שמרנות היא בהכרח דבר רע? בעצם מי היא שמרנות בכלל?

In כללי

ויכוח פוליטי עתיק יומין בקרב ההומואים (ואני בכוונה לא אומר 'הקהילה' כי זה כשלעצמו נושא מורכב ובעייתי) הוא מידת הליברליות. יש טענה נפוצה מאוד שרווחת בקרב אינטלקטואלים רבים, בהם גם ח"כ ניצן הורוביץ, שיש מאחוריה היגיון מסוים. לפי טענה זו, בהיותם של הומואים מיעוט נרדף שנתקל בקשיים, על ההומואים לתמוך בכל מי שמבקש הכרה, חופש ועצמאות. מדובר כמעט בכל ארגון, מוסד וגם מחוזות בדלניים שתובעים עצמאות.

נזכרתי בנושא בגלל סוגיית עצמאות קוסובו, שהיא מורכבת ובעייתית ואמנם יש לי דעה בעניין אבל קטנתי מלהיכנס לנבכי הסוגיה. אבל העיקרון של ההשקפה ה'קשתית' (מלשון קשת, סמל הגייז) היא בוז לשמרנות.

אני בנערותי הרדיקלית הייתי ליברל מתקדם מאוד אבל בשנים האחרונות – כמו כל דבר אצל אדם מתבגר – אני רואה דברים בצורה מעט יותר מורכבת. 

יש מקרים בהם שמרנות היא דבר טוב לדעתי (הגבלות מהגרים למשל למדינות שרוצות לשמר זהות אתנית-תרבותית). אבל יש מקרים בהם נורא, נורא, נורא קשה להכריע. למשל המקרה של שכונות מגורים.

תושבי רמת אביב יצאו בשעתו למלחמה בניסיון הפלישה החרדי המאורגן כדי לשנות את פני השכונה. הם ידעו שיש שם גוף שפועל במטרה מוצהרת ולא יחידים. כי כשערבי רוצה לגור בשכונה יהודית או להיפך זה עניין לא פשוט שבו טענות שני הצדדים מובנים ובעלי משקל.

מצד אחד אסור להפלות זכות בסיסית של אדם לקבוע את מקום מגוריו, מצד שני ברור שמי שגר שם קנה את ביתו בגלל רצונו באפיון מסוים של השכונה שכולל גם את ערך הדירה שנובע בין היתר מאפיונה. 

זו סוגיה שמזכירה את אחת הכותרת הראשיות באירופה בתקופה האחרונה – נושא הלבוש הצנוע של הנשים הערביות – המחלוקת בין רפובליקניוּת לליברליוּת. האם לחדור לפרטיות של אדם זה בסדר? והרי אם היו מכריחים אנשים להסתובב עירומים זה היה אסור על פי חוק? ואם היו משפילים ילדים זה גם לא היה בסדר? אבל נשים מבוגרות שמדוכאות לתפיסת המערב בעוד לתפיסתן את עצמן הן חסודות ומבסוטיות – מה עושים איתן?  

דעתי שנושא בורקה והניקאב ידועה (אני עם הפרלמנט הצרפתי) אבל היא לא נקיה מלבטים. אבל יש פה בעיה אחת יותר גדולה ומסובכת – מה זו בכלל שמרנות? לאסור על נשים ללכת על לבוש 'משפיל' או להתיר להן לעשות מה שהן רוצות? בעיה.המעשה לא ליברלי אבל התכלית ליברלית. וכאן אנחנו נכנסים לתחום הפילוסופי של אמה קובע- התכלית או הכוונה?

טוב, אם אני ממשיך עוד משפט אני כבר מופיע בתכנית 'גלובוס' – שהיא אחת התכניתו הטובות ביותר בשנים האחרונות בטלביזיה הישראלית. יום שבת בצהריים. וכל הטקסט הזה היה פרומו.

No Comments

אביאל 23 ביולי 2010

אני אוהב מאוד את גלובוס !!! אני אשמח לראות מחר…

ואני חושב שעניין שמרן/ליברל מתחלק בימנו לפי נושא מסוים ולהיות שמרן או ליברל באופן כללי הוא משהו נפוץ הרבה פחות….

בני תבורי 24 ביולי 2010

הראיתי לאשתי תמונה שלך בפייסבוק וקיבלת מחמאה. עכשיו אני רק צריך לנחש מה זה גלובוס, איפה זה משודר ובאיזו שעה…

lewinthal 24 ביולי 2010

בני, מה אשתך אמרה? שיחסית לכתב ספורט אני בסדר?
גלובוס זה בשבת ב-13:00 נדמה לי ושידור חוזר בראשון בלילה

בני תבורי 24 ביולי 2010

עמית,
קיבלת את המחמאה לפני שסיפרתי לה במה אתה עוסק למחייתך…

lewinthal 24 ביולי 2010

אה תודה. גלובוס זה ב-6 בערב בערוץ 1. אני פשוט רואה את זה מוקלט ב'יס מקס' אז לא ידעתי שעה מדויקת

הופ 24 ביולי 2010

כמה קל היה אם היינו יכולים לבחור באיזשהו גיל אם אנחנו שמרנים או ליברלים, ומאותו רגע לקבל החלטות על בסיס הבחירה הזו. מצד שני, כמה קל היה גם להיות פרות באחו. החיים מורכבים ושזה מה שעושה אותם מעניינים. איך אמרת? ככל שאדם מתבגר הוא רואה את הדברים בצורה מורכבת יותר. ואני מוסיף, ככל שאדם רואה את הדברים בצורה מורכבת יותר, הוא נהיה אדם יותר.

lewinthal 24 ביולי 2010

הופ, אני מצטרף לדברים האינטלגינטיים והנכונים שלך. יש קטע פסיכולוגי שמונע הבעת דעה עצמית – למשל להסתכל מה אנשים אחרים שאתה לרוב מזדהה עם עמדותיהם אומרים או לחשוב במסגרת החשיבה הרגילה שלך שאתה לא מתעמק בה.

Comments closed