תחרות רובינשטיין (היום החמישי): השופט בן….

יומן תחרות רובינשטיין: הפעם על השיפוט, התכנייה, מתמודדי היום וטוטו

יה סיג'יננג, סינית בת 19, משתחווה לקהל בסיום הרסיטל שלה

הגעתי למסקנה שאני לא בסדר כי אני לא מזמין אתכם בצורה מפורשת לתחרות. אז הנה שלוש המלצות בתחילת הפוסט:

א) מי שרוצה להאזין לתחרות בשידור ישיר (כל יום מ-14:00) מוזמן לעשות זאת דרך אתר התחרות בלינק הזה.

ב) אתם יותר ממוזמנים הערב ב-18:30 לתכנית האחרונה של הסיבוב הראשון. משתי סיבות: לתכנית הזו יעלה המתחרה הלפני אחרון בשלב הראשון, ההבטחה הגדולה ביותר אולי בתחרות, דניל טריפונוב בן ה-20. חוצמזה בסיום הערב יגיע הרגע הדרמטי. אחרי שהקהל יתווכח ויתמקח מי לדעתו 16 המאושרים מתוך 33 שיעלו לשלב השני, יוכרזו שמות העולים.

ג) החל מ-20:30, כשיסיימו הפסנתרנים האחרונים לנגן, הכניסה פתוחה חינם לקהל. בתפריט: חברים קרובים של ארתור רובינשטיין מדברים עליו, כולל ליידי אנאבל ויידנפלד. כשרובינשטיין היה בן 83 אחרי יובל של נישואים עם אשתו נלה, הוא פגש את אנאבל שהייתה צעירה ממנו ב-60(!) שנה וניהל איתה רומן. ארתור עזב את נלה לטובת אנאבל ומת בזרועותיה בגיל 95. אחרי הסיפורים (שיהיו באנגלית), תהיה ההכרזה על העולים לשלב השני.

מה אתם אומרים, אני יכול להיות יחצ"ן לא רע?

***

אתנתחא מוסיקלית – עראבסקה של קלוד דבוסי:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

טוטו בפרלמנט:

אנחנו מגיעים ליום שני, סיום השלב הראשון. ג'רי שירן, מוותיקי הקהל בתחרות שלא פיספס שנייה ממנה כבר אי אילו עשורים, הוא איש יקר ונחמד מאוד. הערב (יום א') ג'רי אמר לי לחבר למחר את רשימת 16 העולים שלי לשלב השני ולהשוות איתו. כמו למלא טוטו בפרלמנט. ברור לחלוטין – זו תחרות, זה ספורט. לא רק ההימורים, גם הנגינה. רק תראו כמה המתחרים מזיעים על  הפסנתר אחרי 50 דקות נגינה ותבינו זאת לבד…

***

שיפוט:

וכאן אנחנו מגיעים להכרעות. איך מתבצעות הכרעות? כמו בהתעמלות, התעמלות אמנותית והחלקה על הקרח. מדובר בקבוצת ענפי ספורט שלא מוכרעים בסלים, נקודות, סנטימטרים או שניות, אלא בהחלטות של שופטים מוסמכים בעלי ניסיון, הבנה וידע.

אבל בדיוק כמו בענפים ההם יש לא מעט סימני שאלה ותהיות שלא מדברים עליהם בגלוי. אני מעלה את התהיות האלה לראשונה על הכתב. אין כאן את הבעיה הלאומית – השופטים מגיעים ממדינות שונות שממילא אין להן הרבה נציגים בתחרות: יפן, גאורגיה, גרמניה, ארה"ב, בריטניה, צרפת וישראל.

אבל פוליטיקה? בהחלט יכול להיות שהיא קיימת. יש פסנתרנים שניגנו תחת מורים ששופטים את התחרות. שתבינו – לפי תקנון התחרות אסור לפסנתרנים להירשם אליה אם היו תלמידים של מישהו מהשופטים אחרי 1 באוגוסט 2010. אם יש פסנתרן שלמד בעבר אצל אחד השופטים, אותו שופט גם מחויב להודיע לעמיתיו על כך וגם אסור לו להצביע עבורו.

