מו אידריסו – טוב ליהודים?

מוחמדו אידריסו מגיע לליגת העל. ויש מי שאינו מרוצה מכך, ובדרך לבחישה הכל הולך. כנראה שמישהו לא באמת טרח לגלות מיהו אידריסו, מה הוא שווה. ולא צריך לבחוש לשם כך - יש קבלות, יש הוכחות.

מוחמדו (מו) אידריסו, חלוץ בונדסליגה מוכח עם קבלות, חתם על חוזה לשנה במכבי חיפה.

בשלוש העונות האחרונות רשם אידריסו 14 שערים ו-6 בישולים ב-26 משחקים ומאה אחוזי הצלחה בפנדלים (7/7, איינטרכט פרנקפורט), 30 שערים ו-19 בישולים ב-61 משחקים (פ.צ קייזרסלאוטרן).

idrissou

*

מו אידריסו מעולם לא היה השחקן האידאלי, עם קופת שרצים לא קטנה של בעיות מוסר, חוק וחברה. הארוסה שלו, סועד בפאב, הקולגות שלו, המאמנים שלו, לכל אחד מהם יש מה לומר על ההתנהגות שלו.

לפני שמונה שנים, כשרק נחתתי בברלין, גיליתי את מו אידריסו. אז הוא שיחק בדואיסבורג ועלה איתה לבונדסליגה. גיליתי שחקן חזק, גבוה, אימתני ודי מפחיד, שלא כדאי (ואי אפשר) להתעסק איתו. אמוציונאלי, לא מפסיק לדבר ולהתלונן, וגם איכותי, עם משחק ראש מעולה, נוכחות מתמדת ברחבה וכושר גופני וטכני. הוא גם הזכיר לי קצת את עצמי (1.91 מ', 85 קג'), רק שרירי יותר.

לא התעניינתי בסיפורים שמסביב, כי גם רלף רנגניק, רובין דוט וארמין פה ראו בו משהו שמעבר לאישיות – קבלות. וגם אם אורחות חייו וההתנהגות שלו מחוץ למגרש לא תאמו את הסטנדרטים המקובלים בכדורגל הייצוגי (והוא אף נקנס לא מעט בשל כך) הוא ידע לעשות את ההפרדה בין החיים התזזיתיים לבין היכולת האישית והקבוצתית, ובהצלחה רבה.

יש לא מעט שחקנים מופרעים, בדיוק כמו שיש לא מעט אמנים מופרעים. ואף אחד לא מדבר על הקוקאין של מראדונה, הפרשיות של וודי אלן ורומן פולנסקי או גסות הרוח האלימה של איל ברקוביץ', בטח לא כאשר מתייחסים לפן המקצועי. ואל תחפשו בקטנות – זו לא השוואה בין מראדונה לאידריסו, זו השוואה בין התייחסות אנשי המקצוע ליכולת מקצועית ותו לא.

אבל כשלא יודעים הולכים למובן מאליו – שערוריות, סקנדלים, מכות, דם. ככה עשה ONE כשבחר לספר על החתימה של אידריסו במכבי חיפה בהתייחסות ראשית ועיקרית לטמפרמנט של השחקן, כולל תמונה מקסימה ומצודדת של שתן על הקיר, לכאורה של אידריסו. התייחסות מקצועית באתר ה"ספורט" המוביל בארץ לא נמצאה בגוף הכתבה, חוץ מאשר אזכור "כמה עונות מוצלחות ב-FSV פרנקפורט (לפני שלוש עשרה שנה!!) ובפרייבורג (לפני שלוש שנים)”, משל לא שמעו מעולם על האנובר 96, בורוסיה מנשנגלאדבך, איינטרכט פרנקפורט וקייזרסלאוטרן. (ההדגשה – כמובן – אינה במקור)

בכל האתרים בחרו להתייחס להתנהגות של מו, כשהכדורגל תופס מקום שולי. המלחמה הבלתי פוסקת על הקליק אינה מאפשרת התייחסות לגופו של עניין – כוכב כדורגל מגיע לליגת העל, שחקן עם אמוציות ויכולת מקצועית גבוהה שיכול לשדרג לאין ערוך את מכבי חיפה, ובמסגרת התחרות הנמשכת מול מכבי ת"א אף לשדרג את הליגה כולה. וגם איתי שכטר, גל אלברמן ואלמוג כהן, שאשכרה שיחקו ומשחקים בבונדסליגה, שופעים סופרלטיבים על השחקן. אבל עזבו אתכם מאלה, בואו נשמע מה יש לגב' אסייג לומר בנושא.

