שאקירי שאקירי

ארגנטינה? ברזיל? שוייץ!

1. לפני מספר ימים, במהלך ויכוח אינטרנטי על זהות השחקן הטוב בעולם, אמר לי חבר מקומי שניימאר הוא הטוב ביותר ושהוא יוכיח זאת כבר בטורניר הקרוב. אפשר לומר שהחבר ידע משהו שאיני יודע, אפשר גם לספר שהחבר אוהד של נבחרת ברזיל – אבל אמיתי, לא כזה שנדבק, אפילו דובר פורטוגזית ברמת שפת אם.

היום המשיך ניימאר שלא להפתיע ולגלות לעולם שעדיין לא ידע כמה שהוא הטוב ביותר – בצלילות, בתלונות, בהשפלות. הנפילה התיאטרלית שלו בתוך הרחבה עשתה לי רע בחזה,  לא הייתי עושה דבר שכזה, לא הייתי מנסה להפיל בפח יריב למען הזדמנות בלתי הוגנת לשער. הייתי מנסה להמשיך הלאה, ובספורט תחרותי אצפה מהשחקנים שמתפרנסים מהמשחק לנהוג בדיוק כך. את משחקי העברת הכדור מאחורי הגב סיימתי בשנות העשרה של חיי, וכשאני רואה אדם בוגר וכוכב עולמי בהתהוות בוחר בדרך שכזו אני תוהה לגבי הסטנדרטים החדשים הנדרשים סטטוס הזה, כנראה שאני לא מעודכן. אם ניימאר הוא הפנים של הכדורגל העולמי העתידי – אני בוחר להתרחק.

נבחרת ברזיל סובלת באופן ישיר מניימאר, הוא לא עושה טוב למשחק שלה. הנצחון על קוסטה ריקה לא שייך לניימאר, גם אם הוא הבקיע את השער השני – זה היה נצחון של מאמן, של חילוף שהיה לו מקום גם במשחק הראשון, דוגלס קוסטה הוא בדיוק השחקן להתמודדות מול קבוצה עיקשת כמו קוסטה ריקה או שוייץ.

כל כך רציתי בהצלחתה של קוסטה ריקה, יש לי אחות שחיה שם ומספרת לי על האווירה, על האהבה של האנשים לכדורגל, חוץ מזה שהיא – כמו כל המשפחה שלי, אפילו חלק מהחברים שחיים בארץ – רוצים בהצלחתה של נבחרת גרמניה, לא עניין של מה בכך לפני עשור. זה מה ששתים עשרה שנים בגרמניה כנראה עושות, זה מה שמקום המגורים של אחותי עושה. נו טוב, אתם יודעים מה הביטוי הנפוץ ביותר בקוסטה ריקה – La pura vida, החיים הטהורים, עם מוטו שכזה שום הפסד במשחק כדורגל לא יעכיר את האווירה הכללית בסאן חוזה.

בונדסמאניה Bundesmania

2. אחרי המשחק בין ספרד לפורטוגל הגיעו משחקים עם לא מעט דרמות ועם רמה בינונית במקרה הטוב. היום החליטו שוייץ וסרביה שדי, אי אפשר לזכור מונדיאל בגלל משחק אחד, וניפקו את אחד המפגשים המרתקים עד כה.

לומר 'שוייץ – סרביה' זה קצת לחטוא לאווירה האמיתית שאפפה את המשחק: יש בנבחרת שוייץ שחקנים רבים עם שורשים בקוסובו, באלבניה, במקדוניה, אחד מהם נשוי לאישה סרבית. שרדאן שאקירי, יליד קוסובו, זכה לשריקות בוז מהקהל הסרבי (יחד עם שני קוסוברים נוספים) לאחר שעלה למגרש עם נעלי כדורגל מעוטרות בדגל קוסובו. זכר המשחק המפורסם בין אלבניה לסרביה במוקדמות יורו 2016 שפוצץ לאחר שטיסן מעוטר בדגל קוסובו חדר למגרש ליווה את המשחק מראשיתו ועד סופו.

ואיזה משחק היה היום: שער כבר בדקה החמישית, השער המוקדם ביותר שספגה שוייץ באליפויות עולם מאז זו שנערכה ב-1962.  לפני חמישים ושש שנים ספגה שוייץ את השער הראשון בדקה השניה של ההפסד לאיטליה 3:0 והודחה בשלב הבתים, היום היה לה מספיק זמן לחזור לעצמה, וכמו שהיא נראתה מול ברזיל לא היה לי ספק שהיא תחזור.

