בסוף גרמניה מנצחת? באמת?

1. לפני כשבועיים התעוררו פרשני הבדיעבד, ממש גילו לנו את אמריקה, כשסיפרו שהפערים בין הנבחרות מצטמצמים, שגם קוסטה ריקה ואלג'יריה יכולות להביט בלבן של העולם בעיניים ולנצח נבחרות חזקות.

עכשיו, אנחנו רק אוהדים, מתעוררים לקראת אליפות העולם כמה דקות לפני שהיא נפתחת, לא חיים את זה ביומיום. ואנחנו אמורים לצפות מהפרשנים שלנו להיות מקצועיים, ידענים, בקיאים בתחום בו מתמצאים, אחרת לא היו בוחרים בהם, לא ככה זה עובד?

ויש פרשנים שיודעים על מה הם מדברים, שמתעניינים בנבחרות שאינן גרמניה וספרד גם בימי חול, ודווקא אותם צריך לחפש בנרות, לרוב דרך לינקים לכתבות שלהם שהם בעצמם מפרסמים.

אבל אל דאגה, עוד מעט תגיע שוב שעתם של פרשני הבדיעבד, שינטשו את התיאוריה של שלב הבתים, כי ככה זה כשארבע גדולות מגיעות לחצי הגמר, ומזל שקוסטה ריקה הפסידה בפנדלים. הם שוכחים את מה שאמרו אתמול, וגם העם לא יזכור, אז אולי זה לא קרה מעולם. לפחות לא נשמע עכשיו את שאלת ה'למה זה עובד בקוסטה ריקה ולא בישראל', בייחוד כשאף אחד לא באמת יודע – או מחפש – את התשובה.

fllag

2. אלה שאנחנו שומעים יום ולילה ברדיו ובטלויזיה מתים על קלישאות, אז עכשיו יש להם משהו שעדיין לא שמענו כדורגל משחקים תשעים דקות ובסוף גרמניה מנצחת. כאילו לא חלפו עשרים שנה של אכזבות בבונדסטים. כאילו לא הודחו פעמיים בחצי הגמר, כאילו לא הפסידו בגמר יורו 2008 ומונדיאל 2002, כאילו לא סיימו אחרונים בשלב הבתים של יורו 2000.

גרמניה נבחרת חזקה, מהחזקות בעולם, תמיד היתה ותמיד תהיה, ומזמן היא לא תמיד מנצחת. אבל זה לא מה שיפריע לנו לשמוע שכך הדבר. גם העובדה שגארי ליניקר טבע את המשפט האלמותי ב-1990 – לפני עשרים וארבע שנים! – לא באמת משנה למישהו, וכשבצד השני של המשוואה עומדים גרמנים זה לא ממש תורם להכחשות. קרל היינץ רומיניגה כבר בן 59, רודי פלר בן 54, והכדורגל של שנות השמונים הוא לא הכדורגל של היום, אבל בשביל מה לתת לעובדות לבלבל אותנו.

lo

3. ככה נראתה גרמניה עד עכשיו:

שבע נקודות בשלב הבתים, מתוכן 0:4 על פורטוגל. כדורגל שמח, כזה שאוהדים נייטרלים אוהבים. הכדורגל השמח כמעט ועלה להם בהפסד מול גאנה, ורק שוויון בדקה ה-95 של פורטוגל מול ארה"ב השאיר אותם במקום הראשון.

התבלבלה קצת בשמינית הגמר, חזרה לעצמה במחצית השניה, תקפה בטירוף וניצחה בהארכה את אלג'יריה. שיחקה באופן מסודר ויעיל ברבע הגמר, הבקיעה בדקה ה-13 ולא הותירה סיכוי לצרפת..

ככה נראתה ארגנטינה עד עכשיו:

בשלב הבתים שיחקה רע וניצחה את בוסניההרצגובינה בהפרש של שער; את איראן עם שער ניצחון בתוספת הזמן; גם את ניגריה, במשחק שלא חרץ גורלות, ניצחה בהפרש של שער. שיחקה כדורגל משעמם ושבלוני עם הגנה חזקה, לא כדורגל "ארגנטינאי", ילידי שכזה, כמו שבמערב אוהבים.  

