שערורייה ושמא פיפ”א. שערורייה ושמה מצרים.

יש עניין כזה שחובבי כדורגל מקבלים תחושת גאווה וזקיפת גב כשהם רואים דמות פוליטית/ציבורית בכירה לוקחת ברצינות משחק כדורגל של נבחרתם/קבוצתם. גם כשרואים כמה זה משמעותי לעמים שלמים בכל העולם (חוץ מניו זילנד ועוד שתי מדינות).

גם ביום כזה, בו היו דרמות באירופה ואפריקה לא יכלתי להשתחחר מתחושת הגועל מהגוף הרקו והמסואב הזה ששמו פיפ"א:

 1. מצרים עשתה את שלה בדרמה שריגשה רבים. העניין הוא שאסור היה למשחק להתקיים. כשמדינה לא יכולה לערוב לבטחון של נבחרת אורחת – שהאוטובוס שלה נוסע משדה התעופה למלון והוא חוטף אבנים ענקיות שמנפצות זכוכיות ופוצעות שלושה שחקנים; כשההתאחדות המארחת לא עוזרת לאורחת למצוא מלון סביר אלא מערימה בעיות, מישהו חייב להתערב. פיפ"א הוציאה הודעה, משהו בנוסח ערך כזה: "כוחות הביטחון המצרים ערבים לביטחון של האלג'יראים ועושים הכל בלה בלה בלה".

אם ספ בלאטר היה רציני, אם היה מנהל על לכל משחקי המוקדמות האלה כמו שצריך, הוא היה עושה את הדבר פיפ"א חייבת הייתה לעשות: למנוע את קיום המשחק בתצורתו. או להעביר את המשחק למדינה נייטראלית, לקיים אותו בלי קהל או אפילו לפסוק הפסד טכני למצרים.

אנשים חייבים ללמוד להתנהג. צריך לספק תנאים נאותים לנבחרות אורחות, ולא יתכן שזה יעבור לסדר היום. אם נבחרת צרפת הייתה מגיעה למשחק חוץ ושלושה כוכבים שלה היו נפצעים צורה רצינית מתקיפת אוהדים, המשחק היה מתקיים כסדרו? זו סיטואציה שהייתה על סף התרחשות בקהיר..

2. פיפ"א קבעה קצת לפני סיום המוקדמות באופ"א שיהיו מדורגות. אבל הדירוג נקבע לפי הדירוג של פיפ"א. הרבה יותר צודק היה לעשות דירוג לפי ההישגים במוקדמות. לבוסניה הגיע להיות מדורגת. היא נבחרת מרהיבה ואיכותית ששווה מונדיאל. גם פורטוגל שווה. אוקראינה ויוון מזעזעות. חבל. 

3. צריך להקים ועדת חקירה איך ניו זילנג עולה למונדיאל בכזו קלות. פיפ"א חייב להתעשת ולחלק אחרת את הכרטיסים. נמאס מפוליטיקה. פה דווקא הם רשאים לפעול לפי דירוג פיפ"א. שיכניסו הרבה יותר משחקי פלייאוף בין-יבשתיים. יהיה כיף. אגב, שמתם לב שהקהל הניו זילנדי חסר מושג מינימלי בכדורגל, לא יודע לעודד ולא מבין את החוקים?

4. יותר מדי טעויות שיפוט קריטיות היו היום. שריקות מוטעות ליד, נבדל יווני מוטעה שפסל גול, שופטים ששורקים סתם.

5. נבחרת ישראל תעפיל למונדיאל 2014. על אפכם ועל חמתכם.

דילמת אהדת האנדרדוג
למה עטלפים?

No Comments

יוסי דגן 15 בנובמבר 2009

נוראי הסיפור המצרי – אלג'יראי. כנראה שפיפ"א לא רוצה מצב שבו אלופת אפריקה הנוכחית (ישתנה החורף?) וקבוצה משמעותית בישבת באופן כללי לא תשחק במונדיאל האפריקאי הראשון.

יוסי דגן 15 בנובמבר 2009

ביבשת*

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 15 בנובמבר 2009

פיפ"א פשוט פחדנית. אחרי זה, כשיש רציחות בספורט, הם מצקצקים בשפתיים כאילו לא יודעים מאיפה זה בא ואיך זה קרה

מוי כיף 15 בנובמבר 2009

פיפ"א לא רוצה לדחוף את הראש למיטה חולה ולכן נוח לה להתעלם- בדיוק כמו כל יתר המדינות והגופים המערביים. הכדורגל האפריקאי אלים ומלא יצרים שבאים לידי ביטוי בצורה מסוכנת כשההתרחשויות בקהיר הן רק טפח קטן ממנו ופיפ"א מעדיפה לראות את הדברים מהספסל.