והיא חזרה כמו גדולה, ושאקירי היה הכוכב הגדול של המשחק כשלא הפסיק להפעיל את הקישור ולהזין את שחקני ההתקפה בכדורי עומק שטוחים או בחצי גובה שכמעט תמיד איימו על השער של סטויקוביץ'. השוער של סרביה נוהג לנשק את הכדור בכל פעם בו הוא משתלט עליו, במחצית השניה של המשחק היה לו רומן מתמשך עם הכדור – עד שצ'אקה שלח את הטיל מעשרים מטר לרשת והעלה את סף אי הרוגע של הסרבים לרמות חדשות. ושוייץ צריכה היתה נצחון כדי שהכל יהיה תלוי רק בה במשחק הקרוב מול קוסטה ריקה החלשה בבית.

ניימאר הוא גרסה בוגרת של הילד המעצבן בכיתה, זה שמציק לכולם, שיורה עליהם כדורי ניירות, שמלשין עליהם, שנהנה לראות אותם נענשים על לא עוול בכפם – ושלפעמים לא מצליח להתחמק מהילדים האחרים וחוטף מכות. שאקירי הוא הילד שאף אחד לא מתעסק איתו, גם אם רובם גבוהים ממנו בראש ויותר. כששאקירי מוכשל ונופל הדשא הוא זה שמתגלגל מכאבים, ולך תנסה לעצור אותו כשהוא בשיא התנופה, מחוץ לנבדל ועם השער שיכריע את גורל איש המשחק ואף את גורלה של שוייץ.

השער ה-21 של שאקירי בנבחרת שוייץ היה אחד השערים החשובים שלו, וכמו שברזיל נראית בשני המשחקים האחרונים אפשר להניח שיש לסרביה על מה לשחק במחזור האחרון. אני מבסוט, לגמרי מבסוט, אם לא גרמניה – לפחות השכנות שלה.

3. לא כתבתי על המשחק בין ניגריה לאיסלנד, אני לא שלמה שרף שמקבל השראה לפרשנות בהופעות של שלמה ארצי. גם לי יש חיים, והשבוע האחרון לא סיפק לי יותר מדי רגעים פנויים. אז החלטתי להקריב את ניגריה ואיסלנד, לצאת מהבית, לעשות את הקניות שדחיתי, שיהיה משהו לאכול, מזמן נעלם התירס בקופסה, הטונה בקופסה, הלחמניות והפיתות, אפילו עם כבל חדש לאייפד במקום זה שנקרע הקרבתי לטובת הכדורגל.

בדרך לקניון החמצתי את השער הראשון של אחמד מוסא, בדרך הביתה את השער השני. לפחות דבר אחד ברור: קל לא יהיה לארגנטינה במשחק מול ניגריה, ושוב היא לא תלויה בעצמה: נצחון שלה יסדר לה מקום מעל לניגריה, אבל איסלנד עדיין צריכה לסיים בתיקו ומטה את המשחק מול קרואטיה. לא שאני בונה על נצחון של איסלנד על קרואטיה, אבל כבר קרו דברים מעולם, איסלנד צריכה את הניצחון, קרואטיה תישאר במקום הראשון גם במקרה של תיקו. העיקר שאחמד מוסא כיכב הערב, אני זוכר אותו עוד מימי הפועל ת"א שלו, התקדם יפה הבחור.

 

 

לא חוכמה
בדרכי המונדיאל. יום בקלינינגרד

12 Comments

סער 22 ביוני 2018

וגם לא הזדקן…

שחר 22 ביוני 2018

פוסט יפה, תודה.
ארגנטינה במומנטום נוראי, שחקנים רוצים לפרוש או להחליף מאמן ולא נראה לי שהמשחק עם ניגריה (המוכשרת, שהוספדה לפני יומיים) נמצא בראש מעייניהם. גם מפגש עם צרפת בשמינית לא נמצא שם.
גרמניה, מצב דומה, בלגן בגלל הצילומים הטורקיים, לחץ בנבחרת, עלולים להיות מודחים בבתים לראשונה מאז 38, נראה מה יהיה.
ברזיל גם נבחרת לחוצה, בגלל זה הכל הולך קשה. ואיפה אין לחץ לזכות מחר בבוקר במונדיאל? בקרואטיה, אנגליה (במפתיע), בלגיה, שוייץ ואפריקה המשוונית. ספרד לעומת זאת משחקת טוב בלי קשר

