כולנו אשמים (ורק דודו זכאי)

אליסה סאמודיו. נזרקה לכלבים?

פעם, בעידן הסוב-יודיצה, אדם היה חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו. כיום כידוע אדם הוא אשם עד שלא הוכחה חפותו. אני מעלה את זה בעקבות החשיפה בערוץ 2 של פרשת המסמך שבו משרדו של היועץ אייל ארד נותן לכאורה הוראות לקמפיין של האלוף יואב גלנט עצות (ציניות) המועמד למשרת הרמטכ"ל.

לי יש הרגשה שהסיפור מפוברק אבל ברור שכולם חושבים עכשיו שהצמד ארד וגלנט אשמים ועליהם נגזר להוכיח את חפותם. מצחיק שבבית המשפט בדרך כלל הסדר הפוך – הצד השני צריך להוכיח אשמה. הסיבה שנזכרתי בזה היא לא השאיפה הבלתי קיימת אצלי להפוך לכתב צבאי (שבארץ זה עסק משתלם יותר ועם עתיד מבטיח יותר מכתב ספורט). אבל פרשת ברונו – השוער המצוין של פלאמנגו לשעבר. המשטרה הגישה נגדו כתב אישום ברצח אליסה סאמודיו.

זה סיפור פנטסטי שלטובת מי שלא עוקב ולא מציץ בלינק שצרפתי, אספר עליו בקצרה: ברונו דה סוזה (25) מטובי שוערי ברזיל – קפטן פלאמנגו, הקבוצה האהודה בברזיל – שאף היה מועמד משני לסגל הנבחרת היה נשוי כמה שנים עם ילדים אולם תקופה מאוד ארוכה הוא ניהל רומן עם סאמודיו האקסית שלו שמקצועה המכובד והמוערץ היה שחקנית פורנו. הוא הכניס אותה להריון וציווה עליה להפיל את הילד, ואפילו חטף אותה עם כמה חבריו ונתן לה כימיקלים שיגרמו להפלת הילד. היא סירבה למרות שהוא על פי החשד איים עליה באקדח, איכשהו הצליחה ללדת, קראה לבנה ברוניניו ודרשה להוכיח שברונו הוא באמת האב. מפה לשם היא נעלמה – נחטפה ונרצחה. ברור מי החשוד ועל פי המשטרה גם אשתו של ברונו מעורבת.

בינתיים נשיאת פלאמנגו גידפה אותו, זרקה אותו מהמועדון, מנעה מעו"ד הקבוצה לסנגר עליו וטענה שהוא לא ילבש לעולם את מדי הקבוצה וכמובן שכל העולם הספורטיבי התנער מברונו – כבר לא נומרו אונו.

המשטרה טוענת שבן דודו של ברונו הודה בשותפות בחטיפה וסיפר שהם ביתרו את הגופה ונתנו לכלבים לאכול אותה.

ברונו לעומת זאת טוען לחפותו, אומר שההאשמות מגוחכות ויתבררו כשקרים. זאת למרות שאיש לא מאמין לו ואליסה אמרה בראיון לפני שנה שברונו איים עליו: "אם ארצח אותך לא ימצאו את גופתך". גם חברה של הנעלמת סיפרה את מה שהיא יודעת ושמעה. וברונו? "אני מקווה שהיא תשוב מתישהו", הוא אומר כאילו אין לו מושג לאן אליסה נעלמה. אם ברונו כל כך תמים לא ברור למה הוא גילח את שיערו לפני שבאו לעשות לו בדיקת דנ"א.

זה סיפור ארוך ומורכב אבל השורה התחתונה היא כזו: אין ספק שברונו הוא חשוד מיידי ומובהק. אף אחד לא שמע על מפיק פורנו שאליסה סירבה לעבוד אצלו וזעמו התפרץ. אבל אני כבר ראיתי דבר או שניים בחיים – זכאים מחמת הספק, היעדר ראיות מספיקות, זוכרים היטב את איוון דמאניוק, שמחה דיניץ ואו. ג'יי. סימפסון. רק השבוע שודרה כתבה באחת התכניות הטובות ביותר בטלביזיה, 'המקור', כתבה על בחור שנקלע להאשמות באונס והמשטרה תפרה לו את התיק למרות חוסר ראיות ועיוותן בצורה חריפה.

