באיירן (והפועל) שוב הפסידה

ושוב אין סופרקאפ לגווארדיולה, ושוב מנצחת מכבי את הפועל בדרבי, ושוב מתפרעים אוהדים. שגרה

1. 'עוד שלושה עשר ימים לפתיחת הבונדסליגה', מבשרים השלטים האלקטרוניים המקיפים את המגרש בוולפסבורג. כאילו לא נפתחה עונת הכדורגל לפני שבועיים, כאילו המחזור הראשון של הבונדסליגה לא ייערך במקביל למחזור הרביעי בבונדסליגה 2 ובליגה השלישית, ולא אפלוש למחוזות הליגה הרביעית שנפתחה בסוף השבוע האחרון, בטח יש כאלה – אפילו כאן, בדה באזר – שגם ליגה שניה אזוטרית מדי עבורם.

אבל יש מצבים בהם קל יותר לגלות הבנה: כדורגלן העונה בקרואטיה, כדורגלן העונה בשוויץ, כדורגלן העונה בגרמניה (והוא בכלל בלגי), ספורטאי השנה בהולנד – הכדורגלן הראשון שזוכה בתואר מאז 1978, העברה ב-30 מיליון יורו, העברה ב-37 מיליון יורו, שני שחקנים בשווי כולל של כ-100 מיליון יורו.  וכולם על מגרש אחד, בערב אחד, מול אצטדיון מלא ותואר ראשון לעונת 2015/16.

אם נשפוט על פי משחק אחד – מה שטוב כדי להחליט על גירושו של עמב"ה ממכבי טוב גם לנו – עושה רושם שדגלאס קוסטה הוא רכש מצוין.  מהיר, טכני, חזק, כשרוני, צעד ראשון מהמהירים שראיתי.  ארבע פעמים במהלך המשחק הצליח קוסטה להשתחרר מהמגן הימני ווריניה, ארבע פעמים זה הסתיים עם כדור מדויק לרחבה, אחת מהן עם שער היתרון של באיירן.  אם נשפוט על פי משחק אחד – החלטנו שאפשר – עושה רושם שווריניה יעשה צרות לקבוצות רבות העונה.  חזק, בעל שליטה איכותית בכדור, כושר גופני רצחני, קשיחות, יכולת איום על השער.

ואם משחק הפתיחה של העונה משקף משהו על המשכה – יש סיכוי לפרק את שושלת באיירן.  אולי זו השאיפה של פפ גווארדיולה לזכות סוף סוף בתואר היחיד שלא השיג בגרמניה דחפו אותו לבצע חילופים הגנתיים בשליש האחרון של המשחק, אולי חששוֺ מהביקורות הקטלניות (שמגיעות as we speak) אם לא ינצח במשחק הרשמי הראשון של העונה, בעיקר מול יריבה בעלת יומרות וכיס עמוק כמו וולפסבורג שלא מורידה את הרגל מהגז ורוצה לנצח, לא רק להשוות.

באיירן שלטה ברוב דקות המשחק, וולפסבורג הגיעה למצבים איכותיים מול השער.  באיירן שלטה ברוב שלבי המשחק, גם לאחר שער היתרון של אריאן רובן, ואז החלה הירידה להגנה – ראפיניה במקום לבנדובסקי, גצה במקום מולר, הגנה במקום התקפה, שליטה בכדור במקום כוח מתפרץ.  גם וידאל עלה, וחוץ מאשר להצדיק את תדמית ה'באד בוי' שלו עם תיקולים קשים וכרטיס צהוב חמש דקות לאחר כניסתו למגרש לא עשה דבר.

דיטר הקינג רצה תואר נוסף, המשכיות של מה שהסתיים בעונה שעברה בנצחון על דורטמונד ובחילופי העמדות עימה בתפקיד הנמסיס של באיירן.  באמצע המשחק,לאחר עוד החלטת שיפוט לרעת קבוצתו, הוא פנה בצעקות לשופט הרביעי: "אם אתם רוצים לתת את הגביע לבאיירן – תעשו את זה כבר עכשיו!". אנדרה שורלה בדקה ה-63, ניקלאס בנדטנר ומקס קרוזה בדקה ה-70, ושאף אחד לא ייגע לו בדה-ברויינה.  ובדקה ה-89 זה גם עבד, והדני המופרע עם המסטיק בפה שלח את הקבוצות לפנדלים, לעוד החמצה של צ'אבי אלונסו מ-11 מטרים ולחיסול סיכויי באיירן לקוואדרופל.

