למה לא הקמתי וגם לא אקים אוהל?

כל הכבוד על המחאה, אבל היא לא צודקת

ב' זה ביבי!

והתשובה – תתפלאו – לא קשורה למזג האוויר הבלתי נסבל (רחמנות על הישנים באוהלים בחום-לחות האלה).

אני אוהב מחאות יצירתיות, אני בעד מחאות צודקות, בנפשי אני מהפכן אדום. עד כאן הכל טוב ויפה. מעמד הביניים בישראל נדפק וזה לא חדש. אי אפשר לחסוך כסף כשבקושי גומרים את החודש. יוקר המחייה בשמיים. ואתם יודעים הכל כבר. ובכל זאת שואלים אותי למה אני לא מצטרף באופן אקטיבי למחאה ומקים אוהל?

כי המצב הבלתי נסבל של מעמד הביניים מגיע לו. פעם בפחות מארבע שנים יש פה בחירות. וביבי שוב נבחר בראש גוש הימין. הייתה לכם כמובן האפשרות ללכת ולהצביע למפלגות עם אג'נדה חברתית, שחורטות על דגלן סוציאליזם, שוויוניות, הקטנת פערים ומאבק בריכוזיות. אבל לא – אתם, רובכם הדמוקרטי, הכריע. ומה לעשות ככה זה במשטר הזה. ביבי ניצב בראשות ממשלה ימנית עם רוב מוצק. מבחינתי זה עגום מאוד. המדינה הזו איבדה מזמן כיוון. אבל בסדר, אני משלים עם זה כי זה מחיר הדמוקרטיה. יש שתי אפשרויות – להילחם, לנסות להשפיע ולגרום לשינוי דפוסי ההצבעה בבחירות הבאות או להתייאש, לוותר. יש כאלה שגם ירדו מהארץ. ולך תתווכח איתם.

חברים, זה אותו הביבי שאתם מכירים 15 שנה. הוא היה כאן ראש ממשלה ואחר כך שר אוצר ועכשיו שוב ראש ממשלה. הוא לא ממש נעלם מחיינו. במשך אלפי שעות במשרות הפוליטיות רמות הדרג שלו, ביבי הציג שוב ושוב את מדיניותו הקפיטליסטית- "האיש השמן והאיש הרזה" (אהוד ברק), שרטוטים על לוח (ככה גילינו שביבי שמאלי), מילת הקסם "הפרטה" שחזרה על עצמה שוב ושוב.

אז נהיינו כמו ארה"ב. הפערים בין עשירים לעניים מטורפים, אין שום דבר שיגביל את הטירוף והשחיקה הבלתי נסבלת של מעמד הביניים. אבל תאשימו רק את עצמכם, אם שמתם את הפתק הלא נכון בקלפי ועכשיו אתם מוצאים את עצמכם באוהל בשדרה מוריקה (אגב בשדרות נורדאו צמחו להם הערב שישה אוהלים).

רק שתהיו בעניינים – בספרד רצה מחאה יותר גדולה מזו מאז מאי. מדהים שהיא התפתחה בדיוק כמו בארץ. יצאו באמצע מאי חבר'ה צעירים בלי לדעת על מה הם מוחים (בהתחלה זה כוון נגד מדיניות ישראל בשטחים), ותוך זמן קצר זו הפכה למחאה כלכלית-חברתית עצומה.

החבר'ה ישנים בכיכר סול הגדול במדריד באוהלים כבר חודשיים וחצי ומייצרים אווירה דומה לזו ששוררת כעת ברוטשילד. אבל הביבי שלהם – ראש הממשלה חוסה לואיס ספאטרו – נאלץ להקדים את הבחירות וישלם על כך בתבוסה מרה וידועה מראש בקלפי. אצלנו זה בטח לא יקרה. מזל שיש ערבים שאפשר להפיל עליהם את התיק, מה?

***

פסק זמן אמנותי. הנה שיר שמוקדש ליושבי האוהלים, שימשיכו ויתמידו. מהפכה אדומה:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

***

תבואו ותגידו לי שהצבעתם לביבי משיקולים מדיניים ולא חברתיים? זב"שכם. אם באמת מה שחשוב לכם זה שהערבים יסבלו, ובתמורה אתם מוכנים להגיע לפת רעב ולוותר על איכות החיים שלכם, שיבושם לכם. זו זכותכם המלאה. אולי בסוף גם תרגישו איך זה לחיות כמו במחנה פליטים פלסטיני. מין צדק פואטי שכזה.

חוץ מזה – אתם מספיק תמימים לחשוב שאילו קדימה הייתה בראשות הממשלה המצב המדיני היה כל כך שונה? תפרגנו לעצמכם קצת יותר מתירוצים מקושקשים כאלה.

אבל רגע, אתם אומרים. ביבי הבטיח תחרות, ובמקום זה הוא הרג אותה והעצים את הריכוזיות בכל תחומי החיים. ביבי הבטיח להוריד מיסים, ובינתיים אנחנו משלמים הרבה יותר כסף של הוצאות חיים בסיסיות – דירות, מים, חשמל, דלק ומה לא? אז ביבי הבטיח לעזור למעמד הביניים ולעשות שורה של צעדים שייטיבו עימו.

מה אני אגיד לכם? אם אחרי 15 שנה עם ביבי אתם עדיין מאמינים למילה שלו, הבעיה היא אך ורק אצלכם. הוא עושה מצוין את מה שהוא יודע בסך הכל. וכל הכבוד לו. מי אמר שאי אפשר לשקר את כולם כל הזמן?

אז סתם שתהיו בעניינים – ב' זה לא אוהל, ב' זה ביבי!

***

ולסיום חידון: מי יזם את מחאת האוהלים המקורית ברוטשילד?

1) טוני וספה.

2) ריקושט.

3) חנין זועבי.

4) הבת של ברד ליף.

דה באזר מגיש: קרל מרקס / חנוך פיבן
זרימה

No Comments

קורא 29 ביולי 2011

1. לפי מה שאתה אומר, למי שלא הצביע לו מותר למחות?
2. המחאה היא לא רק אישית כלפיו, אלא לגבי כל הממשלה, הכנסת וההזנחה הפושעת של מעמד הביניים. אם נניח לא היו עושים כלום עכשיו ורק מחכים להפיל אותו בבחירות, הממשלה המחליפה, ללא מחאה בסדר גודל כזה, היתה נוהגת אולי לא בדיוק, אבל כמעט אותו הדבר.
3. אם חם לך, לך תקים אוהל ותזיע, תשאיר אותו ברוטשילד, ותמשיך לטבול בים ותפעיל את המזגן בבית…:)

בני תבורי 29 ביולי 2011

אמת ויציב, אני מקווה שלא עוד.

ויכסלפיש 29 ביולי 2011

"אנחנו"? ביבי נבחר גם ואולי בעיקר בזכות תושבי פריפריה ועשירונים נמוכים. חוץ מזה אני חושב שלא משנה האיש אלא המדיניות. כל ראשי הממשלה, לפחות מאז האייטיז, היו שבויים של פקידי האוצר, הוועדים הגדולים בעלי המונופולים והיחצן השמן. ביבי לא המציא כלום הוא סופג את הזעם כי היה גפרור שהצית אותו

Mr. Kate 29 ביולי 2011

לא אמת ולא יציב. מותר להיות ימני, להצביע לביבי, לדרוש בנייה בהתנחלויות ועדיין לצפות להתנהלות חברתית-כלכלית אחראית(למרות שברור שפטריוטיות היא מפלטו של הנבל וכו' וכ'ו). האליטיזם שיש בטקסט שלך הוא בעייתי מהסיבה המרכזית-בסופו של דבר, אתה חי במדינה הזאת, אם חשוב לך לעצב אותה, כדאי לך למחות ולפעול במקום להתרגז.

דוא"ל לא נחוץ 30 ביולי 2011

לא אדוני. מותר להצביע למי שרוצים ולתמוך במה שרוצים, אבל הקופה לא מאפשרת את המיליארדים שהוצאו בהתנחלויות יחד עם רווחה ראויה. קבל החלטה בבקשה.

