בין סכנין לקייזרסלאוטרן

מותר לשנוא קבוצה אחרת, אין פסול בכך. כדורגל זה לא רק נצחון, זה הרבה יותר מכך

אתמול בערב, במקביל למשחק בין סכנין למכבי ת"א, נערך המשחק האחרון במסגרת המחזור ה-31 בבונדסליגה השניה בין פ.צ קייזרסלאוטרן לר.ב לייפציג. 'השדים האדומים', שהבטיחו את הישארותם בליגה, אירחו את הקבוצה שמתחרה בבאיירן מינכן על תואר "שנואת האוהדים באשר הם". לא אכנס להשוואה של איכות המפגשים, המשחק בקייזרסלאוטרן עלה לאין ערוך על זה שהתקיים בסכנין.  אבל היה אירוע אחד שהפך את המשחק למשני, לפחות בעיני אוהדי הקבוצה המקומית.

וילי אורבאן נולד בקייזרסלאוטרן, שיחק בכל קבוצות הגילאים וזכה בגיל שמונה עשרה לחוזה מקצועני בקבוצה הבכירה של המועדון.  ארבע שנים שיחק אורבאן במדי הקבוצה מדרום-מערב גרמניה, לטוב ולרע.  אבל אורבאן רצה להתקדם, וסעיף שחרור בחוזהו שעמד על 2.5 מיליון יורו אפשר לאנשי לייפציג לפתות אותו אל שורותיהם. ביוני 2015 חתם השחקן על חוזה לארבע עונות בשורות הקבוצה של רד בול.

ואתמול, בפעם הראשונה מאז המעבר, הגיע אורבאן לביקור בעיר הולדתו וזכה לטונות של בוז.  האוהדים לא סלחו לו על המעבר ללייפציג, דווקא ללייפציג, מכל הקבוצות שבעולם.  גם הבוס של קייזרסלאוטרן, שאישר את סעיף השחרור, לא טרח להסתיר את איבתו למהלך לקראת המפגש הקודם של השתיים ("העזיבה של אורבאן היתה דקירה בגאוותם של אוהדי FCK").  ואם בקונץ נפלה שלהבת, מה יגידו אזובי הקיר.

עם שלטים בגנותו של השחקן Scheiss Orban)) ושריקות בוז בלתי פוסקות בכל מגע בכדור הבהירו 27 אלף האוהדים בפריץ-וולטר שטדיון את דעתם על השחקן שעשה את הבלתי ייעשה.  ובדקה ה-63, אחרי צהוב שני ואדום לחובתו, קרעו קריאות השמחה את האוויר.  אורבאן ירד בראש מורכן מהמגרש ובליווי שריקות בוז צורמות, שחקני קייזרסלאוטרן ניצלו את האירוע לדחיפה קדימה ולקראת סיום המשחק השוו את התוצאה.

סביר להניח שר.ב לייפציג, שנמצאת בתום המחזור במקום השני, עם פער של ארבע נקודות מהמקום השלישי ועם שלושה משחקים עד סיום העונה, לא תשמוט את היתרון ותעפיל בסופו של דבר לבונדסליגה – אבל זה לא מה שמעניין עוד את קייזרסלאוטרן.  הם שיבשו ללייפציג ולאורבאן את התוכניות, זה מה שחשוב.

SSC

*

כדורגל הוא מזמן אינו אירוע של שערים, נצחונות ותו לא.  מטרות המועדונים הרשמיות רחוקות לעתים מרחק שנות אור מאלו הלא-רשמיות שמתפרצות מאחור.  לא הנצחון היה חשוב אמש כי אם ההרחקה של אורבאן, הנקמה המתוקה ביותר עבור יושבי היציעים בערב קפוא של סוף אפריל.  בדיוק כמו בסכנין, שאחרי אפקט טב"ח וההדחה בחצי גמר הגביע (שאין בינה לבין הוצאת החוץ המפורסמת דבר וחצי דבר, אפקט הפרפר וגו') ביקשו להרוס למכבי ת"א את תוכניות האליפות.

אבל אז הגיעה שריקת הסיום, ואיתה הבלגן הצפוי של מאבטחים אלימים, של שחקנים חסרי טקט מחשבתי ושל מאמן אחד שלא השתנה מעולם.  אז אבוקסיס התריס מול ספסל מכבי, וטוריחו ענה לו, ועכשיו דנים שוב בשאלה הרת הגורל: מי דחף – ראיקוביץ' או אבידור.

