מרצ’לו ליפי יוצא מהארון

ההתבטאות של מאמן נבחרת איטליה ש"הוא לא היה משתף זוג שחקנים הומוסקסואלים" צפויה בעיניי ועצובה למדי. התירוץ של המאמן, שטען בעבר שאין דבר כזה 'כדורגלן הומו', הגיוני: "זה היה מושך תשומת לב ורעש תקשורתי שהיה יוצר סיטואציה שלילית בנבחרת".

מה שעצוב בהתבטאות הזו הוא הרקע: בשבוע שעבר הותקפו זוג הומואים שהתחבקו במרכז העיר. אחד מהם קיבל זאפטה בראש, השני נדקר בבטנו. התוקף נעצר. וביום חמישי האחרון הוצת דיסקוטק של הומואים (כשהוא היה סגור). כמו אחרי הפיגוע בתל אביב, אנשי ציבור רבים הצטרפו לקריאה של הקהילה ההומו-לסבית באיטליה לגנות את האלימות והחוקים המאוד-מפלים והומופוביים של החברה האיטלקית. כולל ג'יאני אלמאנו, ראש עיריית רומא הפשיסט (לפחות בעברו).

ברומא שוכן המוסד המשוקץ שנקרא ותיקן. האיטלקים הם עם קתולי להחריד. לאדם חילוני באיטליה קוראים 'כריסטיאנו', יעני נוצרי, בניגוד לדתי שהוא 'קתולי'. בצרפת לשם השוואה אדם חילוני נקרא פשוט חילוני – 'לאיק'.

אני כותב את זה כי חברים לא מעטים שלי קראו לי לעוף מהארץ בשנייה אחרי שארע הפיגוע ההוא בבר-נוער לפני 26 ימים (הרוצח לא נתפס למרות ש"יש התקדמות בחקירה". לאן הם מתקדמים בדיוק? לאחור כנראה). אז אני חוזר על דבריי – בלי קשר לשאלה אם אעזוב את הארץ או לא – תל אביב היא עיר נפלאה להומוסקסואלים, אחד היותר נעימות בעולם. כן קראתם טוב. בעולם.

בכל איטליה, כולל מילאנו הלכאורה פתוחה, הומואים לא יכולים ללכת יד ביד ברחוב. יש חשש תמידי מפשיסטים בריונים ומנוצרים ותיקניסטים. זו מציאות דוחה בעיניי, ובמובן הזה אולי חבל שהגורל זימן לי אהבה רומאית.

עכשיו לענייננו – למה אני מבין את ליפי? כי הוא לא סופר את אנטוניו קסאנו מפני שהוא עלול ליצור רעש תקשורתי ובכלל נמנע מלזמן צעירים. סוררים שכמותם. כנראה הוא פוחד, שמרן שכמותו. ליפי מייצג את הדור הישן האיטלקי. לכן יותר מכל נבחרת אחרת אני רוצה בכשלון איטליה תחת ליפי. הוא בדיוק הדרור קשטן האיטלקי וגם הכדורגל שלו עצוב ומדכא. ממש לא עליז. ככה נראים הפנים שלו. חמצמצים כמו אחרי אכילת יוגורט מקולקל.

בתחילת המילניום, כשפאביו קאפלו אימן ברומא, הוא איים על קסאנו וטוטי שאם הם ימשיכו לעשות כותרות שליליות ויכפישו אותו, הוא יספר לעיתונות דברים שהם לא רוצים שייוודעו. היה ברור לכלי תקשורת ברומא שמדובר על יחסי מין (חלקיים כנראה) שקיימו שני כוכבי הקבוצה לפחות בחדר ההלבשה. האיום של קאפלו לא נחשב לאתי.

ג'יגולו איטלקי סיפר לפני פחות משנה שיש לו קליינטים רבים משלוש הליגות הבכירות באיטליה כולל לא מעט שחקנים מהסרייה אה, ואפילו מישהו מהנבחרת. הוא תיאר את החיים הביסקסואלים שלהם, התנהגותם בעת סקס, החשאיות שלהם וחייהם הכפולים.

אני מחכה למאמן איטלקי פורץ דרך שרק יספר שאין לו בעיה לשתף הומואים. אמירה כזו לא בומבסטית תציג פן חיובי ומודרני של הסוגיה ותיצור לגיטימציה חלקית שאינה קיימת עבור הומואים באיטליה, כל שכן כדורגלנים.

אני מבין לגמרי שחקנים שמקיימים מערכת יחסים עם נשים מחשש שיתגלו מעשיהם. זו בגידה לכל דבר ובושה בעיניהם. אני רק מחכה לכדורגלן הומו אחד פורץ דרך בכדורגל העולמי. יש לי חלום. חכו תראו, הוא עוד יתגשם. באירופה או באיטליה.

בדיקה פולשנית ופלישה בדקנית
הרגע שהגדיר את הקריירה הספורטיבית שלכם

No Comments

יבגני 27 באוגוסט 2009

יש לזכור שגם ברלוסקוני הינו הומופוב גדול.
ובכלל – בכל מדינה שיש בה רוב של מאמינים אדוקים, קשה מאוד לקדם עניינים ליברלים, ולא רק של הקהילה הגאה.
ההתבטאות שלי ליפי, או יותר נכון, התירוץ האידיוטי אליה, בא בוודאי להסתיר את עמדותיו האמיתיות וההומופוביות.
בכל אופן, יש קשר ישר בין מידת הליברליות של המדינה לבין אחוז אנשי הדת האדוקים בה, ולא שזה מקור השינאה היחיד.

lewinthal 27 באוגוסט 2009

אכן גם ברלוסקוני בור בתחום והומופוב.
אני מסכים איתך לגמרי. המפתח לפתיחות היא הפרדת דת ממדינה

יבגני 28 באוגוסט 2009

וד"א, אנחנו ואירלנד הן המדינות המערביות האחרונות שבהן הדת עדיין לא מופרדת מהמדינה.
ולגבי תקוותיך ליציאה של כדורגלנים מהארון – במוקדם או במאוחר זה יקרה, הואיל וסופה של כל פרימיטיביות להפסיד. בדיוק כשם השתלבות הנשים בספורט, האפרו-אמריקאים וכו', למרות שכאן מדובר על דבר קשה יותר, בייחוד בספורט קבוצתי.
בספורט אישי כבר היו לא מעט שיצאו מהארון: נברטילובה, לוגאניס, אלוף אולימפי אוסטרלי בקפיצות למיים (ברח לי השם)…

דוד מירושלים 28 באוגוסט 2009

מרצ'לו ליפי נראה אדם נחמד.
ואני לא הומו אבל פרנצ'סקו טוטי נראה כמו אחד הגברים השווים בגלקסיה.

lewinthal 28 באוגוסט 2009

יבגני, לאלוף קוראים מת'יו מיצ'ם.
אין ספק שבספורט קבוצתי הרבה, הרבה יותר קשה לצאת מהארון. ובגלל זה מדובר בעניין הרבה יותר חשוב, האינראקציה עם שאר החברים לקבוצה עומדת למבחן בניגוד לספורט יחידני.
אני מקווה שזה באמת יקרה והראייה האופטימית שלך תתגשם.

דויד, אני מעריך מאוד גברים שיודעים להעריך יופי של גברים אחרים בלי בושה. סחתיין :)
ואגב לא הייתי עושה את טוטי. לא הטעם שלי.

Comments closed