חשיבותה של תדמית: הפרצוף האמיתי של לולה

[youtube KOKS_apCwzA] ההסתבכות הגדולה של לול

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

הקטע הזה היה פחות מעניין אלמלא ברזיל הייתה האומה החשובה ביותר בספורט העולמי בשנים הבאות כמארחת מונדיאל 2014 ואולימפיאדה (ריו) 2016. הוא הגיע אליי באדיבותו של חברי הטוב ארתור ולדמן, שנולד וגדל בריו.

בסרטון מופיעים דמויותיהם של נשיא ברזיל לולה, מושל ריו סרז'יו קבראל, הפמליה שלהם ונער קרציה. הפוליטיקאים נמצאים בסיור בפאבלה בריו. לולה – מנהיג הפועלים, האיש שהפופולאריות שלו נבעה מהעממיות שלו – נחשף במלוא ערוותו. וגם המושל של ריו שהוא סיפור דומה והוא מארגן טורניר קטן עוד 6 שנים.

הנה תמליל מקוצר של השיחה:

לולה: איזה ספורט אתה רוצה?

נער: טניס

לולה: אז למה אתה לא מתאמן, כוס אמק?

נער: אין לי איפה

לולה: עזוב, טניס זה ספורט לעשירים, כוס אמק. מה עם שחייה?

נער: אסור לנו להיכנס לבריכה.

קבראל: למה?

נער: כי לא פותחים אותה לכולם.

קבראל: למה?

נער: לא יודע, שאלתי.

לולה (לפמליה שלו): אם התקשורת תבוא לפה באיזה סופ"ש והחרא הזה (מתחם הבריכה) יהיה סגור – ההפסד הפוליטי שלנו יהיה הרבה יותר גדול מההפסד הכספי שייגרם מהצבת שני שומרים שידאגו שהבריכה תהיה פתוחה לכולם.

כאן השיחה נמשכת, הנער בוכה שנגמש"ים מעירים אותו בבוקר,  מושל ריו שואל אותו על סוחרי הסמים, הנער עונה שאין כאלה ברחוב שלו  ומפה לולה וקבראל מחייכים ומתייחסים לנער בזלזול עם דיבור מתנשא. אגב הילד אומר בין היתר: "אנשים מתים פה כמו ברצועת עזה".

 מעניין מה הסרטון יעשה לתדמית החיובית והאהובה יחסית של לולה בברזיל. לדעתי לא הרבה. והנה שתי הערות:

1. מה שבאמת מעניין זה לראות פוליטיקאים בכירים בשיחות פרטיות, מה הם באמת חושבים ולא הנאומים הרשמיים והפוליטיקלי קורקט המבויים. לשמוע את ביבי מקלל למשל מאבטח שמעכב אותו או פולט משהו עצבני לשרה. מעניין שאת עסקני הספורט בהרבה מדינות אפשר לתפוס ב'קלקלתם' (את יענקל'ה שחר תראו ביציע עצבני ותוכלו לקרוא שפתיים למשל, שלא לדבר על אבי לוזון).

אבל בעצם זה סוד הקסם של לולה – הרגש הראשוני כלפי לולה הוא שלילי מאוד אבל אחרי שראיתי את הסרטון שלוש פעמים התחלפה אצלי ההרגשה ודווקא התקרבתי אליו. כי לולה הוא אוהד כדורגל שרוף, שבעצם היה אמור להיות נשיא מכבי פ"ת (או קורינתיאנס) והתפלק לו ליפול לכס הנשיאות. זה האיש, הוא מדבר כשבכל משפט שלו יש קללה, והלוואי שפוליטיקאים אחרים שיתפסו בקלקלתם ייראו ככה ולא יותר גרוע. למה אני מתכוון – למשל לצביעות והגועל של גורדון בראון.  חוצמזה הנער בסרטון הוא קרציה אמיתית.