Bundesmania כדורגל מגרמניה

לא צפיתי במשחק בסכנין, הסטרימינג נתקע ושידור הטלויזיה לא.  הבוקר צפיתי ביוטיוב במשחק המלא, אך לא היה צורך להתאמץ כדי לאתר קטעי וידאו המציגים את שקרה בסיום המשחק בסכנין, הכל היה זמין וברור.  אני, אוהד מכבי, ראיתי את ראיקוביץ' דוחף את אבוקסיס, את אבוקסיס נופל על הרצפה.  הלב אמר "מגיע לו", כי הלב לא יושב מול המסך תוך פזילה אינסופית אל תקנון משחק מודפס שנח על שולחן הקפה, והלב מכיר את אבוקסיס הפרובוקטור מימים ימימה, ולמרות זאת זה נראה כמו ראיקוביץ' אז כנראה שזה ראיקוביץ'.

אבל כשמירי רגב ואורן חזן נכנסים לתמונה אי אפשר שלא לשוות לה מראה גזעני.  יהודים נגד ערבים, דגלי ישראל נגד דגלי פלסטין, נתיבי מילוט ומאבטחים שלא היינו רוצים להיתקל בהם בסימטה חשוכה.  ואם זה עדיין לא ברור יש לנו את ערן זהבי, הכוכב של ליגת העל, הקפטן של מכבי ת"א, הדוגמא והמופת של הכדורגל הישראלי, שהרגיש כמו ברמאללה.

כתבתי הבוקר פוסט בפייסבוק על דברי ערן זהבי לתקשורת בתום המשחק, אמרו לי שלא שופטים אדם בכעסו.  זהבי הוא קפטן, ותיק בתחום, בעל קור רוח ונסיון של שנים עם תקשורת הספורט.  וכמו שאי אפשר למשוך אותו בלשונו אי אפשר להתעלם מהדברים שהוא אומר בתום משחק ליגה, מסגנון הדיבור המאיים, מתמיכה בלתי מסוייגת בכל אקט שלילי כל עוד הוא מתרחש בקרב חברים.

והוא לא לבד בעסק: גם אבוקסיס שם, גם אבו יונס, גם האוהדים שמשחררים את העצבים שלהם מתי שרק אפשר.  כסאות שבורים לא מתגלים רק בדוחא, כסאות שבורים הם מסורת ארוכת שנים בכדורגל הישראלי.  כסאות שבורים הם בוודאי לא עניין פוליטי, אבל למה להרוס אייטם טוב, למה לבטל אפשרות לעוד כמה קליקים אם במקום לדבר על המשחק אפשר לצאת בכותרות סטייל "צפו במהומה הגדולה בדוחא".  תקפו את שחקני מכבי בבעיטות ואגרופים, אבל  זה "מגיע להם" כי הם "שחצנים".  אפילו אבו יונס, שביקש להרגיע אחרי ששחרר מלים קשות נגד אנשי מכבי בתום משחק חצי הגמר, לא יכול היה להתאפק עם ה"מזה שהם הביאו מאבטחים תבינו מה הם תכננו".  מקגיוורים בסכנין.

פעם, לפני שנים, הכרתי מישהי. היה לנו נחמד ביחד.  בילינו, יצאנו, דיברנו.  ואז היא סיפרה לי על מפגש לא נעים בתחנת דלק, על מתדלק שדיבר לטענתה בגסות רוח אליה, על ה"רוסי מסריח" שפלטה לעברו בעקבות דבריו.  הכרתי עוד מישהו, גם היא חביבה, עד שפתחה את הפה במהלך כתבת טרור בערוץ הראשון שריצדה בסלון ואמרה ש"צריך להרוג את כל הערבים".

אני לא מכיר באופן אישי אוהדי מכבי ת"א גזענים, אבל גם לא אוהדי בית"ר גזענים.  בתוך בועה חיים אנו לרוב, ואם חברינו היו גזענים סביר להניח שגם אנחנו היינו משתעשעים ברעיון.  אבל הקריאות "מוות לערבים" ו"שיישרף לכם הכפר" אינן ייחודיות לאוהדי בית"ר.  עם כל טינתי כלפי המועדון הירושלמי ובעליו אני מסרב לחבוש כיסוי עיניים כמעשה עגלון על עיני סוס.  שמעתי בעבר קריאות גזעניות מאוהדי קבוצות רבות, ולצערי זה מעולם לא הגיע בהפתעה.

