סיפורו של אלוף

שני אירועים חשובים נקבעו בסוף השבוע: דינמו דרזדן עלתה לבונדסליגה השניה ואווה נויהאוס סגר העפלה שניה בקריירה לאותה ליגה. ערן לוי על המאמן שעושה את ההבדל בליגה השלישית

בינואר 2006 נפגשו אנשי התאחדות הכדורגל הגרמנית בישיבת הנהלה.  על הפרק – הקמת הליגה השלישית.  הישיבה שכונסה דנה בצורך בהקמת תשתית מקצועית איכותית ותחרותית לבונדסליגה השניה, לתמיכה ושיפור ההזדמנויות לשחקנים כשרוניים ולשיווק רחב של הליגה מזה הנוכחי.  בספטמבר 2008 הכריזה ההתאחדות על הקמתה של הליגה המקצוענית השלישית.  תחילה ביקשו שתיקרא 'הבונדסליגה השלישית', אך מאחר ושתי הליגות הבכירות בגרמניה הופעלו על ידי מנהלת הליגה (DFL) והליגה השלישית על ידי ההתאחדות (DFB) הוחלט על השם הצנוע 'הליגה השלישית' (3.Liga).

אווה נויהאוס עמד שם, על הקווים, בעונה הראשונה של הליגה.  ב-2007 הוא הצטרף לפ.צ אוניון ברלין מהרגיונליגה והעפיל עימה לליגה המקצוענית החדשה. קבוצתו החדשה של נויהאוס, שזכה באליפות גרמניה ב-2002 כעוזר המאמן בבורוסיה דורטמונד, שמרה על מקום של קבע בצמרת לאורך הסיבוב הראשון, ובמחזור ה-21 עלתה למקום הראשון – ולא ירדה עוד, עד לתום העונה.  נויהאוס עלה לבונדסליגה השניה כאלוף הראשון של הליגה השלישית.

והוא נשאר באוניון, ובמשך השנים הבאות ביסס את מעמדה והפך אותה לקבוצת בונדסליגה שניה לגיטימית, שכבר לא מתכננת מאבקי הישרדות ומלחמה נגד ירידה.  נויהאוס אימן בקבוצה לאורך שבע שנים, הזמן הארוך בהיסטוריה של המועדון תחת מאמן אחד, ואף היה באותה עת המאמן הוותיק ביותר בין מאמני שתי הליגות הבכירות במדינה.

זה לא הספיק לנויהאוס, ולמרות חוזה עד לתום העונה הנוכחית הודיעה הנהלת המועדון בשלהי עונת 2014/15 על החלטתה להיפרד מהמאמן האהוב ולצאת בלעדיו לדרך חדשה.  נשיא אוניון דירק צינגלר אמר ביום הודעת הפרידה: "לאחר ניתוח מעמיק של הסיטואציה הספורטיבית אנחנו מאמינים כי איתחול מנטלי ואמוציונלי הוא חיוני למען עבודה מוצלחת בעונה הקרובה".  נויהאוס קיבל את דין ההנהלה: "ההחלטה של ההנהלה מעציבה אותי, אך אני מכבד אותה.  יחד עם הקבוצה אעשה כל מה שביכולתי על מנת לסיים את העונה בהצלחה".

נויהאוס לא נותר מובטל לאורך זמן – שיחות שערך עם דינמו דרזדן הבשילו לכדי חתימה על חוזה במועדון הסקסוני.  והוא ידע שיש רק מטרה אחת בדינמו דרזדן העונה – עליית ליגה.  הפרשנים, השחקנים, המאמנים – כולם ראו את דינמו כמועמדת הבכירה להעפלה לבונדסליגה השניה.