גווארדיולה והסופרקאפ לא יהיו חברים.  אולי מהדרבי של מינכן תבוא הישועה, הנחמה.  ומאחר ובאיירן לא תרד ביובל הקרוב לליגה השניה, וההישג היחיד של מינכן 1860 באותה תקופת זמן יהיה במקרה הטוב הישרדות בבונדסליגה 2, נותר משחק הליגה הרביעית (יום א', 2.8) שיקבע מי קבוצת המילואים הטובה בעיר.

*

2. נצחון בדרבי הוא תמיד מתוק, בעיקר כשהוא מגיע לאחר פיגור. וממש לא אכפת לי שזהבי הוא ה'סופר גלו' של הקבוצה או שקרלוס גרסיה איטי. מה שלא הולך מול קבוצות אמיתיות מאירופה יספיק לעוד אליפות.  עוד מעט, אחרי ההדחה מליגת האלופות, ישכחו כולם מאירופה ויחזרו לליגה ולשאלה החשובה – האם בעונת 2015/16 יצליח זהבי לשבור את השיא של נסים אלמליח.

וממקום מושבי בברלין נראה כי גם בישראל מתפכחים הבריות ומבינים שאצטדיונים יפים וחדישים ומשכורות אלימות הופכים את התנאים לאירופאים – אבל לא את הכדורגל.  כי ויקטוריה פלזן היא לא הקבוצה המאומנת היחידה באירופה, יש עוד כמה כאלה.  ומכבי תהיה מדורגת, אבל אם לשפוט על פי המשחקים נגד היברניאנס ופלזן – יש כמה קבוצות טובות ממנה באירופה.

וככל שאני מתעמק בליגה השלישית בגרמניה אני מבין שזו יכולה להיות דגימת נייר הלקמוס של הכדורגל הישראלי.  כוכבים שמרוויחים עד חצי מיליון יורו לעונה, שחקנים שמסתפקים באלפיים יורו לחודש, ומי שלא – מחפש את מזלו בליגות נמוכות יותר או פורש.  אפשר למצוא כאן שחקנים כמו עמב"ה, שעושים שטויות ועדיין חיוניים.  אפשר גם למצוא מפציצי שערים ומגני על עם יכולות שיעשו את העבודה גם בליגה בכירה יותר.  או בליגה הבלגית. ואני כמעט בטוח שפ.צ חמניץ או שטוטגרט קיקרס לא יצליחו לעשות יותר מול ויקטוריה פלזן או ת'ון, אבל את הסיכויים של דינמו דרזדן לא הייתי ממהר להשליך לפח.

*

3. איפה היית כשאוהדי הפועל השתוללו בשירוקי, שאלו בטון לא נעים כשכתבתי על המתפרעים של בית"ר. איך אפשר להשוות את האלימות הזו לחוליגנים בגרמניה, רק אנטי-בית"ר כל הזמן, קבעו כשהבעתי את סלידתי מהשנאה שהעבירה את בית"ר על דעתה.  וזה אך מתבקש שדווקא היום, אחרי אירועי הדרבי בשער חמש, אפשר ליצור את מנגנון ההגנה שיאפשר לי לומר בעתיד – הנה, מרוצים?

ואני מעולם לא הסתרתי את תיעובי ממועדון כדורגל שאוהדיו נטשוהו – לא בגלל הבעלים, בגלל הקבוצה ומה שהיא מייצגת – לא מצאתי לנכון לגבות את דבריי באמירות נגד קבוצות ואוהדים אחרים.  אידיוטים יש בכל מקום, בדרך כלל די הרבה – בבית"ר, בהפועל, במכבי, בחיפה ובבני יהודה; בישראל, בגרמניה, בפולין ובהולנד.  כל אחד בוחר את המלחמות שלו, אני אפילו לא ביקשתי להתגייס (אולי כג'ובניק), רק להביע שאט נפש מאנשים שמביעים בפומבי את דעתם על מי שאינו יהודי.