אלכס(אחר) 23 ביוני 2018

ברזיל ניצחו היום, אבל אחרי המשחק הבא יכולים לעוף הביתה ע"י סרביה המוכשרת והפיזית (למרות ההפסד הלא מחויב היום), ולדעתי ללא התערבות של פיפא גם ארגנטינה לא תעלה, אז יכול להיות מצב פנטסטי בו גם ארגנטינה וגם ברזיל לא יעברו את שלה הבתים. גרמניה עדיין תלויה בעצמה, שני ניצחונות במשחקים הבאים והם יעלו, גם אם לא בהכרח מהמקום הראשון.
ואגב, ספרד שלדעתך "משחקת טוב בלי קשר", בקושי חילצה ניצחון מזליקו מול איראן בעזרת שטות של השוער שלהם.

הגב

שחר 23 ביוני 2018

מסכים חלקית.
ארג' וגרמניה בסכנת הדחה ממשית (נראה היום, אולי אתבדה) ברזיל בטח תעלה, אך לא נראית טוב. ספרד נראית מחוברת. אכן התקשתה מול אירן, שהיא קבוצת הגנה מעולה (לא ספגה שער 1100 דקות רצוף במוקדמות), ספרד גם תהיה בצד הקל של ההגרלה אם אני לא טועה

אלכס(אחר) 23 ביוני 2018

שלה=שלב

קלבדוס 23 ביוני 2018

איסלנד חייבת לנצח את קרואטיה. תיקו והיא בחוץ, בכל תוצאה במשחק המקביל. גם נצחון הוא תנאי הכרחי בלבד ועדיין תלוי היתר:
נצחון לניגריה והיא בחוץ בכל מקרה.
במקרה של תיקו ניגריה ארגנטינה, איסלנד צריכה נצחון בהפרש 2 שערים לפחות.
במקרה של נצחון לארגנטינה, היא צריכה נצחון בהפרש שערים שווה לפחות.

אלעד כ 23 ביוני 2018

ברזיל לא נראית רע, היא פשוט תקועה עוד בהילוך נמוך, הנבחרת היחידה בשלב הבתים שעוד נראית כאילו יש לה הילוך נוסף להעביר.
נדמה לי שבמחצית השניה מול קוסטה ריקה הם מצאו אותו.

Matipool 23 ביוני 2018

שאקירי בד״כ טוב ואפילו טוב מאד בנבחרת. בקבוצה לעומת זאת, הוא נעלם הרבה פעמים. גארי נוויל אמר עליו לפני כמה ימים שבחיים לא היה לוקח אותו לקבוצה שלו כי הוא מהסוג שנעלם לחברים שלו ולא תמיד מתאמץ. השם של שאקירי עלה חזק בשבוע שעבר בהקשר של ליברפול כמחליף אפשרי אחרי שהעסקה עם פקיר מליון ונבחרת צרפת התבטלה ברגע האחרון במחיר די מצחיק ביחס לשוק היום של 12 מיליון פאונד לעומת כמעט 60 מיליון שהיו בדרך לליון על פקיר.

לא מסכים לגבי המאמן של ברזיל. אם הוא לא מבין למה פירמינו כל כך חשוב וצריך להיות שחקן פותח, אז אני לא מחזיק ממנו. אם קוסטה הוא השחקן שצריך לשחק מול הגנות כאלה – למה הוא לא עלה בהרכב? למה גם הוא מדבר בראיונות רק על ניימאר כמו שסאמפולי על מסי?

כח הגברה 24 ביוני 2018

אני חושב ששאקירי, כשחקן שעולה מהספסל בדקה ה- 65-70 במשחקים תקועים ועושה את השינוי, היה יכול להתאים לליברפול מאד. אני רק לא בטוח שהוא יסכים לתפקיד כזה.

משה 24 ביוני 2018

עם הקבלות של נוויל כמאמן אני קונה את שאקירי בשתי ידיים.

אדם בן דוד 23 ביוני 2018

ואף מילה על השיפוט התמוהה במשחק?
אפשר היה לחשוב שהשופט מאלבניה

אלכס(אחר) 24 ביוני 2018

זה לא תמוה, זה שיפוט חד-צדדי.

Comments closed