הרי באירופה יש השעיות, קנסות ורדיוסים על דברים פחותים מכך כמו קריאות גזעניות וסינוורי לייזר של שוערים ישראלים. מה לעשות, זה היחס של המערב לעולם השלישי בכלל ולאפריקה בפרט, וזו אחת הסיבות שהוא נראה כך (ולא רק בספורט, בהכל). כשיש לך מערכת חינוך נחשלת כך נראים האנשים וכך הם מתנהגים, ונקיטת ענישה מצידה של פיפ"א לא ישנה את מצב העניינים כהוא זה.

ובלי קשר היה ממש מרגש לראות את המשחק (ולי יש סימפטיה מיוחדת למצרים). אני עוקב מקרוב אחרי התקשורת שם וההתעסקות במשחק הזה הייתה פשוט מטורפת, פקידי ממשלה בכירים, אנשים פשוטים, אומנים ושחקנים, וגם נשים, כולם בלי יוצא מן הכלל התייחסו למשחק הזה. השמחה וההשתוללות של הבנים של מבארכ ביציע הייתה משעשעת (במיוחד של היורש המיועד גמאל)

השוער שלהם אלחדארי נתן משחק ענק, אם הוא היה אנגלי הוא היה מקבל את התואר סר, אבל בינתיים הוא יסתפק בשתי נשיקות על הלחי מהנשיא.

*ולגבי שערוריית הנבחרות המדורגות חבל להכביר במילים שחיתות ואינטרסים עסקיים פרופר של אחד הגופים המסואבים בעולם (אחרי הועד האולימפי).

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 15 בנובמבר 2009

מוי, אחת המטרות של ענישה היא חינוך. אם מצרים תיענש, אולי אוהדיה יבינו שאסור לפגוע בשחקני היריבה במקרים הבאים. זה עניין אלמנטרי, ולא צריך להתייחס לכך בסלחנות.
בקשר לאמוציות ולכל התפאורה מסביב זה היה מרגש באמת. הערבים חולים על כדורגל בכל שדרות האומות שלהם. מראשי מדינות דרך משוררים ועד אחרון הבאסטיונרים.
שיתעסקו במלחמות רק על המגרש

בני תבורי 15 בנובמבר 2009

חברים,
רק להזכירכם כי דודו אוואט הותקף על ידי אוהדי אירלנד בלובי המלון בדבלין אחרי המשחק בעידן גרנט, וככל הזכור לי אף אחד לא נענש. אני לא ממליץ להתייחס בביטול למעשה האוהדים המצרים, אבל נדרשות תבונה ומידתיות.

מוי כיף 15 בנובמבר 2009

בית"ר נענשה כבר כמה פעמים בעונות האחרונות וזה לא השפיע כהוא זה על התנהגות אוהדיה, יש לציין שהאוהדים המצריים זה כמו הקומץ של בית"ר כפול עשרת אלפים.
לא אמרתי שצריך להתייחס לעניין בסלחנות אלא שגם ענישה לא הייתה משיגה את מטרתה ואולי אפילו מציתה מעגל אלימות ברמה כזו או אחרת. ושוב זו לא רק פיפ"א אלא כל אירגון בינלאומי שלא שמים ז** על היבשת השחורה בין אם זה בתקיפת שחקני הקבוצה היריבה ובין אם בטבח של מיליונים/מחלות/רעב באחוזים גבוהים בקרב האוכלוסיה.

קורא אדוק 15 בנובמבר 2009

בני הפתעת אותי,אני לא זוכר שהזכירו את זה בעיתונות
עמית,חזרת לשוונג של הפוסטים המעולים,המשך כך!!!

בני,אגב,בתור תל-אביבי אני יכול לקלוט את התוכנית ברדיו/באינטרט?

לוינטל 15 בנובמבר 2009

בני, יש הבדל בין אוהד משוגע בודד לבין אמבוש של עשרות ומאות אוהדים.
מוי, הטענה שלך נכונה מאוד. אבל אין פתרון אחר זולת ענישה.

תודות לברכות :)

בני תבורי 16 בנובמבר 2009

קורא אדוק,
אני ראיתי את זה בטלביזיה מספר פעמים, לא זכור לי לגבי עיתונות כתובה.
אפשר לקלוט בת"א בלי שום בעייה:
רדיו: 90FM ו- 94.7FM
אינטרנט: 90fm.co.il
ערוצי הרדיו בהוט ויס.

עמית,
אתה צודק ואני ממש לא בעד לעבור על כך לסדר היום, רק שהעונש יהיה מידתי ויעיל.

מוי כיף 16 בנובמבר 2009

אגב האמבוש לא היה של עשרות ומאות אוהדים אלא של 2-3 אוהדים (לפחות זה מה שתיעדו המצלמות של תחנת אל-ערביה).

חוץ מזה שירותי הביטחון המצריים אומרים כי לאחר חקירה מאומצת האלג'יראים פיברקו את כל המתקפה הזאת

lewinthal 16 בנובמבר 2009

מוי כיף, גם לתעמולה של גבלס ושימון מזרחי אתה מאמין?

מוי כיף 16 בנובמבר 2009

כמובן- מוני היהודי שלט על כל הכסף בעולם ושימון לא ידע כלום

Comments closed