Mr. Kate 30 ביולי 2011

זה פשוט לא נכון. זה כמו להגיד שאי אפשר גם מערכת חינוך וגם מערכת בריאות טובה. מה עניין שמיטה להר סיני. אני בכלל לא בעד התנחלויות, אבל אפשר להיות מדינת רווחה נפלאה ולבנות בשטחים, ואפשר להיות מדינת רווחה נוראית ולא לבנות בשטחים. ההתנגדות שלי להתנחלויות היא לא מהצד הכלכלי, אלא מהצד המוסרי…

ניתאי 29 ביולי 2011

אבל לא הבנתי למה לא תקים אוהל. גם במדינה דמוקרטית מותר למחות ולפהגין לא רק כל 4 שנים, אלא כשצריך. וגם במדינה דמוקרטית לבנאדם מותר להצביע משהו אחד ביום ראשון ולשנות את דעתו ביום שני, ואז לצאת להפגין.
ואם עכשיו הגיעו מים עד נפש (וכן, שוב, בניגוד למשתמע מהבלוג, זה לא רק ביבי, זה כל ממשלות ישראל בעשור האחרון בערך, כולל קדימה. זה פשוט מתפוצץ במשמרת של ביבי), אז צא להפגין.

ארד אקיקוס 29 ביולי 2011

וואו, זה הגיבוב מילים הכי טיפשי שקראתי כבר המון זמן
אתה חי בתוך מוח שלא מסוגל לעשות שינויים.
עצוב שאתה קורא לעצמך מהפכן

מוזגטס 29 ביולי 2011

אם תסתכל ימינה – עוד יותר ימינה תראה ממשלה מאוד סוציאלית. כזו שדואגת למתנחלים ולחרדים. יש כאן מצב מעוות בו מגזרים שלמים מקבלים תמיכה על חשבון המדינה האמיתית. כיוון שהמחאה לא רוצה לקבל ובצדק, אופי פוליטי ולהשאר עממית אז קשה לראות את זה.
מהסיבה שביטחון קודם לחברה אם יהיו בחירות מוקדמות אני חושש שהימין ינצח שוב. אבל לא בטוח, אולי המחאה תדחוף את הכמה מאות אלפים בחזרה שמאלה.
מעבר לכך אני חושב שמחובתך להצטרף למחאה. אתה לא חייב להקים אוהל, אפשר גם להקים אוהל ולהמשיך לישון בבית במזגן. ואפשר גם פשוט להמשיך לדבר על זה. אנחנו צריכים לפמפם, כל הזמן לתגבר שזה לא ידעך. כי אם להתאבד (=לוותר) אז לפחות על הדברים שחשובים.

נ.ב.
סתם מחשבה – האם ספטמבר הולך להיות הלכשכש בכלב של נתניהו?

סטודנט 29 ביולי 2011

בספרד יש ממשלת שמאל, אל תשכח לציין. עם 20% אבטלה, בלי צמיחה במשק. אין דיור ציבורי במדריד, ולא בברצלונה, וצריך להפקיד כליה בבנק ההתרמות כדי לשכור שם מחסן מעופש.

להבדיל, אצלנו יש 5% אבטלה, ויש צמיחה במשק. עכשיו (למעשה מ-2009) יש ממשלה שנלחמת בריכוזיות במשק, ולא השתמשה בהפרטה, שזה כלי טוב מעשית (לא כמו סוציאליזם שהוא טוב רק על הנייר וזהו), להעביר גופים ממשלתיים לחברים של ראש הממשלה או של נוני. הממשלה נאבקת גם בקרטלים (שזו הריכוזיות במשק שמקורה אינה ממשלה) ע"י עידוד תחרות, לדוגמא בפתיחת שוק החלב לייבוא ולייצוא, וזאת כדי לייעל ארגונים, ואף לגרום להם לייצר יותר, באופן רווחי לכולם.

הממשלה לא צריכה לעשות את הצעד הלניניסטי של "לקחת ולחלק". אין כזה דבר. הממשלה צריכה לעודד תחרות כי הרווחה לצרכן בתחרות משוכללת (לא קרטלים, והיא נלחמת נגדם: ששינסקי, רפורמות בשוק התקשורת, ועדת הריכוזיות במשק ועוד) גדולה יותר ממונופול ממשלתי. ישנן רעות חולות, אבל הממשלה כן מציעה פתרון טוב: תחרות בשוק הדיור. לא דיור ציבורי שיוביל לסלאמס, אלא תחרות שתיטיב עמנו, בטווח של עד שנתיים. אוהו, עוד שנתיים יש בחירות, אם נתניהו לא יעמוד בהבטחותיו, עם ישראל יוריד אותו מהשלטון בבחירות דמוקרטיות. אבל לצערי אין סבלנות למהלכים רוצים הכל כאן ועכשיו: דיור ציבורי, צדק חברתי, לקחת מהעשירים ולחלק את כולם ולהוריד את ביבי.

בישראל הנתונים המאקרו-כלכליים מצויינים, כדי שיהיו גם במיקרו, הממשלה צריכה לאפשר:
1. תחרות הוגנת במשק (שנעשית ע"י הפרטה וזו לא מילה גסה. פשוט לא צריך להפריט *הכל* לחבר טייקון אחד, שאת זה עשה ראש ממשלה אחר, או במקרה שר תמ"ת אחר בזמנו)
2. להשקיע בפריפריה, בעיקר בתשתיות ובתחבורה. המדינה לא כ"כ גדולה, ובזכות תחבורה יהיה אפשר לחבר את המרכז לפריפריה ולהוריד מחירים ע"פ כללי השוק
3. להילחם בריכוזיות – שזה ממשלת נתניהו עושה יותר טוב מכל הממשלות ב-20-30 שנה האחרונות. אין הבדל בין ריכוזיות נוחי לריכוזיות ממשלתית. הם מייצרים ע"פ אותו כלל של מונופול לרווחתם בלבד ולא לרווחת הצרכן.
4. בהמשך לסעיף 2, אם יש צמיחה במשק, זה אומר שיש צמיחה בתוצר של הממשלה. זה לא אומר שהממשלה צריכה לבוא ולהתחיל לחלק לכולם כסף, זה אומר שהממשלה צריכה ליצור הזדמנויות לאנשים להרוויח יותר ולהתקדם בחיים. כי חלוקת כסף מעודדת בטלנות.

דוא"ל לא נחוץ 30 ביולי 2011

סטודנט שכנעת אותי. המצב נפלא. אני מבטל את ההגעה למחאה מחר, והוך במקום זאת לעשות כמה טלפונים בנייד שלי לחיזוק הפרטת חברות הסלולר. תודה שהעשרת אותי.

סטודנט 30 ביולי 2011

לא כתבתי שהמצב נפלא. ציינתי בבירור שהנתונים המאקרו-כלכליים מצויינים, ופה זה נגמר. כעת הממשלה חייבת להמשיך לעשות עוד דברים, שלמען האמת היא כן עושה (ושלבי חקיקה וביצוע לוקחים זמן אם לא ידעת, וכבר עברו מספר הצעות חוק ואופרציות בכנסת ובמשרדי ממשלה שונים, כמו שציינתי עם שוק החלב או הרפורמה בתקשורת)

ולהיפך, תבוא להפגנה מחר ותדרוש שהממשלה תחזק את מעמד הביניים, ואין רע בזה. אבל אם אתה דורש להפיל את ביבי/לחלק לכולם כסף/ להחליף את השיטה במדינת רווחה (מה שכבר היה ונכשל, אם אתה לא מכיר את היסטורית המדינה) זה כבר משהו אחר. אתה לא באמת רוצה פתרון אמיתי, אתה רוצה לחזור לימי הפנקס האדום. שיש שווים, ושווים יותר, ואין היצע בסופר, ולוקחים מיסים גבוהים מכולם (מה לעשות, התוצר קטן והמדינה צריכה כסף למקורבים אחרי ההלאמה) וכו'.