בית המשפט הוא המקום האחרון שבו האשמות צריכות להיבדק ואשמה צריכה להיות מוכחת. בבית משפט אולי הצדק נעשה אבל הוא לא נראה. בית המשפט הפך לכלי אנלוגי בעולם אלקטרוני מולטי דיגיטל. את דינו של ברונו כבר חרצו מזמן. גם אם ייצא זכאי, את המלחמה על דימויו ותדמיתו ספק אם הוא יוכל לנהל. זה כבר ייעשו ביוגרפים והיסטוריונים. ברונו ככל הנראה אשם ויורשע, אני מפנטז שלא. אבל החברה כבר מזמן חרצה את דינו. בית המשפט נהיה פחות רלוונטי משרי רז. זה המקום היחיד שעוד דורש הוכחת אשמה ולא חפות.

כולנו פושעים חמורים. אם רק ירצה מישהו ויתפור לנו תיק וידליף שקרים לתקשורת. תתפללו לטוב.

יאללה שתתחיל כבר העונה.

דובי מילר, שיכתוב כאן ספורט מוטורי, עם סיפורו הטרגי של ווילי גרובר
איתן בקרמן: הגזענות המצחינה של (חלק מ) מקורבי לוזון

No Comments

moby 8 באוגוסט 2010

לא רואה קשר בין הסיפורים.
1. חשוד שהמשטרה החליטה להעמידו לדין ודינו יקבע ע"י בית המשפט.
2. מופע אימים של חבירת מערכות (הון שילטון צבא) להעדפת חברים או אנשים. זה כרגע אפילו לא משהו שתיפתח עליו חקירת משטרה. זה לא לא חוקי, זה מגעיל ברמות היסטריות.
אבל זה ראש מפלגת העבודה וזה שר הבטחון וזה האלטרנטיבה לדמון ההוא … אז אפשר להעלים ואפשר לטייח. (מי זמזם רמון, מי רינן קדימה???)
כן, הכל פוליטי ומה הקשר לאתר הזה?

מוי כיף 8 באוגוסט 2010

אגב זה גם עובד הפוך- תראה את מקרה דרעי, הוא הורשע בבית משפט, היה בכלא אבל מבחינת רוב הציבור הוא זכאי, לא עשה דבר ונרדף על ידי מערכת המשפט. מיד אחרי שחרורו חזר לעסוק בעניניו באין מפריע.

קרמר 8 באוגוסט 2010

"זה סיפור פנטסטי" כל עוד אתה לא אליסה סאמודיו.

לוינטל 8 באוגוסט 2010

מוי, זה נכון. והעניין הוא שהכל משחק של תדמיות ותקשורת. הקרב על הזכאות לא מתנהל בבית המשפט בכלל

איל 8 באוגוסט 2010

אני חושב שיש שוני מהותי בין הסיפורים.

השוני העיקרי הוא שהסיפור של גלנט מקומו הוא לא בטור הפלילים, וגם לא יהיה לעולם (אלא אם מישהו יתפרע ויחשוב שמדובר בניסיון לקבלת דבר במרמה. מופרך). מדובר בסוגיה שהיא בהכרח ציבורית-תקשורתית. שאם אדם פעל באופן כזה למען בחירה לרמטכ"ל, לא ראוי שיבחר לתפקיד זה.

הדגש הוא על המילה ראוי. לא על חשדות. לא על פלילים. אלא על נורמות ציבוריות. איפה הן תיבחנה אם לא בתקשורת?

לוינטל 8 באוגוסט 2010

אם מדובר בפברוק של מסמך הרי שמקומה כן בפלילים. אם לא, זה סירחון אתי ואז באמת מדובר בעונש ציבורי של סיום תפקיד צבאי עם כתם.
לגבי אליסה, לפחות למתים כבר לא כואב. אליסה הייתה מסכנה אבל עכשיו מי שבאמת סובל זה המשפחה ובטח שהבן שלה.

בנימין נתניהו 8 באוגוסט 2010

ורק דני יתום :-)

בני תבורי 8 באוגוסט 2010

אני חייב להחמיא לך על הפוסטים המושקעים שלך. זו הדרך להאיר עיניים. לצרף הוכחות חותכות ומובאות מדוייקות.

אביאל 8 באוגוסט 2010

אחלה פוסט, סיפור מחליא אבל מעניין, אנא תעדכן אותנו מה יקרה בתום המשפט…

לוינטל 9 באוגוסט 2010

תודה, אני משתדל להשקיע. יש חומרים למרות היובש מהכדורגל שתיכף נגמר. תיכף יחזור גם דירוג העוצמה

Comments closed