המלך תיאו

אולי הוא יוכל ללמד את מסי איך מובילים נבחרת

1. המפגש האחרון בין יוסוף פאולסן למתיו לקי נערך ב-12 במאי, במשחק המחזור האחרון בבונדסליגה, והסתיים בטעם מר ללקי עם תבוסה ביתית, 6:2 ללייפציג. היום נפגשו שוב השניים, שוב משני צדי המגרש, לקי באוסטרליה ופאולסן בדנמרק. וקשה לי לחשוב על שחקני כדורגל בעידן שלנו שעדיין חושבים על נקמות, בעיקר מפני שהיום הם בקבוצה הנוקמת ומחר יחתמו על חוזה ארוך טווח אצל מושא הנקמה. הנה משהו שאין במשחקי נבחרות: אף שחקן לא יבקיע שער לזכות נבחרתו ולא יחגוג כי פעם שיחק בנבחרת האחרת. פרנץ פושקאש רשאי היה לעצור את עצמו (בניגוד לדעתי שעדיין לא היתה קיימת) אם היה מבקיע שער לזכות ספרד נגד הונגריה, חוץ ממנו קשה לזכור – אם בכלל – שחקן מתקופה מודרנית ששיחק בשתי נבחרות בוגרות במשחקים רשמיים. כשמשחקים מהלב לא מתייחסים לשטויות טקסיות, כשמשחקים עבור כסף עושים את הפול מונטי.

עקבתי אחרי פאולסן ולקי לאורך המשחק, ניסיתי להשוות ביניהם ועד לשער השוויון של אוסטרליה לא הצלחתי – שניהם היו טובים, שמרו על האגף, ניהלו התקפות דרכו וקידמו את דנמרק. נילסן היה פעיל קצת פחות מלקי שהיה מעורב בכמה מצבים בתוך הרחבה אבל העבודה היתה שם, ללא ספק. גם קלאודיה נוימן, שדרית המשחק, עקבה אחרי השניים לא פעם, בעיקר מאחר ושניהם נציגים של הבונדסליגה במשחק, והיא לא נשמעה כמו אחת שמתרגשת מדברים שנאמרים בגנותה, גם אם הם נאמרו רק לפני כמה ימים ועם קשר הדוק למינה.

חלק מהצופים לא אוהבים את חברת צוות השידור של ערוץ ZDF הגרמני, אחרי שני משחקים ששידרה בטורניר הם לא טרחו להסתיר את דעתם עליה: הם התלוננו על טעויות שעשתה, על טון הקול שלה בעת השידור, מחו על עצם העובדה שאישה משדרת משחק של גברים. לנוימן זהו אינו טורניר הגברים הראשון, היא היתה מאחורי המיקרופון גם באליפות אירופה 2016. ואולי היא לא מתרגשת אבל גם היא הצליחה לטעות בסגנון יורם ארבלי כשפירשה את הדרישה של הגנת דנמרק לכדור חוץ לתביעה של האוסטרלים לנגיעת יד, ועוד הוסיפה חטא על פשע כשהאשימה את עמדת השידור, הכי טראמפי שאפשר. אחר כך היא גם קראה ליוסוף פאולסן 'פלמינג', הבינה מהר את הטעות וסיפרה בקצרה את סיפורו פלמינג פאולסן (אין קשר משפחתי), הדני שבשנות השמונים והתשעים שיחק בפ.צ קלן ובבורוסיה דורטמונד וששיחק בנבחרת הטובה בהיסטוריה של דנמרק, איתה זכה בגביע אירופה ב-1992. אם כבר לטעות – אז לפחות להפגין ידע במושא הטעות, אישה או גבר.

המשחק עצמו היה בסדר, לא משחק שיירשם בתולדות המשחקים הגדולים של הטורניר. דנמרק היתה טובה יותר עד שספגה את שער השוויון, אוסטרליה הבינה שגם בסמארה אין שדים והחלה ללחוץ למעלה. הפציעה של נאבוט עשתה רק טוב לאוזיס עם הכניסה של דניאל ארזני, כוכב עולה בן תשע עשרה שעדיין משחק באוסטרליה. בעונתו הראשונה בליגה הבוגרת של אוסטרליה הוא עומד בראש רשימת הדריבליסטים המצליחים, ארזני הוא גם המבשל הטוב ביותר מבין צעירי הליגה שזכה בתום העונה בתואר 'כדורגלן השנה הצעיר' באוסטרליה, אפילו חוזה עם נייקי כבר יש לו, למרות שבויקיפדיה הגרמנית והעברית עדיין לא נמצא לו מקום.