אני מקווה שהעשרתי אותך, אני מניח שכולנו נרצה להישאר בOECD אחרי שנמלא אחרי המטרות של דפני ליף ולא לאבד 60 מיליאד מתקציב המדינה. הרי כולם רוצים לחלק ולקבל את הכסף. אבל מה עם לייצר אדוני לא צריל אימייל מה עם לייצר? תוצר? כלכלה? מושגים בסיסיים בכלכלה? או שפאק איט. נחיה את היום, לא נחשוב על מחר, ואז נהיה כמו המנהדס הזה/סמנכ"ל שיווק שהתראיין בחדשות ערוץ 2 ואמר שהוא חושב פעמיים לפני שהוא קונה 2 ק"ג עגבניות. או שהוא משקר, או שיש לו התנהלות כלכלית וחשיבה לעתיד של ילד בן 15. די, לנין אחד הספיק לנו

amit pros 30 ביולי 2011

ונשאלת השאלה כמובן,האם ביבי ידע שיש בעיה במשק החלב או שהוא היה צריך את חרם הקוטג' כדי להזיז את עצמו.העובדה שאתה נותן כפתרון איזו שהיא תזוזה של משק החלב היא קצת לא במקום.אף אחד לא רוצה לקבל שום דבר.מה שכן,מותר וחייבים לדרוש מהממשלה, כל ממשלה,להעלות מיסים במקביל לתמריץ.למשל קודם לדאוג למערך היסע המונים נורמלי,ואחר כך להעלות את המיסים על הדלק.ויש כל כך הרבה דוגמאות כאלה.אף אחד לא מבקש מביבי שיהיה לנין.העובדה היא שאולי נתוני המאקרו טובים,אבל מצב האזרחים הולך ונעשה רע יותר.

סטודנט 30 ביולי 2011

במקרה הזה, מה שנקרא, "לא לזכותו" של נתניהו הוא הקים את ועדת קדמי לבחינת ריכוזיות משק החלב רק לאחר משבר הקוטג'.

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3522295,00.html

"לזכותו" של נתניהו, שהוא לא מסמס את הועדה, כן היה קשוב לצורכי הציבור (מקטרגיו יקראו לזה "כיבוי שריפות"), והציע להם פתרון אמיתי, תוך חודש! כי מה אולמרט עשה ב-2007? הוציא מפיקוח 2 קרטלים, ולא עשה כלום עם הריכוזיות במשק החלב, ולכן מחירו האמיר כל הזמן. עכשיו תהיה תחרות הוגנת ומשוכללת, כולל יבוא + התערבות ממשלתית מקובלת, ולא מונופול ממשלתי נוסח המערך או קרטל של טייקונים נוסח קדימה, שלא זה ולא זה מביא לרווחת הצרכן.

לעומת זאת, את משבר הדיור הוא זיהה קודם לכן. עכשיו התלונה, למה ביבי לא זיהה את משבר משק החלב קודם לכן? שאלה טובה, אבל לנתניהו אין אחריות לכך. עם כל הכבוד, יש לו עוד עיסוקים, ולבעיות מהסוג הז אמון שר מסויים, ובמקרה הזה הוא שר התמ"ת. ומי היה שר התמ"ת עם הסרת הפיקוח (שלא נדבר לפני זה)? נכון אלי ישי היה השר ב-2007. והוא מעל בציבור שבחר בו וגרם להעלאת מחיר החלב, כי הוא לא יילך נגד ראש ממשלתו דאז שהשיטה הכלכלית שהוא דוגל בה היא ריכוזיות טייקונים/שיטת השקשוקה או מה שלא יהיה השם. נעבור ל-2009. מי שר התמ"ת? פואד. ונראה לך שהוא יעשה צעד "לכאורה" נגד ציבור בוחריו הרפתנים? לא. אז ממסמסים את זה, וגם השר הבא אחריו ימשיך לממסמס את זה. שטייניץ ונתניהו לא יכולים לרדוף אחר כל בעיה. יש בעיות מדיניות, יש בעיות עם הניסיון להעביר רפורמה בשירותי הכבאות, משבר הדיור שנתניהו זיהה ואז הליך החקיקה בועדות היא בעיצומו וכו'.

אז זה היה כתב ההגנה עד כה :) ותסכים איתי שיש פה צדק ואני לא מעלים פרטים, בזדון או בלי כוונה.

עכשיו בנוגע לרפורמה בתחבורה, או מערך היסע ההמונים כלשונך, תסכים איתי שהרפורמה האמיתית הראשונה שהחלה בעניין זה הייתה תחת השר הנוכחי ישראל כץ. גם רפורמה בקווי דן, גם סלילת כבישים, גם מאבק בגוף המאובן הזה "רכבת ישראל" והכנסת תחרות. עכשיו אחרי שנים של אי עשייה (לא כולל שאול מופז, שלזכותו ייאמר שהוא נלחם בתאונות דרכים באופן יוצא מן הכלל), יש התקדמות רצינית שאת פירותיה אפילו אני מרגיש (אני מהצפון). אז התמריץ בהליכים מאוד מתקדמים.

זה מקובל גם מבחינתי, שאם תהיה העלאה במיסים עקיפים שיווצר תמריץ. אבל ראש הממשלה ושר האוצר נוקטים בגישה של להוריד קודם כל את המיסים הישירים, ואז בהדרגה, עם יצירת התמריצים (שאפשר ליצור אותם כי המיסים הישירים פחתו, עידוד משקיעים וכו') מורידים את המיסים העקיפים, שהועלו באופן זמני בלבד, מה שגורם ליוקר המחייה, כלומר לטווח קצר. נסתכל על האופציות האחרות:
1. לא מורידים את המיסים הישירים (מס חברות וכו') והמיסים העקיפים נשארים נמוכים – ההשקעות בארץ קטנות, המדינה מרוויחה פחות ואז תגבה מהאזרחים יותר – המיסים העקיפים יעלו
2. מורידם את המיסים הישירים והעקיפים ביחד – כמובן שיבואו משקיעים ותתאפשר תחרות, אבל המדינה לא תרוויח מאומה מהתחרות ותיכנס לגירעון.

הצעדים של האוצר הם הורדה הדרגתית של המיסים העקיפים, תוך השארת אותה תקבולת מס (שבנוייה מכמות וגובה מס לפרט, ובתחרות בטווח ארוך עם כניסה לשיווי משקל, הכמות גדלה) ולהיות קשוב לציבור או למחאה מוצדקת זו לא מילה גסה, וזה אומר שראשית המס העקיף שצריך לרדת זה מס הבלו, לעומת אולי מס אחר שהאוצר חשב להוריד. אז האוצר במקרה הזה טעה, הממשלה הייתה קשובה לבעיה אמיתית בעם ולא פינוק (דיור בר השגה בנחלת יצחק) ולכן זה הסתדר. מה שלא ציפינו (או שכן) זה עלייה של מחיר הנפט העולמי, שמחקה מיד "לכאורה" את ההישג.

