הסיפור הכי גדול ב-2011

ג'וקוביץ'! נובאק ג'וקוביץ'!!

עם כל הכבוד לאליפויות המרגשות יותר ופחות של מנ. יונייטד, ברצלונה, ליל, דורטמונד, אייאקס, מילאן ולנעשה בספורט האמריקאי, יש עד כה סיפור אחד גדול מעל כולם. יכול להיות שזה ישתנה אבל בינתיים תעשו כבוד לתופעה הכי מדהימה העונה: נובאק ג'וקוביץ'.

אני רוצה לחזור ברשותכם לתחילת השנה, ערב פתיחת אליפות אוסטרליה. נדאל ופדרר מגיעים כפייבוריטים ברורים אחרי שניצחו כמעט כל גראנד סלאם בחמש השנים האחרונות. הכתבות בעיתוני העולם עוסקות בדומיננטיות הזו וצופות שאין מישהו אחר עם יכולת מנטאלית לנצח אותם בבמה הגדולה, חוץ מהבלחות נדירות שהיו לדל פוטרו וג'וקוביץ'. בעיקר כתבו כולם על ה"רפא סלאם", אף אחד לא דמיין את ההיסטוריה לה אנו עדין כיום.

" קשה לרקוד עם רפא ורוג'ר. שניהם הרבה יותר טובים מכל צמרת הטניס מנטאלית ומבחינת טניס. הם תמיד משחקים איזה 2-3 נקודות מכריעות יותר טוב מכולם. הם היחידים שהולכים ומשתפרים תמיד במהלך טורניר. אני? זה נפלא רק לשחק נגדם, הם גורמים לי להשתפר". זה ציטוט מראיון ש'נולה' העניק לפני פתיחת אליפות צרפת הפתוחה, עוד כשהיה מספר 1 בעולם.

ומקץ ארבעה חודשים הנה התמונה: ג'וקוביץ במאזן 0:37 העונה (39 נצחונות רצופים מאז העונה שעברה). הוא רחוק חמישה נצחונות מהשוואת הפתיחת הטובה בהיסטוריה של מקנרו ב-1984. אבל עזבו את זה: ג'וקו ניצח העונה את פדרר שלוש פעמים והכי מדהים – את נדאל, מגדולי הפייטרים והמתחרים בהיסטוריה של הספורט, ג'וקו ניצח בארבעה גמרים רצופים! יש לו 7 תארים ברציפות! מה אפשר לבקש יותר? תואר בפריז.

אם לפני שבועיים עוד היו כאלה שהציעו לבטל את הרולאן גארוס בגלל השליטה חסרת התקדים של נדאל, מלך החימר, על המשטח, פתאום ג'וקוביץ' מנצח את נדאל בגמרים של מדריד ורומא ובלי לאבד מערכה! אתם יודעים מה זה אומר לנצח את נדאל ככה. זה אומר שבנקודות החשובות ג'וקו מייצר ווינרים ענקיים, כמו שתראו בתקציר ה-4:6, 4:6 שקטע לנדאל רצף 6 זכיות ברומא:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

כשהג'וקר בשיאו הוא שילוב קטלני של פדרר ונדאל בשיאם: מצד אחד יש לו סרבים גדולים שנכנסים במאני טיים, הוא יודע ליזום ומכה ווינרים בלתי נתפסים. מצד שני משחק ההחזרה שלו והיכולת להגיע לכל כדור אבודה ולהפוך את ההגנה הבלתי תיאמן למכה מנצחת, היא וירטואוזיות צרופה. היכולת המנטאלית בנקודות ומשחקונים חשובים, היכולת לקום מאיבוד מערכה (קרה לו מול נדאל, פדרר ומארי העונה, בין היתר) עצומה. והוא מעולם לא היה בכושר פיזי טוב יותר.

ומה שיותר יפה זה שאלמנטים מעצבנים שהיו במשחק שלו, כמו 25 כדרורים בממוצע לפני סרב, נעלמים כשהולך לו טוב.