בשמינית הגמר נראתה רע, אבל ניצחה את שוויץ עם שער בדקה ה-118. ברבע הגמר קצת יותר טובה, אבל שוב ניצחה 0:1 קטן. שיחקה באופן מסודר ויעיל, שמרה על שער היתרון מהדקה ה-8 ולא השאירה סיכוי להפתעה בלגית.

גרמניה וארגנטינה, שתי נבחרות במונדיאל 2014. אחת מהן נראית כמו נבחרת גרמניה הישנה, ההיא שמשחקת תשעים דקות ובסוף מנצחת, וזו לא הנבחרת שהמריאה מברלין.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

*

 ערן לויברלין

פרפורי גסיסה
לא גאון, יסודי ואמיץ

13 Comments

יריב 6 ביולי 2014

רק הערה: גרמניה היתה זוכה במקום הראשון גם אם ארה"ב היתה מנצחת את פורטוגל. אם זה היה קורה תיקו מול ארה"ב לא היה מספיק להם, אבל הם ניצחו.

אחד 6 ביולי 2014

גם לא בטוח שלסיים במקום שני היה כל כך רע בשבילם. בניגוד לארה"ב, הם היו מנצחים את בלגיה, וכנראה גם מדיחים את ארגנטינה ברבע.

ערן לוי 6 ביולי 2014

כמובן שאין לנו מושג אם גרמניה היתה מנצחת את ארה״ב אם ארה״ב היתה במקום הראשון ערב המשחק, לכן התייחסתי רק לשני המשחקים הראשונים.

עידוקוליס ליפשיץ 6 ביולי 2014

ארגנטינה בשבילי במונדיאל הזה:
https://www.youtube.com/watch?v=-hHtADuITe0

נדמה לי שהתבלבלת הפעם בין הדעות שלך לעובדות. אני, לדוגמא, לא מסכים להדעה הזאת.

ערן לוי 6 ביולי 2014

זה בסדר, אני לא מחפש הסכמה.
אבל מה בדיוק ביקשת להראות בקטע?

tsiklop 6 ביולי 2014

פוסט מצוין!

תודה

זיו 6 ביולי 2014

מה בעצם עשתה קוסטה ריקה ?
משחק אחד טוב מול אורוגוואי בלי סוארס.
משחק חלש נגד איטליה החלשה עם גניבת נצחון.
כל השאר תיקו בסגנון הפועל יהוד.
איזה התקדמות ואיזה נעליים.

pipo 6 ביולי 2014

א. מסכים מאוד עם זיו לגבי קוסטה ריקה
ב. עוד יותר מסכים לגבי החלק על הפרשנים
ג. לגבי ההגנה של ארגנטינה – במילה אחת, זוועה. לא יודע איך בסוף היא עומדת במבחן התוצאה (בעצם כן יודע – הרגליים הרועדות של שוויץ וההתקפה הנוראית של בלגיה), אבל אתמול היה חוסר תיאום כל כך בולט, ויכולת אישית כל כך חלשה של כל שחקן בהגנה של ארגנטינה, שרק נבחרת עם אפס יצירתיות כמו בלגיה יכלה לא לנצל. לא רואה אותם לא מתפרקים מול הולנד
ד. בלי קשר לטור – קיצוץ כל שחקן שרק חושב על דריבל זה לא הגנה, ואם השופטים ימשיכו לשמור את הצהובים אני מפחד שזה מה שנראה עד סוף הטורניר הזה.

ד״ר א 7 ביולי 2014

זה בסדר, כי גם כדורגל לא משׂחקים 90 דקות.
מתי ראיתם בפעם האחרונה משׂחק שבשתי מחציותיו אין אפילו דקה של זמן פציעות?

עומר 7 ביולי 2014

ערן, יופי של פוסט. תודה.
בלי קשר, בתור אוהד מכבי- מה דעתך על ניקיטה ראקוביצה?

עומר 7 ביולי 2014

*רוקאביצה

רועי 7 ביולי 2014

הקלישאות של "פרשני" הספורט ה"בכירים" דומות לקלישאות של כל הפרשנים למיניהם בתקשורת הישראלית כל השנה. הרמה של דני נוימן היא כמו הרמה של רוני דניאל.

משה אהרון 8 ביולי 2014

לא צריך להגזים שהם גרמניה שגארי ליניקר תיאר. ההגנה שלהם די גרועה ולמעט המשחק מול בלגיה לא רקיבלה אעתגר התקפי משמעותי.

Comments closed