זה עדיין לא מונע תהיות: אם לדוגמה שופט בכיר בתחרות היה מורה של פסנתרן מסוים, יכול להיתו שזה ישפיע על שאר השופטים להעדיף את אותו פסנתרן כדי לא לאכזב/להשפיל את עמיתם. כמובן אני לא מפקפק ביושרה, בידע ובכוונות של השופטים, אבל הם בני אדם. כמו כן יש לציין שקיימים 11 שופטים, כמות מספקת כדי לבטל החלטות קטנוניות. וצריך להודות שרוב ההכרעות בתחרויות קודמות נראו הוגנות והגיוניות.

קבלו עוד  תהיה: אני מניח שהשופטים מכירים את הרקע של המתמודדים. חלקם שפטו אותם בתחרויות אחרות או דיברו עם עמיתיהם בעולם שראו/שמעו את המתחרים. כך השופטים מגיעים עם דעות מוקדמות על המתחרים. למשל: אם הם יודעים שפסנתרן מסוים זכה בפרסים יוקרתיים, אפשר להניח שיש לזה משקל בהחלטותיהם. ונגיד שאותו מתמודד שהם באים עם דעה מוקדמת חיובית לגביו, בוחר תכנית לא מוצלחת, תופס יום לא טוב ומאכזב. האם לדעה הקדומה ולעובדה שהם מכירים את הפוטנציאל הטמון בו יהיה משקל בהחלטה לגביו?

בכל מקרה אני משוכנע שלשלב הגמר יגיעו הטובים ביותר, כמו שצריך. אבל לשאול שאלות ולהיות ביקורתי זה חשוב בחיים.

***

ביקורת יומית:

היום בתחרות היה מעניין. אדוארד קונץ, רוסי בן 30 עם לוק סקסי-מצודד אבל גם טבעת נישואים בולטת, הוא עוף מוזר. אולי לא ברמה של איוו פוגורליץ' אבל מזכיר אותו במשוגעות והבלתי שגרתיות שלו. הוא נראה מדוכא מהחיים. כאילו עלה לנגן אחרי שאשתו הודיעה לו שהיא עוזבת או משהו. הוא בקושי משתחווה לקהל, פניו נפותו והוא מעדיף להיעלם מהר מהבמה.

במקרה או שלא התכנית הטובה שלו הורכבה גם מיצירות מינוריות – סונטות מופנמות של סקרלאטי, סונטת ואלדשטיין (שאמנם כתובה בדו מאז'ור אך הוא לא כזה שמח). הנה קונץ מנגן את החלק הראשון בסונטת ואלדשטיין, המכונה בשפות מסוימות גם סונטת L'AURORA (איילת השחר):

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 נראה לי שהבחור העגמומי הזה צריך פסיכיאטר. אבל תודה לאל הוא ניגן דברים יפים ומוסיקליים ולא וירטואוזיים. כאילו בא להזכיר שאנחנו בתחרות מוסיקלית ולא בתחרות להטוטנות של תרגילי אצבעות. קונץ מאוד מוסיקלי, עם מגע נעים על הפסנתר ובעיקר – עושה דברים ייחודיים בפרשנות שלו ליצירות אבל לצד זאת שמר על כבוד המלחינים (כלמר הוא עשה זאת במודע ולא רצח את המלחינים). הוא גם היה היחיד עד כה לנגן יצירה של פאדרבסקי (מינואט בסול מז'ור ונוקטורנו המופלאים):

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אשמח להאזין לקונץ בשלב הבא. אני מקווה שגם השופטים. עוד הופיעה היום יה סיז'ין הסינית בת ה-19 שניגנה מלחינים שלא שמענו מספיק בתחרות: בראהמס ודבוסי. אשמח לשמוע גם אותה במהשך אבל אני לא בטוח שזה יקרה. הנה הבלדה של ברהמס בסול מינור שהיא ניגנה, בביצוע וילהלם קמפף:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

התכנייה:

עטיפת התכנייה

לתחרות רובינשטיין יש תכנייה נהדרת ומפורטת בעברית ואנגלית. אי אפשר לצלוח את התחרות בלי התכנייה הזו שאורכה מעל 150 עמודים ועלותה 30 שקלים. אם תרצו, התכנייה לתחרות רובינשטיין היא כמו מוספי המונדיאל המיוחדים לגביע העולם בכדורגל. אלה נמצאים בסלון, שומרים אותם כל החודש ואם רוצים לבדוק משהו על שחקנים ונבחרות מציצים שם.