אבל כשכולם מעלים את הגזענות על ראש שמחתם קל לשכוח שמותר לאוהדי ואנשי סכנין לרצות במפלת יריבתם.  תודה לאל על מפגשים צמודים בין שתי קבוצות, על יצירת מתח בין השתיים בתום חצי הגמר ועל המפגש החוזר שזימן לנו הגורל ארבעה ימים מאוחר יותר.

יש מטרות לכל קבוצת כדורגל, שמוגדרות בתחילת העונה או בשל אירועים במהלכה – ויש את המטרות הבלתי-רשמיות, שיכולות לקבל נפח ומשמעות בתוך מספר ימים, שעות או דקות.  ואלו הן המטרות שיכולות לשנות מומנטום, להפוך את היוצרות, להרוס תוכניות של עונה שלמה.

*

כולם שונאים את ר.ב לייפציג בגלל הכסף הגדול, בגלל שקונצרן רד בול רכש עבורה את הדרך לבונדסליגה.  והטינה גוברת ממחזור למחזור, והיא תגבר עוד יותר ביום בו יעלו הפחיות לליגה הבכירה.  שחקנים בכירים ישקלו את לייפציג כאופציה נהדרת לקידום, ואם מטרות המועדון ייוותרו כמות שהן ישמחו רבים מהם להרוויח משכורות עתק במועדון צמרת מצליח.  זה לא ישנה את דעת האוהדים, להם יש מטרות אחרות לגמרי, לעתים מקבילות לאלו של מושא אהדתם, לעתים לא.

כולם שונאים את מכבי ת"א בגלל ההצלחה. גם את בית שאן שנאו, אבל בית שאן נעלמה מזמן מהמפה, מכבי מעולם לא נפרדה ממנה.  כולם ימשיכו לשנוא אותה כי ככה זה עם קבוצה עשירה ומצליחה.  תודה לאל שיש רומנטיקה בחיים, כי הרבה אחרי פטר בוס ויוסי אבוקסיס יישארו האוהדים, והם ילכו אחרי הקבוצות שלהם באש ובמים, גם אם הן עצמן לא תמיד מאמינות.

 

 

 

 

חלוקת הארץ
רגע של חסד

49 Comments

-גיסנו- 26 באפריל 2016

שנאה ספורטיבית זה לגיטימי, גם שמחה ענקית על זה שהרסת ליריב כזה או אחר זה לגיטימי.
מה שקורה פה כבר מזמן עבר את גבול הטעם הטוב.
כשאתה שומע אוהדים לייט, אנשים נורמטיבים – שלא לומר הקיצונים של קבוצות האולטראס למיניהן – מצדיקים את זה שמאבטחים (!!!) מרביצים לשחקנים בהוצאת חוץ לא ספורטיבית – אתה מבין שמשהו נדפק פה בשכל של כולם.

-גיסנו- 26 באפריל 2016

יצא קצת עקום, הכוונה הייתה שמקיצונים היית מצפה ללוגיקה שכזו, כשגם אנשים "רגילים" מגיעים למסקנות האלה המצב קשה.

yaron 27 באפריל 2016

לא רק אוהדים.
זה מהארץ…
"בשיא המהומה ניצלו המאבטחים את המצב והכו את שחקני מכבי. מדובר היה בהפעלת אלימות מיותרת, אין ספק, אך לא משהו שאוהד הכדורגל הממוצע לא ראה, או לרוע מזלו, חווה, ממאבטחים בעבר…"
http://www.haaretz.co.il/sport/israel-soccer/1.2926973

רפאל 26 באפריל 2016

תודה על המחשבות, ערן.
לגבי זהבי-
אני נוטה להאמין לו לגבי הרצון שיהיה כמה שיותר קשה בכל מפגש ואתגר.
אני גם נוטה להאמין לו שהאווירה בסכנין אתמול הייתה כמו בטריטוריית אויב ( ייתכן וזה לגיטימי, אגב. גם אוהדי אייאקס ופיינורד לא הסחבקים הכי טובים וככל הידוע לי אין בעיות בגבולות בין המחוזות, בית המשפט בהולנד קבע בחכמה שלא יהיו אוהדי חוץ למפגשים הטעונים האלה כי אנשים הוכיחו פעם אחר פעם שאינם יודעים להתנהג בנסיבות האלה ומסוכן מידי ).

