הר ביג'י אזאדי!

סיפורו של דניז נאקי, גרמני ממוצא כורדי שמשחק בקבוצה כורדית בטורקיה ולא מוכן לשתוק

בסוף השבוע ישבתי מול המסך וקראתי על כדורגל.  אחרי החלטה מודעת להפסיק ולתור את הרשת אחר סטרימינג צולעים של כדורגל גרמני אני מסתפק בשידורים ישירים מהליגה השניה והשלישית ובאייפד הנח על ירכיי.  אין יותר מדי פיקנטריה סביב הבונדסליגה בסופי שבוע.  אבל מהבוקר, כשכולם מרוכזים בכדורגל, במשחקים, בתוצאות, מצאתי את עצמי מתביית על הסיפור של דניז נאקי, השחקן הגרמני שעבר לשחק בטורקיה ושנמצא לאחרונה בלב מהומה ספורטיבית, תקשורתית ופוליטית בארצו של ארדואן.

והכל בגלל שדניז נאקי כורדי.

PHO

*

דניז נאקי נולד בדורן, עיר קטנה במדינת נורדריין-וסטפאליה, בין אאכן לקלן, לזוג טורקים ממוצא כורדי.  הוא שיחק 85 פעמים בליגה השניה והשתתף ב-20 משחקים נוספים עם סט. פאולי בבונדסליגה. הוא לא הצליח  להחזיק מעמד בצמרת הכדורגל הגרמני ואחרי עונה נוספת בפאדרבורן עזב את גרמניה והצטרף לגנצ'לרבירליג'י אנקרה.

העונה הראשונה בסופר ליג הטורקית היתה רחוקה מהצלחה.  נאקי השתתף בששה עשר משחקים ולא עמד בציפיות.  הוא פתח את העונה השניה בקבוצה עם חמש הופעות ליגה, ואז הגיע האירוע המכונן ששינה לו את כל התוכניות ושהיה לאבן הפינה בעלילה הנוכחית.

ב-4 בנובמבר 2014 הודיע נאקי להנהלת המועדון כי הוא מתיר את חוזהו עמה.  כשנשאל לסיבות שהביאו אותו להחלטה סיפר על התקפות על רגע גזעני שהופנו לעברו ברחובות אנקרה בשל מוצאו הכורדי.  נאקי קישר את ההתקפה עליו לפוסטים שפרסם בפייסבוק בהם הביע תמיכה בעיר הנצורה קובאני ובכוחות המחתרת הכורדים שנלחמו על הישרדותה.  נאקי טען כי הנהלת הקבוצה, איתה נפגש למחרת האירוע, לא הביעה צער או עניין בתקרית.  נאקי ויתר על חוב כספי, הנהלת הקבוצה גינתה את האירוע ומיהרה לפעול כבקשתו.  כל שביקש נאקי היה לשוב הביתה, לגרמניה, להתרחק מהרעות שחווה בבירת טורקיה.

נאקי חזר הביתה, פגש את ההורים והמשפחה, אבל במקום להישאר בגרמניה הוא עלה על המטוס לדיארבאקיר, העיר השניה בגודלה במחוז אנטוליה ובעלת הרוב הכורדי, והצטרף ל-Amed SK מה-TTF2, הליגה השלישית בטורקיה.  עד לפני מספר שנים היה שם המועדון דיארבאקירספור, ואז החליטו בהנהלה לשנות את שמו, להעניק לו משמעות בכורדית.  ההחלטה נפלה על 'אמד', שמה הכורדי של העיר.  זה התחיל עם אמדספור, זה הסתיים עם אמד SK, השם הנוכחי.  ההתאחדות הטורקית קנסה את המועדון על שימוש בשם שאינו רשום אך אישרה את חוקיותו החל מהעונה הנוכחית.

בדיארבאקיר זכה סוף סוף נאקי למעט נחת, עת העפיל לרבע גמר הגביע הטורקי עם קבוצתו, בפעם הראשונה בתולדות המועדון. ודווקא את הרגע הזה הוא לא יוכל לחגוג.

*

ב-31 בינואר הגיעה אמד SK לעיר בורסה, למשחק שמינית גמר הגביע מול קבוצת הסופר ליג הטורקית בורסאספור.  קבלת הפנים לקבוצה הכורדית לא היתה מלבבת במיוחד, גם אם לא מפתיעה בטינתה.