ונקודה אחרונה, נתוני המאקרו שלנו לא "טובים", הם מצויינים. אין צורך לשטוח את ההישגים של כלכלת המאקרו של ישראל בקרב מדינות ה-OECD, מוסכם על כולם. השאלה מה עושים עם התוצר והצמיחה? פירטתי קודם. חלוקה של אושר לא תהיה, אפשר לשכוח מזה. הממשלה חייבת, ופה חשוב לדרוש את זה, וגם אני דורש את זה, להשקיע נכון את הכסף בתמריצים, כדברייך, שייאפשרו את חלחול הצמיחה למטה בעשירונים: תשתיות, חינוך (כולל רפורמה, אבל לא ניכנס לזה), בטחון פנים ולאפשר לווסת תחרות משוכללת ולהילחם בטייקונים

סטודנט 30 ביולי 2011

ואולי עוד דבר שהמדינה חייבת לעשות, להתחיל ללמד את העם מה זה צרכנות נבונה. למשל איסור על אוברדראפט קיצוני והלוואות שאי אפשר להחזיר אותן (מה שגרם למשבר הסאב פריים בארה"ב) שכבר הועבר (נו, איפה ממשלות השמאל למה הן לא עשו את זה?). למשל משהו שאישית אותי מרתיח:

יש אנשים שנולדו למשפחה ברוכת אמצעים. אז יש להם את הלוקסוס שאחרי צבא הם ידפקו טיול של חודשים בדרא"מ או במזרח, וכשהם יתחתנו הם יעשו וואחד חגיגה. אבל הקטע שזה נהיה כבר טרנד אצל כולם מכעט, לפחות בני המעמד הבינוני, וכל הכסף שנשרף היה בכלל אמור לכסות להם את הלימודים + חסכונות לדירה + חסכונות לילדים + פנסיה (שגם ככה אילן בן דב ייקח ממנה, שאם כבר אז כבר, לציין לטובה את האוצר שלא מסכים לתספורת המגוחכת שמציע בן דוב, שלו קדימה הייתה בראשות המדינה הייתה נותנת לו בטח עוד הלוואה). אז הנה עוד גורם, זה לא רק יוקר המחייה, זה צרכנות לא נבונה בעליל. תהיו יותר חכמים על הכסף שלכם, לפעמים המדינה נקלעת למשברים עולמיים, ויש שנתיים או כמה קשות, שיתכן ומיסים יעלו ויוקר המחייה יגדל, ואז תיכנסו למינוס שלא תצאו ממנו וביי ביי לחסכונות. אז כאן המדינה חייבת להתערב. ואם לא המדינה, אז הפרלמנטרים, מישהו. אבל האם מישהו הולך להפגין למען חינוך לצרכנות נבונה? או רק נגד יוקר המחייה, ששוב, צודק לחלוטין?

סטודנט 30 ביולי 2011

עמית

ראשית כל אני שמח שאתה מסכים איתי בנוגע לרעיון של צרכנות נבונה. הלוואי ויתחילו להריץ את זה בכנסת, בועדות, בתכניות הלימודים או בכל מקום אחר רלוונטי, כי זה בדיוק מוביל אותי לטענה הבאה.

אתה טוען, בצדק (רק לגבי המיקרו-כלכלה) שההכנסה הפנוייה קטנה (במאקרו ההכנסה הפנוייה גדלה כי התוצר גדל בשיעור גדול יותר). אבל מפה אתה טוען שהביקוש ירד, לפי כל היגיון כלכלי של מיקרו כלכלה. אבל לפי מה שאני רואה שהביקוש למותרות רק הולך וגדל: טיסות לחו"ל, הוצאות על חתונות, בתי קפה ופאבים, מסעדות, דיור במרכז ועוד. זאת במקום שיתייצב על שיווי משקל מתאים למצב שיש מיסים עקיפים גבוהים עד בניית התמריצים. הציבור ממשיך לצרוך כאילו אין מחר ובלי לחשוב על המחר, ולצערי הממשלה נהנית מהמצב יותר מדי (בצדק, היא מרוויחה יותר, גם תוצר גדול וגם מיסים גדולים = תקבולת מס יותר גבוהה) ולא מנסה לעצור את המצב (או עד שנגיע לאינפלציה ואז היא תתערב כי פה זה יפריע לה). כלומר, יש פה מצב של חברה צרכנית מתירנית ואפשר להגיד לא אחראית, שהיא + הממשלה שנהנית מההכנסות שלה, לא מנסים לעצור את כדור השלג הזה.

מה אפשר לעשות אם ככה?
1. למחות, ובצדק. הממשלה מנצלת חולשות צרכניות של העם ועושה רווחים יפים על גבו, ומתעכבת בבניית התמריצים. יש תמריצים שלא סובלים דיחוי, אבל יש כאלה שהעיכובים שלהם פוליטיים גרידא, שלצערי ניאלץ לחכות לירידת קרנה של ש"ס, למשל תחבורה ציבורית בשבת, שלא יפילו את הממשלה על זה (אנקטודה רלוונטית לשנינו, בגלל התחבורה הבעייתית הזו איחרתי למשחק הפלייאוף של מכבי חיפה נגד מכבי נתניה. הגעתי ממש לפני השער של רפאלוב, ו"למזלי" יצא לראות "אוי"), או שציפי לבני תתבגר ותבין שאפשר לעשות פה קואליציה בלי חרדים (היחידה שהייתה פה בשנות ה-2000 העדיפה לגרש יהודים במקום לעשות כל צעד אפשרי בשבילינו החילונים, מנישואים אזרחיים, תחב"צ בשבת ועוד)

2. הממשלה חייבת למען השם, ממחר, להכניס את עניין הצרכנות הנבונה לחינוך העם. עדיף מאוחר מאשר לעולם לא, וציינתי כבר את הדוגמא של אותו סמנכ"ל שיווק בעל 2 תארים בהנדסה וכלכלה שמתלבט אם לקנות 2 ק"ג עגבניות, וציינתי את הספקולציות מדוע.

3. לשנות סדרי עדיפויות. הפתרון במשבר הדיור שהציע נתניהו, נותן פתרון לעוד דברים (עידוד השכלה למשל), ולהמשיך בהליך הרפורמות במשק, כולל הפרטה (למשל הנמלים, חברת חשמל) כדי להגיע למצב של תחרות במשק ולא אולגיפולים של טייקונים, כי זה הפתרון של אולמרט.

אתמול באולפן שישי הראו את המגמה שהייתה כתוצאה מהעלאת המיסים העקיפים והורדת המיסים הישירים. אז מן הסתם תקבולת המס משניהם התנהגה בהתאם, ונשמר איזון מסויים, אבל אפשר להגיד שכמות ההשקעות בארץ גדלה מאוד, וזה מה שאנחנו רוצים לטווח ארוך לא? והכנסת במקביל חייבת לחוקק, והיא עושה את זה, חוקים במעגנים זכויות סוציאליות, ויש פה שת"פ פורה בין הליכוד לעבודה ומר"צ.

יתכןומגמת הורדת המיסים הישירים הייתה חדה מדי, לצד העלאת המיסים העקיפים. וזה טוב שהממשלה קשובה לעם, כי ב-2003 זה היה בלתי אפשרי כי אז היה מיתון, ובמיתון עושים צעדים לא פופולריים. האוצר, הנגיד והממשלה כולה למדה שהאצבע צריכה להיות יותר על הדופק.

בני וניתאי

אוקיי, לי אין מושג ירוק. אני באמת סה"כ סטודנט, אבל גם להגיד שלסטנלי פישר אין מושג, ולאוצר אין מושג ורק לרפתנים ולכם יש מושג זה לא הוגן.

רק נחדד כמה נקודות:
1. הורדת הפיקוח הייתה בתקופת אולמרט. זה שהיה שר אוצר שהיום הוא בכלא וראש ממשלה עם הרבה חברים טייקונים, זה לא אחריות של נתניהו. המטרה של נתניהו זה תחרות במשק. מה שאולמרט עשה זה מעבר ממונופול ממשלתי לאוליגופולים במשק. אולי גם להזכיר תחת מי הייתה ההפרטה של תנובה?… אם אתם מדברים על החברים הטייקונים של ביבי, אז בעקרון יש אחד, שזה שלדון אדלסון. ולא ראיתי שביבי נתן לו את בנק לאומי או ים המלח או שקשוקה.
2. לא היה שום צעד מעבר ל-2 הצעדים הללו, או כוונה מסויימת של ממשלת קדימה ליצור תחרות, או לאפשר ייבוא. סטנלי פישר אמר וצדק, אנחנו שוק קטן מדי לתחרות, ואם אנחנו אוסרים ייבוא, שלא נתפלא אם יש קרטלים. אז ברוך השם ועדת קדמי באה עם פתרון אמיתי, של מודל תחרות משוכללת, שעם התערבות ממשלתית מסויימת (אני לא דוגל, וגם נתניהו לא דוגל בדוקטרינת ארה"ב של שנות ה-20) כגון סבסוד, או הכוונה לתחרות ולחימה בטייקונים (כן כן, את זה אי אפשר להוציא מהממשלה הזו, אף ראש ממשלה, מהשמאל או מהימין נלחם בטייקונים כמו הממשלה הזו). אז למען האמת בתחרות משוכללת, עם ביקוש גבוה למוצרי חלב כמו במדינה (זה לא מותרות למען האמת), היצרנים ירוויחו עוד יותר מהמצב כיום. ואז עוד מכנים את הימין בתור שמרנים… אני מסכים שהפתרון בא באיחור, ובאיחור רב מדי, אבל כמו שאמרתי קודם לכן: תראה את רשימת שרי התמ"ת, עדיף מאוחר מלעולם לא, טוב שהממשלה והאוצר כן מקשיבים לעם.