החוק הגרמניה אוסר על אמירות או הצגת סמלים בעלי מוטיבים נאציים, אבל גם מנסחי החוק יודעים שאיסור שנאת יהודים בפומבי לא ימנע את השנאה, הוא רק יבודד אותה לסביבות הבית, הסלון, המפגשים עם חברים ושותפים לדעה, ובעולם די מרושע – גם זה משהו.  אי אפשר למגר אידיוטיזם וגזענות, אפשר ורצוי לדרוש מהם לא לשהות בסביבת חיינו.

***

עדיין לא עשיתם לייק לדף הפייסבוק של הכדורגל הגרמני? למה לא?

כדורגל מגרמניה – BUNDESMANIA

 

 

 

פאניקה! אחרי מגן הקהילה
ליגת שוקי ההון - מפה ומשם, מכל העולם

7 Comments

no propaganda 2 באוגוסט 2015

לגבי המשחק של באיירן:
קוסטה מאוד מהיר אבל אין לו מסירה בכלל, הרס כמעט כל מה שהוא יצר. עשה יותר הגנה ממה שציפיתי אבל פחות מהרצוי לשחקן בתפקיד שלו.
ומה צריך לקרות כדי שגוארדיולה לא יחליף את מולר? גצה במקום מולר זה לא חילוף הגנתי כי הבעיה הכי גדולה של גצה, זה שהוא לא עושה הגנה כמו שצריך.

D! פה ועכשיו 2 באוגוסט 2015

אין לי איך לעשות לייק. זה למה.

ולצערי לא ראיתי לא את באיירן ולא את מכבי אתמול.

למען האמת והדסר הטוב אשמח עם וולפסבורג יזכו באליפות. ראשית למען הכדורגל והסדר; מספיקה אליפות פעמיים או שלוש בכל ארבע שנים. לפני הראשית, למען יילך הפפ למקום אחר ויפה חצי עונה קודם.

אריאל גרייזס 2 באוגוסט 2015

וולפסבורג קבוצה מעניינת ביותר, עושה חשק. עשו שם איזה קבוצת בת של צ'לסי, עם דה ברויינה ושורלה הנהדרים, יחד על קלוזה ובנטנדר ועוד כה וכה – בהחלט קבוצה של כדורגל שמח שכיף להיות בעדה

no propaganda 2 באוגוסט 2015

אל תשכח את לואיס גוסטבו שלא שיחק אתמול וגם רודריגז ווייריניה נהדרים.

אביאל 2 באוגוסט 2015

ערן – העניין לגבי בית״ר היה הרעש שהתקשורת יצרה, פה הדרבי הידוע לשמצה ממשיך בשלו ואתה הזכרת אותו כסעיף, כמה דברים נכתבו על בית״ר, כמה מהדורות נפתחו וכו׳ – זו הנקודה, חוסר האיזון.

ערן לוי 2 באוגוסט 2015

העניין לגבי בית"ר זה הרעש שהיא עצמה תמיד עושה, יחס התקשורת אליה מעניין אותי כשלג דאשתקד. יש מחשבה עצמאית מאחורי תיעוב המועדון כמות שהוא, לכן בחרתי להקדיש פוסט שלם לבית"ר ופחות מכך להפועל או כל מועדון ישראלי אחר.
בברלין יש אוהדים אלימים לאין ערוך מהילדים של בית"ר, אבל אף אחד בהרטה לא מאמץ אותם אל ליבם.

מאיר (חדש בשכונה) 2 באוגוסט 2015

בעניין הלייק לבונדסליג, אתמול יצא לי לראות בערוץ 53 או 54 תוכנית סיכום על העונה הקודמת בגרמניה מהזווית של שערים במהלכים מבריקים. 35 כאלה של ליקוק אצבעות. הליגה הזו היא האופטימום בין הכוח והמהירות בכדורגל האנגלי והוירטואוזיות בספרדי. וכל זה בשאיםה מסורתית ללכת על התקפה, עד כמה שזה נשמע רע כשמדובר בגרמניה……

Comments closed