זו לא הפעם הראשונה שלהם, הם יודעים שלא אוהבים אותם בטורקיה.  והם ממשיכים לדבר על חופש ועל שלום בין כורדים לטורקים.  הם גם מוכיחים שאצלם זה לא רק דיבורים. האחד עשר של אמד שעולים על המגרש הם אחד עשר אזרחים טורקים, מכל העדות.  באחד עשר של בורסאספור יש שני טורקים בלבד, ורק פזילה אל עבר שחקני הספסל תמצא עוד מספר שחקנים שמחזיקים בדרכון הנכון.

במהלך המשחק בחרו הכרוז באצטדיון ושדרי המשחק שלא לקרוא בשם המועדון – שזכה להכרה רשמית בתחילת העונה, כמו גם בעיתוי כמעט מושלם: במקביל לקריסת הפסקת האש בין השלטונות ל-PKK.  המילה "אמד" לא נשמעה במהלך  המשחק, כשבמקומה נשמעות המליםי "האורחים", "היריבים" או "הם".  גם צבעי הצהוב-ירוק-אדום, צבעי מדי הקבוצה ודגל כורדיסטן, לא תרמו לחיבה יתרה למועדון האורח באותו היום, כמו גם העובדה כי בעלי המועדון הוא עיריית דיארבאקיר, הנשלטת על ידי 'מפלגת העמים הדמוקרטית' הפרו-כורדית (HDP) שבבחירות הכלליות האחרונות עברה את אחוז החסימה ונכנסה לראשונה לפרלמנט הטורקי.

שידור הטלויזיה היה מוטה לחלוטין לטובת בורסאספור, האווירה הזכירה את זו הלאומנית ממשחקי הנבחרת.  גם אוהדי אמד שהגיעו למשחק סבלו מיחס מקפח.  כבר בנקודת המפגש הם רוססו בגז מדמיע על ידי השוטרים, וכשהגיעו לאצטדיון לא הורשו להיכנס לתוכו, ללא הסבר שמניח את הדעת.  אוהדי בורסאספור קיללו לאורך המשחק כולו את הקבוצה האורחת וקראו "טרוריסטים החוצה" ו"בני זונות של PKK".

"אנחנו חווים משחקים בהם קוראים אוהדים לאורך תשעים דקות 'הקדושים הם בני אלמוות, המולדת לא תחולק לעולם' ו'אללהו אכבר", סיפר נשיא המועדון עלי קראקאס, "דגלים וכרזות עם מוטיבים לאומניים הונפו נגדנו במשחקים בעת דקות דומיה לזכר קורבנות אנקרה ופריז.  המועדון פנה מספר פעמים בנושא להתאחדות הכדורגל, עד כה ללא מענה".  המועדון עצמו נקנס לא פעם בשל הנפת כרזות עליהן נכתב "אמד מעל הכל, חופש מעל הכל".  כיום עומדים סכומי הקנסות המצטברים על 65 אלף יורו, עשרה אחוזים מתקציב הקבוצה.

 

כדורגל מגרמניה – BUNDESMANIA

*

בדקה ה-20 כבש ארקן ג'אפאר בבעיטה מעשרים מטרים והעלה את אמד ליתרון.  שחקני בורסאספור השתלטו על המשחק אך סבלו מחוסר מחץ ומזל, כשהתקפות מתפרצות של האורחים איימו מפעם לפעם להגדיל את הפער, כשדניז נאקי בעצמו מכדרר דרך חמישה שחקני הגנה, מגיע לעמדת הבקעה – ושולח את הכדור אל מעבר לקורה והחוצה.

בסוף זה גם קרה, עם התקפה מתפרצת של אמד באגף, עם מסירה לאחור מתוך ערבוביה ברחבה, אל נאקי שהמתין לכדור מחוצה לה, והוא בעט אותו פנימה והשתיק את הקולות באצטדיון.  אחר כך הורחק שחקן בורסאספור האג'ימה הוסוגאי, שבעונה שעברה שיחק בבונדסליגה ובהרטה ברלין, בכרטיס אדום ישיר.  ארבע דקות בזמן הפציעות הבקיע טוס דה-סאטר הבלגי וצימצם ל-1:2. בדקה ה-95 שרק השופט לסיום והעלה את הקבוצה הכורדית לרבע גמר ה'טורקִייֶה קוּפָּאסי'.

*

הנצחון הענק של אמד SK על בורסאספור לא זכה לתהילה, לא נהנה מאלמנט ה'סינדרלה'.  זה התחיל עם אוהדי הקבוצה שיצאו לרחובות דיארבאקיר לחגוג את הנצחון הגדול, הותקפו על ידי כוחות משטרה באמצעים לפיזור הפגנות ורוססו – שוב –בגז מדמיע.  וזה לא הפסיק.