סביר להניח שסטנוייביץ' לא צריך את ONE כדי לדעת מיהו ומהו אידריסו. הוא אמנם חבר שלי בפייסבוק, אבל כנראה שהוא לא מתייחס להמלצותיי בכל הנוגע להחתמה המדוברת, ואולי, רק אולי, הוא מודע לגילו המופלג של אידריסו קשישא. והוא החליט שאידריסו שווה את המאמץ, את היגיעה. ו"גורמים במכבי חיפה" מספרים ש"לא מדובר במודל חיקוי לשחקנים הצעירים שלנו" (נחשו באיזה אתר…). אולי ביום בו יופיעו שמות אמיתיים מאחורי ה"גורמים" אפשר יהיה להתייחס לכך ברצינות, עד אז זוהי בחישה, לא יותר.

*

לפני כשנתיים פרסמתי פוסט לקראת הגעתו של גילי ורמוט לקייזרסלאוטרן. הבוקר עיינתי בפוסט מפעם והבחנתי בעובדה שאיבדה מהאקטואליות שלה. אז כתבתי "מישהו כתב פעם באיזה פורום כדורגל שהליגה השניה בגרמניה טובה כמקור שחקנים זרים לליגת העל. ככה זה כשלא יודעים מי זה מוחמדו אידריסו או פביאן לוסטנברגר, בנימין לאות' או דניאל אדלונג".

והנה בא אידריסו ומודיע לי שטעיתי, ושהוא עומד להכיר את סמי עופר מקרוב, ולא במסגרת משחק ידידות של נבחרת קמרון. אז הוא בעייתי, והוא אמוציונאלי, ולפחות פעם אחת עלה לו הדם לראש, אבל הוא לא נכנס לתפקיד של מנהל צוות בבזק, הוא שחקן כדורגל. עם הוכחות.

מאמנים אמרו עליו הרבה דברים, לא כולם אהבו אותו באופן אישי, ורק ציטוט אחד נעלם ממאגרי תקשורת הספורט, ציטוט של ארמין פה, שיחד עם אידריסו ואיינטרכט פרנקפורט זכה באליפות בונדסליגה 2:

הוא היה הערבות שלנו, הוא שיגר אותנו לבונדסליגה".

טוב שיש דה באזר בלי עורך, בלי אינטרסים, בלי בחישות.

וטוב שיש אידריסו לליגת העל.

*

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 ערן לוי, ברלין

 

פרידה מהפחים - שחר דלאל
הקבוצה. השנייה. בהיסטוריה... של אירופה!

46 Comments

ויקטור מורוז 22 במאי 2014

בהחלט נראה רכש טוב של חיפה. אולי סופסוף הגיע מישהו שיודע מה שהוא עושה.

יניב פרנקו 22 במאי 2014

רכש נהדר ושינוי מגמה – אני לא זוכר כבר כמה זמן מכבי חיפה לא הביאו חלוץ שתפקידו להצליח מיידית.

פשוט מדהים איך הארגון הזה שאמור להיות מספר אחת בהגדרה לקח את אחת העמדות המשמעותיות והפך אותה לנקודת גידול עתידית.

מעניין כמה דקות הוא הולך להשאיר לשחר הירש…

גיסנו 22 במאי 2014

יותר מזה שמדובר בחלוץ שאמור להצליח מיידית ולא בעתיד, העובדה שזה זר שלא נקנה כהשקעה מפתיעה אותי אפילו יותר. היה נראה לי במשך כמה שנים ששחר נשבה יותר מדי בקונספציה של איגביני, מבלי להפנים שהוא היה היוצא מן הכלל ולא הכלל.