ניתאי, אתה אומר שהשיטה הזו רעה. אולי נחזור לימי הפנקס האדום? או נפריט בחזרה הכל? ב-4 שבועות הראשונים של קורס במיקרו כלכלה לומדים מה ההבדל בין תחרות משוכללת לבין מונפול ממשלתי, ובשנות המדינה למדנו איפה היעילות גדולה יותר, איפה השפע גדול יותר, ואיפה יש לנו יותר אוכלוסיות שהמדינה מעודדת אותם להיות בטלניות

בני תבורי 30 ביולי 2011

סטודנט יקר,
אני קורה לך להקים אוהל ולמחות על המידע הלא מדויק שהכניסו לך לראש ולפה. אין לך מושג ירוק בכל הנוגע למאבק החלב. הממשלה בראשות ביבי, וזה לא היה לפניה, במיוחד לא כשאריק שרון היה שר חקלאות וראש ממשלה, היא היא הקרטל הענק שמחבל וגורם לעלייה מטורפת במחירי תוצרת החלב שאותו צריך להפסיק. היא זו שמחזיקה ריכוזיות על הענף ולא היצרנים. הממשלה גובה סכומי עתק מכל ליטר חלב, לאחר שבארבע השנים האחרונות עלו מחירי מוצרי החלב לצרכן ב-40%. הרפתנים, לעומת זאת, קיבלו העלאה של 4% בלבד.

amit pros 30 ביולי 2011

סטודנט,אני לא אומר שאתה טועה בכל דבריך,אבל בוא נראה מה קרה כאן בפועל.מסים עקיפים עלו בצורה לא פרופציונלית לשום תמריץ מהצד השני,מה שגרם בהכרח ירידת הביקוש חוץ מלמוצרים קשיחים,מה שגרם לירידה בהכנסה הפנוייה של הצרכנים, מה שגורם בתורו לירידה בביקושים וכו וכו .בסופו של דבר חלק הממשלה גדל,ורווח הצרכנים ירד.עכשיו אפשר לבדוק אם היו א תכל הנתונים את המשולש,ויש לי הרגשה שהצרכנים-כלומר הציבור-נפגע הרבה יותר ממה שהממשלה הרוויחה.אז הממשלה אולי יותר עשירה,אבל הצרכנים יותר עניים.לכן,הרעיו של מסים עקיפים ללא שום דבר מהצד השני,הוא סתם התנהלות כי אפשר ולא כי חייבים.אפשר גם לבדוק את הדלתא בין העלייה בהכנסות מדינה הורדת מס החברות מנניח 18 אחוז ל17 אחוז,מול ההשפעה הפוכה של שאר המסים,וכו וכו .שורה תחתונה,אני מצטער,אבל אני לא יכול להצדיק את הרעיון הזה.
מצד שני,בעניין חינוך לצרכנות נבונה אני לא רק מסכים איתך,אלא נדהם כל פעם מחדש,שאני הולך למילואים וצריך להסביר לאקדמאים מונחים בסיסיים בכלכלה.אולי באמת כדאי שיכניסו את זה כחלק מהלימודים בתיכון.

ניתאי 30 ביולי 2011

הגישה שלך היא בדיוק, אבל בדיוק, כל מה שיוצאים נגדו במחאה הזו. הגישה של 'אנחנו נדאג שתהיה תחרות הוגנת והשוק יסדר את השאר'. גישה שמוכחת כבר כמה וכמה פעמים בשנים האחרונות כגישה לא אחראית במקרה הטוב ואכזרית במקרה הרע. אותה גישה שממשלות ישראל נוקטות בלא יודע כמה שנים האחרונות (וביבי, כהערת אגב כי הדיון הזה לא עליו, מאמין בה בכל ליבו גם הוא).
בשיטה הזו כבר ראינו שטובת הצרכן היא בד"כ לטווח הקצר (אם בכלל) והחזק מתחזק על פני החלשים. מה גם שבמשק קטן כמו ישראל היא בכלל בעייתית.
וכמו שכתב כאן בני, מה שכתבת על משק החלב מוכיח שאין לך מושג ירוק בתחום. המהלכים של הממשלה בתחום א. קלים ודמגוגים. ב. מסוכנים לענף הזה בכלל. קלים ודמגוגים כי הרבה יותר קל לקחת עוד קצת כסף מהרפתנים הפשוטים מאשר מחברינו הטייקונים במחלבות ורשתות השיווק (ובלי להבטיח בכלל שהתועלת תגיע לצרכן). ב. מסוכנים לענף כי זה הצעד הראשון בדרך שסופה ביטול מחירי המטרה והמכסות ולכן הורדת הענף והעובדים בו לפת לחם.

סטודנט 30 ביולי 2011

עמית

ראשית כל אני שמח שאתה מסכים איתי בנוגע לרעיון של צרכנות נבונה. הלוואי ויתחילו להריץ את זה בכנסת, בועדות, בתכניות הלימודים או בכל מקום אחר רלוונטי, כי זה בדיוק מוביל אותי לטענה הבאה.

אתה טוען, בצדק (רק לגבי המיקרו-כלכלה) שההכנסה הפנוייה קטנה (במאקרו ההכנסה הפנוייה גדלה כי התוצר גדל בשיעור גדול יותר). אבל מפה אתה טוען שהביקוש ירד, לפי כל היגיון כלכלי של מיקרו כלכלה. אבל לפי מה שאני רואה שהביקוש למותרות רק הולך וגדל: טיסות לחו"ל, הוצאות על חתונות, בתי קפה ופאבים, מסעדות, דיור במרכז ועוד. זאת במקום שיתייצב על שיווי משקל מתאים למצב שיש מיסים עקיפים גבוהים עד בניית התמריצים. הציבור ממשיך לצרוך כאילו אין מחר ובלי לחשוב על המחר, ולצערי הממשלה נהנית מהמצב יותר מדי (בצדק, היא מרוויחה יותר, גם תוצר גדול וגם מיסים גדולים = תקבולת מס יותר גבוהה) ולא מנסה לעצור את המצב (או עד שנגיע לאינפלציה ואז היא תתערב כי פה זה יפריע לה). כלומר, יש פה מצב של חברה צרכנית מתירנית ואפשר להגיד לא אחראית, שהיא + הממשלה שנהנית מההכנסות שלה, לא מנסים לעצור את כדור השלג הזה.

מה אפשר לעשות אם ככה?
1. למחות, ובצדק. הממשלה מנצלת חולשות צרכניות של העם ועושה רווחים יפים על גבו, ומתעכבת בבניית התמריצים. יש תמריצים שלא סובלים דיחוי, אבל יש כאלה שהעיכובים שלהם פוליטיים גרידא, שלצערי ניאלץ לחכות לירידת קרנה של ש"ס, למשל תחבורה ציבורית בשבת, שלא יפילו את הממשלה על זה (אנקטודה רלוונטית לשנינו, בגלל התחבורה הבעייתית הזו איחרתי למשחק הפלייאוף של מכבי חיפה נגד מכבי נתניה. הגעתי ממש לפני השער של רפאלוב, ו"למזלי" יצא לראות "אוי"), או שציפי לבני תתבגר ותבין שאפשר לעשות פה קואליציה בלי חרדים (היחידה שהייתה פה בשנות ה-2000 העדיפה לגרש יהודים במקום לעשות כל צעד אפשרי בשבילינו החילונים, מנישואים אזרחיים, תחב"צ בשבת ועוד)

2. הממשלה חייבת למען השם, ממחר, להכניס את עניין הצרכנות הנבונה לחינוך העם. עדיף מאוחר מאשר לעולם לא, וציינתי כבר את הדוגמא של אותו סמנכ"ל שיווק בעל 2 תארים בהנדסה וכלכלה שמתלבט אם לקנות 2 ק"ג עגבניות, וציינתי את הספקולציות מדוע.

