על מקומו הראוי של הכדורסל הישראלי

באמת שלא נעים לי לרדת על השכנה האומללה מהקומה למטה שחושבת שהיא שווה למעמדנו וליוקרתנו הביא בכלל זקנה בת 80 בלי גרוש על התחת. אבל ככה זה כשתותחנים ותרנגולים נפגשים. זה נגמר בטווח אם אין רשות מפקחת. וארסן ונגר יודע להיות שריף אכזר.

אז היות שלא נעים לחגוג עוד ניצחון של ארסנל בדרבי, והיות שאני כבר מוכן לדרבי הבא שייערך הערב, אני אשתף אתכם בעמדותיי על הענף שנקרא 'כדורסל ישראלי' או 'ליגת ווינר' בכדורסל.

עמיתים וחברים שלי טוענים שבעקבות הגילויים שנחשפו ועתידים להיחשף בפרשת פנאן, חייבים להפסיק פה את הכדורסל. לטענתם יש להקים לאלתר ועדת חקירה שתברר מהשורש מה היה כאן בתקופת פנאן, ואם תצטרך היא לא תתבייש לקבל החלטות דרמטיות (שלילת 15 אליפויות למשל, בהנחה ששחקנים יריבים באמת השקיעו את כספם אצל פנאן, כפי שעולה ומתברר).

ואני טוען דבר אחר. בעיניי זה לא מוסרי, לא צודק ולא הוגן כלפי אף אחד 'להפסיק את הענף'. מה שתקשורת הספורט צריכה לעשות הוא את עבודתה. ענף הכדורסל בישראל ראוי במכסימום לרבע עמוד בעיתון. במכסימום. וגם זה רק למשחקי מכבי ת"א והפועל י-ם, שתי הקבוצות היחידות עם אוהדים. האמת היא שאפשר גם להסתפק בכמה שורות קטנות בצד העמוד או למטה. כמו שכותבים על כדורעף, כדורמים או קריקט. זה מה שכדורסל ישראלי ראוי לו, ולפיכך תקשורת הספורט ראויה לנהוג כמוצע לעיל.

לטעמי כל בנאדם שמפרסם יותר מכמה שורות (מכסימום רבע עמוד) מהענף הזה הוא יחצ"ן של מכבי ת"א, הוא על תקן דובר שלה, מלקק לה וכאילו הוא מקבל כספים משימון מזרחי ומחפש עכשיו בנק חדש לשים בו את כספו. כי אין פה ענף כזה שנקרא כדורסל.

אם מישהו רוצה לכתוב על כדורסל יש משחקים באמריקה בליגה אחת בשם NBA. ואם אתם רוצים לכתוב על ספורט – שלדעתי צריך שיהיה בו אלמנט תחרותי ומינימום איזון – שיכתוב על כל אחת מליגות הכדורסל באירופה ולא על הליגה הכי דיקטטורית באיזושהי מדינה באיזשהו ענף.

כל מי שממשיך לסקר בהרחבה פה כדורסל הוא על תקן רפי נאה או ניצן פררו.

בלקבורן. אושיי, אבנס, ווסלי בראון
אירוניה של סתיו

No Comments

עופר (הירוק) 1 בנובמבר 2009

כמו שכתבתי – לעשות מעשה טור דה פראנס. להפסיק לדווח, להפסיק לשדר, להפסיק להביא מידע או תוצאות. פשוט להעלים. מאד צודק.

ניצן פלד 1 בנובמבר 2009

לא מסכים שמגיע לזה רבע עמוד לכל היותר, אם הטענה שלך מגיעה מהמקום שזה לא צמעניין מספיק אנשים
כי אם אתה עושה מדד של מקום בעיתון לפי כמות אוהדים במגרשים, הצופים בטלוויזיה, השחקנים והמועדונים הרשומים ומספר העוסקים בענף כחובבנים, אז מדור ספורט של 10 עמודים, יום אחרי שיש מחזור בכל הליגות בכל הענפים בארץ צריך להיות 5 עמודי כדורגל, 2 עמודי כדורסל, ו-3 לכל היתר.
אבל! אם אתה משכלל גם את ההישגים של הענף ואת החשיבות שיש לדחיפה של התקשורת לענפים שמביאים הישגים וזקוקים לעוד חשיפה כדי לקבל עוד קצת כסף ולהביא עוד הישגים, אזי שכאן הכדורגל מפסיד בגדול. הוא ירד ל-3 או 4 עמודים, הכדורסל יעלה ל-3, וכל יתר הענפים יצטרכו לתפוס לפחות חצי מהמדור.

