להרוג זברה ולנוח

הסיפור של דואיסבורג.

zebra

 

 

ב-28 במאי יצא לדרך המשחק האחרון של העונה בבונדסליגה 2.  דינמו דרזדן נזקקה לנצחון לשמור על מקומה בליגה, לאוסנברוק מהליגה השלישית הספיק שוויון כדי להחליף ליגות עם יריבתה.

דרזדן ניצחה 0:2 (1:0 במשחק הראשון) וניצלה מירידה.  אוסנברוק, שכמה חודשים קודם לכן ניצלה מפשיטת רגל והיתה זקוקה לעלייה (ולשדרוג ההכנסות בהתאם) כמו אוויר לנשימה, נותרה בליגה השלישית  עם תהיות רבות על עתידה.  העונה הסתיימה והטבלאות עודכנו בהתאם.  עשרים וארבע שעות מאוחר יותר הן נפתחו מחדש.

 בזמן שהמתח עלה על גדותיו בגלוּקסגס שטדיון שבדרזדן ישבו מנהלי מ.ס.וו דואיסבורג במשרדי המועדון וקיוו לנס.  גם הם, כמו אוסנברוק, עמדו בפני בעיות פיננסיות קשות במהלך העונה, והאתגר שלהם היה מורכב לאין ערוך.  בקשת רשיון המשחק בבונדסליגה 2 שהגישה דואיסבורג להתאחדות הכדורגל הגרמנית לא אושרה והדיון בעניין נקבע ליום 29 במאי, למחרת סיומה הרשמי של העונה.

 בסוף אותו ערב יצאה הודעה לעיתונות מטעם ועדת הרישוי: מ.ס.וו דואיסבורג לא סיפקה ערבויות לעונת 2013/14 ולא תזכה לרשיון ליגה.  ההחלטה – פה אחד. דואיסבורג קיבלה ארכה של שבוע לערעור בבית הדין לבוררות של ההתאחדות והחלה לפעול.  לפניה עמדו משבר פיננסי עמוק, תהיות מהותיות על העתיד הצפוי ואדם אחד שאינו יודע לשאול.

*

 רולנד קנטש הוא פוליטיקאי פעיל ומוכר בעירו הרפורד.  הוא משמש כיו"ר דירקטוריון החברות הציבוריות וחבר במועצת העיר.  ב-2009 הומלץ קנטש כמועמד מטעם מפלגת SPD לפרלמנט מדינת נורדריין-וסטפאליה אך בחר שלא להתמודד.  בנוסף פעיל קנטש כחבר מועצת המנהלים של התאחדות הכדורגל הגרמנית וסגן יו"ר קרן הבונדסליגה העוסקת במינוף הפופולריות של השחקנים והענף לטובת קידום ותמיכה בפרוייקטים סוציאליים.

 קנטש לא עוצר לרגע, ולקראת עונת 2003/4 נטל על עצמו תפקיד ביצועי נוסף: מנכ"ל הכספים של ארמיניה בילפלד. בתום אותה עונה העפילה  בילפלד לבונדסליגה הראשונה בפעם השביעית בתולדותיה והכל התנהל על מי מנוחות עד 2008/9, העונה שהטביעה את חותמה העכשווי על המועדון.

 במהלך עונה זו הזרים קנטש למעלה מ-19 מיליון יורו לבניית היציע המזרחי ב'שיקוֹ ארינה' המקומי, 11 מיליון יורו מעבר לעלות המתוכננת.  קנטש האשים את עיריית בילפלד על סירובה לממן את הבניה: "העיר חייבת לשאול את עצמה אם היא אכן מעניקה תמיכה ראויה לגוף המפורסם העיקרי שלה".  ראש העיריה אברהרד דויד תקף בחזרה: "לא אשפיל את עצמי וארד לרמה שלו, בה הוא שוב מחפש אשמים ומסיט את דעת הקהל מהטעויות שלו".

 להוצאת הבניה החורגת התוווספו חוזי שחקנים ומאמנים שבוטלו באופן חד צדדי על ידי קנטש (פיטורי צוות האימון לבדו עלו לקופת המועדון בכ-1.2 מיליון יורו).   פריסת חובות ספקים והקדמת  תשלומי ספונסרים הצילו את המועדון מפשיטת רגל אך לא מירידת ליגה.  בנוסף הוענשה בילפלד בהורדת ארבע נקודות ליגה בעונה העוקבת עקב אי הסדרים הכספיים.

 עם פתיחת אימוני טרום עונת 2009/10 קיבלה ההנהלה ערבויות לכיסוי הגרעון מהחברות המאמצות והגיעה לסיכום על סיום עבודתו של קנטש במועדון.  את העונה סיימה בילפלד במקום השביעי, אך הבעיות הכלכליות הלכו והחריפו.  המועדון לא הצליח להתאושש, הגרעון המשיך לצמוח ובתום העונה העוקבת ירדה הקבוצה לליגה השלישית, לראשונה מזה שש עשרה שנים.

 קנטש המתין שמונה חודשים לפני שמונה במרץ 2010 לתפקיד מנכ"ל דואיסבורג.

 *

השאיפות הראשוניות של דואיסבורג תחת ניהולו היתה עונה פיננסית ובניית סגל צעיר.  נתחיל בהישרדות, חשבו בדואיסבורג, נמשיך ביציבות ונסיים בבונדסליגה ב-2013.  דואיסבורג שרדה בעונה הראשונה עם כדורגל אטרקטיבי, ובעונה העוקבת אף העפילה לגמר הגביע הגרמני (והפסידה 5:0 לשאלקה) אך השאיפות המקצועיות לטווח הרחוק נפגעו בשל המשך ההידרדרות הפיננסית.  בחורף 2012 עמד המועדון על סף פשיטת רגל ורק ערבויות מיידיות של בעלי מניות האצטדיון הבטיחו את סיומה הסדיר של העונה, קנטש שלח את מסמכי בקשת הרשיון לועדת הרישוי של הליגה ומצעד הטעויות יצא לדרך.