ארזני הדליק את המשחק, הצליח לשגע כמה דנים וקידם את האוסטרלים עוד יותר לכיוון השער כשרק קספר שמייכל מצליח לעצור את הבעיטות המסוכנות האחרונות שלו ושל לקי. בסופו של דבר יכולים הדנים להיות מרוצים מתוצאת הסיום.  דנמרק היא לא נבחרת שתלך עד הסוף, סף היכולת שלהם מתמצה בהגנה מתואמת וב'גגנפרסינג' של שלושים דקות, בשבילה תיקו מול אוסטרליה שווה נקודה בלי בושה, ויחד עם שלוש הנקודות מהמשחק מול פרו היא התקדמה צעד נוסף אל עבר שמינית הגמר, לאט ובטוח.

 

2. ראיתי אותו בשחור ולבן

    שחקן כדורגל מוצק וקטן

    הוא רץ על מגרש דשא בארגנטינה

    חתך הגנות כמו סכין מרגרינה

 

אני זוכר את מריו קמפס, דניאל פסארלה, רובי רנסנבריק והאנס קראנקל במונדיאל הראשון שלי אי פעם, אבל יותר מכולם נחרת בי השם תיאופילו קוביאס. ולא שפרו היתה להיט במונדיאל 1978, ואחרי שהעפילה בצורה מרשימה לשלב הבתים השני (היה פעם דבר כזה) התבזתה עם שלושה הפסדים בשלושה משחקים – כולל התבוסה 6:0 לארגנטינה שסידרה למנצחת את המקום בגמר והציפה את העולם בטענות על מעורבות השלטון הצבאי בארגנטינה בקניית המשחק.

קוביאס, ששלוש שנים קודם לכן זכה עם פרו בקופה אמריקה, כבש חמישה מתוך שמונת השערים של פרו במונדיאל 1978 והעלה אותה לשלב הבתים השני מהמקום הראשון. הוא היה חזק ומהיר, הוא היה השחקן הטוב של פרו בכל הזמנים, הוא נמצא ברשימת מאה עשרים וחמישה השחקנים הגדולים בהיסטוריה. קוביאס הוא גם אחד משלושה שחקנים שהבקיע לפחות חמישה שערים בשני מונדיאלים שונים, כשתומס מולר ומירוסלב קלוזה מתווספים לרשימה בשלב מאוחר יותר, הרבה יותר.

גם קוביאס לבש חולצת נבחרת לבנה עם פס אדום אלכסוני, וכשהייתי בן עשר חשבתי שזו החולצה המכוערת בעולם, שאין דבר יפה יותר מהפסים הכחולים-לבנים של ארגנטינה, ולמרות הכיעור הצליח קוביאס לשבות אותי, וכל כך רציתי שפרו תנצח עוד ועוד, ולא זוכר אם התאכזבתי אחרי הבזיון בשלב הבתים השני אבל את קוביאס זכרתי לנצח.

רציתי שהרוח של קוביאס תחדור לשחקני פרו, נמאס לי לצפות בקבוצות חלשות על הנייר שמגיעות למשחקים כמו אריות, שלא נבהלות משמות גדולים, שמשחקות אגרסיבי והתקפי, שמפגינות נחישות ומשמעת ומנסות לחלום בגדול, שרוצות לנצח – ושנכשלות פעם אחר פעם, ועוד משערים בחצי כוח. מרוקו היתה טובה והפסידה, איראן הרשימה בהגנה והפסידה, עכשיו גם פרו ששלטה במשחק, הרבה יותר מצרפת. כנראה שהנצחונות בטורניר שכזה הן מכתוב של הפייבוריטיות, עכשיו גם פרו המלהיבה נוספה לרשימת המדוכאות שהציגו כדורגל לא רע בכלל – ושסיימו את הטורניר עוד לפני שריקת הפתיחה למשחק השלישי.

בונדסמאניה Bundesmania

3. האמנתי שגם המשחק השלישי ייראה כמו השניים שקדמו לו, וזה לא היה רחוק מזה במחצית הראשונה. עוד משחק שבמקרה הטוב יניב שער אחד, אחת-אפס מס' אחת עשרה בטורניר.