אין לי בעיה עם דגלי אש"ף.
אבל זה ברור שהם מייצגים חוסר סובלנות כלפי הבית הלאומי היהודי בארץ ישראל.
השאלה אם במשחק כדורגל בליגת העל חייבים להביא אותם או שאפשר בלי, כפי שלא חייבים לבוא במפגן יום העצמאות שלנו
כפי שכתב אלפסי.

כבדהו וחשדהו זה שם המשחק.
אבל שיתקיים התנאי הראשון, כי השני בלאו הכי יהיה.

קפטן קוקי 26 באפריל 2016

פוסט יפה מאוד, גם אם הוא עושה לי קצת לא נוח.
אבל, כשילד שמן מציק לילד אחר, והשני אומר לו "עוף מפה, שמן", זה לא אומר שהוא שונא את זה שהוא שמן.
יש לא מעט גזענות בקרב האוהדים של מכבי, טיפשי להתכחש לזה. יש גזענות בחברה הישראלית, גלויה וגם סמויה. אני לא רוצה להתייחס למירי רגב ואורן חזן, כי הם לא ראויים להתייחסות.
אבל לקשר את מה שהיה אתמול במשחק לגזענות זה הפתרון הקל.
האוהדים של מכבי כעסו, או התבאסו, או היו מתוסכלים, וכל זה מובן. מבאס להפסיד, ובעיקר ככה.
שנאה ספורטיבית זה בסדר גמור. אבל כששחקן מקלל במחצית את המאמן של היריבה, או כשהמאמן בא לחגוג בהתרסה מול הספסל של היריבה, זה מעיד על קצת יותר משנאה ספורטיבית, מבחינתי זה כמו לזרוק גפרור לבריכה של דלק. וכשהאש נדלקת הרבה דברים יוצאים משליטה.
אישית – אני מניח שאם הייתי במגרש הייתי צועק ומקלל, גם מאחל דברים לא נחמדים לכל מיני אנשים, אבל לא הייתי שר אף שיר גזעני. להגיד שכולם צריכים להתנהג כמוני – הלוואי, אבל אין לי אשליות. להגיד שהבעיות מגיעות בגלל גזענות – גם זה מוגזם.
כששחקנים מתוסכלים חוגגים עם דגלי ישראל – ואין לי ספק שבהקשר של המשחק אתמול זה היה בהתרסה – אני לא חושב שזה נובע מגזענות, או מרצון לחלוקת הארץ. אלא מכעס. הכעס צריך לצאת איכשהו. וכשהאלימות מקבלת ביטוי מאוד מסוים במשחקים בדוחא (ולא בפעם הראשונה), אני גם יכול להבין כשערן זהבי אומר שהוא הרגיש כמו ברמאללה.

מאנו 26 באפריל 2016

לא מאוד מסכים איתך, אבל אני חושב שאם זה היה מסתכם בהתעטפות בדגלי ישראל, אז ניחא. העניין הוא שאוהדי מכבי הוכיחו בעבר שהם הרבה יותר גרועים מזה.

מאנו 26 באפריל 2016

אגב, הנהמות והקללות הגזעניות מקהל סכנין כלפי דסה הן מבחילות ודוחות לא פחות מהתנהגות אוהדי מכבי, וצריך להעניש אותם בחומרה.

אביאל 26 באפריל 2016

ערן – העניין כאן הוא כרונולוגי, מאז חצי הגמר סכנין מאיימים, צריכים לארגן לאוטובוס של מכבי דרכי מילוט והאוהדים צריכים להיכנס בשיירה מאובטחת, שאלת את עצמך למה ? לאיזה עוד איצטדיון מגיעים אוהדי חוץ עם שיירה מאובטחת ? מעניין שזה קורה רק אצל סכנין. רגב וחזן הגיעו הרבה אחרי זה. שוב, הנקודה כאן היא כרונולוגית, כל מה שבא אחרי זה היה צפוי מאוד, העניין החשוב הוא הסיבתיות שהובילה למהומה עם השריקה.

מאנו 26 באפריל 2016

אני שאלתי את עצמי למה. התשובה היא שביתר ומכבי הם שני המועדונים עם קהל האוהדים הגזעני בארץ, ביחד עם בני יהודה אולי.
שאלת את עצמך פעם למה לחיפה, הפועל, ב"ש ונתניה זה לא קורה?

