הָלביאה vs פרח הזהב: מסר חיובי לשחר פאר

לקראת גמר אליפות צרפת הפתוחה (נשים) - סקיאבונה נגד לי

 

עשיתי הכל כדי להרחיק את עצמי מטניס הנשים בשנים האחרונות. הוא שיעמם ובעיקר הביך אותי ברמתו ובחוסר העניין. בלי ז'סטין ובלי הוויליאמסיות זה לא אותו דבר. ובכל זאת נותרו כמה טניסאיות בודדות שאני אוהב ונהנה לראות:  לי נא ובעיקר פרנצ'סקה סקיאבונה הם שתיים מהבולטות ביניהן.

זה גמר פנטסטי על החימר הפריזאי. כי יש בו מסר חינוכי: בעידן בו כוכבים בכל תחום מפציעים בנערותם (ואפילו הזוכה בתחרות רובינשטיין בקושי בן 20), הנה ניצבות לפנינו שתיין שהתבגרו, השתפרו והשתבחו עם השנים ("כמו יין", כמו שהעידה סקיאבונה), שלמדו, שהתחשלו. שלא הרימו דגל לבן מול הקשיים ופריחת השראפובות הבלתי נגמרת שאיימו עליהן שוב ושוב.

אחרי עשור פלוס-מינוס ששתיהן פעלו באלמוניות יחסית ובלי הישגים, סקיאבונה (החודש תחגוג 31) ולי נא (29) פרצו בגדול לקדמת הבמה בגיל מתקדם. שתיהן פורצות דרך – לי נא גיבורה סינית, האסיאתית הראשונה בגמר גראנד סלאם (גברים ונשים). הגמר, כמו חצי הגמר מול שראפובה, ישודר חי במולדתה ומיליונים רבים יצפו בו (תחשבו שאחוז רייטינג בודד שם זה 13 מיליון צופים). היא הייתה בגמר הגראנד סלאם האחרון באוסטרליה שם הפסידה לקלייסטרס וכאן מעפילה גראנד סלאם שני ברציפות לגמר.

"פרח הזהב" היא מכונה בסין והיא פרח אמיתי, מתוקה, מלאת הומור ומסבירה פנים. אחת מהשואוביזנס (זוכרים איך היא צחקה על הנחירות של בעלה שהפריעו לה לישון במלבורן? והחגיגות על הכרטיס אשראי?). לי נא היא הדמות מהמזרח שההמון במערב כל כך אוהב ושואף לראות. עם אותן מאפיינים אנושיים ותובנה מסחרית-בידורית. אפילו יש לה קעקוע של ורד על החזה, יירחם המאו! וחוצמזה היא בעלת השם הקצר בהיסטוריה להגיע לגמר גראנד סלאם, והלוא חשוב שתהיו מוכנים לטריוויות של ויכסלפיש.

אבל מולה תתייצב האלופה שבאה להגן על תארה. שחקנית החימר שהכי כיף לצפות בה. LEONESSA כולנו קוראים לה. הלביאה. פרנצ'סקה סקיאבונה, הספורטאית הנשית עם הלב הכי גדול. לוחמת פר אקסלנס. הזכרונות המרגשים מהמשחק האפי שלה מול קוזנצובה בשמינית גמר אליפות אוסטרליה עוד טריים. אני מאוהב בה, ויש לי סיבה טובה. היא מאוד דומה לאקס הרומאי שלי מקסי.

מקסי ואני, לפני שנתיים

גם 'לה סקיאבונה' היא פורצת דרך – האיטלקיה הראשונה לזכות בגראנד סלאם (גברים ונשים) והאיטלקיה שהגיעה לדירוג הגבוה ביותר. המשחק שלה הוא מקסים – היא קטנטונת, וגם אין לה עוצמות מפליאות כמו שהיו לקטנטונת הענקית ז'וסטין הנין (שב-2007 הייתה האחרונה להגן על תארה בצרפת, הישג שסקיאבונה מנסה לשחזר). אבל יש ללביאה הזו חבטות נפלאות על חימר, מדויקות ומקוריות, בקהנד נפלאה ביד אחת, דרופ שוטס, היא יודעת לייצר זוויות מדהימות וגם משחק הרשת שלה מפתיע לטובה. אבל בעיקר יש למילאנזית הזו לב גדול, היא לא מפסיקה להילחם. יודעת לשנות קצב של משחק. גורמת ליריבות לחשוב ולזוז כל הזמן. גם פיגור 6:1, 4:1 מול פבליוצ'נקובה ברבע הגמר לא הרתיע אותה. 