נויהאוס שמע – ועשה בדיוק את מה שעשה ב-2008 עם אוניון ברלין – רק טוב יותר.  במחזור השלישי עלתה דינמו דרזדן למקום הראשון ולא ירדה ממנו עוד.  לפגרת החורף יצאה הקבוצה עם 46 נקודות ב-21 משחקים ועם פער של 11 נקודות מהשניה בטבלה.  קשה היה לקבוצה של נויהאוס לשמור על יכולת זהה במהלך הסיבוב השני, אותו פתחה עם הפסד 3:2 לקבוצת התחתית רוט-וייס ארפורט.  ולמרות נצחונות גדולים במהלכו (0:3 מול VfL אוסנברוק, 0:4 על פורטונה קלן) לא הצליחו שחקניו של נויהאוס לשמור על יציבות יחסית.  למרות הפסד אחד בלבד רשמו הצהובים-שחורים 21 נקודות ב-12 מחזורים, מתוכם שישה משחקים שהסתיימו ללא הכרעה.

*

יריבותיה בצמרת של דינמו לא הצליחו להדביקה במהלך הסיבוב השני, ולמעט סטיות קלות נותר פער הנקודות הגדול על כנו.  ב-9 באפריל מילאו הצופים עד אפס מקום את אצטדיון דרזדן כדי לראות את הקבוצה מסיימת את מה שהתחילה ומבטיחה את כרטיס העלייה.  המתח עשה את שלו, השחקנים לא תפקדו, המזל לא הגיע לבקר, והמשחק מול הולשטיין קיל הסתיים בתיקו אפס ועם המתנה נוספת לאישור הסופי.

שבוע חלף ונויהאוס התמקם על הספסל ב-MDCC  ארנה, אצטדיונה של פ.צ מגדבורג.  22 אלף צופים מילאו את היציעים, עשרת אלפים נוספים הגיעו לאצטדיון דרזדן לצפיה משותפת במשחק על גבי מסך ענק.  היריבות הקשה בין המועדונים, עם שורשי שנאה שצמחו בתקופה בהן שיחקו השתיים תחת השלטון המזרח-גרמני, הבטיחו משחק לוהט.

וזה בדיוק מה שהיה: שחקני דינמו נראו פאסיביים, חסרי ריכוז ועצבניים במהלך המחצית הראשונה, מגדבורג שמרה על הכדור, תקפה לכל אורכה ועלתה ליתרון בדקה ה-42 משער של מישל נימאייר.  במגרש מקביל נערכה דרמה נוספת: אוסנברוק, שהיתה זקוקה לניצחון על מנת לשמור על הגדרת פער הנקודות בינה לבין דינמו כ'ניתן לסגירה באופן תיאורטי', נכנסה לפיגור כבר בדקה ה-14 אחרי הכשלה בתוך הרחבה ובעיטת עונשין  מ-11מ' מוצלחת של יוליאן דרסטרוף.  0:1 בשני המגרשים עם הירידה למחצית.

גם את המחצית השניה פתחו שחקני מגדבורג בכל הכח ותקפו את שער דינמו.  באוסנברוק השוותה הקבוצה המקומית את התוצאה משער של מרכוס אלבארז, אך שחקני דינמו עדיין לא מצאו את המתכון ליציאה מהאפאטיות.  שעה בתוך המשחק הבקיע מנואל פארונה-פולידו את השער השני לזכות המקומיים עם בעיטת סיבוב בתוך הרחבה, 0:2 למגדבורג.

ואז זה קרה: דינמו החליפה את עורה והחלה לתקוף.  המסירות התחברו, המצבים התקרבו, ובדקה ה-63, שלוש דקות אחרי השער השני של מגדבורג, נגח פסקל טסטרוט מחמישה מטרים כדור שפגע במגן מגדבורג, שינה את מעופו וחדר פנימה.  מעודדים מהשער שבו במהירות השחקנים למרכז המגרש, רק כדי לתקוף שוב בחמת זעם עם השריקה לחידוש המשחק.  ועוד ארבע דקות חלפו, ומסירת חצי יעף נהדרת של טסטרוט מצאה את ג'סטין איילרס לבד מול השער.  איילרס דהר קדימה, הקפיץ פעם אחת עם הירך, ובעט עם כל הלב – פנימה.

