עלילות קייזרסלאוטרן בליגה השלישית

לא חייבים בונדסליגה - או נבחרת גרמניה - בשביל חגיגת כדורגל

מכתב הפרישה של מסוט אוזיל מהנבחרת הצליח לעורר את הימין והשמאל מרבצו בגרמניה. היו שתקפו את אוזיל על רקע היותו ממוצא טורקי, שהאשימו ב'טורקיות' שלו את ההדחה של גרמניה ושכחו שהוא בעצם דור שלישי בגרמניה; היו שתקפו אותו על רקע המכתב ששלח, על חוסר הבנת הטעות שעשה כשהצטלם עם נשיא טורקיה ארדואן, כשהצהרות התמיכה שלו ברודן וחוסר נכונותו להגיב לביקורת נגדו הגדילו את הפערים; והיו גם בעלי רקע דומה לזה של אוזיל שלא הבינו על מה הוא מדבר.

קראתי את המכתב כולו, מהתחלה ועד הסוף, ולא ממש הבנתי על מה הוא מדבר. אוזיל האשים את כל מי שאפשר, תקף את אנשי ההתאחדות והנבחרת, דיבר על מוצאו עוד ועוד ולא התייחס לאמת – הכוללת לעתים אך הנכונה: איש לא האשים את אוזיל בהדחת הנבחרת. בואטנג, הומלס, תומס מולר ויוליאן דרקסלר ספגו ביקורת קשה מזו שהופנתה נגד יכולתו, והמכתב בו בחר להתייחס דווקא למוצאו הפך אותו לעוסק העיקרי ב'טורקיות' שלו. "כשאני מצליח אני גרמני, כשאני נכשל אני טורקי", ציין והעמיק את רמת ההתקרבנות שלו אל מול המבקרים. ויש מי שמתעב את אוזיל אך ורק בשל היותו בן מהגרים, שנאה היא לא ענין של גיאוגרפיה, אך מכאן ועד להאשמת מוצאו בהדחה של גרמניה הדרך ארוכה.

ומה שברור עוד יותר הוא שההדחה של נבחרת גרמניה בשלב כה מוקדם הותירה את בלוטות החשק בשיא אונן. ביקרתי בארץ בזמן שמינית ורבע גמר המונדיאל, האווירה היתה שמחה וצבעונית הרבה יותר מאשר בגרמניה. אפשר להבין: בישראל אין נבחרת מקומית שמשחקת במונדיאל, תשומת הלב מופנית באופן טבעי לכל הנבחרות האחרות. בגרמניה זה לא עובד ככה, ואם הנבחרת המקומית מודחת הולך העניין המרכזי לאיבוד. ועדיין צופים במשחקים, ועדיין הפאבים מלאים בזמן השידור, אבל משהו באווירה מתמסמס.

וכשאין גרמניה במונדיאל ממתינים לדבר האמיתי – הכדורגל המקומי, והליגה השלישית שנפתחה בסוף השבוע האחרון מציגה יותר מכל את האהבה האמיתית של אוהד הכדורגל הגרמני.

בונדסמאניה Bundesmania

41.324 איש הגיעו למשחק הפתיחה בין קייזרסלאוטרן למינכן 1860, המספר הגבוה ביותר אי פעם למשחק מחזור ראשון בליגה השלישית. והליגה השלישית במתכונתה הנוכחית קיימת בסך הכל אחת עשרה שנים, אבל למעלה מ-40 אלף צופים במשחק זה עדיין נתון מרהיב. אווירת בונדסליגה המתינה לשתי הקבוצות שזוכרות את ימיהן בצמרת, שתיהן גם מונות חמש אליפויות בונדסליגה – ארבע לקייזרסלאוטרן, אחת למינכן 1860.

ולאוטרן ירדה בעונה שעברה לליגה השלישית, לראשונה בתולדות המועדון, אבל האוהדים רצו כדורגל, רצו לשוב ליציעים, ולא אכפת להם ששלושים ושש מעלות בחוץ, הם זרמו לאצטדיון יחד עם חמשת אלפים אוהדי מינכן 1860 שנסעו ארבע מאות קילומטרים לקייזרסלאוטרן.

גם בבראונשוייג תמכו בקבוצה שירדה גם היא לליגה השלישית עם עשרים אלף איש במשחק הפתיחה מול קרלסרוהה. ויש קבוצות שלא מושכות קהל, זוננהוף גרוסאספך היא אחת הדוגמאות הבולטות לחוסר הענין בה כשהיא לא מצליחה למשוך אפילו אלפיים צופים בממוצע למשחקיה, וגם פורטונה קלן ושפורטפרויינדה לוטה נמצאות קצת מעליה והרבה בתחתית הענין בליגה, אבל בסך הכל אין טענות כלפי ליגה שמשווקת באגרסיביות – ושלא שוכחת להציג קבלות עם כדורגל איכותי, עם קבוצות בעלות עבר מפואר ואווירה שבליגות בכירות רבות בעולם היו מתים לחוות.