וחוצמזה סקיאבונה בחורה חביבה להפליא, אינטליגנטית וצנועה שכיף תמיד לשמוע אותה מדברת (וגם האנגלית שלה טובה). איטליה בשיגעון אחריה.

לי נא שתמיד מבריקה בכנות התמימה שלה סיפרה שהיא שונאת לשחק נגד סקיאבונה כי היא יודעת שהיא תהיה חייבת לרוץ כל נקודה לכדור ולא לנוח לרגע.

*** 

בנימה מקומית, הגמר הזה רק צריך לעודד את  שחר פאר להמשיך ולהתמיד ולהילחם. פאר בסך הכל בת 24. רבים בארץ אוהבים להספיד ולגמור אותה (רק לאחרונה אמרו לי ש"היא בזבזה את ההזדמנות שלה להיכנס לטופ 10 וכבר לא תגיע להישגים", ובעבר אמרו עליה דברים דומים), אבל תמיד צריך לזכור: זה סבב הנשים. אין כאן פדרר, נדאל וג'וקוביץ'. אם שחר תתחבר ותשתפר ותשחזר ימים יפים (אוסטרליה 2007 למשל), היא עוד יכולה להדהים את העולם. בגיל שלה לי נא וסקיאבונה עוד היו כלום. היום הן על פסגת העולם.

 

ג'יסון קיד או סטיב נאש?
ציפיות

No Comments

אריק 4 ביוני 2011

מת על סקיאבונה יותר חתולת רחוב מלביאה אבל שחקנית מופלאה

IDO 4 ביוני 2011

היא קרעה לי את הלב לפני שנה.
ככה לנצח את סמנטה שלי בגמר?

יאללה לי נה, עשי כבוד ליבשת!

מאיה רונן 4 ביוני 2011

נהנתי לקרוא. קשה לבחור פייבוריטית לצפייה לגמר הזה, כיוון ששתיהן מקסימות. אני הולכת עם לי נא היום. אני משוכנעת שיהיה משחק מצוין.

עמית לוינטל 4 ביוני 2011

שר הספורט הסיני צריך להיות שם

YB 4 ביוני 2011

טקסט יפה אבל מאוד מתפלא עליך שיש לך ציפיות משחר פאר. מאוד מתפלא.

עמית לוינטל 4 ביוני 2011

רק אמרתי לא להתייאש ולא למהר להספיד. מסתבר שאפשר להתמיד ולפרוח בגיל מאוחר

בני תבורי 4 ביוני 2011

לך אין? למה?

בלינדר 4 ביוני 2011

אני מאוהב בנא לי. מ-א-ו-ה-ב!

עמיר 4 ביוני 2011

הלביאה נתקלת בקשיים רציניים מול הפרח
אני חוזה המון סינים שמחים היום

עמיר 4 ביוני 2011

ואולי מישהי סוף סוף שלפה את טפריה?

עמיר 4 ביוני 2011

וואו , איזו השתנקות בש״ש

לא ניצפו חגיגות כאלה בסין מאז דראפט 2002

שאפו לנא לי

לא הצטרפה חברה חדשה לקליקה שלקחו ר״ג back to back

להתראות בווימבלדון

עמית לוינטל 4 ביוני 2011

נא לישתות, נא ליצהול, עלי נא והצליחי.
איזה יופי. טניס נהדר. כבוד לסין ולאסיה.

YB 4 ביוני 2011

עמית, אני אוהב אותך מאוד. אבל המחשבה ששחר פאר יכולה לפרוץ לרמות המאוד גבוהות בעתיד נראית לי טפשית, וככזו מאוד לא מתאימה לך. מי יודע, אולי אני טועה אבל חשבתי שבנושא הזה אתה איתי.

