הליגה ה'מזרח גרמנית' – זכרונות העבר, מחשבות ההווה

איחוד גרמניה לא עשה טוב לקבוצות הליגה המזרח-גרמנית. במשך השנים הידרדרו מועדוני המזרח לליגות נמוכות. האם עונת 2015/16, עם ייצוג מרשים למזרח בליגה השלישית, תהיה עונת המפנה? ערן לוי בדק ומצא.

בערב השמונה במאי 1974 טיפס הקפטן מנפרד צאפף במעלה יציע הכבוד של האצטדיון ברוטרדם, לחץ בהתרגשות את ידי המכובדים והניף יחד עם החברים את גביע אירופה למחזיקות גביע. אוהדי AC מילאן, שהיו בטוחים בנצחונם על הקבוצה המחוזית ממזרח גרמניה, לא טרחו להגיע מאיטליה; ההולנדים לא הביעו עניין במשחק; המזרח גרמנים לא היו רשאים לצאת להולנד, וכך, לעיני פחות מחמשת אלפים צופים, נפתח הגמר אירופי הראשון בהשתתפות קבוצה מהרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית והסתיים עם תואר אירופי ראשון של פ.צ מגדבורג (0:2)

בעשרים ושבעה במאי 2015 מילאו 23 אלף צופים את ה-MDCC ארנה במגדבורג, במשחק הראשון מבין שניים מול קיקרס אופנבך על כרטיס עליה לליגה השלישית. רוב אוהדי הקבוצה, באצטדיון ומחוצה לו, לא ידע את תקופת הזוהר של פ.צ מגדבורג, וכל שביקשו ביציעים אחרי שמונה עונות רצופות בליגה הרביעית היה עליה לליגה השלישית, המקצוענית, להחזיר במעט את ימי האושר של המועדון, אימפריית כדורגל בגרמניה המזרחית.

– פ.צ מגדבורג – AC מילאן, גמר גביע אירופה למחזיקות גביע:

*

שמונה קבוצות מגרמניה המזרחית ז"ל ישחקו בעונת 2015/16 בליגה השלישית: פ.צ מגדבורג (העולה החדשה), דינמו דרזדן, אֵרצגֵבירגֶה אָוּוֵה (היורדת הטריה), רוטוייס ארפוּרט, אנרגי קוטבוס, האנזה רוסטוק, פ.צ חמניץ ופ.צ האלֶה. כל אחת מקבוצות אלו תזכה לשחק 26 משחקים (מתוך 38 בעונה סדירה) במזרח המדינה, דז'ה וו לימים עברו, כמו גם ל-16 אליפויות מזרח גרמניה בהן זכו שש מקבוצות הליגה השלישית (פ.צ האלה ואנרגי קוטבוס לא זכו מעולם באליפות). גם בליגה הרביעית נמצאות שתי אלופות עבר קרל צייס יינה (3 אליפויות), ודינמו ברלין (10) שהיתה הקבוצה הגדולה ויקירת השלטון בהיסטוריה של גרמניה המזרחית.

וזהו, ללא ספק, סמן הפער האיכותי בין קבוצות המזרח והמערב הבכירות. ר.ב לייפציג מבונדסליגה 2 היא קבוצת המזרח היחידה בעלת שאיפות בונדסליגה תודות להשקעה מסיבית ותקציבי ענק, כשאוניון ברלין הוותיקה שומרת בקביעות על תקציב צנוע ומקום במרכז טבלת הליגה השניה. שאר קבוצות המזרח עדיין רחוקות משמעותית ממטרות אלו, הן מקצועית והן כלכלית. התמיכה הגורפת לה זכו המועדונים בשנות המשטר הקומוניסטי מזרועות השלטון השונות התפוגגו עם איחוד גרמניה, והתסיסה החברתית בערי המזרח לאחר האיחוד יצרה פער בין שאיפות העבר למציאות החדשה. קבוצות המזרח חיפשו אחר מקורות מימון להישרדות, ותוכניות עבודה לטווח הארוך ירדו מעל הפרק. אוניון ברלין, פ.צ האלה וחמניץ היו הראשונות לייצר תקציב רבשנתי וליצור תוכניות עבודה (כולל נוער) לטווח הרחוק, מהלך שתרם לתגובת שרשרת ולהתייצבות ההנהלות בחלק ניכר ממועדוני המזרח הבכירים.