אחד התחלואים הכי חמורים בתקשורת הספורט בארץ זה אובר הסיקור ואובר ההייפ סביב הכדורגל, שבשורה התחתונה הוא משוחק ומנוהל כאן על ידי חובבנים שבקושי מתאמנים וזוכים למשכורות גבוהות מדי. משכורות גבוהות מדי שהן תוצר של הסיקור הגדול מדי ושל התקצוב הגדול מדי מהטוטו.

אם תקשורת הספורט הייתה דוחפת יותר את הענפים ההישגיים, אלה שבאמת מצליחים ברמה העולמית ואלה שבאמת העוסקים בהם הם מקצוענים שאפתניים אמיתיים – לא כמו כל פרחי הכדורגל העלובים – אז הכדורגל היה מקבל הרבה פחות כסף, הענפים האחרים היו מקבלים הרבה יותר, ואז גם מצליחים הרבה יותר, ואז היה עוד יותר מוצדק לתת להם יותר מקום בעיתון.

אבל זה לא יקרה לעולם. ובמסגרת הקיים, עם האובר חשיפשה של הכדורגל, הכפולה שהכדורסל מקבל אחרי כל מחזור היא ראויה לגמרי.

lewinthal 1 בנובמבר 2009

ניצן,
א. בכדורגל יש תחרות והאליפות לא קבועה מראש.
ב. מרבית אוהדי הספורט בארץ באים מהכדורגל שהוא הספורט החשוב בעולם.
ג. אני מסכים שענפים נוספים מקופחים פה בהיעדר תרבות ספורט.
ד. הכדורסל הישראלי – מה כבר נשאר ממנו? אפילו השחקנים לא ישראלים, רמה לא קיימת, תחרות אין. את המאמנים אף אחד כבר לא מכיר. אז מה נשאר?
אוהדי מכבי שזה לא קשור לספורט אלא תופעה אחרת. ואוהדים של הפועל ירושלים

סילביה פלאת' 1 בנובמבר 2009

הכדורסל הישראלי אינו ספורט. הוא ביזיון. האנשים היחידים שמתעניינים בו הם אסופת אשכנזים מפגרים (או מזרחים קרתנים אוהדי מכבי) שחושבים שבאמצעות האהדה שלהם לכדורסל הם מתנשאים על הקופים אוהדי הכדורגל. אין ספק כי אוהדי ומתענייני הכדורגל בממוצע שייכים למעמד פיננסי והשכלתי נמוך יותר אך זה לא הופך את הכדורסל הישראלי לספורט ראוי. יתר על כן, כיום מדינת ישראל מצמיחה יותר כדורגלנים ראויים מכדורסלנים (ואין כאן כמעט כדורגלנים ראויים). ענף ספורט שנשלט על ידי מועדון אחד אינו ראוי להיקרע ענף ספורט.
בקיצור, הכדורסל הישראלי הוא הבזיון הכי גדול בספורט הישראלי ולכן כל התייחסות של התקשורת כלפיו מעבר לבוקס סקור הוא בבחינת פשע שכלי, מוסרי ואתסטתי.

בני תבורי 1 בנובמבר 2009

סילביה,
יש מצב לקרוא משהו שכתבת עם סימני שאלה?

lewinthal 1 בנובמבר 2009

סילביה, כל מילה זהב בעיניי.
עכשיו שאלה – מהו הענף הכי מקופח מבחינת סיקור תקשורתי לטעמכם?

דוד מירושלים 2 בנובמבר 2009

ליגת הפוטבול הישראלית מאוד מקופחת.
סתם, לדעתי אין כזה דבר ענף מקופח, בסופו של דבר מדובר בעניין של ביקוש, אם למשחק בליגה העליונה בכדורעף באים פחות צופים מאשר למשחק בליגה א בכדורגל אז אין פלא שעל האלופה מכריזים בשורה וחצי במדור הספורט.
אני חושב שהכדוריד מקופח יחסית (אבל זה ספורט מכוער שלא מעניין אותי אז לא אכפת לי כ"כ).

סילביה פלאת' 2 בנובמבר 2009

הענף הכי מקופח הוא כדורגל אירופי ואן.בי.איי.

lewinthal 2 בנובמבר 2009

סילביה, אני איתך. זה מביש כמה מעט מקום נותנים לכדורגל אירופי. לי נורא קשה עם זה ואני יודע שגם לחלק מעמיתיי.
זה שאני נאלץ לכתוב בטור צד קטן על בארסה וריאל כי אין מקום ואני צריך לקצר טקסטים של כתבות וסיכומי מחזור, זה כמו לחתוך לי בבשר החי. זה כואב ועצוב אבל זה מה יש.
העיקר גבעת שמואל וגלבוע/עפולה סיימו משחק מותח

Comments closed