‘הפח הגדול’ – תהיות בפילוסופיה של החינוך והמוסר

1. "ארסן ונגר צריך להתבייש. איפה הוא מתחבא, המחנך הזה שהמוסר הוא לכאורה נר לרגליו? הרי הוא האיש שגידל את הנרי וחינך אותו לרמאות. למה קולו לא נשמע אחרי המשחק?". ביממה האחרונה נתקלתי במתקפה חזיתית בנוסח דומה מכיוונו של ידידי הטוב, שגם כותב בעיתון שלי ואפילו יש לו בלוג מאוד מוצלח שחלקכם מטקבקים אצלו.

כשהייתי ילד, אבא שלי טען ש-90 אחוז מהחינוך של בנאדם בא מהבית. ברוב השנים האמנתי לכך, עד שהידרדרתי לסמים. סתם. עם השנים אני הולך ומשתכנע שבמאה ה-21 להורים יש שליטה הולכת וקטנה ומתמזערת בחינוך ילדיהם. הסביבה היא שמכריעה כיום בחברה המערבית 60-70 אחוז לפחות מהחינוך של הבנאדם. החברה עימה הוא בא במגע, החשיפה בחיים האמיתיים והווירטואליים למה שעושים אנשים שהוא בקשר עימם ולתכנים שהוא נקלע אליהם.

לכן ארסן ונגר לא צריך להתבייש. כשתיירי הנרי עובר לשחק לצד שחקן מלוכלך ומתחזה סדרתי כלאו מסי, באווירת הפרימדונות של הליגה הספרדית, הוא מתאים עצממו לסביבה. הוא רחוק מאוד מאבא ונגר ולעומת זאת קרוב מאוד לשחקן אולי הכי מלוכלך בעולם, דני אלבס.

2. אני מקווה מאוד לטובתכם ולטובתי שרובכם – קוראיי הנאמנים – לא ממש יודעים מהוא העניין המדובר יותר במדינת ישראל. אני אגלה לכם. זו תכנית הריאליטי המתוחכמת והאינטליגנטית האח הגדול שמתכתבת עם תכנית ביקורת הספרים של ברנאר פיבו בפסגות המידרג של הסוגה העילית.

הסיפור הוא שיש שם זוג נשוי. הבעל נדרש לביים בגידה באשתו. עד כאן הכל בסדר (או שלא ממש). עכשיו, אשתו היא חודדה או בוזגלו, וכמו שאתם מתארים לעצמכם היא עאמה. סתומה בוואקום. לכו לפארק ולא תמצאו כלבים טיפשים ממנה. מי שרואה ערוץ ההיסטוריה, נאמר לו שזה ממצא תיעודי היסטורי לקיומו לכאורה של ההומו-הביליס על פני כדור הארץ, שני מיליון שנה אחרי שמדענים עדיין מתעקשים שהוא נעלם. זה לא עלבון לאינטליגנציה אלא השפלה לאל"ף-בי"ת.

זה ברור לכל בר-דעת שהתכנית עושה שימוש ציני, ולטעמי גם מכוער, נחות ומעליב את הצופה, בדמות האומללה הזו. לוקחים את הטיפשה המסכנה הזו ומשתמשים בה כדי לייצר בידור להמונים. הבדיחה היא על חשבונה. כמו חיות בקרקס, קרבות כלבים, ציד תחרותי. היא לא ממש מודעת לכמה שהיא מטומטמת ומה שעושים לה, גם מתוך הנחה שהחברה בה היא חיה לא מתיימרת להגיע לסורבון. מכסימום לציביליזציה.

לכן אסור היה לשתפה בתכנית  גם אם זה היה רצונה ובחירתה החופשית. היא לא מודעת כנראה איך משתמשים בדמותה. ואולי בעצם לא איכפת לה. בכל מקרה, לכל מי שממשיך לצפות בתכנית הזו וצוחק על הבחורה הזו, שיידע שהוא אדם נחות והבדיחה האמיתית היא על חשבונו.