גורביץ ' 22 במאי 2014

הגיע הפאקקקינג זמן, אחרי שנים רעות, מאד, שמה ששחר קנה זה חלוצי בררה מוכחים בליגה השישית בטיבה באירופה, כל מיני אבו חצירה למיניהם שקרע רשתות חצי עונה בפועל פתח תקוה, ומאז בטוטאל, בכל העונות מאז אני לא חושב שהוא הגיע לכמות שערים של דמארי העונה, או דינו אנדלובו שהגיע מהאיפריה בכתום, וגם שמה הוא לא היה קשור לענף.

ערן 22 במאי 2014

לצפות לדבר מקצועי מאתר וואן- נו, באמת…
עושה רושם שחיפה,לפחות מבחינת הסגל, תתחזק מהותית.
השאלה, מבחינתי: איך יגיבו מיץ׳ וג׳ורדי.

רועי 22 במאי 2014

השינוי העיקרי בהחתמה הזו לעומת העבר הוא העובדה שהלכו על הקונספט של שחקן חופשי, ולא זרקו דמי שחרור של מאות אלפי יורו.

יניב פרנקו 22 במאי 2014

לפי הדיווחים בעמדות האחרות הם מוכנים לשים כסף .

רועי 22 במאי 2014

כרגע זה בגדר דיווחים.
עם כל הרכישות של שחר בשנים האחרונות, אני לא רואה אותו שם מיליון יורו שחרור בשביל עדן בן בסט כפי שמדווח.
ימים יגידו.

יניב פרנקו 22 במאי 2014

את זה גם אני לא רואה – אני מתכוון לקשר האחורי מפרטיזן .
מליון יורו על ליגיונר שחוזר הוא לא שם מעולם.

דגש 22 במאי 2014

נראה כמו מפלצת, במובן החיובי. כל כך שונה מכל מה שמכבי חיפה הייתה עד עכשיו. נראה מבטיח בטווח הקצר ומתבקש מאוד לאור ההצלחה של פלט ופריצה. עוד צעד של הכדורגל הישראלי מהטכניקה החלושה בו הוא נמצא לכיוון הפיזיות והיעילות.

אורן 22 במאי 2014

בנוסף לדברי המגיבים שמעליי, אולי יהיה סופסוף שינוי בקונספציה של החתמת שבעה-שמונה שחקנים בינוניים במחיר בינוני לעומת שלושה-ארבעה שחקנים טובים שיכולים באמת להעלות את הקבוצה רמה?

זה לא רק המיקום בטבלה בשנים האחרונות, זה גם קצב צבירת הנקודות המזעזע יחסית לליגת העל האימתנית שלנו, רכבת החילופים ושינוי ההרכב כל משחק (שחקנים בינוניים כבר אמרתי?), וחוסר שליטה בכמעט כל המשחקים מול אריות התחתית שבאות לבקר בחיפה ולקחת נקודה ופתאום מוצאות את עצמן מול קבוצה שלא מסוגלת לשים כדור ברשת.

יניב פרנקו 22 במאי 2014

תראה -שלושה ארבעה לא יהיה בכל מקרה .
הם מביאים לפחות שמונה שחקנים חדשים .
השינוי אם יהיה יהיה באיכות ולא בכמות .

אורן 22 במאי 2014

אין ספק, אבל זו תוצאה של תהליך שחיפה מביאה עונה אחר עונה על עצמה ודי ידוע מראש:

כישלון בעונה שעברה -> זריקת כל הזרים (או השארת אחד שלא נכשל טוטאלית – לדוגמה ראיוס העונה) פלוס שאר השחקנים הבינוניים שנזרק עליהם שאר הכסף -> שוב הבאת חמישה זרים בינוניים ועוד חמישה-שישה ישראלים בינוניים מדי או השקעות לא מוצלחות + חוסר סבלנות אליהם -> הזרים והישראלים ה"בכירים" נכשלים -> חוסר הצלחה בליגה ובאירופה וזריקת כולם הביתה -> פיטורי המאמן וזריקת כל השחקנים שהוא הביא.. וכו' וכו'.

נכון זוהי חוכמה בדיעבד אבל מספיק להסתכל כמה שנים אחורה ולהבין שאין שום שינוי בהתנהלות בקיץ ובחלון ההעברות ועקב כך בתוצאות.