Bundesmania – כדורגל מגרמניה

האוהדים של דינמו, שבמהלך המשחק פוצצו שני חזיזים, לא הצליחו להתאפק ועם הבקעת שער השוויון השליכו רימון עשן וירו רקטה אל עבר יציע אוהדי מגדבורג.  האוהדים המקומיים זעמו על התנהגות האורחים ופרצו את שורת הסדרנים שחצצה בינם לבין אוהדי דינמו.  השחקנים מיהרו ליציע, טיפסו על הגדרות, ביקשו, התחננו, דרשו מאוהדיהם להפסיק להתפרע, לחדול מזריקת חפצים ופיצוץ חזיזים, להנות מהרגע.

וכשזה לא עזר קם אווה נויהאוס ממקומו, חצה את המגרש וניגש ליציע האוהדים.  עם זעם בעיניים הוא דרש מהם להפסיק, להירגע, לא להרוס את החלום, לא להוסיף עוד עבירות להזמנה לבית הדין של ההתאחדות שלבטח תגיע.  רק לאחר שמונה דקות שרק השופט לחידוש המשחק.

חמש דקות לסיום המשחק במגדבורג הגיעה הידיעה מאוסנברוק: 1:1.  עכשיו כבר לא חשובה תוצאת המשחק במגדבורג, עכשיו זה סגור – דינמו דרזדן בבונדסליגה השניה.

KA

*

פסקל טסטרוט, באף דולף ובעיניים אדומות, לא הצליח להסתיר את דמעותיו.  גם בעונה שעברה העפיל החלוץ לבונדסליגה השניה עם ארמיניה בילפלד , אך הקבוצה החליטה כי מקומו של החלוץ שמיעט להרשים (ארבעה שערים ושלושה בישולים ב-19 משחקים) אינו איתה בליגה השניה ושחררה אותו משורותיה.  טסטרוט שב לליגה השלישית, חתם על חוזה בדינמו דרזדן והרשים עוד יותר עם 18 שערים ושני בישולים ב-30 משחקים ועם הידיעה שהפעם הוא יזכה להגשים את החלום ולשחק בבונדסליגה השניה.  לפני מספר שבועות הבטיח טסטרוט לקעקע את סמל דינמו דרזדן על גופו אם תזכה הקבוצה בכרטיס העלייה.  הגיע זמן הפרעון.

גם ג'סטין איילרס יחגוג פרמיירה בליגה השניה אחרי שהשיג הכל בשלישית.  המאזן הנוכחי של איילרס עומד על 20 שערים ו-6 בישולים, כל זאת ארבעה מחזורים לפני סיום העונה.  ועוד שיא נרשם על שמו של איילרס: יחד עם טסטרוט הבקיעו השניים עד כה 36 שערים – יותר מחמישים אחוזים משערי הקבוצה (65) – ושברו את שיא הזוגות הקודם שנקבע על ידי צמד שחקני איינטרכט בראונשוייג ב-2011 (35).

*

דינמו דרזדן שווה יותר מליגה שלישית: שבעה עשר אלף אוהדים משלמים דמי חבר שנתיים למועדון, יותר מכל מועדון אחר במזרח גרמניה.  מספר הצופים הממוצע במשחקי הקבוצה העונה (27,050)  אינו רק הממוצע הגבוה ביותר בליגה השלישית: שלוש קבוצות בלבד מהבונדסליגה השניה מחזיקות בממוצע צופים גבוה משל דרזדן (פ.צ נירנברג/29,444; סט. פאולי/29,034; ר.ב לייפציג/27,878).