***

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

מצחיק להיזכר בתחילת העונה. ג'וקוביץ' נשאר מאוחר באירופה לפני המעבר לאוסטרליה כדי לצלם קמפיין שיווקי. הוא הצטלם לסדרה בה גילם את מלך יוגוסלביה. הספורטאי הכי פופולארי במעצמת ספורט כסרביה, סמל לאומי שגר במונטה קרלו – בעיקר בשל הפטור ממסים אבל גם כי בסרבי הוא לא יכול להסתובב ברחובות. האשימו את ג'וקו במגלומניה. אמרו ש"הזכייה בדייוידס עלתה לו לראש", ש"ככה לא מתנהג מקצוען".

אבל זה בדיוק ההבדל בין ספורטאי בינוני-טוב לשחקן-אמן גדול. שחקן בינוני-טוב הולך על פי הספר, מקפיד על כל הכללים: אוכל, שינה, ריכוז מוחלט בספורט שלו, עבודה על נקודות התורפה וכו'. הגדולים מכולם לא נוהגים על פי הספר, הם כותבים רבי מכר משלהם. דוגמאות: ג'ורדן עזב לשחק גולף וחזר, אוסיין בולט זולל נאגטס נוטפי שמן, דייגו מראדונה בכלל היה ספורטאי למופת. להמשיך? טייגר זיין מהצד, פדרר עבד שנים בלי מאמן ונהג לבוא לאוסטרליה בלי הכנה משמעותית.

הגדולים ביותר יודעים מה הם עושים, גם אם לכם זה נראה "לא מקצועני", "לא נכון". למה להם מותר? כי אלוהים נגע בהם. ולא, לא תמיד זה עובד. רונאלדיניו למשל נגמר בגלל ההגזמה בחוסר מקצועיות. וחוצמזה היו שני דברים מעניינים: מתברר שג'וקוביץ' בכל זאת קרע את עצמו באימונים בהכנה לעונה – אימוני כושר של 5 שעות ביום, תפריט של אוכל בריא ללא גלוטן, וכמובן – שיער הראש שגילח אחרי הזכייה בדייויס צמח לו בשלמות תוך כמה שבועות – משל היה שמשון הגיבור.

***

ואם כבר דיברתי עם ג'וקוביץ' כבחור לא שגרתי, הוא התפרסם בזכות החיקויים שלו לטניסאים אחרים (שראפובה, רודיק, נדאל וכו') וגם אחרי משחקים באליפות אוסטרליה הוא רקד וקיבל שיעורי ריקוד על המגרש מהרקדנית קים ג'ונסון:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אחרי הגמר הערב ברומא התבקש ג'וקוביץ' על ידי המנחה לחקות את נדאל שנתן את אישורו לעניין (האמת זה נראה קצת מביך). ואז הגיעה עוד הצגה קטנה:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 כאוהד פדרר אני יכול לומר דבר והיפוכו: מצד אחד עצוב לי לראות שג'וקוביץ' – נדאל הפך לקלאסיקו של הטניס. מצד שני – איזה כיף לראות את נדאל סופסוף אוכל חצץ. אולי נמצא מישהו שיעצור את קצב זלילת הסלאמים שלו. היידה ג'וקו!

זובור בשידור חי (אילן גופר)
תחרות רובינשטיין (היום השישי): מרחף לי בשמיים!

No Comments

גיל 16 במאי 2011

צודק ב100%. מה שהוא עשה זה היסטורי כבר היום. הדומיננטיות שלו כרגע נראית משהו בלתי שביר. הוא גורם לנדאל להראות אנושי וזה לא שנדאל משחק רע. אני חושב שזה אתגר גדול מאוד לנדאל בשלב הזה של הקריירה שלו.

דובינסקי 16 במאי 2011

מה צריך כדי שדיוקוביץ' יעבור את נדאל בדירוג?