אין שחקן, של קרואטיה או של ארגנטינה, שלא ימצא סימנים כחולים על גופו אחרי המשחק. השופט, רחמן בן רחמנים, שלף שנים עשר כרטיסים צהובים בלבד. והיו כמה כרטיסים אדומים בפוטנציה אבל לשם שינוי נראה קרב הבושידו על המגרש כמשהו טבעי לגמרי, בטח במשחק בין שחקנים קשוחים של ארגנטינה וקרואטיה. לכו תנסו להציק למנדז'וקיץ', אל תגעו בבאוטמנדי, מי מתעסק עם אנטה.

גם סמפאולי עשה קולות של משוגע, הסתובב בתוך השטח הטכני ומחוצה לו מצד לצד בלי הפסקה, כמו אריה בכלוב שלא מבין איך הגיע לשם. גם אחרי שהוריד את חליפת האיומים וחשף את קעקועי האיומים לא הצליח להירגע, לך תספר ככה לשחקני כדורגל לחוצים שהם צריכים להירגע. אין בהיסטוריה מקרה בו אמרו למישהו 'תירגע' והוא נרגע – לא כשזה הגיע מאדם רגוע, לא כשזה מגיע מפקעת עצבים. אחרי הפרסומות – סמפאולי עצבני, עם חורחה סמפאולי. אוי לבכיינות של השחקנים, אוי לתלונות של מסצ'ראנו שבמקום לעצור את השער השלישי עומד באמצע הרחבה, מרים את ידו בטענה לנבדל ומקווה שזה יעבוד, אוי לאוהדים שהחלו באווירת הנכאים כבר אחרי השער הראשון, תבוסתנות שכזו לא נראתה עד כה במונדיאל.

אף פעם לא התלהבתי מנבחרת ארגנטינה. מהתלבושת כן, לא מהשחקנים. ולא מפני שהם לא טובים אלא אך ורק בשל בחירות שעשיתי בגיל צעיר וקצת יותר מבוגר. אהבתי את פרו, את קוסטה ריקה, את בלגיה ואת בולגריה, את סרביה ואת קרואטיה, בעיקר בגלל שהן לא חברות בטופ-5 העולמי, מת על אנדרדוגים. מסתבר שגם ארגנטינה לא שייכת למועדון הצמרת, ועכשיו שום דבר לא תלוי בה.

כל תוצאה שלא תהיה במשחק בין ניגריה לאיסלנד תשלח את ארגנטינה למקום השלישי במקרה הטוב, כשגם המקום האחרון אפשרי. מסי הגדול הגיע לרוסיה כדי להוביל את ארגנטינה לפסגות ולהראות לעולם שמסי זה לא רונאלדו, מסי הגדול נראה רע מאוד ועלול למצוא את עצמו על המטוס לברצלונה מוקדם מכפי שציפה, מכפי שהעולם ציפה. ומה עם רונאלדו? אכן, מסי הוא לא רונאלדו, אין מה לעשות.

נצחון הגדולות
שאקירי שאקירי

13 Comments

שחר 21 ביוני 2018

פוסט נהדר, תודה.
נראה שהלחץ בארגנטינה עלה על גדותיו, עוד לפני המשחק הראשון, והנבחרת נראית כצל חיוור של עצמה. האמת שגם במונדיאל הקודם זה לא היה רחוק מזה, רק ששם המאמן בניגוד לעמדת העולם כולו ביסס את המשחק על הגנה בונקריסטית, ואכן הגיע עד הגמר (לא פחות), ביכולת בינונית מאד.
קרואטיה יכולה לשחק יותר טוב, הם היו בהילוך שני אולי שני וחצי.
אוסטרליה היא דוגמה לאכזריות ההגרלה. נתנה גם ב 2014 טורניר טוב, אך הסתיים עם שלושה הפסדים בבית המוות (כולל 3-2 מול הולנד), ועכשיו הקבוצה ה"חלשה" ביותר שתשחק מולה היא פרו.
קצת פרופורציה על ערב הסעודית, שהיתה טובה לפחות כמוה במוקדמות באסיה, שזה טוב כמו דנמרק.
עדיף לארגנטינה לא להשתחל מקום השני ולחטוף השפלה מצרפת (בינונית), כנ" גרמניה שעניין הצילומים הטורקיים כנראה מפרק אותה, ומחר תזדקק לאופי נחוש מאד כדי לא לסיים את הסיפור בשלב הבתים לראשונה מזה 80 שנה

jhkj 21 ביוני 2018

גם פורטוגל סיימה במקום השישי ביורו האחרון אם אתה רוצה להשוות את מסי לרונאלדו, וחבל כי להגיד מסי אשם מתעלם בצורה מגוכחת ממה שקורה על המגרש, כשסוגרים את מסי בשניים שלושה שחקנים, מישהו צריך לקום ולנצל את זה, היחיד שסמפאולי הרכיב שיכול זה קון וגם אותו האידיוט הזה החליף. גם לדבר על רונאלדו זה קצת להתעלם ממה שקרה על המגרש, כי אחרי הנגיחה הוא לא עשה כלום על המגרש וגם לא נבחרת פורטוגל.

jhkj 21 ביוני 2018

שלישי בבתים*

הארכיון 22 ביוני 2018

יחי ההבדל העצום.
מקום שלישי ביורו עולה שלב, מקום שלישי במונדיאל מקפל מזוודות.