2. אם יש משהו שלמדנו מהמונדיאל האחרון זה שהפער בין התדמית למציאות עלול להיות עצום ובלתי נתפס. דרום אפריקה מותגה בתקשורת המערבית כג'ונגל אמיתי, מאות אלפי אוהדים העדיפו להישאר במדינות שלהם, בין אלה שהגיעו היו רבים שפחדו (כולל אותי). לכן לולה צודק – מה שחסר לברזיל ולריו זה שהתקשורת תראה סיפורים שליליים (כמו זה שנתפס כאן על ידי התקשורת).

התדמית חשובה כדי ליצור אווירה חיובית, שיבואו כמה שיותר אנשים ויגרמו להכנסות. אם ברזיל וריו בפרט ייתפסו כמקומות עם פשיעה עצומה שאסור להסתובב בהם ברחובות, שיש שם אפליה נוראית נגד שחורים, הרבה תיירים לא יגיעו למונדיאל ולאולימפיאדה. ואז, כשהאירועים הגדולים האלה יעברו בשלום ובהצלחה, התדמית אולי תשתנה לטובה, אבל אז כל מי שלא נסע יאכל את עצמו. בדיוק כמו אלה שהחליטו להישאר בבית ולהימנע מנסיעה לדרום אפריקה.

או במשפט אחד: אל תאמינו למה שכתוב בתקשורת. תחקרו בעצמכם.

מגן הקהילה. יום התהילה!
הנבחרת

No Comments

סילביה פלאת' 9 באוגוסט 2010

מאד נכון, ולפי דעתי גם כתבתי כאן לפני המונדיאל שאין לך סיבה לחשוש לנסוע לדרום אפריקה. לא שאי פעם הייתי שם ואני יודע. אבל אני מכיר תקשורת קצת ויודע עד כמה היא מעוותת ומצמצת מציאות.

רועי 9 באוגוסט 2010

לוינטל, אני יודע החזרת מדרום אפריקה מלא סיפורים קסומים וזכרונות מתוקים, אבל ממידע שהגיע אלי, כאן בארץ, היו ועוד איך היו מקרים רבים של אלימות נגד אוהדים – וגם עיתונאים – במהלך הטורניר, שהושתקו בזכות המטרייה התקשורתית הרחבה של פיפ"א. העובדה שאתה נהנית ושהכל עבד בשבילך טוב מבחינה ארגונית לא אומרת שכל העיתונאים יסכימו אתך. אני שמעתי על בעיות לוגיסטיות נוראיות, כולל בעיות תקשורת, תחבורה וסניטציה קשות מאוד.

אביאל 9 באוגוסט 2010

טוב זו הגדולה של לולה מצד אחד מול הבעיה שלו מצד שני, מצד אחד ממלכתי מצד אחד עושה שכונה, בא יום אחד לישראל ואחרי שבוע מתחבק עם גדול אויביה, בכלל העובדה שהוא מדבר עם איזה נער מהרחוב זה כבר משהו מרענן.

בכל מקרה, את שלו בתור ברזילאי הוא עשה שהוא הביא שתי תחרויות ספורט כל כך חשובות.

ולוינטל שאלה – לאור ההחתמה הצפויה של ראמירס/ז בצ'לסי, תוכל לתת קצת מידע על הבחור, לא מצאתי יותר מדי ברשת, תודה.

ארנסטו דה לה שמטה קה פביאנו או מריאנצ'ו - קיקי 9 באוגוסט 2010

לא מכיר את דרום אפריקה. א
בל להיות בברזיל בפאבלות (על ההרים) בריו או בסאן פאולו. בתור אדם בהיר אתה צריך מבט של יונובומר על מנת לא לספוג שם שוד אלים. ואת זה שום תקשורת לא תוכל לשנות.