*

דינמו דרזדן היא כיום קבוצת המזרח הבכירה בליגה השלישית, עם ממוצע של כ-23 אלף צופים במשחקי הבית וכ-15 אלף חברי מועדון רשומים. אוּוֶה נוֹיהאוס, שב-2010 העלה את אוניון ברלין לראשונה בתולדותיה לליגה השניה, ינסה לעשות זאת בעונה הקרובה של דרזדן יחד עם צירוף שחקני ליגה שניה מנוסים כפביאן מולר (ארצגבירגה אווה) ואנדראס למברטס (פורטונה דיסלדורף).

אווה, היורדת הטריה, תתקשה להעמיד קבוצה חזקה למאבק עליה. מסגל העונה החולפת נותרו ארבעה שחקנים בלבד, ועם שחקן רכש יחיד עד כה (ניקי אדלר, סנדהאוזן, 10 שערים בעונת 2014/15) יבקש המאמן פאבל דוטצ'ב לבנות סגל יציב לקראת מאבקי העלייה בעונת 2016/17.

שאר קבוצות המזרח יבקשו לשרוד את העונה בליגה השלישית תוך המנעות ממאבקי ירידה. רוט וייס ארפורט מתכננת השקעה נרחבת בנוער ומשנעת את תקציבה בהתאם. האנזה רוסטוק, שניצלה בנשמת אפה האחרונה מירידה לליגה הרביעית (ושקיצצה את תקציבה בכ-20 אחוזים) תייחל להישרדות.

גם פ.צ מגדבורג, בשורותיה שחקנים נטולי נסיון משחק בליגה השלישית, מבקשת להימנע מירידה בתום העונה. משחקי העליה מול קיקרס אופנבך (0:1, 1:3) והכושר הגופני הגבוה שהוצג בתום העונה שעברה תרמו לאופטימיות של ההנהלה בכל הנוגע להתנהלות הקבוצה בעונה הקרובה.

– פ.צ מגדבורג – קיקרס אופנבך, פלייאוף עלייה 1:

– קיקרס אופנבך – פ.צ מגדבורג, פלייאוף עלייה 2:

אנרגי קוטבוס, הקבוצה המזרחגרמנית הבכירה בחמש עשרה השנים האחרונות, לא ממהרת להצהיר על כוונות עליה. חלוץ נבחרת גרמניה U20 טים קליינדינסט (12 שערים, 4 בישולים) עזב את המועדון לטובת פרייבורג (250 אלף יורו) והותיר את המאמן שטפן קרמר עם חור התקפי משמעותי לקראת פתיחת העונה. בקוטבוס, בדיוק כמו בפ.צ האלה, יבקשו לסיים את העונה במקום אחד גבוה יותר מבעונה שעברה (קוטבוס – 7, האלה – 10).

מנהלי פ.צ חמניץ אופטימיים יותר מעמיתיהם למזרח. הקשר הוותיק רוני קוניג (העברה חופשית) הגיע מדארמשטדט , החלוץ הצעיר העולה החדשה לבונדסליגה, ויהווה חיזוק איכותי למועדון הסקסוני שסיים את העונה שעברה במקום החמישי.

*

אז יש ליגה 'מזרח גרמנית', ועל פי יכולת הקבוצות הנוכחית שוות ערך היא לליגה השלישית. הסיכויים שמי מהקבוצות לעיל תעשה את הצעד הבא ותעפיל בתום העונה לבונדסליגה 2 אינם משחקים לטובתן לקראת פתיחת העונה. ואם אכן כך יהיה (ולא יהיו יורדות בקרב ה'מזרחיות' בתום העונה) תעלה הסבירות שמצבת קבוצות המזרח בליגה השלישית תגדל לתשע (50% מסך כל קבוצות הליגה) בעונת 2016/17 מאחר ולדינמו ברלין, קרל צייס יינה ו-FSV צביקאו שאיפות עליה מוצהרות.