 טעויות חישוב במסמכים שאושרו על ידי קנטש לקחו בחשבון הלוואות דחויות מספונסרים ככספים נזילים ויצרו פער של 364 אלף יורו בעת ההגשה.  עד לתום המועד האחרון להגשת הבקשות לא הוצגו ערבויות לכיסוי הפער והוא נותר על כנו.

 זמן קצר לפני הגשת מסמכי הרישוי חתם קנטש על הסכם עם חברת השיווק הבינלאומית “Sportfive”.  ההסכם קבע כי חברת השיווק של המועדון תיסגר עם כניסת Sportfive לפעילות, אולם קנטש הוסיף לשורת הרווח במסמכי הרישוי את הסכומים שאמורים היו להיחסך למועדון כפועל יוצא מסגירה עתידית של מחלקת השיווק הפנימית (כשני מיליון יורו).  קנטש דיווח למעשה על חיסכון מיידי בעלויות לפני שהכסף נחסך באופן מעשי.

 במסגרת הסכם אימוץ עם חברת בניה גדולה העניק קנטש לוַלטר הֵמליך – בעלי החברה – קול בארגון בעלי המניות ומתן זכות הצבעה בדירקטוריון המפקח.  המליך, בעברו נשיא דואיסבורג, אינו נושא תפקיד רשמי במועדון בשלוש השנים האחרונות ומינויו לוועדות השונות נעשה בניגוד לתקנון מנהלת הליגה הקובע כי רק חברים בעמותת האם רשאים להכריע באופן רשמי בענייני המועדון.

 עובדות אלו תרמו לביסוס החלטת ועדת הרישוי שלא להעניק רשיון ליגה למועדון.  חבר הנהלת דואיסבורג בחר לתאר את הסיטואציה באופן ציורי: "אם שופכים שלושה ליטרים מים לתוך דלי של שני ליטרים, אי אפשר לדעת איזה משלושת הליטרים היה אחד יותר מדי".

 הנהלת המועדון טענה כי לא היתה מודעת לטעויות הניהוליות והמוסריות בהגשת הדוחו"ת והאשימה את קנטש בפיאסקו.  לקראת הערעור בעניין החליטו בדואיסבורג לעשות מעשה ופיטרו את קנטש מתפקידו לאלתר.

 *

 לקראת הדיון בערעור התעוררו אוהדי דואיסבורג והחלו להביע את תמיכתם במועדון.  זה החל ב-3500 אוהדים שיצרו שרשרת אנושית של חמישה קילומטרים ממרכז העיר ועד לאצטדיון.  זה המשיך בפעילות משותפת של ארגוני האוהדים של הקבוצה, יריבים מרים בימי חול, שהתאחדו לתמיכה במועדון תחת הסלוגן "שונים בצבעים, מאוחדים במטרה".

 ברנרד דיץ, גדול כוכבי העבר של דואיסבורג, יצא בפניה פומבית לאוהדים: "עמדו מאחורי מ.ס.וו שלנו, תנו צ'אנס לסיכוי שעוד קיים, תנו הכל למען המועדון! תלו דגלים על החלונות, תלו צעיפים על המכוניות, הציגו את עצמכם והבהירו לעיר ולליגה שמ.ס.וו חייבת להישאר בכדורגל המקצועני! אנחנו הזברות, אנחנו לא ניכנע!".

 *

 ביום רביעי, ה-19 ביוני 2013, פורסם פסק הדין בערעור: "לאחר בחינת בית המשפט נשארת הההחלטה המקורית על כנה.  מ.ס.וו דואיסבורג כשלה בנסיונה להציג בזמן נזילות מספקת לעונה הקרובה".  דואיסבורג בחוץ, היורדת הטריה סנדהאוזן תמלא את מקומה ותישאר לעונה נוספת  בבונדסליגה 2. אם תצליח דואיסבורג להעמיד תקציב ראוי היא תשחק בליגה השלישית בעונה הבאה.  לעת עתה מתקשים במועדון להפגין אופטימיות בעניין.

 עד לכתיבת שורות אלו לא הגיב קנטש לטענות כלפיו ולאחריותו לכאורה לקריסה של דואיסבורג.

בראבו בוריס!
חשבון נפש מיידי!

6 Comments

גיא 24 ביוני 2013

מזכיר את אלי טביב

B. Goren 25 ביוני 2013

אל תעליב את הגרמנים. ערן, נהניתי לקרוא.

בני תבורי 25 ביוני 2013

ומאיר שמיר

עופר פרוסנר 25 ביוני 2013

מה שעצוב זה שדברים כאלה קורים בגרמניה, המקום שבו הניהול התקין ומעורבות האוהדים חזקים יותר, ועדיין יש סיפורים כאלה.

אנונימוס 26 ביוני 2013

מצד שני שם אין חוכמות, והליגה פשוט זורקת קבוצות עם התנהלות מזעזעת מכל המדרגות. לא צריך לדמיין מה היו עושים אצלנו, לקבוצה ולמנהל. הזכירו פה את השם טביב, זה אומר הכל

יוני (המקורי, מפעם) 28 ביוני 2013

אלה יקים אלה? אכזבה…

ובני, מאיר שמיר הוא לא מחביביי, אבל הוא לא פשלונר כמו הבחור כאן. גזלן כן, אבל לא טמבל…

Comments closed