ספורטאים – צאו מהארון בבקשה!

זה היה יום שבת קלאסי שרומז על פתיחת העונה האירופית. מ-12 בצהריים, קצת אחרי שקמתי, לא הפסקתי לעבוד. כל היום על המחשב ומול שתי הטלביזיות בחדרי, ובערב עוד יצאתי לטעום מהעצרת בכיכר. כתבתי היום מעל 3,000 מילה שרק כמחצית מהן ייכנסו לעיתון. ואם זה לא מספיק, רגע לפני שאני כותב טור אחרי העצרת, התפוצץ צינור בשירותים והבית הוצף כליל. 4 סחבות ו-20 דקות של ייבוש אינטנסיבי. אבל עבודה היא הדרך לגאולה.

הרבה מחשבות חלפו לי בראש ביום הזה. בעיקר חשבתי לעצמי אם הקריאה לאנשים מפורסמים לצאת מהארון, שנשמעה הערב הרבה, היא ראויה. מצד אחד מדובר באנשים פרטיים שזכותם לחיות כמו שהם רוצים וזה לא עניינו של אף אחד. הם גם לא חשים מספיק בטוחים מהחברה שבחוץ וחוששים שיציאה מהארון עלולה לחבל להם בקריירה.

מצד שני אם הם ייצאו מהארון זה ודאי יקדם את הנושא שהוא מעבר לפרטי. הכוח שלהם מקנה להם מעמד מיוחד שהרי בהיותם מפורסמים הם כבר לא בדיוק אנשים פרטיים אלא מושא לעניין הציבור. אבל לחייב זה בלתי אפשרי שהרי לכל אדם יש חירות בסיסית של החלטה. זה בהחלט ראוי שעושים את זה ויש להוקיר הומואים/לסביות מפורסמים שיוצאים מהארון. לטעמי זה גם עוזר להם להרגיש הרבה יותר טוב, לצאת מהצל, להימנע מהפחד שמישהו יגלה, ידליף, ילשין. שזה ייוודע חלילה דרך אחרים, משמועה זדונית. שהם יהיו נתונים לסחיטה.

והנה נפתחה לה העונה האירופית הרצינית. הבונדסליגה והליגה הצרפתית חזרו. לא יודע אם אתם יודעים, אבל בליגות צפון אירופיות -בסקנדינביה ובמיוחד בגרמניה – יש אחוז גבוה מאוד של כדורגלנים שמוגדרים 'סינגלים' – יעני לא נשואים, רווקים שחיים את החיים. לא כמו פה שכדורגלן לא נשוי אחרי גיל 23 – כולם מתלבשים עליו ולא מבינים מה הולך איתו.

אני מבין את הקושי של ספורטאי כלשהו בעולם במסגרת קבוצתית לצאת מהארון אבל זה עניין חשוב ופורץ דרך. גם כדי ללמוד מהסיטואציה החריגה וגם, להראות גבורה ואומץ שיביאו אחריהן קולגות נוספים.

אני הכרתי ושכבתי עם כמה ספורטאים מקומיים וזרים בחיי. תמיד התנגדתי לאאוטינג והתחייבתי לשמור על דיסקרטיות. בתוך תוכי הייתה תקווה, תפילה, שיום יבוא והם יספרו את סיפורם, לא יתביישו. אבל זה לא קרה. ובתמימותי עדיין קיוויתי לשווא.

אני מת לראות את הכדורגלן ההומו הראשון שיוצא מהארון. מתוך תהיה לראות את הסביבה מגיבה לכך. מתמודדת. מתנסה. זה מרתק ועשוי להוביל את הקהילה שנות דור קדימה כי הרי זהו אחד המעוזות הכי אנטי-הומואים שיש.

חדשות טובות ומעודדות - התיירים מציפים את תל אביב
היום סוף סוף.... זה לא באמת התחיל

No Comments

Mr Kate 9 באוגוסט 2009

אני חושב שבכלל, הקהילה הגאה צריכה להתרכז בארונות בזמן הקרוב. להגיע אל הציבור, אל הצעירים ולהסביר להם מהי המשמעות האמיתית של הארון. את המשמעות האמיתית והנוראה של השקרים. אחרי אירוע כזה קשה, אני בטוח שהארון הופך להיות מקום מקלט הנדמה יותר בטוח מהחיים. לספורטאים בכלל.
בקשר לכדורגלן. תלוי לפי דעתי מאיזו קבוצה. אני רוצה להאמין שברוב קבוצות הצמרת ידעו להעריך ולכבד שחקן שיצא מהארון. דווקא הקבוצות מהדרגים הנמוכים יותר נראות לי בעיתיות יותר, כי חסר להם את השאיפה לכבוד שיש לקבוצת צמרת. אני חושב למשל, שבביתר יקבלו יציאה מהארון יותר טוב מבמכבי הרצליה.

דוד מירושלים 9 באוגוסט 2009

באמת כתבת היום חצי מהעיתון…
אני חושב שלעשות למישהו אאוטינג זה גרוע יותר מאשר להישאר בארון.
לכל אדם יש את הזכות לפרטיות, וצריך לכבד אותה.

אביאל 9 באוגוסט 2009

אחלה טור דעה בעמוד הראשון או יותר נכון השני !

lewinthal 9 באוגוסט 2009

Mr Kafe
הערה מעניינת. אני מסכים איתך – שיותר קל לצאת מהארון בקבוצה גדולה ומתוקשרת שבתקשורת יצפו ממנה לסובלנות.
אבל בקשר להערה שלך שצריך להישאר בארון, אני לא מבין מה ההיגיון – אתה קורא לאנשים להתבייש במי שהם, לשקר לסביבה, לחיות בפחד, להיכנע ולהפסיד? זה ממש לא לעניין. זו המטרה של מי שטבח לפני שבוע בילדים. אז לתת לזה יד?

דוד, אאוטינג זה נורא אבל אומרים 'מי שמתעסק בחרא שלא יצפה לצאת צח כשלג'. אדם מפורסם שחי בארון וממילא אין לו פרטיות רבה, יש גבול כמה הוא יוכל להסתיר את האמת הגדולה – כמו שכולם יודעים למשל על פוליקר אפילו שהוא פוחד לדבר על כך.

אביאל, תודה. הישג שיא בקריירה :)

Mr Kate 10 באוגוסט 2009

"אני חושב שבכלל, הקהילה הגאה צריכה להתרכז בארונות בזמן הקרוב. להגיע אל הציבור, אל הצעירים ולהסביר להם מהי המשמעות האמיתית של הארון. את המשמעות האמיתית והנוראה של השקרים."
אם זה לא מובן, התכוונתי שעל הקהילה גאה לשבור את הארונות, להראות שהחיים בהם רק נראים בטוחים אבל הם מלאים בפחד וחשש.
בעצב רב אני לוקח את המשפט שלי על ביתר ירושלים. רק משום ששמעתי את הספק בעלים ספק משיח שלהם מדבר. אוי עשה לי צמרמורת.

lewinthal 10 באוגוסט 2009

Mr. Kafe
מצטער על חוסר ההבנה. אתה כותב נפלא, מקורי ומרגש. אהבתי

Comments closed