יוסי מהאבטיחים 26 באפריל 2016

מוזר.
מה הופך את אוהדי מכבי ובני יהודה ליותר גזענים מהקהל של נתניה או באר שבע?
יש לך ספק שאותה התנהגות היתה מגיעה מהקהל של באר שבע אם הם היו נמצאים באותה סיטואציה מול סכנין?
ולמה הקהל של סכנין לא יותר גזען מכל אלו שהוזכרו? ואיך אתה בכלל מדרג? לפי מה?

כל צד הופך את השני להמן הרשע, כשהבלתי תלויים חובטים במי שקרוב יותר לחבלי הזירה

במבי 26 באפריל 2016

אולי זה כי בכל הקבוצות לעיל לא נשמעות קריאות גזעניות. זה מדד די טוב הייתי אומר

יוסי מהאבטיחים 26 באפריל 2016

לא יודע. הייתי בלא מעט משחקים של בני יהודה.
לא זכורות לי קריאות "מעל הממוצע" בגנות ערבים.
הייתי גם בכמה משחקים של הפועל, ולאור היכולת הירודה של הקבוצה האוהד שלידי לא הפסיק לקלל את המאמן שלו ולאחל לו "ולשאר הפלשתינים" שישרפו (באדיר).
מטומטמים לא חסרים, ואני לא חושב שבקהל של מכבי יש יותר או פחות מאלו של באר שבע או בני יהודה.

חוצמזה, מתי הגזענות נהיתה בכלל אישיו פה? זה שהקהל של הפועל "פחות גזען" לא אומר שהוא פחות אלים, ומה שהיתה בסוף המשחק זו אוירת אלימות. אל תיגרר לפרובוקציה זולה, אין פה שום קשר לגזענות.

איתמר 26 באפריל 2016

אוהדי בית״ר, מכבי ובני יהודה שרים שירים גזעניים ללא קשר לזהות הקבוצה היריבה.
אני לא מכיר שירים גזעניים ברפרטואר של אוהדי הפועל, חיפה או באר שבע.

אסף the kop 26 באפריל 2016

אצל הפועל זה רק שירים של נאצים.
בקטנה.

יוסי מהאבטיחים 26 באפריל 2016

צר לי, לא רואה שום הבדל בין שיר גזעני לבין "שתהיה שואה למכבי".
סלים טועמה מחבל זה בדיוק כמו שמעון מזרחי תתאבד.
לשניהם אין מקום ביציע, למרות הדוקטורנטים לכדורגל שיגידו לך שזה בסדר לקלל וזה חופש ביטוי וחרא כזה.

ואגב, רק לציין שסכנין לא איבדה את הגביע בגלל האאוט. היא איבדה אותו כי היא היתה פחות טובה למרות טעויות שיפוט רבות נגד מכבי.
אבל זה נוח להיתלות באאוט אחד כמקור לכל הרוע עלי אדמות.

רואה מה עשית? גרמת לי להיות סנגור של מכבי. לא יסולח…

אביאל 26 באפריל 2016

מאנו – קשה לשאול על משהו שלא קרה, שואלים על מה שקרה.

אוהדי מכבי ״הגזעניים״ לא היו צריכים ליווי עד אתמול, אבל אחרי שסכנין ואוהדיה, הראשונים איימו לשבור לטל בן חיים את הרגליים והשניים איימו על מכבי ואוהדיה היו צריכים ליווי משטרתי – שאלת את עצמך בכנות למה ? למה זה דווקא קרה עם סכנין (בתוספת אבוקסיס), למה סכנין לא יכלה להבליג על מעשה בלתי ספורטיבי והפעילה איומים ואלימות ?

Srtest - ארטסט 26 באפריל 2016

למה מכבי לא מסוגלת בכלל לראות את ההרגשה שהיתה לסכנין אחרי שמעשה לא ספורטיבי הדיח אותה מהגביע? כי ככה היא? על פי אותו משקל, כמובן.

סתאם לא על פי משקל כי חוץ מכמה דיבורים ההתנהגות היתה אחלה כפי שהראה עלי עותמאן בלי שמישהו גרם לו להתנהג כך, התנהגות שזוכתה בבוז על ידי הצד השני, היכן שכנראה צריך לחנך.