3. לשנות סדרי עדיפויות. הפתרון במשבר הדיור שהציע נתניהו, נותן פתרון לעוד דברים (עידוד השכלה למשל), ולהמשיך בהליך הרפורמות במשק, כולל הפרטה (למשל הנמלים, חברת חשמל) כדי להגיע למצב של תחרות במשק ולא אולגיפולים של טייקונים, כי זה הפתרון של אולמרט.

אתמול באולפן שישי הראו את המגמה שהייתה כתוצאה מהעלאת המיסים העקיפים והורדת המיסים הישירים. אז מן הסתם תקבולת המס משניהם התנהגה בהתאם, ונשמר איזון מסויים, אבל אפשר להגיד שכמות ההשקעות בארץ גדלה מאוד, וזה מה שאנחנו רוצים לטווח ארוך לא? והכנסת במקביל חייבת לחוקק, והיא עושה את זה, חוקים במעגנים זכויות סוציאליות, ויש פה שת"פ פורה בין הליכוד לעבודה ומר"צ.

יתכןומגמת הורדת המיסים הישירים הייתה חדה מדי, לצד העלאת המיסים העקיפים. וזה טוב שהממשלה קשובה לעם, כי ב-2003 זה היה בלתי אפשרי כי אז היה מיתון, ובמיתון עושים צעדים לא פופולריים. האוצר, הנגיד והממשלה כולה למדה שהאצבע צריכה להיות יותר על הדופק.

בני וניתאי

אוקיי, לי אין מושג ירוק. אני באמת סה"כ סטודנט, אבל גם להגיד שלסטנלי פישר אין מושג, ולאוצר אין מושג ורק לרפתנים ולכם יש מושג זה לא הוגן.

רק נחדד כמה נקודות:
1. הורדת הפיקוח הייתה בתקופת אולמרט. זה שהיה שר אוצר שהיום הוא בכלא וראש ממשלה עם הרבה חברים טייקונים, זה לא אחריות של נתניהו. המטרה של נתניהו זה תחרות במשק. מה שאולמרט עשה זה מעבר ממונופול ממשלתי לאוליגופולים במשק. אולי גם להזכיר תחת מי הייתה ההפרטה של תנובה?… אם אתם מדברים על החברים הטייקונים של ביבי, אז בעקרון יש אחד, שזה שלדון אדלסון. ולא ראיתי שביבי נתן לו את בנק לאומי או ים המלח או שקשוקה.
2. לא היה שום צעד מעבר ל-2 הצעדים הללו, או כוונה מסויימת של ממשלת קדימה ליצור תחרות, או לאפשר ייבוא. סטנלי פישר אמר וצדק, אנחנו שוק קטן מדי לתחרות, ואם אנחנו אוסרים ייבוא, שלא נתפלא אם יש קרטלים. אז ברוך השם ועדת קדמי באה עם פתרון אמיתי, של מודל תחרות משוכללת, שעם התערבות ממשלתית מסויימת (אני לא דוגל, וגם נתניהו לא דוגל בדוקטרינת ארה"ב של שנות ה-20) כגון סבסוד, או הכוונה לתחרות ולחימה בטייקונים (כן כן, את זה אי אפשר להוציא מהממשלה הזו, אף ראש ממשלה, מהשמאל או מהימין נלחם בטייקונים כמו הממשלה הזו). אז למען האמת בתחרות משוכללת, עם ביקוש גבוה למוצרי חלב כמו במדינה (זה לא מותרות למען האמת), היצרנים ירוויחו עוד יותר מהמצב כיום. ואז עוד מכנים את הימין בתור שמרנים… אני מסכים שהפתרון בא באיחור, ובאיחור רב מדי, אבל כמו שאמרתי קודם לכן: תראה את רשימת שרי התמ"ת, עדיף מאוחר מלעולם לא, טוב שהממשלה והאוצר כן מקשיבים לעם.

ניתאי, אתה אומר שהשיטה הזו רעה. אולי נחזור לימי הפנקס האדום? או נפריט בחזרה הכל? ב-4 שבועות הראשונים של קורס במיקרו כלכלה לומדים מה ההבדל בין תחרות משוכללת לבין מונפול ממשלתי, ובשנות המדינה למדנו איפה היעילות גדולה יותר, איפה השפע גדול יותר, ואיפה יש לנו יותר אוכלוסיות שהמדינה מעודדת אותם להיות בטלניות.

ובני, אני דואג להצלבת מקורות במידע שאני מכניס לראש. והשתדלתי במהלך לימודיי ללמוד לפחות 2 קורסים כלכליים, למרות שזה לא התואר שלי, גם כדי להבין יותר וכדי להשתתף בדיונים כאלה ולא להפריח סיסמאות בגנות קפיטליזם חזירי

(איתן או עמית, בטעות רשמתי את התגובה במקום גבוה יותר. אשמח אם תמחקו)

סטודנט 30 ביולי 2011

תיקון:

בפסקה השנייה, במקום "נפריט", צ"ל "נלאים"

ברוך 29 ביולי 2011

בטלנים נמאסתם!
שישכירו דירה בקרית גת – 45 דק' מתל אביב ויפסיקו להתפנק, נמאס "מהמגיע לי"

אביעד 29 ביולי 2011

ראיתי שחזרת על המנטרה הזאת גם במקום אחר. טרחת בכלל להתייחס לבעיות בהצעה שלך?
הזמן שלוקח להגיע לרכבת ומהרכבת לעבודה למשל. העובדה שהרכבת מאחרת בצורה די סיסטמטית ולא בהכרח ב 2-3 דקות. העובדה שבערך פעם בחודש סוגרים את קו ת"א ב"ש ברכבת לצורך עבודות תשתית.
מה שנמאס זו הסיסמאות שמלוות ב"בטלן", "מפונק" וכ' בלי להתייחס לטיעון.

עפר ויקסלבאום 30 ביולי 2011

45 דקות?
אולי בארבע לפנות בוקר, אם יש לך אופנוע מהיר.

ניר 29 ביולי 2011

קלישאה על קלישאה על קלישאה. ביבי ביבי ביבי.

כי תחת קדימה השכירות לא עלתה כלל, וגם לא מחיר הקוטג'. אולמרט ולבני הם אויביהם המושבעים של בעלי ההון. או אולי ברק (לזכותו יאמר שבאמת בזמן האינתיפדה השניה השכירות בת"א ירדה, לראשונה מאז שנות השבעים).

תבדוק אולי גם מתי בדיוק התרחשה ההפרטה הגדולה בישראל, ומי היה אז שר האוצר (רמז, גם לו שם חיבה שמתחיל באות ב') ומאיזו מפלגה.

"רק שתהיו בעניינים – בספרד רצה מחאה יותר גדולה מזו מאז מאי" מה אתה שח?! מעודכן. רק שתהיה בעניינים – בספרד מעל %20 אבטלה. אצל הצעירים תחת גיל 30, %44. ארבעים וארבעה אחוז. 30 אחוז מהספרדים תחת גיל שלושים הם לא רק מובטלים, אלא לא עבדו אף פעם בחייהם. אלה שכן עובדים מכונים דור האלף, על שם משכורות האלף אירו (לחודש) שהם מקבלים. "הביבי שלהם" הוא דוקא ראש ממשלה מטעם המפלגה הסוציאליסטית, שמאלן חברתי ומדיני עם קבלות, והמחאה התפרצה כשהממשלה יצאה עם תוכנית גזרות כלכליות נרחבת כי ספרד על סף פשיטת רגל.

