פיקציה: התירוץ הכלכלי המופרך לעליונות קבוצות הפרמיירליג

יש הרבה סיבות לעליונות קבוצות הפרמיירליג בשנים האחרונות בליגת האלופות: החל מהמעמד היציב של ארבע הגדולות בליגה המקומית כמו שאין באף ליגה אחרת בינתיים, עבור במקצוענות, ברמה הפיזית ובקצב משחק. בנוסף יש להן את המאמנים הכי טובים שזוכים לגיבוי הכי רחב, וניהול עם ראייה לטווח ארוך: מנג'רים יכולים לבנות תכניות רב שנתיות ולא עובדים מהיום למחר תחת חשש נצחי להיות מפוטרים.

אבל אם יש משהו בלתי נסבל ובלתי הגיוני בעיניי זה כשמתרצים את העליונות של קבוצות הפרמיירליג בגלל משאבים פיננסים: כאילו שוכחים שריאל מדריד לא מבזבזת (כמעט) מדי קיץ הכי הרבה מזומנים ביבשת, כאילו ברצלונה לא שופכת מעל 30 מיליון יורו עבור מגן ימני. ו-מילאן לא הביאה את רונלדיניו ב-20 וקצת מיליון יורו? ומוריניו לא בזבז 45 מיליון יורו על שתי רכישות כושלות?

וכל זה כשבמקביל רפא בניטז לא מצליח להביא את גארת' בארי ב-17 מיליון פאונד. ארסן ונגר עושה הכל כדי לא לפתוח את הכיס ומסתדר עם שני שחקנים וחצי בטופ העולמי. בינתיים ריאל מציעה לרונלדו שכר של 200 אלף פאונד, אינטר מתקרבת להבאה של קון אגוארו וכו' וכו' וכו'. אה, כמעט שכחתי – זלאטן וקאקה מקבלים את המשכורות הגבוהות בענף – 9 מיליון יורו לעונה.

בקיצור – לדבר על עליונות כלכלית של מועדוני הפרמיירליג לא יורת מתירוץ עלוב ושטחי. נכון- זו הליגה הכי מרוויחה בעולם שמשווקת הרבה יותר טוב מכל ליגה אחרת. אבל אין לזה שום קשר לכך שמנצ'סטר יונייטד מצליחה יותר מריאל מדריד – המועדון העשיר בעולם.

במסגרת התירוץ הכלכלי תמיד מובאת "ליגת הכסף של דלויט" שמדרגת מועדונים לפי הכנסתם: גם שם (מעודכן לפי העונה שעברה) אמנם יש 4 אנגליות בין 7 הראשונות. אבל במקומות 1-4 יש רק אנגליה אחת (מנ. יונייטד במקום 2, הרבה אחרי ההכנסות של ריאל). מילאן במקום 8 צמודה לליברפול שלפניה.

עכשיו תוסיפו לזה את ההוצאות של הבעלים של ארסנל, ליברפול ויונייטד, מסיבות של בניית אצטדיונים והחזר הוצאות רכישה. הוצאות אלה עולות על ההוצאות של הקבוצות האיטלקיות, הגרמניה ורוב הספרדיות, והן רק מכבידות על הבעלים בפרמיירליג (בניגוד להוצאות על רכש). 

בקיצור – קשקוש בלבוש. את העליונות של האנגליות אפשר לנתח מאינספור זוויות וכיוונים, הפן הכלכלי הוא תלוש. הפן המקצועי שולתתתתתתת!!!11

דברים שלומדים מתבוסה
אפוקליפסה עכשיו?

No Comments

ישי 18 במרץ 2009

הכלכלה כן משפיעה.
הליגה האנגלית יותר עשירה מיתר הליגות ולכן הקבוצות הקטנות יכולות להביא שחקנים יקרים.
ולכן כל שבוע הקבוצות האנגליות הבכירות משחקות מול קבוצות טובות ומתקשות.

לריאל מדריד לדוגמא, אין את האימון השבועי הזה ולכן היא מפסידה 4-0 לליברפול למרות שהסגל שלה יותר יקר (ויותר טוב לדעתי)

lewinthal 18 במרץ 2009

ישי,
אני מסכים איתך חלקית. על סמך ההישגים של הקבוצות האנגליות בגביע אופ"א לא נראה שהן מוצלחות יותר מאלה בספרד או בגרמניה.
לריאל מדריד ובארסה הרבה יותר קל לחגוג ולכבוש בצרורות בליגה הספרדית בגלל פילוסופיית המשחק הפתוח והטכני שנקרא בספרד DEJAN JUGAR (לתת לשחק). ומה לעשות – לגיחון ובילבאו אין את הכלים להתמודד מול הגדולות בצורה הזו.
כשמשחקים באירופה מול יריבות טקטיות שלא נותנות לשחק באמת הרבה יותר קשה להן.
יש שחקנים נפלאים בקבוצות הביניים ואפילו התחתית בליגות הבכירות באירופה, לא פחות מאלה שבפרמיירליג.

Comments closed