אביאל 26 באפריל 2016

לא הבנתי כל כך מה כתבת. בכל המקרה הנקודה העיקרית כאן היא מלחמת העולם שסכנין הבטיחה בגלל המעשה של טל בן חיים, אם היה קורה ההפך או אלוהים שישמור אם בית״ר היתה מעורבת לא היו סלחנים כמו לסכנין.

red sox 26 באפריל 2016

יש לי חדשות בשבילך (למרות שאין לי ספק שאתה יודע זאת היטב) – למשחקים בטדי, אוהדי הפועל וסכנין מגיעים בשנים האחרונות בשאטלים מאובטחים מגן החיות התנ"כי.
זה לא בגלל שסביב האצטדיון יש מצוקת חנייה.

אביאל 27 באפריל 2016

red sox – ראשית יש מצוקת חניה נוראית בטדי, בטח במשחקים גדולים. שנית, אני דווקא זוכר את המשחק מתחילת העונה שבה אוהדי הפועל הלכו ליד היציע המערבי בלי הרבה בעיות.

אגב, לא ידעתי על שאטלים כלשהם ואם אני לא טועה יש באופן קבוע שאטלים לטדי מחניון גן החיות שנמצא בערך שתי דקות מהאיצטדיון ברכב, לא באמת עניין סטרילי.

-גיסנו- 27 באפריל 2016

הגרעיון הגזען של מכבי שר את השירים שלו עוד מלפני שסכנין בכלל העפילה לראשונה לליגת העל.
איכשהו עד שני האחרון לא חשו צורך שאוהדי ושחקני מכבי יגיעו לאצטדיון דוחא בשיירות מאובטחות.

יוסי מהאבטיחים 26 באפריל 2016

ערן, תשתדל לכתוב יותר.
וכמה שהליגה יותר נמוכה, הפוסטים שלך יותר טובים.

אסף the kop 26 באפריל 2016

כנראה שלברלין הרחוקה לא הגיעו האמירות של טיבי וגדעון לוי המשת"פ.
יחד עם זאת, מפתיע שאמירות כביכול של מירי רגב נשמעו רק בברלין ובארץ לא.
נפלאות הן דרכיהם של גלי הקול.

רועי 26 באפריל 2016

בוודאי שלא הגיעו, גזענות זה רק יהודים ימנים.

טיפה סרוחה 26 באפריל 2016

שנאת ערבים היא לא גזענות.גזענות חלה רק כאשר אין לך דבר וחצי דבר עם הגזע האמור.אם מישהו פה בארץ שונא שחורים\רוסים\אמריקאים וכו הוא גזען.לגיטימי שעמים שנמצאים במלחמה רבת שנים אחד עם השני וחלקם איבדו קרובים בעקבות כך,ישנאו האחד את השני.מעבר לזה-תפוס כל אחד כמעט שצועק מוות לערבים ושאל אותו : "גם ערבים נוצרים שלא שונאים יהודים ונאמנים למדינה?"הוא יענה לך לא(ויוסיף שאין הרבה כאלו), כלומר הבעיה שלו היא לא עם הגזע.התקשורת לקחה משפט נפוץ והוציאה אותו מהקשרו:מוות לערבים פירושו-מוות לערבים מוסלמים שונאי יהודים,אחרת הם מאחלים לעצמם מוות.(וקראתי את הטור האידיוטי של ההוא מהארץ על שנאה עצמית).אפשר לטעון שזה נמוך לשנוא עם על היותו אוייב אבל אי אפשר לקרוא לזה גזענות.ניצולת שואה ששונאת גרמנים היא גזענית?!

צור שפי 26 באפריל 2016

הבעיה היא הגלישה מהעיסוק בקונפליקט לאנשים כמו הסמוטריצ׳ים שלא רוצים שיד של רופא או אחות ערביה תטמא להם את הרגע היהודי הטהור של הלידה. זו גזענות הכי מזוקקת שיש.

Srtest - ארטסט 26 באפריל 2016

למה אתה עונה לו?

אביאל 26 באפריל 2016

ארטסט – כרגיל, חופש הביטוי רק בצד אחד. תלמד קצת מצור שיודע לענות גם לאנשים שהוא לא מסכים איתם. אגב, אשמח אם תסתור לוגית את הטענה המוזכרת, אני מניח שבשנת 42 הצרפתים והבריטים תיעבו את הגרמנים כל כך שהשנאה של יהודים וערבים נראת פחותה פתאום.

