גוד ביי דויטשלנד, טייק טוּ

גרמניה 2018 מזכירה לי את ישראל 1993. בערך

שנת 2018 לא תיזכר לטובה בכדורגל הגרמני, ואחרי ההדחה בשלב הבתים של המונדיאל הגיע גם המחזור האחרון של ליגת האומות שהוריד את גרמניה לדרג ב' וסגר תקופה, איך לומר בעדינות, לא משהו.

יכולתי לנסוע לגלזנקירשן, היו לי כרטיסים, אבל הדרך הארוכה והקור שנחת על גרמניה לא הצליחו לשכנע אותי לצאת לדרך. בסוף הסתבר שלא הייתי לבד ושלפחות עשרים אלף איש חשבו (אולי) כמוני ונשארו בבית. בסוף הסתבר גם שעדיף בלי עוגמת הנפש, והכי טוב שכל זה קרה בליגת האומות.

המחצית הראשונה הזכירה את נבחרת ישראל ברגעים בהם ניטל ממנה הלחץ. זוכרים את הנצחון על צרפת ב-1993? על רוסיה ב-2008? תמיד ברגעים החשובים פחות, תמיד כשכבר לא צריך. אבל נבחרת ישראל היא לא נבחרת גרמניה, ולייחל לנצחון בגרבג' טיים זה ממש לא עסק גרמני.

שלושה שחקנים הצליחו לרכז אליהם את תשומת הלב במחצית הראשונה: ניקו שולץ שלא הפסיק לשרוף את האגף השמאלי, לירוי סאנה שלא הפסיק להטריד את מרכז השדה של הולנד ויוזואה קימיש שיחד עם שפם שנות השבעים נראה כמו הבוס של הנבחרת. תמיד טוב לראות את טימו ורנר עם פריצות למרכז, יש לו הפתעות במקומות האלה, וגם אם לא רואים לאחרונה את תומס מולר מגיע לו הכבוד על מאה משחקי נבחרת, לפחות את זה – מולר הוא השחקן הפעיל הקרוב ביותר למספר ההופעות של השיאן לותר מתיאוס, אבל בקצב הנוכחי הוא לא יצליח לעקוף אפילו את תומס הסלר.

בסופו של דבר המשיכה גרמניה במסורת לשנת 2018, ספגה שני שערים בתוך שש דקות וסידרה להולנד את ראשות הבית. אח דויטשה מאנשאפט, אם רק היית ישראל, לפחות ברקוביץ' ועטר הרסו לצרפת את החלום, ומה אתם עשיתם? כלום, פשוט כלום.

בונדסמאניה Bundesmania

ויש אופטימיות, אבל היא תגיע בעיקר ממקומות אחרים. נבחרת שנכשלה בצורה שכזו במונדיאל לא יכולה להגיע לטורניר גביע הטוטו האירופי ולהרשים את הצופים. סאנה צריך לשמור על יכולת טובה לאורך יותר ממחצית אחת, ורנר צריך לשמור על ריכוז, קרר חייב לצאת מהנקודות המתות הרבות מדי אליהן הוא נקלע, רודיגר חייב להפסיק להחזיר כדורים לנוייר, רויס חייב לשחק יותר.

אני זוכר ששמחתי כל כך אחרי השער של עטר בצרפת. זו היתה נבחרת ישראל הכושלת, שהתעלתה על עצמה והרסה את העתיד לצרפתים. אבל שלוש עובדות חשובות נשכחו מהזכרון הקולקטיבי אחרי המשחק בצרפת: היה זה הנצחון היחיד של ישראל במוקדמות מונדיאל 1994; בשני המשחקים שנותרו אחרי הנצחון ההירואי השיגה ישראל נקודה אחת בלבד; ישראל סיימה אחרונה בבית.

ומה עשתה גרמניה בליגת האומות? מקום אחרון בטבלה, נקודה אחת בשני המשחקים האחרונים, אפילו נצחון בודד אחד לא הצליחה להשיג. יופי גרמניה, מזל שאתם לא צריכים לשחק היום מול סקוטלנד, אפילו ארצ'י גמל היה מסתדר איתכם לא רע.