הטענה שלי היא שעדיף לקחת את הסיכון ולהביא שלושה-ארבעה שחקנים טובים (אידריסו נראה כזה) בהשקעה של כסף שהיית מביא את כל הבינוניים האלו שלא שווים יותר מדי, ועוד שניים-שלושה בינוניים שיהיו משלימים / סותמי חורים / מחליפים לעמדות החלשות יותר בקבוצה שנבנתה ולא עליהם הקבוצה תתבסס, ביחד עם מי ששרד את העונה שעברה. שיהיה לך שלד חזק יותר שירוץ שנתיים ואת השחקנים המשלימים תמיד אפשר להחליף.

אין העונה אירופה אז כדאי להתחיל בהרכב חזק וסגל קצר שאולי יביא הישגים (תחרות על האליפות, מקום שני או גביע בתור התחלה) עם ספסל של צעירים מהנוער מצידי, ולא בסגל רחב ובינוני שלא מגיע לשום דבר ומתחלף רובו אחרי עוד עונה משעממת. עם ההישגים יבוא הכסף והסגל הרחב שבנוי על הצלחת העונה שעברה.

בני תבורי 22 במאי 2014

אני לא יודע אם אידריסו טוב לחיפה או לא, אבל אני מאוד מוטרד מהדמיון של המצולם בתמונה שבכותרת לאידריס אלבה, מענקי התאטרון והמסך הבריטי. רק אני?

גורביץ ' 22 במאי 2014

והמסך האמריקאי,
yo string where is Wallace?

גורדיטו 22 במאי 2014

נכון!
עכשיו הבנתי מאיפה הוא נראה לי מוכר…
מי שלא ראה את LUTHER, שיעשה לעצמו טובה ויתחיל עכשיו.
כמובן שלא צריך להגיד מילה על THE WIRE, נכון?

בני תבורי 22 במאי 2014

לגמרי!

ז׳וטא 22 במאי 2014

תודה לאל שיש דה באזר!!!
ותודה לאל שנגמר החיבור עם ספורט 5 , לתקופה קצרה היה נראה שכל המגיבים משאר האתרים מצאו את דרכם לכאן, אבל נרא שגם זה נגמר.

אביהו 22 במאי 2014

מוחמד אה? לא סתם קוראים למכבי חיפה קבוצת המגזר

עודד 22 במאי 2014

קבוצת המגזר, קבוצת המגדר, לא משנה לנו..מי שבא, ברוך הבא.

גורביץ' 23 במאי 2014

חח

פרלה 22 במאי 2014

צוצאליץ וראיוס כבר החלו את המגמה של זרים מוכחים ולא רק צעירים מבטיחים.
כשהישראלים בורחים לבלגיה אחרי עונה אחת טובה ההסתמכות על זר איכותי ומנוסה עדיפה בבניית השלד.

יואב 23 במאי 2014

אתר ONE נמצא בסכסוך עמוק עם מכבי חיפה. כמעט בכל כתבה שקשורה למועדון אפשר למצוא עקיצות ולכלוכים. רק אתמול הם העלו כתבה על השוער המועמד, סטויקוביץ', שבה הם טענו שהוא פרובוקטור ובעייתי. ולמה? כי הוא חתם ביריבה הגדולה של הכוכב האדום בלגרד שבה הוא גדל, פרטיזן. אה והוא יצא עם דוגמנית. פושע.
אין מה להתרגש מהם. הם בסך הכל החלק הכי משמעותי של תקשורת הספורט התל אביבית והעלובה שלנו, שכנראה נמצאת עדיין בשלבי התאוששות מהאבק שמכבי חיפה השאירה לקבוצות היקרות שלהם מת"א במהלך השנים.

בקשר לאידריסו, אף אחד לא באמת יכול לדעת איך יתפקד שחקן בן 34, אבל הוא עושה רושם של חיזוק רציני. חוץ מזה, הפעם סוף סוף מכבי מחתימה זר לשנה אחת ואז במקרה שהוא יהיה פלופ לפחות אפשר יהיה לשחרר אותו בסוף העונה בלי להוציא מאות אלפי שקלים.

רועי 23 במאי 2014

גם יוני הללי זו התקשורת התל אביבית ?

עודד 23 במאי 2014

יוני הללי לא תל אביבי, סתם מטומטם. גם אוהדי מכבי חיפה לא לוקחים אותו ברצינות.