החלק הכי חשוב בתכנייה, שנמצאת גם בידי השופטים תמיד, היא עמודיה האמצעיים: שם יש פירוט  על כל מועמד: שמו, שנת הלידה, בית הספר האחרון למוסיקה בו למד ובעיקר: התכנית והיצירות שבחר לנגן בכל שלבי התחרות.

לא זזים בלעדיה.

 ולא נזוז בלי קטע מוסיקלי לסיום. הברקארול הנפלא של שופן בביצוע כריסטיאן צימרמן זה בסדר? לא, זה נפלא!

הערב טריפונוב ינגן אותה. איך אני יודע? התכנייה תמיד איתי.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

ואלופת החגיגות היא...
לא קל

No Comments

אדום בדם 16 במאי 2011

הערב ב-19:30 בהדר יוסף המשחק השלישי בגמר פלייאוף הלאומית.
הפועל ת"א עם הגב לקיר,חייבת לנצח ולהשאיר לעצמה עוד סיכוי.
לוינטל,אתה בא?

לוינטל 16 במאי 2011

היי,
לא. הערב אני גם עם הגב לקיר רק שהפנים לפסנתר.
שיהיה בהצלחה

דוד מירושלים 16 במאי 2011

עשו לי את השבוע הבקעה.

ויין גרצקי 16 במאי 2011

פינלנד היא אלופת העולם בהוקי קרח,לאחר שהביסה בגמר את שבדיה 1-6.

במדליית ארד זכתה צ'כיה שגברה על רוסיה 4-7.

ברוך 16 במאי 2011

אליפות העולם היא במקביל לגמרים NHL?
מה ההגיון בזה?

לוינטל 16 במאי 2011

ברוך, אין בזה הגיון

גולר 16 במאי 2011

עדכונים מליגות באירופה:
רומניה-אוצ'לול גאלאטי זכתה באליפות אחרי שניצחה במשחק העונה את טימישוארה 0-1.
טורקיה-פנרבחצ'ה וטרבזונספור בשויון נקודות מחזור אחד לסיום העונה.כנראה שפנרבחצ'ה תזכה באליפות בהפרש שערים.
צ'כיה-פלזן מובילה ב-4 נקודות על ספרטה פראג,שני מחזורים לסיום העונה.
שוויץ-באזל וציריך היו בשויון נקודות,אך אמש ציריך הפסידה ובאזל קרובה לזכייה באליפות.
בסלובקיה ובאוסטריה הכל עוד פתוח וצמוד.

יפואיקו 16 במאי 2011

היום: סיבוב 2 בפלייאוף בליגה א' על כרטיס ללאומית,כשקריית מלאכי תארח את מכבי קביליו יפו בשעה 16:15.

במחוז צפון ייפגשו אסי גלבוע והפועל עפולה בדרבי העמקים.
(אגב,אלי גוטמן מייעץ לחברו פליקס נעים שמאמן את גלבוע)

red sox 16 במאי 2011

משחק מטורף בין פורסט וסוואנסי! בליץ שחור-לבן של 5 דקות, חילוף שמביא תקווה לאדומים, אין ספור משקופים, קורות והחמצות של פורסט ולקינוח גול מהחצי שסוגר עניין.

מחר קארדיף סיטי מארחת את רדינג עם סיכוי לא רע בכלל לקבוע דייט וולשי היסטורי בוומבלי. בואו נגיד שאם אתם מתפרנסים מפריצה לבתים, לכו לעבוד בוויילס בזמן המשחק, אם קארדיף עוברים את הרויאלס.
לו הייתי וולשי… יא בה דה בה דה בה דה בה, יא בה דה בה דה בה דה…

או כמו ששרים עכשיו אוהדי סוואנסי:
que sera sera
whatever will be will be
we're going to Wembley
que sera sera

לוינטל 17 במאי 2011

אוהדי ווסטהאם שרו אתמול

Que sera sera, Whatever will be will be, We’re going to Coventry, Que sera sera

Comments closed