  

אז צריך להעניש את הנרי?
אברטון. הריעו לפלטשר!

No Comments

קורא אדוק 20 בנובמבר 2009

מעולה ועצוב באותה מידה

דנידין 20 בנובמבר 2009

מצטער על הבורות אבל על איזו תוכנית מדובר?
בכל מקרה לא מסכים איתך לגבי ארסן, ומה עם הצלילה המהוללת של אדוארדו דה סילבה בצ'מפיונס השנה? אני לא זוכר בדיוק באיזה משחק זה היה אבל הרמאות הייתה שם בדיוק כמו אצל טיטי…ההבדל היחיד בסיפור הזה זה המעמד והמשמעות של המשחק..כל היתר קיים תמיד בכל הקבוצות בכל הליגות ואצל רוב השחקנים.

lewinthal 20 בנובמבר 2009

דנידין,
אני מסכים שההתחזות של אדוארדו הייתה מגעילה. אבל שם זה לא שינה כי זה היה די משחק לפרוטוקול אחרי שארסנל ניצחה 0:2 בחוץ. גם רובר פירס התחזה בלי סוף.
אבל להיטפל לוונגר זה קנטרני. כריסטיאנו רונלדו וווין רוני, דידיה דרוגבה וראיין באבל לא מתחזים גדולים?
העניין הוא היחס הסלחני כלפי רמאים. טוני קסקרינו כתב בטיימס ובצדק שלעבירות על שימוש בחומרים אסורים (רמאות מסוג 1) מענישים בחומרה, בעוד שבעבירות מירמה כמו של הנרי שמשפיעות במישרין על התוצאה לא עושים כלום.
השאלה היא איך פותרים את הבעיה. דווקא במקרה הזה של הנרי שופט רחבה היה צריך לעזור.

עופר (הירוק) 20 בנובמבר 2009

ראיתי מספיק מסיבות עיתונאים עם ארסן שבהן הוא נשאר על אירועים של טעויות שיפוט ורמאויות לטובת הקבוצה שלו, ובהן כשנשאל הוא ענה תמיד בבדיחה מתחמקת.
אבל עדיין, אני לא חושב שהוא הכתובת לתלונות.

lewinthal 21 בנובמבר 2009

בראיון נרחב בפתיחת העונה ונגר הודה שהרבה פעמים הוא יודע שהוא טועה אבל התפקיד שלו זה להגן על שחקני הקבוצה שלו ושהוא לא ייצא נגדם בתקשורת.
גם פרגוסון ומוריניו נוהגים ככה. מה זה אומר? תשפטו בעצמכם

בני תבורי 21 בנובמבר 2009

ראיין באבל? במה זכה לכבוד? מתי הוא הספיק להתחזות? הוא בקושי משחק…

מוי כיף 21 בנובמבר 2009

להאשים את ונגר זו פשוט טיפשות וקטנוניות. בכל קבוצה יש שחקנים הוגנים יותר ופחות. כמו בכל מקום בעולם. זה לא קשור לקבוצה אלא לאופי.

אני מרחם על אנשים חסרי כל מודעות עצמית, אבל הסיבה שבוחרים לנצל אנשים כאלה בטלויזיה היא כי אנשים רוצים לראות אנשים הדומים להם, מה שמביא להזדהות וכמובן לרייטינג. זה מה שקשת נותנת לאנשים- זה מגעיל אבל כמות האנשים המגעילים והטיפשים בארץ כל כך גדולה שאם לא תראה אותם בטלויזיה תראה אותם ממילא במקומות אחרים.

lewinthal 21 בנובמבר 2009

סליחה, נדמה לי זה היה דוד נגוג ולא באבל שזרק את עצמו לא מזמן בצורה מכוערת באנפילד.
מוי, טפשות זו ברכה

Comments closed