הקהל של בית״ר מפיץ את הדברים האלה (דרך אגב, בצורה פחותה בהרבה העונה, תבדוק את מספר ההעמדות לדין על גזענות ביחס לעונות הקודמות וכמובן שאף אחד לא ידבר על זה בתקשורת) מתוך הסכסוך ובטח לא מאיזה תורת גזע, ראשית משום שטכנית (כולל אותי) ובאופן מכליל אנחנו דומים הרבה יותר לערבים במראה, באוכל וכו׳ וגם משום שבניגוד לנאורים מהפועל אנחנו גם עובדים וחיים לצידם של הערבים, ככה שאין פה שום גזענות נוסח הנאצים יותר שנאה על רקע של סכסוך עקוב מדם של למעלה מ100 שנים. בדיוק כמו שהאזארים שונאים ארמנים, שהקוראינים שונאים יפנים וששיעים שונאים סונים, מתוך סכסוך ולא מאיזה גזענות.

מרוב שהשמאל בישראל ממהר לצעוק גזענות על כל דבר הוא כבר מאבד את הערך האמיתי והחשוב של המילה.

אסף the kop 27 באפריל 2016

למה אתה עונה לו ?

גל ד 27 באפריל 2016

מה הקשר לחופש הביטוי?

צור שפי 27 באפריל 2016

Srtest ארטסט – בתקווה שעוד תקרא את התשובה המאוחרת הזו,
קודם כל אתה מתבקש להסביר בהזדמנות את הניק.
שנית, לא יפה מצידך: שאלה קצרה שהפנית אלי, מן הסתם בהנף מקלדת, גזלה ממני התלבטות לא קצרה. אז הנה מה שניסחתי לעצמי – למה עניתי ל"טיפה סרוחה":
מעבר לכיף הגדול של הפלטפורמה הזו של דה-באזר נדמה לי שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו מה אנחנו מבקשים להשיג בהתדיינויות האלה. אחת הרעות החולות של הדיונים אצלנו בכלל, היא שכל אחד בא עם הדעה, העמדה, הפוזיציה שלו וממנה הוא מדבר. אני מכיר מעט דברים יותר עקרים ומשמימים מזה. מבחינתי אני משתתף כאן בעיקר במגמה לנסות ולהבין דרכי חשיבה של אנשים שונים ממני וגם, לא אכחיש זאת, כדי לנסות להשפיע עליהם, אפילו קצת, אפילו בניואנס, בשוליים. הדבר הזה לא יכול להיעשות תוך התבצרות מאחורי הנימוקים והדעות שלי, הוא כמובן לא יכול להיעשות בקללות וגידופים והוא גם לא יכול להיעשות תוך התעלמות מדברים שאנשים כתבו, קשים ומקוממים ככל שיהיו בעיני. ברור, תמיד התנאי הוא המוקדם הוא שיש לך (לי) משהו להגיד.
עכשיו, במקרה הקונקרטי הזה אני חושב שיש סיכוי שמה שכתבתי ל"טיפה סרוחה" יכול לתרום במשהו לפחות בקטע של קביעת גבולות גיזרה לדיון. אינני חושב שיש לי סיכוי לשכנע אותו ששנאה בין יהודים וערבים איננה טבעית. עד כמה שאינני אוהב את זה, לצערי שני העמים הרוויחו די ביושר את הזכות לשנוא זה את זה. מצד שני רציתי להמחיש לו שאפילו במציאות הקשה הזו יש דברים שהם מעבר לשנאה/איבה הזו, דברים שקשה מאוד לערער על כך שאינם לגיטימיים ונופלים כבר בתחום השחור של הגזענות הטהורה. אני חושב שאם "טיפה" יסכים אתי על זה, עשיתי משהו. גם אם הוא לא יסכים אבל יחשוב על זה – סבאבה. ואם לא זה ולא זה? אז ניסיתי. בהתעלמות ממנו בטוח שלא הייתי משיג יותר. אנ יודע – תשובה ארוכה לשאלה קצרה. מתנצל על החפירה.

Srtest - ארטסט 27 באפריל 2016

אף פעם את תתנצל על חפירה :-)

בניגוד לסותמי הפה האמיתיים, אני בסה"כ שאלתי שאלה גם אם בתוכה מובלעת דיעה ועדיין יש הבדל בין שאלה לבין ציווי.

את מה שיש בחברה הישראלית ומה שמנסים להחדיר לה אי אפשר לשנות. אולי אפשר ליצור משהו אחר שיהפוך אותם ללא רלוונטיים כמו במעבר של מאה.