גביע אירופי לא יגיע למזרח, על מקום בצמרת הכדורגל הגרמני בשנים הקרובות (לקבוצה שאינה ר.ב לייפציג) אפשר רק לחלום. נותרנו עם הליגה השלישית, הליגה ה'מזרח גרמנית'. גם זה משהו.

עזרו לנו לתמוך בדה באזר

***

כדורגל מגרמניה – BUNDESMANIA 

עונת המלפפונים - הפועל באר שבע - גיא זהר
מה אורי אלון צריך ללמוד ממקרה יבזורי

7 Comments

גיא זהר 3 ביולי 2015

מצוין. דרזדן, קוטבוס ורוסטוק לא היו בזמנו בבונדסליגה 1? דרזדן למשל שזכורה לי מביקור בעיר ב2000 כעיר קניונים לא יכלה להעמיד קבוצה תחרותית יותר?

ערן לוי 3 ביולי 2015

כבר לקראת תום העונה הקודמת הודיע יו"ר דרזדן שהתקציב לעונת 2015/16 יעלה ל-12 מיליון יורו, 3.4 מיליון מתוכו לקבוצה הבוגרת, עלייה של 20% מתקציב העונה הקודמת.
אבל… בשנים קודמות היו מועמדות די ברורות לעלייה כבר בתחילת העונה, העונה הליגה תהיה (כפי הנראה) שוויונית יותר מאשר בעבר. בכל אופן, המאמן אווה נויהאוס אמר שלא הגיע לדרזדן כדי לסיים במקום השמיני, הסגל הוא מהעמוקים בליגה השלישית, הרכש עד כה טוב, וזו לבטח הקבוצה הגדולה בליגה השלישית העונה. זו תהיה אכזבה גדולה אם העונה הנוכחית של דרזדן לא תסתיים בחזרה לבונדסליגה 2.

Amir A 3 ביולי 2015

מה ההבדל בין מה שהיה לפני האיחוד ובין היום? הכל זו שאלה של השקעה כספית? הרי גם אז אם אני לא טועה לא שיחקו זרים בקבוצות המזרח גרמניות? האם יש שחקנים טובים ממזרח גרמניה שפשוט ברחו מהקבוצות הללו?

ערן לוי 3 ביולי 2015

גם פ.צ מגדבורג הפתיעה את אירופה כשניצחה את AC מילאן בגמר. גם מילאן הופתעה כשהפסידה לקבוצה. איחוד גרמניה – ובעקבותיו יצירת ליגה בכירה משותפת – האירה אור על הפערים בין המועדונים ממזרח וממערב, על החולשה של מועדוני גרמניה המזרחית. יותר מדי פוליטיקה התערבבה בכדורגל המזרח גרמני, וביום בו נפסקה חזרו קבוצות המזרח לפרופורציות. היו עדיין קוטבוס, האנזה רוסטוק ודינמו דרזדן, אך מאז 2008/9 (עונתה האחרונה של קוטבוס בליגה הבכירה) אין מועדון מזרחי אחד לרפואה בבונדסליגה.

זינק 3 ביולי 2015

אם לשפוט על פי הקהל דינמו דרזדן שווה עילית ליגת האלופות.

ערן לוי 3 ביולי 2015

אם לשפוט על פי הקהל דינמו דרזדן תיקנס בכל שלישי ורביעי אם תשחק בליגת האלופות, יש להם קהל די קשה (ומוכר כך).

ששון 4 ביולי 2015

הדבר הכי עצוב בעולם זה לראות קבוצה שלפני כמה עשרות שנים הייתה אימפריה עם תארים והיום מדששת במרתפי הליגות הנמוכות. וזה תקף לכל מדינה, בכל ענף ספורט.

Comments closed