***

(הנה משהו טוב יותר מגרמניה בליגת האומות: הפרק השלישי של בונדסמאניה בדרכים עם רשמים ממשחק הסיבוב השני בגביע הגרמני בין כימי לייפציג – הסינדרלה מהליגה החמישית – ופאדרבורן, אחת מקבוצות ההתקפה הטובות בבונדסליגה השניה. הנה הלינק לעמוד היוטיוב (Bit.ly/Bundesmania_Youtube), הנה גם הפרק השלישי:

 

איליי - פני השיש מסתירים לב ענק
על ברני רוס והנרי ארמסטרונג

10 Comments

משה 20 בנובמבר 2018

והכי גרוע מבחינתם שיש סיכוי שבפעם הבאה הם יפגשו בדרג השני את האימפריה מהמזרח התיכון שתביס אותם בקלות.

Ollie Williams 20 בנובמבר 2018

האמת שהיחס של לאב לתומאס מולר מזכיר לי הרבה יותר את היחס של גוטמן לשכטר ו-ורמוט של 2011-2013

matipool 20 בנובמבר 2018

כמה שמחתי בשביל ואן דייק וג'יני אתמול. ואן דייק כבש במאני טיים כמו חלוץ גדול.

דורפן 20 בנובמבר 2018

אף פעם לא התלהבתי במיוחד מלאב. גרמניה הייתה בשיאה כשבאיירן הייתה בשיאה עם רוב גרמני בהרכב והוא קיבל בסיס של קבוצת מועדון על. כשהוא צריך להרכיב חלקים אנחנו רואים משהו חלש בהרבה. יש לכדורגל הגרמני גם בעיית כשרון מסויימת, אבל בעבר הם מצאו דרכים להצליח גם עם סגלים לא חזקים

ארז 20 בנובמבר 2018

רונן, איך אתה מסביר את זה?
אני זוכר שדיברו שנים על התהליך הסדור שהם עשו בגרמניה בעקבות הכשלונות של 98 ו/או 02, וייצר הרבה הרבה יותר שחקנים ויכולות.
והדיבור ב-7:1 על ברזיל (למיטב זכרוני גם שלך, לא?) היה, שיותר משמדהימה התוצאה – מדהים שנוצר מצב בו לגרמניה יש הרבה יותר כישרון מברזיל.

רומן 20 בנובמבר 2018

עד כמה שהייתי רוצה לחגוג את נפילת הרייך (מה לעשות בתור יהודי מברית המועצות, עצם האזכור של השם גרמניה מעלה אצלי ליחה שדי מהר הופכת לסמוחטה עסיסית). המשחק אתמול דווקא העיד שיש להם נבחרת מצוינת, הם היו הרבה יותר טובים מהולנד, הגיעו למלא מצבים והסיבה היחידה שהם לא הביסו זה זלזול. רויס פרגן במסירה מיותרת ממצב של גול בטוח, סאנה טייל ברחבה ועשה שטויות, היתה הרגשה שגרמניה רמה מעל הולנד.
נראה שהם סתם שיחקו לכיף, החילוף של מולר היה לגמרי פופוליסטי ומיותר וכמובן שלא ייעשה במשחק חשוב יותר.
נראה שהם הצעירו את הנבחרת בהצלחה, ואני מאוד חושש מהם בהמשך.

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2018

״לפחות ברקוביץ' ועטר הרסו לצרפת את החלום, ומה אתם עשיתם״?…
הם העירו את צרפת מהחלום.

יאיר אלון 20 בנובמבר 2018

מת על הטקסטים שלך בד"כ ערן אבל אין לי מושג איך הצלחת לקשר בין ישראל שנות ה90 לגרמניה 2018

wazza 20 בנובמבר 2018

פראפרזה לדברי יאיר גולן?

אמיתי 20 בנובמבר 2018

*לא מזהה תהליכים

Comments closed