אבל בקטנה. כמו שאמר ניוטון, אם ראיתי רחוק יותר הרי זה רק כי עמדתי על ערימת הקלישאות שגיבבת פה, כמו עתונאי ישראלי טוב. וגם גוגל.

אביעד 29 ביולי 2011

ואם לא הצבעתי לנתניהו, מותר לי למחות?
יש המון בעיות בטיעון שלך. הראשונה היא שקו המחשבה שלך הוא שהמצב היה טוב לפני ביבי והוא דפק הכל. זה לא נכון. הייתה הזנחה כלכלית חברתית של כל הממשלות לפחות ב-20 השנים האחרונות, ימין או שמאל.
שנית, המחשבה שלך היא שבאמת הייתה מפלגה רצינית עם מצע כלכלי חברתי אמיתי (ולא מס שפתיים) וגם מצע מדיני מגובש. אני לא זוכר אחת כזאת.
שלישית, הטיעון שלך "מבטל" את זכות ההפגנה. ראש הממשלה מתנהג לא בסדר? זו בעיה של האזרחים. מחאה? הפגנה? דרישה לשינוי? מה פתאום. שיחכו לבחירות (מקס' ינסו להקדים אותן). השלטון לא מתפקד כראוי? האזרח אשם שבחר בשלטון הזה. לא נשמע לי הגיוני.

ניינר 30 ביולי 2011

אני לא הצבעתי לביבי בחיים אז מותר לי למחות?
ואם כבר מחאה, אני מוחה על כך שאתר הספורט הכי טוב הישראל הופך לאתר של בלוגים פוליטיים

שרון רזניק 30 ביולי 2011

אני אתך!

העם דורש ספורט! להקים אוהל?

ליאור 30 ביולי 2011

מה שכתבת פה זה שטויות במיץ, אני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל.
אם לא הייתי יודע מי כתב את הטור הזה הייתי בטוח שזה איזה חבר כנסת של מרץ שממורמר על כך שיש לו שניים וחצי מנדטים ואין לו שום קול. הייתי בטוח שאותו ח"כ מנסה לתפוס טרמפ פוליטי על המחאה, לקדם דעות שמולאניות ולהעיף את ביבי.
הייתי עונה לאותו איש ממורמר שאף אחד לא רוצה להעיף את ביבי. אני מצטער לאכזב אותך, יאללה כנס הבית (או האוהל). גם המארגנים מודיעים שאם לא רוצים את ראשו של ביבי, הם רק רוצים שהחיים יהיו טובים יותר וזולים יותר.
אבא בא לפה חבר הכנסת השמאולני ומנסה לתפוס טרמפ. נכון, הכל בגלל ביבי! עכשיו חייבים ללכת לבחירות בתוך 90 יום ולהצביע מרץ! כי זאת מפלגה עם אג'נדה חברתית! זאת מפלגה שתיתן לכולם כל מה שהם רוצים. אז זהו, שלא. בנתיים מרץ לא פחות גרועה מביבי. תעשה חיפוש קצר באתרי חדשות (לא, "הארץ" לא נחשב) ותבדוק מתי בפעם האחרונה הוזכרה מרץ בתקשורת. נראה לי שזה יהיה בבחירות כשכולם הבינו שהיא בקושי עוברת את אחוז החסימה.

גילוי נאות: הכותב הצביע קדימה בבחירות האחרונות ובקצב הזה מתכוון לעשות זאת שוב.

רביבו 30 ביולי 2011

איכס גועל נפש של טור.מה ציפתי מכותב של ביביתון? טעות שלי. שאר המגיבים עוד מנו כמה טיעונים אני פשוט לא מסוגל כרגע. יצאת לוזר עמית. את הטורים שלך על ספורט אני דווקא אוהב. עלאק מהפכן ועלאק אדום.

תומר חרוב 30 ביולי 2011

האמת, אני לא ממש מבין מה אתה רוצה. נראה כאילו רצית לכתוב על המחאה בזווית של "אני מסכים והכול סבבה אבל וואלה זה לא יעבוד/אין לי כוח לזה/ זה מפריע להתכונן לעונה הקרובה" או משהו בסגנון. אבל אולי אין לי בכלל מושג על מה אני מדבר.
הדבר הכי קל והכי נכון זה פשוט לעשות מה שעשיתי כל השבוע. אני מסכים עם אביעד.

אנונימוס 30 ביולי 2011

לוינטל אתה לא בעניינים. לא שמעת שזה מחאה של שמאלנים מתוסכלים מהקרן החדשה, שאף אחד מהם לא הצביע ביבי?
לפרטים נוספים פנה למערכת ישראל היום, רח' השלושה 2 בניין B1, תל אביב. שמעתי שיש לך קשרים שם, אני בטוח שישמחו להסביר =)

eladlad 30 ביולי 2011

"חוץ מזה – אתם מספיק תמימים לחשוב שאילו קדימה הייתה בראשות הממשלה המצב המדיני היה כל כך שונה? תפרגנו לעצמכם קצת יותר מתירוצים מקושקשים כאלה."
תגיד, אתה מספיק תמים לחשוב שאילו קדימה הייתה בראשות הממשלה המצב הכלכלי היה כל-כך שונה? תפרגן לעצמך יותר…

והמחאה הזו היא לתשומת לב כל המפלגות. די לזלזול בעם!

תומר חרוב 30 ביולי 2011

עכשיו כשאני חושב על זה אתה באמת מהפכן, הצלחת לעצבן ולאחד מולך גם את התומכים וגם את המתנגדים למחאה.

IDO 30 ביולי 2011

לוינטל – הוצאת לי את המילים מהפה.. אבל אני חושב שאתה נובח על העץ הלא נכון.

רוב המגיבים הם סטודנטים שלא מכירים את ביבי הראשון (ראש המשלה הגרוע ביותר בתולדות ראשי הממשלה). ובכלל ביבי השני ניצח בגלל הסכמים קואליציונים לא בבחירות ישירות.

אני חושב שהפתרון הוא. התפקדו ידידיי, הציפו את מרכזי המפלגות בצעירים בעלי מודעות חברתית וצרכנים, דחקו את בעלי הבאסטות והקצינים הזוטרים מהרוב המיספרי שלהם במפלגות. במציאות של מליון המפלגות בישראל רק ככה תצרו השפעה בלב המלגות הגדולות.

גילוי נאות – אני שנים הצבעתי לתמר גוז'נסקי בהיותי חבר ליכוד!
בזמנו ראש העיר בהרצליה (אלי לנדאו) רצה להרוס את מפעלי התעשיה הבטחונית בנוף ים למען שיכונים זולים. שכונת נוף ים והרצליה פיתוח היו נפגעות מזה בגלל הורדת הנדל"ן. בחור פיקח מהשכונה החתים אותי ואת שאר תושבי השכונה להיות חברי ליכוד. ואלי לנדאו לא נבחר יותר לייצג את הליכוד בהרצליה (בחרנו אתו פה אחד, לדירקטוריון חברת חשמל. יצא לי להכיר אותו אישית 8 שנים אחרי והוא טיפוס מאד עממי).

היום אני כבר מזמן לא בישראל והגיע הזמן לגלות לצעירים את השיטה.
לכן התפקדו לקדימה, התפקדו לליכוד והתפקדו לש"ס והתפקדו לעבודה כי את השיטה מנצחים מבפנים.

סטודנט 30 ביולי 2011

איזה כיף להגיד "ביבי של הקדנציה הראשונה הוא הראש ממשלה הכי גרוע בכל הזמנים" ולעמוד מאחורי הדברים, ולהגיד שאין מודעות לסטודנטים שהיו אז ילדים, כי הם טיפשים ולא יכולים קצת לנבור בגוגל או לשאול מבוגרים או אפילו להיזכר. אני לא הבן אדם שאתה חושב שהוא עם זיכרון קצר.