עמיר 16 במאי 2011

הפער ביניהם 405.
רפא מגן על זכייה ברולאן , נולה מגן על כלום. מספיק שרפא לא יגן על התואר ונולה עולה למקום הראשון.
אם רפא לוקח את הרולאן, דיוקו צריך להפסיד לו בגמר והוא ראשון בעולם.
ובכלל, כל מעידה של ראפא בסלאמים שנותרו מקפיצה בסבירות עצומה הג׳וקר למקום הראשון.

הבט בקישור הבא
https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/lv?key=0AsilzT-O2L_ydG9PUkJwNVBZV2RUMXJlRWFSblpqS0E&hl=en&authkey=CMb-ur8E
יבהיר לך הכל

דובינסקי 17 במאי 2011

וואלה מעולה, תודה

עמיר 16 במאי 2011

הייתי בגמר היו אס אופן 2010 וישבתי מטר מהמגרש. דיוקו נראה אז כל כך חסר אונים, שלח מבטים מכמירי לב לכיוון אביו שאומרים ״ זה המקסימום שלי , השחקן הזה הוא פשוט מעולם אחר״
קצת ריחמתי עליו אז.
קצת יותר מחצי שנה עברו והתהפכו סדרי עולם. אם לא יתרחש משהו בלתי צפוי דיוקו יהפוך למספר אחד הבא. לפי איך שהוא משחק עכשיו הוא ישהה שם למעלה לא מעט.
המלך מת יחי המלך

חצי גולדסטאר 16 במאי 2011

עמיר, בטבלה אחת הצלחת להסביר מה ששנים של קריאה על טניס בעיתון לא הצליחו. תודה רבה וכל הכבוד!

עמיר 16 במאי 2011

הטבלה היא לא מעשה ידי.
אעביר את המחמאות לבעל הזכויות.
יש לו פטיש לטבלאות אקסל וניקוד ATP WTA , עסק בהחלט מאיר עיניים.
(אם במקרה תהית מה צריך לקרות בכדי שדודי סלע יכנס לטופ טן)…

מנחם לס 16 במאי 2011

דברנו והתווכחנו על זה שלשום בפוסט של דורפן. עייפתי מלהיכנס שוב לאותו ויכוח שג'קוביץ הוא הטניסטי הטוב בעולם, כפי שאני מאמין.

ברגר 17 במאי 2011

לוינטל,אמרת שנדאל יזכה ברומא.
אתה לא חזק בניחושים ובניחוסים…

לוינטל 17 במאי 2011

זה היה בשביל לנחס. אני מצהרי בזאת שהוא ייעצר ברולאן גארוס

אפריים 17 במאי 2011

לוינטל- ואולי זה הסיפור הגדול? ריק וולטס, הנשיא והמנכ"ל (אם אני מתרגם נכון) של הפיניקס סאנס יצא מהארון בראיון חושפני בניו-יורק טיימס כי נמאס לו מהניסיון "לא לדבר על זה" ובשאיפה לסדוק את חומות האטימות השמרניות. פריצת דרך או מכה קלה בכנף של ההומופוביה הרווחת (לצערינו) בעולם הספורט?

לוינטל 17 במאי 2011

כן ראיתי. סיפור ענק. וזה מגיע פחות משבוע אחרי ששון אייברי, שחקן ההוקי הקנדי שמשחק בניו יורק ריינג'רס, הודיע שהוא תומך בנישואים חד מיניים.
כל הכבוד. לפחות באמריקה משהו זז

פאקו 17 במאי 2011

אוי לוינטל אוי… לפחות יש להפועל דבר אחד משותף עם הלייקרס השנה…

והקפיצה ביכולת של דיוקוביץ' זה דבר בלתי נתפס לחלוטין.

אביאל 17 במאי 2011

אני חושב שהטניס כיום הוא הספורט היחיד בו אני ממש מחבב את שלושת המדורגים הראשונים בעולם, בתור אוהד פדרר, קשה לי מאוד לפתח שנאה כלשהי לנאדל, בסופו של דבר הוא נראה בחור טוב ומספיק לראות את החיוך המבויש שלו שדויקוביץ' עושה את החיקוי ליד כולם, בקיצור, אחלה טורנירים אחלה מתחרים, מקווה למאבק רציני ברולאן גרוס והלוואי שפדרר יפתיע !

