יצאו מהקבר

שבת מרתקת עברה על הבונדסליגה, גם ברלין השתתפה בחגיגה

ארבעים וארבעה אלף צופים למשחק הוא מספר לא רע בכלל, אפילו מרשים, כזה שבאייר לברקוזן, הופנהיים, ורדר ברמן, וולפסבורג ופרייבורג אפילו לא מסוגלות למצוא לו מקום באצטדיונים שלהם. בברלין זה סיפור אחר, ובעיר הגדולה בגרמניה לא מצליחים ארבעים וארבעה אלף צופים למשחק להבריח את תחושת השיממון החלקי ביציעי האצטדיון האולימפי. ככה זה כשארבעים וארבעה אלף צופים הם שלושים אלף פחות מהקיבולת המקסימלית של האצטדיון.

והאוהדים אף פעם לא נוהרים למשחקים של הרטה, הם צריכים משהו מיוחד כדי להעלות את מספר הצופים: משחק מול דורטמונד או באיירן, יכולת פנומנלית מתמשכת של הרטה, גם משחק אירופי נגד קבוצה טורקית ימלא את היציעים – לאו דווקא בגלל האוהדים של הרטה. ואחרי חמישה משחקים ללא נצחון ושני מחזורים אחרונים עם שתי תבוסות ושבעה שערי חובה, קשה היה למצוא את האנשים שיסכימו להשלים מניין למשחק מול הופנהיים.

פעמיים בלבד נרשמו מספרי צופים של מעל חמישים אלף במשחקים בין השתיים: בעונת 2008/9 (58,862) היתה הופנהיים העולה החדשה המפתיעה שהגיעה למשחק המחזור ה-12 מהמקום הראשון, גם הרטה היתה אז קבוצת צמרת שסיימה את העונה במקום הרביעי והיתה מרחק שער אחד מכרטיס לליגת האלופות; בעונת 2011/12 (51,837) נפגשו שתי הקבוצות במחזור האחרון של העונה כשהרטה היתה זקוקה לניצחון על מנת לסיים במקום ה-16,  להימנע מירידה ישירה לבונדסליגה השניה ולהבטיח את הכרטיס למשחקי פלייאוף הירידה.

הופנהיים הפסדיה בעונת 2008/9 1:0 ולא ידעה כי החלה מסורת ארוכה, לא מול הרטה – מול כל קבוצות הבונדסליגה: מעולם לא ניצחה הופנהיים משחק בונדסליגה שנערך במחזור השנים עשר. ודווקא היום מול הרטה היתה הופנהיים קרובה כל כך לשבור את הנאחס המוזר אחרי שהובילה 0:2 כבר בדקה העשירית ו-1:3 בדקה ה-55 במשחק בו שתי הקבוצות הפקירו את ההגנה ונתנו להתקפות לדבר.

בונדסמאניה Bundesmania

התגובה הפבלובית מבוססת שני המחזורים האחרונים סידרה להרטה הפסד שלישי ברציפות, רק שלא יהיה גרוע יותר, אבל משהו התעורר באותו הרגע אצל שחקני הרטה, אולי הבושה להפסיד בפעם השלישית ברציפות, אולי העובדה שעד לאותו הרגע הציגה הרטה יכולת לא רעה. ההגנה התייצבה, השחקנים של הופנהיים הפסיקו לקבל הזדמנויות, עוד קרן ועוד קרן לזכות הרטה, החמצות איומות של לקי, קאלו ואיביסביץ'.

בסוף זה הגיע, וארבעים וארבעה אלף הצופים קיבלו פינאלה מהסרטים של הקבוצה הביתית עם שער מצמק של לקי בדקה ה-71 ושוויון מרגש בדקה ה-87 מבעיטה מהאוויר של לזארו שלבטח תזכה בתואר 'שער המחזור'. נקודת ליגה אחת בלבד להרטה בשלושת המחזורים האחרונים, שבע עשרה נקודות ומקום שמיני, אבל בניגוד לתבוסות ללייפציג ולדיסלדורף היתה תחושה אחרת בתום המשחק. הרטה חזרה לעצמה, נלחמה עד הסוף, לא ויתרה, חיזקה נקודות חולשה תוך כדי תנועה ועשתה את העבודה. תיקו שכולו נצחון ושרק פורטונה דיסלדורף נטלה מיוקרתו אחרי שהשוותה גם היא ל-3:3, באליאנץ ארנה, בדקה ה-93, שיהיו בריאים.

ואם בעסקי האופטימיות אנחנו אז גם ארבעים וארבעה אלף צופים הם הישג: למעט שני המשחקים שהוזכרו בתחילת הטקסט הגיע היום מספר הצופים הגבוה ביותר במשחקים בין השתיים. קבוצה סיזיפית, הרטה, תמיד מוציאה את הנשמה, לטוב ולרע. איך אמר איש הפח: "אם יש לך מחלת לב אתה צריך לשמוח, כי זה מוכיח שיש לך לב".

ערן לוי  Eran Levy

 

האפס-אפס עם פאלאס
ילד טוב

One Comment

עידו מברלין 25 בנובמבר 2018

היה משחק נהדר שהרטה יכלה גם לנצח (וגם להפסיד…) לא התעוררו מהפגרה שהיתה..
ואפילו לא היה קפוא למרות שתכף דצמבר.
אולי הבנת למה ה2:2 של הרטה נפסל מתישהוא לקראת סוף המחצית ה-1? היה איזה שער מחטיפת כדור לשוער והוא נפסל.

Comments closed