יואב 23 במאי 2014

נו באמת.. יוני הללי? אז הכניסו עיתונאי חיפאי כדי כביכול לאזן את המצב, אבל הוא בדיחה מהלכת ואף אחד לא לוקח אות וברצינות, גם אוהדי חיפה כמו שאמר לך זה שמעליי

רועי 23 במאי 2014

ואת אתר וואן אתה כן לוקח ברצינות ?

יואב 23 במאי 2014

איך הבנת שאני לוקח אותם ברצינות אם כתבתי שאין מה להתרגש מהם?

D! 23 במאי 2014

זה לא יואב. זה מישהו שמשתמש באותו השם

יואב 23 במאי 2014

אני לא יודע מי זה יואב שאתה מדבר עליו, אבל גם לי קוראים יואב וזה פעם ראשונה שאני מגיב פה.

D! 23 במאי 2014

אוהד מכבי שמגיב פה הרבה מאד זמן

(הנחתי שגם לך קוראים יואב.. )

היסטוריון של ספורט 23 במאי 2014

בכל אופן מעניין אותי האם זה שינוי מגמה של שחר .
עד היום הוא היה מחתים רק צעירים בטח זרים וכמדיניות הוא לא היה מייבא שחקנים מבוגרים .
ייתכן שלאור התחרות שצמחה לו ולאור הצלחת פריצה הקשיש החליט שחר לגלות טיפה גמישות .
אני מניח שהקמורוני הגיע עם כרטיס חופשי ככה שזה לא סיכון גדול .
להערכתי הוא יצליח בגדול !

D! 23 במאי 2014

פסוט מצויין ערן. מצויין ופשוטץ

בתור אוהד מכבי אני אשמח לראות את חיפה משתפרים ומכריחים אותנו לעשות עוד צעד.
אני אפילו מקווה שהוא לא ייכשל כי הקונספט בחלקו הוא נכון וחבל שהוא יהרס רק בגלל כשלון של שחקן אחד. ככל שיהיו פה יותר שחקנים זרים עם קריירות יפות וטובות מאחוריהן ככה ישתפרו השקחנים המקומיים.
אז הלוואי שהוא יבקיע 16 שערים וחיפה תרד ליגה

אסף כלשהו 23 במאי 2014

אני רק רוצה לזרוק שם לחלל האוויר: מהו קודרו.

ערן לוי 23 במאי 2014

יאללה, גם אני משחק בלזרוק שמות: ז'רום לרואה.

ויקטור בלקין 23 במאי 2014

אני אזרוק 2 שמות לאוויר, אולג קוזנצוב ושורה אובראוב, אני מניח שצריך לבחון כל מקרה לגופו.

חדש בשכונה 24 במאי 2014

שלושים וארבע זה לא שלושים, לא שלושים ואחד, לא שלושים ושתיים ואפילו לא שלושים ושלוש!!!
נדמה שמתחו את דרכה של מכבי תל אביב עד הקצה ואולי מעבר לכך. פריצה הגיע לפה למיטב זכרוני בגיל 32 שזה הרבה, אז 34? בכלל נראה שמכבי חיפה החליטו שהם לא צריכים מנהל ספורטיבי, הם פשוט עושים את הצעדים שעושה ג׳ורדן, רק תמיד בפיגור.
ולגבי הויכוח על העיתונות התלאביבית או חיפאית, יוני הללי אולי נחשב לבדיחה, לטעמי הוא בדיחה רעה. פיו נוטף רעל.

חדש בשכונה 24 במאי 2014

ג׳ורדן=ג׳ורדי

יואב 24 במאי 2014

נכון, זה נהיה טרנד בתקשורת בארץ, גם פרימו הוא כזה.
סתם לידע כללי, הללי הוא אוהד הפועל חיפה, ואח שלו ז"ל היה יו"ר מחלקת הנוער שלה.
התקשורת ברובה המכריע היא תל אביבית ויש לזה בלי סוף דוגמאות. תשאלו כל אוהד של חיפה או בית"ר. שימו לב איזה עליהום מכבי תל אביב מנהיגה נגד משה פרימו כי הוא מעז לבקר אותם. וברור שהוא עיתונאי בשקל ולא חכם גדול בלשון המעטה, אבל על מכבי חיפה לדוגמא הוא מלכלך לא פחות ואולי אפילו יותר (אמר בשידור חי "אני שונא את אוהדי חיפה", "הלוואי שמכבכי חיפה לא תגיע לאירופה" ועוד..), אבל כנראה שלחיפה אין מספיק אוהדים כדי לעשות נגדו קמפיין שלם.