בתום משחק הנצחון בבורסאספור התייחס דניז נאקי למשחק ולתקיפת השלטונות הטורקיים את מפלגת ה-PKK הכורדית. "היה חשוב מאוד עבורנו לנצח היום.  כבר קיבלנו על עצמנו את המשחק המלוכלך שמשחקים איתנו.  אנחנו שמחים להיות התקווה הקטנה לאור לאנשים שלנו ברגעים קשים שכאלה.  אין לנו ברירה, חוץ מאשר לקרוא לשלום", כתב השחקן ממוצא כורדי בחשבון הפייסבוק שלו, והוסיף: "אני מקדיש את הנצחון לכל בני האדם שנהרגו או נפצעו בחמישים ימי הדיכוי.  הר ביג'י אזאדי! (תחי החירות)".

התאחדות הכדורגל הטורקית החליטה להעמיד את נאקי לדין בגין "תעמולה בדלנית אידאולוגית" ו"התנהגות בלתי ספורטיבית".  בארבעה בינואר גזר בית הדין של ההתאחדות את עונשו על  נאקי – הרחקה לשנים עשר משחקים.  זהו עונש ההרחקה המחמיר ביותר שפסק אי פעם בין הדין של התאחדות הכדורגל הטורקית.

NAK

"הם קנסו אותי מפני שהקדשתי את הנצחון לאנשים שסובלים.  ובגלל שאני רוצה שלום", אמר נאקי לאחר גזר הדין, והבהיר כי הוא מוכן לשלם את המחיר: "כל אדם נורמלי בטורקיה חייב לקום על רגליו ולומר בקול את שכתבתי בפוסט. הם יכולים להרחיק אותי גם לחמישים משחקים או לשלול את רשיון המשחק שלי, הם לא יצליחו לשבור אותי".

והוא יודע כי הוא אויב המדינה, והעיתונים הפרו-טורקיים קוראים לו 'בוגד' ו"תומך PKK", אך הוא הצליח בדבריו להטביע את חותמו על הסכסוך האתני בטורקיה.  השלטונות לא הסתירו את סלידתם מהקבוצה ומהאווירה שנוצרה בעקבות האירועים והמשיכו לתקוף: יומיים לאחר ההעפלה לרבע הגמר פשטו כוחות משטרה על חדרי ההלבשה ומשרדי המועדון והחרימו את מחשביו בנסיון לגלות את מקורו של ציוץ אנטי-טורקי שפורסם ברשת.  סופה של הפשיטה הביא עמו גזר דין בעייתי נוסף: מספר שעות לאחר הגרלת משחקי רבע הגמר, שקבעה כי אמד תארח בביתה את פנרבחצ'ה איסטנבול, נגזרו על אמד קנס על סך 6,200 יורו ומשחק אחד ללא קהל.

המשחק הביתי מול פנרבחצ'ה.

*

קראקאס עוד הספיק, לא בלי קורטוב של ציניות, ליידע את התקשורת כי זוהי הפעם הראשונה בה נקנסת בחומרה שכזו  קבוצה שסובלת בכל משחק מקריאות גזעניות נגדה.  את משחק הבית ללא קהל, המשיך הנשיא, תעביר הקבוצה לעיר אורפה, מרחק 180 קילומטרים מדיארבאקיר, כדי לאפשר לאוהדים להגיע למשחק.

אמד SK היא הקבוצה הראשונה מהליגה השלישית שמצליחה להעפיל לשלב רבע גמר הגביע הטורקי.  דניז נאקי לא יטול חלק באירוע השיא של המועדון.  הוא יישב ביציע באורפה ויקווה שמה שעבד מול בורסאספור יעבוד גם מול רובין ואן פרסי, נאני ופנרבחצ'ה ברבע גמר הגביע הטורקי.  וגם אם הצפוי מכל יקרה וקבוצתו תודח מהגביע – הוא עשה את שלו.  הוא הביע את דעתו בפומבי, הוא העלה ללא היסוס את הסכסוך הטורקי-כורדי על סדר היום הספורטיבי.  ואחרי עונש ההרחקה החמור הוא גם שילם את המחיר, הוא הקדוש המעונה החדש.