רונלדו לקח נבחרת של דרעק ,הביא להם נקודה מול הונגריה במשחק אבוד והחדיר פעם אמונה שאפשר לעשות את זה
כשבדרך ניצבת לה אותה קרואטיה שזימברה אתמול למסי ושות' את הצורה….
סו דו מי א פייבר פליז, אנד קאט דה בולשיט….

jhkj 22 ביוני 2018

ובמונדיאל הקודם הוא לא עלה מהבתים

jhkj 22 ביוני 2018

דרך אגב נבחרת שיש לה משחק אבוד מול הונגריה א לא ראויה לזכייה
ב גם הוציאה תיקו מול איסלנד
ג גם פורטוגל לא ניצחה את קראוטיה בתשעים דקות
כולם מסיקים המון מטורניר אחד, וכל עוד זה מתאים לנראטיב שהם רוצים לא נותנים לעובדות לבלבל אותם

שחר 22 ביוני 2018

מסכים, פורטוגל זה פאטה-מורגנה, לא קורה שם בעצם כלום. ביורו, אם היה מתנהל בשיטל ליגה, היא היתה מסיימת במרכז הטבלה, וזה בלי לשחק עם כמעט אף קבוצה טובה. זכיה בפוקס. רק רונאלדו עוקץ, זה נכון.

גאזה 22 ביוני 2018

כתבת יפה כתמיד, תודה.
אף פעם לא סימפטתי את נבחרת ארגנטינה במיוחד אבל הערב הם באמת הגעילו אותי. עבירות מלוכלכות על ימין ועל שמאל (ועל ראקיטיץ׳ שוכב על הרצפה)
עד כאן די בנוהל, רק שלרוע מזלם, הפעם הם לא פגשו איזו אנגליה רכרוכית (אני עדיין בטראומה מהמשחק ב2000) אלא סלאבים קשוחים שהסתכלו להם בלבן של העין והרביצו חזרה. מודה שנהניתי מהפאולים של הקרואטים כמעט כמו בגולים.
ומודריץ׳ אחחח. משחק סקולסי על גבול האינייסטה. נפלא. עכשיו רק שהאיסלנדים יעשו את העבודה מול ניגריה ונגמר הסיפור של ארגנטינה.
ולטובת נבחרת ארגנטינה עדיף למסי לפרוש שוב. זה לא כדורסל והוא לא לברון.

הארכיון 22 ביוני 2018

חבריה, חבל מאוד שאף אחד לא התיחס לעובדה שרונלדו ניצח עם חבורת החובבים שלו את אותה קרואטיה במשחק הכי קריטי בטורניר היורו האחרון !!! כאשר מסי נראה ברמת אימפוטנציה פסיכית מול אותה חבורה בדיוק….

jhkj 22 ביוני 2018

א גם הוא לא ניצח בתשעים דקות,
ב בניגוד לארגנטינה הנוכחית כל נבחרת פורטוגל שיחקה ברמות הגדולות (בשונה משחקנים כמו מזה שלא היו צריכים להיות כאן)

Matipool 22 ביוני 2018

זה בגלל שמאותה קרואטיה נעדר הבלם האגדי שלנו מליברפול – לוברן! (-:)
אם לא היה מתכסח עם המאמן ועף מהסגל לפני הטורניר, אין לפורטוגל יורו.
תגובה זו נכתבה בהומור. נא לא לקחת קשה מדי.

Matipool 22 ביוני 2018

מצוין כרגיל, ערן. תודה.
זה היה גם המונדיאל הראשון שלי ואני זוכר אותו במעומעם. זוכר בעיקר את הולנד, ארגנטינה, רנסנבריק, הארי האן וקמפס.

צור שפי 22 ביוני 2018

עד היום כשמזכירים את פרו השם הראשון שקופץ לי לראש זה קוביאס. שחקן שחקן.

Comments closed