ובקשר לאדריסו.. אני לא מבין מה הקשר עכשיו למכבי ת"א? מה הקשר לפריצה? כל דבר שמכבי חיפה עושה ישר מכניסים לכם לראש שמעתיקים ממכבי ת"א.. את הסיבה לזה הסברתי בפסקה שמעל.
מכבי כבר החתימה בעבר את פראליה בגיל 31 (זה הגיל שפריצה הגיע, היום הוא בן 33).
סטנוייביץ' הוא המאמן הזר ה-6 בתולדות מכבי חיפה. לפני שבת"א ידעו שאירופה קיימת, דושאן אוהרין הצעיד את מכבי לרבע גמר המחזיקות. אבל כשסטנוייביץ' חתם, ישר קפצו התל אביבים בתקשורת וצעקו "מכבי חיפה למדה ממכבי ת"א".
ג'ורדי הוא ממש לא גאון גדול, והסיבה שמכבי ת"א מצליחה היא אחת – כסף, ולא יעזור שום דבר. הם משלמים משכורות מטורפות (ובצדק, ככה מושכים את השחקנים הכי טובים). אין פה איזה נוסחת קסם שלא ראינו בעבר. ככה היה גם בתקופת גידמאק בבית"ר.
ואם הניהול של מכבי ת"א כל כך טוב וכל כך אירופאי, איך זה שבסופו של דבר היא הייתה חצי קבוצה בלי ערן זהבי והייתה תלויה בו כמו שאני לא זוכר אף קבוצה בארץ תלויה בשחקן?

חדש בשכונה 25 במאי 2014

והסיבה שחיפה שלטה בליגה משך חמש עשרה שנה לא היתה כמובן בזכות הכסף של שחר…….מי שגר בבית מזכוכית שלא יזרוק אבנים.

יואב 25 במאי 2014

ברור שהיה הרבה כסף, אבל שכחת פרט "שולי", שהתקציב של חיפה אף פעם לא היה גדול בהרבה משאר הגדולות, אפילו לא קרוב לפער שבין מכבי ת"א לשאר הקבוצות היום או של בית"ר של גידמאק. והיו תקופות שחיפה לקחו אליפויות והיה להם תקציב נמוך יותר מהפועל ומכבי ת"א ולפעמים גם מבית"ר. כולם זוכרים את העגלקטיקוס, או שנמני ובנין הרויחו 600-700 אלף דולר לעונה במכבי ת"א. בחיפה פשוט לא היה בלאגן ניהולי כמו בקבוצות אחרות. גם שחר אמר את זה בראיון עם קופמן ואינשטיין, המשכורות בחיפה אף פעם לא היו הכי גבוהות בליגה, הם פשוט היו משלמים בזמן ונותנים שקט לשחקנים, וזה מה שמשך אותם כי לא היה את זה בקבוצות אחרות.

יואב 25 במאי 2014

גם בת"א ובירושלים היה אותו כסף כמו בחיפה פחות או יותר, פשוט לא ידעו להשתמש בו.

שור מועד 25 במאי 2014

ספר את זה לאוהדי הפועל פתח תקווה

יואב 26 במאי 2014

בסך הכל הביאו מהם 4 שחקנים.. קייסי לפני 20 שנה, מנור חסן 5-6 שנים אחרי, זנדברג ב-2002 וארביטמן ב-2004(שבכלל לא גדל שם). לא יודע על מה הרעש

יואב 26 במאי 2014

זאת הייתה אמורה להיות תגובה לשור מועד

סתם אחד 31 במאי 2014

שכחת את אלון חזן. אבל כן, אין כאן משהו מיוחד, קנו מהם כמה שחקנים, ביג דיל.

שחר אפילו הסכים לתת להם לארח את מכבי ת"א בר"ג במחזור האחרון של 2003 כדי לעזור להם כלכלית. ממש נורא.

Comments closed