והוא יכול להתנחם במלים של אוזגור קורקמאז, פובליציסט של ה"דיילי הורייאט" הטורקי, שהתייחס לנצחונה הגדול של הקבוצה הכורדית על בורסאספור: "להצלחה של אמדספור נגד שחקנים שהמשכורת החודשית שלהם שווה לתקציב הקבוצה לעונה שלמה מגיעות תשבוחות, בלי קשר לזהות הקבוצה.  לא חייבים להיות כורדים או אוהדי הקבוצה כדי לקרוא "הר ביג'י אדמספור!"

 

 

 

ניוטון ניוטון תרדוף (מיני פוסט חי לסופרבול 50)
מנטליות פריכה של מכבי

27 Comments

מתן גילור 8 בפברואר 2016

תודה ערן. מעניין מאד.

אהד 8 בפברואר 2016

מענייח מאוד. איך מתייחסת לכך התקשורת בגרמניה?

בני תבורי 8 בפברואר 2016

סיפור נהדר, המשך ישיר לסיפור הנהדר של בית"ר נורדיה שבמשחקה נכחתי השבוע. נאקי ונורדיה אצבע בעין של הגזענים.

תומר 8 בפברואר 2016

האמת שהתנהגות ההתאחדות הטורקית מדהימה אותי, אין בעניין הזה שום סיי להתאחדות האירופאית?

פאקו 8 בפברואר 2016

נהדר ערן. אוהב מאד את הפוסטים שלך בכללי. זה אחד הטובים שבהם.

פבריציו ראבנלי 8 בפברואר 2016

כיף לקרוא, תודה!

אנדר 8 בפברואר 2016

מלא השראה

אלכס דוקורסקי 8 בפברואר 2016

מאוד מעניין, תודה!

עוד אופיר אחד 8 בפברואר 2016

מרתק ערן, תודה. בדיוק קראתי ספר על הדיכוי של הכורדים בטורקיה, זה בלתי נתפס. היחס של ההתאחדות בהחלט משקף את היחס הממשל הטורקי לכורדים.

no propaganda 8 בפברואר 2016

אתה כמו תמיד מביא את הסיפורים הכי מעניינים בכדורגל.

אדם בן דוד 8 בפברואר 2016

תודה על הסיפור

כל הזמן רצה לי בראש ההשוואה הבלתי נמנעת

ואז זה מעצבן אותי ואני מנסה להתרכז בסיפור

וחוזר וחלילה.

תודה

ר.בקצה 8 בפברואר 2016

כמה מדינות כורדיות יש?

אלון 8 בפברואר 2016

כמה מדינות פלסטינאיות יש?

אביאל 8 בפברואר 2016

סתם כי אתה מתחכם, הפלסטינאים הם ערבים, הכורדים לא ערבים, מכל הבחינות, זה ההבדל, אגב גם הטורקים לצורכי הפוסט.

Ljos 8 בפברואר 2016

ומרוקאים הם תימנים (שזה בעצם ערבים), באסקים הם ספרדים וטאייוונים (או טיבטים) הם סינים?
(דרך אגב, לא רק לצורכי הפוסט טורקים וכורדים אינם ערבים)
רק להדגיש שלא אני ואתה קובעים עם, גם אם יותר קל לנו תרבותית לעמוד על ההבדלים שבתוך הגרמאנים והרומאנים מאשר האסייתים והערבים.

ר.בקצה 9 בפברואר 2016

הפלסטינים הם חלק בלתי נפרד מהאומה הערבית, עפ״י הצהרתם שלהם.

אלון 9 בפברואר 2016

אז מה?

ר.בקצה 9 בפברואר 2016

אז ההשוואה חסרת שחר- הלאומיות הערבית היא האחרונה שיכולה להלין על ״קשיי ביטוי״

אלון 9 בפברואר 2016

השוואה למה? כל מה שאמרתי זה שלפסטינאים אין מדינה

אסף the kop 8 בפברואר 2016

לפחות אחת.
מזרחית לנו.

אלון 8 בפברואר 2016

לא הבנתי מה אתה מנסה להגיד

אסף the kop 8 בפברואר 2016

50 ימי הדיכוי או 40 הימים של מוסה דאג ?

פורד פרפקט 8 בפברואר 2016

חוויית הכל כלול הטורקית

איתמר המנומר 9 בפברואר 2016

ערן, הTAZ קורא לך!

ערן לוי 9 בפברואר 2016

???

איתמר המנומר 9 בפברואר 2016

אני מאוד אוהב את הכתיבה שלך ותמיד מרגיש כאילו הטקסט היה יושב נהדר במדור הספורט של הטא״צ.

אריאל גרייזס 9 בפברואר 2016

סיפור מעולה, ערן

Comments closed