עמית לוינטל 4 ביוני 2011

מי יודע?
אני לא כותב את דעתי, רק מצביע על העובדות.
אם בגיל 24 היית חושב שסקיאבונה או נא לי יעשו את זה, זה היה לא פחות תמהוני מלומר זאת כעת על שחר פאר.
תראה את רמת הטניס הנשי כיום. תזכור שב-2007 היא לא הייתה רחוקה מלזכות באוסטרליה (כמעט העיפה את סרינה ברבע, והאמריקאית טיילה אחר כך לזכייה). אז אם שחר תחזור לשיאה, לך תדע לאן היא תגיע.
וגם אם שחר היא לא נברטילובה, תזכור שבנשים כיום אין פדרר ונדאל

YB 4 ביוני 2011

הכל נכון, אבל שחר טניסאית די גרועה. אז נכון גם שהסבב הנשי בכלל הוא גרוע אבל נראה לי ששחר גרועה אפילו באופן יחסי לרמת הסבב.

נינו 4 ביוני 2011

מסכים עם לוינטל ולא מסכים עם YB בכלל- די כבר עם השחיטה הלא-כשרה הזו על שחר. יש לה עוד לאן להתקדם. וגם אם היא לא תעבור שוב את מקום 20 בעולם, היא כבר עשתה קריירה מצוינת. כולם מתנהגים כאן כאילו היא חייבת להם משהו.
ה"בעיה" של שחר היא שהיא משתתפת בענף יחסית מוכר ומשודר – מי פה, מהמגיבים שבהחלט מבינים בספורט (בלי רבע של ציניות) יודעים להגיד בלי גוגל מה ההישגים של נמרוד בר אור שפירא או שחר צוברי?
על הכתפיים שלה שמים יותר מדי ציפיות.
היחידים שאולי ברי השוואה לזה מבחינת הביקורת הציבורית שהם סופגים הם בניון ואריק זאבי, שניים שגם אם יפרשו עכשיו עשו קריירה אדירה.

אגב YB, טניסאית גרועה תחזיק במאזן חיובי מול איבנוביץ (3-0, מיינד יו), סאפינה, מיסקינה, דוקיץ', סקיאבונה וברטולי?

נינו 4 ביוני 2011

*ההישגים של נמרוד בר אור שפירא או שחר צוברי השנה

YB 4 ביוני 2011

נינו, הטניס הנשי בשנים האחרונות הוא כלימה. מאטס וילאנדר וג'ון מקנרו לא מוכנים אפילו לצפות במשחקי נשים או להתייחס להם. ובנוגע לשחר פאר- כשאתה מביט מה משחקת אתה רואה רק דפנסיביות חסרת מעוף, ברק או טכניקה שמיימית. רק להגיע לכדורים ולדחוף אותם חזרה למגרש. נכון שהבק הנד שלה לא רע בכלל, אבל חוץ מזה באמת כלום. לכן כתבתי "די גרועה".

נינו 4 ביוני 2011

עובדה שהיא עדיין בטופ של הענף, גם אם הענף בדעיכה מסוימת.
אבל יש פריחה בשנתיים האחרונות – קלייסטרס, נא לי ועוד.
מגיע לה קצת יותר כבוד ממה שהיא מקבלת בטוקבקים ובתגובות בכל האתרים.

YB 4 ביוני 2011

נינו- אין לי מושג מה כותבים עליה בטוקבקים. אם יש דבר שאני לא קורא עליו כלום זה טניס נשי (ובטח לא טוקבקים על טניס נשי).

פאקו 4 ביוני 2011

לוינטל, בלי להעליב, אני חושב שהסיבה שאתה מעדיף את סקיאבונה היא בדיוק הסיבה שבגללה רוב הסטרייטים מעדיפים את נא לי…

עמיר 5 ביוני 2011

דווקא נשמע שההיפך הוא הנכון.. נשמעת לי מאוד גיי פרינדלי א-נא-לי הזו.

רק הומור, לא לסקול אותי…

עמית לוינטל 5 ביוני 2011

חח יש לה שם שהוא הרמה להנחתה, ללא ספק.

ויין גרצקי 4 ביוני 2011

לילה המשחק השני בגמר הסטנלי קאפ בין ונקובר לבוסטון.
נקווה שגם הוא יסתיים באופן דרמטי כמו המשחק הראשון..

Comments closed