לוינטל 9 באוגוסט 2010

לגבי דרום אפריקה, אין אירועים מושלמים. בבייג'ין עשו פשעים נגד האנושות כשהעבידו אנשים בפרך בשביל ליצור תנאים נהדרים.
אבל אפילו במונדיאל בגרמניה היו פשעים שפיפ"א דאגה שלא יתפרסמו. אז גם בדרא"פ היו בעיות אבל הן זניחות יחסית לכאוס ממנו חששו. הכל יחסי. וברור שלא מושלם.
יש דברים שאסור לעשות – תייר לבן שמסתובב בפאבלות או בדאונטאון יוהנסבורג מזמין על עצמו צרות.
אביאל, לגבי ראמירז אתן כמה מילים בעיתון בקרוב אנשאללה

בוזו 9 באוגוסט 2010

ממש לא ברור לי על מה אתה מדבר.

דרום אפריקה היא ארץ מסוכנת עם פשע אדיר. בגלל המונדיאל השקיעו ביותר שיטור בעיקר באיזורי המגרשים והיכן שהיו העיתונאים.גם אנשים בדרא"פ טענו שהפחד שלהם הוא מהיום שאחרי,שהמצב יחזור לקדמותו.

זה נחמד שנהנית שם (כמי שהיה שם ולכן כותב – זו אכן ארץ נפלאה) אבל מצחיקים אותי עיתונאים שמהללים את המצב שם על סמך ביקור אחד בתקופה של מונדיאל. אולי תיסע לשם בימים רגילים ואז תכתוב.

והמלצה שלי – דבר שם עם אנשים מהמעמד הבינוני. דבר איתם על שיעורי ההגירה והבריחה. שאל אותם כמה אנשים ממשפחתם כבר באנגליה או אוסטרליה.שאל אותם אם הם ראו רובה מול הפנים אי פעם. לא תאמין לתשובות.

ארז (דא יונג) 9 באוגוסט 2010

האמת שחסרים קצת פרטים בקטע הזה, כמו למשל מי צילם, איך לולה הרשה שזה יהיה מצולם או מי הנער הזה בכלל (קשה לי להאמין שכל נער מכל פוואלה יכול לבוא ולדבר עם הנשיא בכיף שלו).
אבל עוד יותר לא ברורה לי הנקודה שלך, בגלל שאם זה בסדר שלולה מנבל את הפה ומתייחס לסבל ולצורת החיים של העניים (הרבים מאד) בברזיל רק ככלי להשגת פופולריות, בלי שיהיה אכפת לו באמת ממצבם, אז למה בכלל לשים את הקטע הזה? אפשר פשוט לשים את הביוגרפיה הרשמית שלו ולהלל אותו על העממיות שלו.
העניין עם דרום אפריקה הוא שהתדמית השלילית הגיעה מפרסומים במדינות אחרות, בזמן שדרום אפריקה ניסתה להציג את עצמה כשונה ולא כמו מה שמנסים לצייר אותה במדינות מסויימות, אבל הוידאו הזה מראה לנו בעייתיות מתוך ברזיל עצמה (מקבילה של זה הייתה קטע יוטיוב שבו דרום אפריקאי היה מתעד שוד מזוין ביוהנסבורג, למשל), ולכן אני לא מבין היכן הפער בין תדמית למציאות כאן.

לוינטל 9 באוגוסט 2010

בוזו, כל מה שכתבת נכון. פגשתי משפחות יהודיות ואחרות שכל בניהם עזבו למדינות אנגלוסקסיות אחרות. המצב שם רע מאוד אבל התיאורים בתקשורת המערבית היו מפחידים, התעלמו מהעובדה שיהיו עוד 40 אלף שוטרים ברחובות, והנה בסוף הטורניר עבר בשלום ומי שבא נהנה (חוץ מבודדים שחוו פשיעה).
ארז, הצילום הוא ממצלמה נסתרת, זה ברור, אבל אני לא יודע פרטים מדויקים ולכן לא מעדיף להטעות.
לגבי ניבולי הפה של לולה – קודם כל זה לא קללות נוראיות, זה חלק מהדיבור של רוב העם. אז צריך להבין את ההקשר התרבותי הרחב. אני חושב שהוא יצא מהמצב הזה יחסית בסדר ולדעתי מנהיגים אחרים היו עלולים לצאת יותר רע מסיטואציה דומה. מי שיצא באמת חרא ואיש קטן זה מושל ריו.

Comments closed