הכשלון של גרמניה הצליח לעורר דיונים פוליטיים כשבמקביל העלה את רמת הגעגועים לכדורגל מקומי, פתיחת העונה בליגה השלישית הגיעה בדיוק בזמן, שבועיים אחרי גמר המונדיאל שלא באמת דיבר ללב רוב הגרמנים. משחק בין קייזרסלאוטרן למינכן 1860 מדבר ברמה האישית הרבה יותר מאשר צרפת נגד קרואטיה, לא פלא שהערוץ הציבורי בחר להעביר את המשחק מהליגה השלישית בשידור ישיר.

הבונדסליגה השניה תיפתח בתחילת אוגוסט, הבונדסליגה הראשונה בסופו, בינתיים יש לנו מוצר לא פחות מוצלח – ליגה שרק הולכת ומשתפרת, שמושכת קהל שיושב ביציעים ומול הטלויזיה. ויש לי עדיין חברים, בברלין ובארץ, שלא מבינים את פשר האהבה שלי לליגות הנמוכות, בסוף הם יבינו.

זוהיר בהלול
ליגת שוקי ההון - עננים

13 Comments

7even 29 ביולי 2018

אז כמה נגמר ?

ערן לוי 29 ביולי 2018

קייזרסלאוטרן – מינכן 1860 0:1
בראונשוייג – קרלסרוהה 1:1

Jhkj 29 ביולי 2018

לדעתך, קלייזסטאורן ומינכן 1860 ימשכו קהל ככה גם כשאין לא ישחקו אחת מול השנייה? בכל מקרה תודה רבה אותי אתה כבר הולך ומדביק בחיידק הליגות הנמוכות, במיוחד בגרמניה

דורפן 30 ביולי 2018

קייזרסלאוטרן בטוח. הם מועדון פאר במלוא מובן המילה.

ערן לוי 30 ביולי 2018

גם מינכן 1860, בעיקר מאז עזבו את האליאנץ ארנה לטובת אצטדיון קטן יותר (15 אלף מקומות)

Jhkj 30 ביולי 2018

מקווה שהקהל ימשיך לבוא לראות את שתיהן, אולי זה כי אני אוהד הפועל אבל אני מוצא את עצמי מאוד מתחבר לסיפור שלהן.

Amir A 30 ביולי 2018

קלייזסטאורן ומינכן 1860נשמע כמו כמו משחק ששייך לבונדסליגה הראשונה יותר מאשר לשלישית.
הנתון המדהים שהבאת הוא 5000 אוהדים שנסעו 800 קילומטרים הלוך וחזור בשביל משחק. בליגה השלישית. עכשיו, זו אהדה!

צור שפי 30 ביולי 2018

לאוטרן עדיין משחקת באיצטדיון עם היציע העצום-אימתני שאירח את איטליה-אוסטרליה ב-2006 או שכבר בנו להם משהו חדש?

אלכס(אחר) 31 ביולי 2018

אני בטוח שכן, אצטדיון פריץ-וולטר.

בליקי 30 ביולי 2018

מרגיש בדיוק ככה כלפי הליגות הנמוכות באנגליה, בעיקר הצמפיונשיפ. יש כמה משחקים וכמה איצטדיונים שאפשר רק לחלום על אווירה דומה בארץ

פיש אנד צ'יפס 31 ביולי 2018

40000 אלף ליגה שלישית זה מטורף, אמנם שהאוכלוסיה של גרמניה זה לא פרופורציה לישראל…זה אולי שווה ערך ל7000 איש למשחק ליגה שלישית אצלנו???
אני זוכר שלפני 20 שנה קאיזרסלאוטרן הייתה אלופת הבונדסליגה,עם הכוכב המטולטל והמשופם שלה שנראה כמו איזה נאצי.

סימנטוב 2 באוגוסט 2018

ומשלל הסיבות מה הרקע של הנס ורומינגה לביקורת הכל כך פומבית וחדה על האוזיל?

אלי - לא אוהד כ"ס 4 באוגוסט 2018

כשאני בחו"ל ויש הזדמנות, אני תמיד מחפש משחקים של הליגה המקומית ורצוי לא הראשונה.

Comments closed