אווה נויהאוס יסגור עונה שניה בסך הכל בליגה השלישית, ואם לא יקרו תקלות תיאורטיות יסיים גם את העונה הנוכחית כאלוף.  את עונת 2016/17 תפתח דינמו בליגה השניה ותלוּוה – כמו תמיד – בעשרות אלפי צופים, כיאה למועדון עתיר מסורת.  כל מה שנותר לנויהאוס לעשות הוא מעשה אוניון ברלין וחיזוק מעמדה של דינמו בבונדסליגה השניה.  אבל עם זה אפשר להתחיל בשבוע הבא, היום חוגגים בדרזדן.

ליגת שוקי ההון - על סוגי ביטוח רווחיים יותר ופחות
חג מרתון בוסטון שמח!

6 Comments

אנונימוס 17 באפריל 2016

מאיפה הנתון על דמי החבר השנתיים? יש טבלה כלשהי שמדרגת את כלל הקבוצות בגרמניה?

ערן לוי 17 באפריל 2016

חברי המועדון משלמים דמי חבר שנתיים. נתוני מספר חברי המועדונים קיימים לכל דורש.

אנונימוס 17 באפריל 2016

טוב לדעת. אבל לא סתם אמרת כמה חברי מועדון יש לדרזדן, אמרת שיש להם יותר מכל מועדון אחר במזרח גרמניה. אני מניח שההצהרה הזאת מבוססת על טבלה השוואתית כלשהי. אם היא זמינה ברשת אשמח לקבל לינק

רינוס מיכלס 17 באפריל 2016

ערן אתה ירדת בכושר

פעם הבאה אני מצפה ממך להשתתף בקרבות ביציע ( תבחר איזה צד שבא לך ) ותוך כדי לצלם גם יותר תמונות ☺

ותודה על עוד טור

דורפן 17 באפריל 2016

סיפור נהדר.

כשאני קורא את כתבות הכדורגל הגרמני אני תמיד שומע מתוכן כמיהה לסדר הציבורי. החלטות שהתקבלו בזהירות ובסופן הוקמה תשתית והיום רואים תוצאות. לא… אני לא ציני. כדורגל תמיד סיפק מפלט מקשיי היום יום ואולי זה המפלט מקפיטליזם פרוע.

matipool 18 באפריל 2016

ערן – יפה מאד . האהבה והידע שלך לכדורגל מהליגות הנמוכות בגרמניה נדירה .
אוף טופיק :
הסיפור מיום שישי האחרון היה מהמם מבחינתי . איזה עולם קטן .
יש לנו עוד מעט כנס 30 שנה לגיוס של פלוגת המסלול ולרגל האירוע , הוקמה קבוצה בווטסאפ , דבר שגרם להתקרבות מחודשת בין חלק מהאנשים והגרעין של המחלקה שלנו כבר נפגש פעמיים . ביום שישי בצהריים נפגשנו אצל חבר לבירות ועל האש ובאיזה שלב , מראים תמונות של הילדים אחד לשני . אלון מראה לי תמונה של עידו עם מדים של דורטמונד ואנחנו מדברים על ההפסד שלהם בלילה לפני לליברפול ואז הוא מספר לי שהם היו בגרמניה וראו אותם וגם שילבו נסיעה לברלין ששם גר גיסו .
בום – הגלגלים אצלי במוח התחילו לעבוד . אני יודע שאתם מחולון + גר בברלין . מה הסיכוי שזה אתה ? אני שואל אותו אם גיסו זה ערן לוי והוא אומר לי כן . הייתי המום . סיפרתי לו כמה אני אוהב את הכתיבה שלך וכו' ואז הוא שלח לך את ההודעה .
אלון ואני היינו צמודים שנה וחצי במסלול וחברים מאד טובים . מבחינתי – אחד משניים / שלושה החברים הכי טובים שהיו לי בצבא . גם שנים אחר כך ( עשינו כמה שנים מילואים ביחד ) . כמובן שהייתי בחתונה והיינו נפגשים מדי פעם . לצערי , בשלב כלשהו , הקשרים התרופפו בין מרבית הח'ברה . מקווה שעכשיו זה יעלה על מסלול קבוע ונחדש את הקשרים והמפגשים .

Comments closed