מה אתה לא מכיר את מטה וורלד פיס?

צור שפי 27 באפריל 2016

בעוונותי לא – מניח שזה אמור לענות על השאלה לגבי הניק אבל אני עדיין באפלה.

Srtest - ארטסט 27 באפריל 2016

הוא אחד מהכדורסלנים האלה, הספורטאים האלה שהופכים את הספורט למעניין באמת ואז מייד כולם מנסים לסגור אותם בתבנית המשעממת הרגילה / המשתמשת בנערות ליווי.

Amir A 26 באפריל 2016

מעניין אותי אם לסמוטריצ'ים היתה בעיה במקרה ולאחות היו קוראים Mary Jane והיא היתה נוצרית בלונדינית תכולת עיניים.

אסף the kop 27 באפריל 2016

ממש לא נכון.
שונאים ערבים כי הם האוייב שלך למעלה מ 100 שנה.
אם האוייב שלך היו האסקימוסים אז היו שונאים אסקימוסים.
שום קשר לגזענות.

אסף the kop 27 באפריל 2016

תשובה לגל ד

yaron 27 באפריל 2016

בחירה חזקה – Mary Jane :-)

גל ד 27 באפריל 2016

שנאת ערבים זו גזענות, גם כשאנחנו נלחמים בהם. זו לא גזענות לשנוא דפוס התנהגות מסויים, כמו לדוגמה סכינאות. זו כן גזענות לשנוא גנוס מסויים בגלל שבאים מקרבו סכינאים. אפילו אם זה היה הגנוס היחיד שמקרבו באים סכינאים. פשוט בגלל שלא כל המספרים האי זוגיים הם ראשוניים.

red sox 26 באפריל 2016

בסוף הכל מתנקז לכך שבישראל כל התנהגות ניתנת להצדקה ומחייבת אמפטיה ע"י מה שקדם לה.

זהבי עשה פיו פיו? טוב, מה אפשר לצפות ממי שחוטף קללות.
פואד תקף את זהבי? טוב, הוא התגרה בקהל.
זהבי ניסה לפוצץ את המשחק? טוב, אפשר להבין, הרחיקו אותו על הגנה עצמית.

שחורציאניטיס רדף אחרי אוהד? טוב, הוא קילל את אמא שלו.
אתיופים השתוללו בהפגנה? טוב הם מקופחים כבר שנים. השוטרים פירקוו את האתיופים? טוב, בשבוע שעבר הם השתוללו.
חייל ירה בחסר ישע? טוב, הוא היה מחבל.

כל עוד זה המצב, לכל דבר יש סיבה ויש הצדקה. ואף אחד לא אשם. ביום שמעשים יישפטו כאן (ציבורית ותודעתית, לא משפטית) לפי עמידתם מול הרציונל והחוק הנייטרלי, במקום מול האמוציה והאקלים הסובייקטיביים, אז נדע שיש לאן להתקדם.

אלכס 27 באפריל 2016

+1

רפאל 27 באפריל 2016

התקדמות לעבר דיקטטורה : )

מכביסט שמאלני 27 באפריל 2016

אז מי לדעתך אשם במה שקרה בסכנין?

אסף the kop 27 באפריל 2016

טוב, הפלסטינאיים רוצחים כבר עשרות שנים.
זה בגלל "אקיבוש".

קפטן קוקי 27 באפריל 2016

גם מבחינת הצדק המשפטי, אפילו במקרי רצח, התגרות מורידה מחומרת העבירה.

רן 27 באפריל 2016

אז לא הבנתי, הגרמנים שסבלו ממצב כלכלי גרוע שלטענתם הגיע כי היהודים שלטו בבנקים ובכסף, הם בעצם לא גזענים הם פשוט שנאו מישהו שגרם להם רע.
סהכ ההגיון די בריא

טום 27 באפריל 2016

הצילומים שערוץ 1 ,שידר אתמול מראים בבירור שאבידור דחף.
מדובר בזוומת מהגב של אבוקסיס. אבידור הדף אותו מאחור והתקדם.

טום 27 באפריל 2016

בזווית*

צור שפי 27 באפריל 2016

נו טוב, ערוץ 1, בערוץ הילדים הראו בוודאות שזה היה לירן שטראובר או אולי ענבל גבריאלי.

Comments closed