לוינטל 17 במאי 2011

השאלה היחידה היא מבחן היציבות – אני סקפטי בעניין הזה. קשה לי להאמין שג'וקוביץ' ישמור על יציבות לאורך זמן עם רמת המשחק האדירה שהוא מציג ויטרוף סלאמים. אבל אולי אתבדה.

ברגר 17 במאי 2011

לוינטל,אמרת שדיוקוביץ לא יזכה בטורניר רומא.
אתה לא חזק בניחושים ובניחוסים…

עמיר 17 במאי 2011

ואם לנסות לבצע את הקישור המתבקש לתחומים החשובים באמת אזי פדרר הוא המוצרט של הסבב, הבהיק מעל שאר הסבב
כבר בגיל די צעיר, יעילות אסתטית מדהימה ושליטה פנומנלית כמעט על כל המשטחים , נקווה שלא יגמור כמוהו. רפא הוא הבטהובן כנראה, שלט באופן מוחלט על משטח אחד ולקח לו קצת זמן עד שפיתח את השפה האישית שלו (השוו פה את שני הקונצ׳רטים לפסנתר הראשונים שלו ה״סתמיים״ לשלושת האחרונים הנשגבים. את ארבע הסימפוניות הראשונות שלו לחמש האדירות שבאו לאחריהן. ניתן גם לחוש שהוא אילץ את הסבב לעבור ממשחק קלאסי ״פדררי״ למשחק רומנטי המתבסס על עוצמות אדירות, דיוק , וניצול מירבי של חולשות היריב . האינטנסיביות הגבוהה שמשחק כזה דורש היא גם זו שמובילה אט אט לנפילתו אך גם בחירשות מלאה הוא עוד ינפק משחקים לפנתיאון.
דיוקו, לכאורה לייט בלומר הוא מעין שילוב של שניהם אבל נכון להיום עדיין חסר את הניצוץ האלוהי. ההומור שלו והדינמיות הרבה בה הוא משתנה ממצבים או
 

עמיר 17 במאי 2011

אותו כדמות טרגית-קומית . הייתי הולך על ג׳וזפה ורדי, אבל זה עוד ישתנה.

סיימתי לחפור

תום 17 במאי 2011

הפכתי רשמית לאוהד שלו אחרי הקטע הבא (דלגו ל-7:55):

http://www.youtube.com/watch?v=C4CLH2JNOHk&playnext=1&list=PLA665988C95EA1653

סלע הירוק 17 במאי 2011

אני בטוח ששכחת בתום לב אבל לרשימת האלופות הנכנסות שציינת בהתחלה אפשר כבר להוסיף את מכבי חיפה. כן ירבו

קוביכאבלמייקר (אורי המקורי) 17 במאי 2011

רק שלא יחזיר בטעות לאופנה את סרג'יו טאצ'יני. או שכן…

לוינטל 17 במאי 2011

דווקא בנובמבר האחרון חתם עם סרג'יו על עסקה ונראה מאושר

עפר ויקסלבאום 17 במאי 2011

שהישג אישי לעולם יהיה משמעותי בעיניי יותר מכל זכייה של גוף קבוצתי.
ג'רארד פיקה יכול, במהלך האימון, להריץ דאחקות עם בוסקטס, אלבס ופויול.
ג'וקו צריך, לבד, למצוא את הכח ללרוץ ימינה ושמאלה, קדימה ואחורה, מאות פעמים באימון,
ולעבוד על הסרב, ועל חבטת ההחזרה ועל משחק הרשת, רבבות פעמים.
לא קל…

לוינטל 17 במאי 2011

יש יתרוות וחסרונות רבים לספורט האישי. היתרון המרכזי הוא באמת שכל הזרקורים מופנים אליך ואתה זוכה לקרדיט די בלעדי על הצלחה.
מצד שני אין את מי להאשים בכישלון. אפילו קשה להאשים את השופט בעידן ההוק איי

Comments closed