיפול על הרכז. (אני גם סבור, לתומי, שזו בלאו הכי העמדה החשובה ביותר במגרש).
אני סובר כי חשוב מאוד לבחור רכז שיודע ואוהב למסור וששומר כמו נינג'ה. אפשר להתפשר על יכולת הקליעה.
גם דלבדובה משופר ירצה אותי. שלא יהיה כוכב נוצץ . שישמור גם בשביל ווילבקין ויפעיל את הקבוצה.

דורון קרמר 15 באוגוסט 2019

מת על דלבדובה.

ניר 16 באוגוסט 2019

דלבדובה משודרג… אם ימצאו דלבדובה משדורדר יגידו תודה

יוניק 15 באוגוסט 2019

ולא הזכרת את השבריריות הפיזיולוגית של כספי. אולי עדיף למכבי באמת שיתפקד כשחקן משלים כי בשנים האחרונות הוא לא סיים עונה בלי פציעה משמעותית (עצוב, כי בלי זה הוא בוודאות היה עושה פלייאוף וכנראה עוד היה בנבא היום).
לשים אותו שחקן מרכזי זה ריסק גדול מאוד.
ובעניין הרכז, נכון עכשיו אני חושב שכמעט ולא נשארו אופציות בשוק. לא כ"כ נראה שיש מה לבנות על עוד החתמה גדולה. בפרט שעושה רושם שכל ההנפצות על "במגעים עם" ו "מתעניינת ב.." היו לצורכי שיווק ותעמולה בעיקר, בעצם כמו ההחתמה של כספי.

S&M 16 באוגוסט 2019

לפי הכותרת, הייתי בטוח שזה יהיה שיר הלל לכספי. אבל לא, טור מאוד מאוזן והוגן.
אני מפרגן לכספי, גם אם לא מעריך אותו כשחקן.
אני חושש שהוא ייפצע מהר מאוד. הוא לא שחקן של 10 דקות כמו שהיה בנבא. ירצו ממנו יותר דקות, וזה יהיה עומס שהוא מעולם לא חווה. וגם בעומס שהוא כן חווה בנבא, הוא לא עמד ונפצע המון פעמים.
זה הולך להיות סוף עצוב, אלא אם מישהו יתעשת וינהל את העומס עליו בחוכמה.

yaron 16 באוגוסט 2019

נו באמת, עומס שהוא מעולם לא חווה…

S&M 16 באוגוסט 2019

נכון. מכבי תשחק השנה מספר משחקים של קבוצת NBA – ליגה, גביע, יורוליג, נבחרת וכד'.
כספי שיחק 588 משחקי NBA ב-10 עונות. זה אומר 59 משחקים בעונה.
כספי שיחק 20 דקות למשחק.
במכבי הוא ישחק יותר דקות, יותר משחקים.
בהגדרה, זה עומס שלא חווה.
וזה כשהוא אחרי הרבה פציעות, וגוף חלש יותר ממה שהיה בהתחלת הקריירה.

אשר 19 באוגוסט 2019

איך כתב מליניאק בספר הראשון על ה nba –
זה לא כמו 20 דקות נסיעה לחולון ואז לשמור על ניב בוגין או מוטי דניאל…
אמנם יש עומס במכבי עם כל המסגרות והיורוליג אבל בשנים הראשונות כספי שיחק יותר משחקים כל עונה, שיחק כ 20-25 בערב ושמר על דוראנט לברון וקובי.
כמעט כמו ניב בוגין

איציק 19 באוגוסט 2019

אבל עכשיו זה לא השנים הראשונות. כספי אחרי די הרבה פציעות, ועם הרבה פחות משחקים לעונה ופחות דקות למשחק.

Comments closed