לגופו של עניין, מה עשה את הכהונה שלו לכהונה הגרועה ביותר?
בוא נשווה בין מועמדים אחרים:
ברק – בריחה מלבנון, הפקרת צד"ל, הנחת כל הקלפים על השולחן במו"מ עם ערפאת, פריצת האינתיפאדה ואי התמודדות איתה (אה כן, הפצצת יעדי נדל"ן, לסמוך על כוחותיו של רג'וב שיצילו את מדחת יוסף ז"ל), ירידה על הברכיים בפני הרוצח מחמה, אדישות אל מול המשבר הכלכלי שפרץ. עוד משהו שהוא לא הספיק במשך שנתיים? למרות כל ההבטחות שהבטיחה לנו התקשורת על הבן אדם שיציל אותנו מהביבי?

שרון – שנה ויותר של עמידה פאסיבית אל מול הטרור, עד לטבח מלון פארק, שחיתות בהיקפים שלא נראו כאן, גירוש יהודים מרצועת עזה תוך רמיסת הדמוקרטיה (משאל המתפקדים, מימוש חזון מצנע שקיבל רק 19 מנדטים, אי הסכמה למשאל עם, אי הליכה לבחירות, בלי הידברות ומו"מ) כולל שימוש ציני בתקשורת, צה"ל והמשטרה. לדוגמא, שליחת צה"ל כדי לעצור אוטובוסים של מפגינים מכפר מימון, השקר של זריקת חומצה מגג בית הכנסת בכפר דרום, השקרים בעיתונות שהופצו ע"י מקורביו שהמתנחלים ישתמשו באלימות, האתרוג בתקשורת ועוד. הפקרת רצועת עזה לטובת החמאס, כולל ציר פילדלפי, עידוד חטיפות נוספות ע"י היענות לעסקה עם חיזבאללה, הקמת קדימה ללא כל ציוץ לפגיעה בדמוקרטיה ע"י התקשורת.

אולמרט – שחיתות ועבירות צווארון לבן חסרות תקדים בישראל, יציאה למלחמה עם שר ביטחון חסר ניסיון בלי הכנה, בלי תכנון ובלי החלטות ראויות תוך כדי. בפן הכלכלי, הפרטת כל שירות ממשלתי לטייקון החביב עליו, בלי ליצור תחרות במשק אלא נשארנו במקום מונופול ממשלתי עם אוליגופול של טייקון.

זה רק ראשי הממשלה ב-10 השנים האחרונות. עכשיו ביבי של הקדנציה הראשונה: נו, מה גרוע? איפה השחיתות ועבירות צווארון לבן? משהו שהוא עשה התקרב למתואר? פגיעה בדמוקרטיה? חיזוק הטייקונים החביבים עליו ללא יצירת תחרות? לא. מה כן? הפסיק את התהליך שנותנים הכל לפלסטינים תוך כדי שהם טובחים בנו באופן חסר רחמים, והתנה לראשונה את המשך קיום אוסלו מצד ישראל ע"י קיומו מהצד הפלסטיני, מה שבתקופת רבין ז"ל ופרס לא היה. הטרור צנח לכמעט אפס לעומת התקופה של פרס, בפן הכלכלי החל במדיניות שלו אך בגלל הממשלה הלא יציבה לא הצליח ליצור שינוי מהותי (אך היה שינוי לטובה בכל זאת, הייתה צמיחה). אז למה הוא כ"כ גרוע? אה נכון, התקשורת. אוי כמה שהתקשורת שנאה אותו, אפילו החרצופים הדביקו לו חרצוף עם פרצוף מעוך של תחמן, לעומת עראפת הסבא החביב. קראו לו נסיך האופל, לא סלחו לו על זה שניצח את שמעון פרס, ירדו הכי נמוך והחלו לתקוף את אשתו, הריצו מועמד שהתברר להיות כשלון מהדהד, הכל כדי להוריד את ביבי מהשלטון. הרי לא יתכן שסוף סוף השלטון חזר למערך, ביבי הזה גנב לנו אותו. איך אמרו אז, "הרצחת וגם ירשת?" וכל מיני דברים נוספים. אז אולי אתה תפרט לי למה הוא עדיין הראש ממשלה הכי גרוע?

IDO 30 ביולי 2011

אני עוד זוכר משהו…
הכהונה הראשונה של ביבי היתה רצופה באי עשייה ובקבלת החלטות של הלוביסטים עד למשצב שחשבת שהמדינה מנוהלת על ידי הרמטכ"ל דב לאוטמן המתנחלים ובעיקר הרב כדורי.

מה היה לנו?
מדינה שרק חתמה הסכם שלום עם אויב היסטורי וקיצוניים מילטיסטיים מ-2 המחנות שעושים שרירים.
ביבי עשה… כלום… הוא דחה ודחה את ביצוע ההסכמים (הסכמי חברון, וואי, אוסלו ב') עד שכהונתו עברה.

כלכלה – נתניהו דגל גם באי עשייה בתחום הזה, 3 שרי אוצר ב-3 שנים (כולל מינוי מפתיע של דוד לוי) ולמרות פריחת הדוט קום, ישראל המשיכה לצבור חובות.

וכמה דברים שהוא התעלם מהם ללוטין כגון השהייה המתמשכת שלנו בלבנון (הספר של לשם, זה התקופה הזאת), אלימות וחוסר זכויות אדם (כולל כמה גינויים באו"ם) בשטחים. בנייה חסרת תקדים בשטחים כאילו לנסות להעלים כל הבנה עם הערבים, וליבוי השנאה בעם (התחיל עם נאום ככר ציון, המשיך עם ה"מפחדים", ופליטת הפה לרב שך של "הם לא יהודים") שהוביל לקיטוב בתוך העם.

בתקופה הזאת (96-99) היתה הזדמנות לעשות שלום עם כל מדינות ערב כולל הפלשתינאים שהיו דיי מתונים אז (אני ואשתי היינו בעזה לסופשבוע ב-99, איך זה בשבילך?) , לצאת מלבנון, ולעשות את ישראל אימפרייה כלכלית בעקבות פריחת הדוט קום, לאחד את 12 השבטים בעם , מה נהיה?
כלום, וזה גם הציון שלי לכהונת ביבי הראשונה כלום. 0 .
ברק היה סגן של ביבי כאיש שהכי לא מתאים להיות ראש ממשלה, אבל הוא הוציא את צה"ל מלבנון וניסה נסיונות מגושמים להגיע להסדר קבע עם ערפאת.

אחרי כשלון ממשלת ביבי, וברק (הוא לפחות ניסה, אבל גם הוא לא הכלי הכי חד…) והחזרת שיטת הבחירות לקודמת (גם קומבינה של ביבי וש"ס), לרוב האנשים ההגיוניים כבר לא היה כח לנסיונות.
גם לא לפלסטינאים שחזרו להילחם.

אביעד 30 ביולי 2011

לא רציתי להיכנס לכל הדיון, אבל בקדנציה של ביבי הראשון היו למשל את פרשת בראון חברון ופתיחת מנהרת הכותל.

סטודנט 30 ביולי 2011

אולי אתה ובני המחנה שלך קראו לזה "דחה ודחה" את ביצוע ההסכמים. אבל עם כל הכבוד, שכחת שנקטלו פה על ימין ועל שמאל אנשים, מבית היוצר של ערפאת והחמאס, וכל מחקר מראה היום, ואם אתה כ"כ רוצה אני יכול לשלוח לך לינק איך ערפאת הפר באופן שיטתי את אוסלו. אז אם אתה קורא לזה שביבי מונע קטילת יהודים בתור "אי עשייה", אז לא אני צריך לעשות חשבון נפש עם עצמי.

לצערי היו יותר מדי בעיות פוליטיות בארץ, שנבעו גם מהשיטה המקולקלת, שניתן כוח רב מדי לסקטורים, והמדינה שלנו תמיד הייתה מפולגת וגם תישאר מפולגת (מאיזה צד במפה הגיעו הביטויים: צ'חצ'חים ואספסוף בשוק?). אי אפשר תוך 3 שנים לתקן עוול של בן עשרות שנים, שנוצר בעיקר ע"י המערך, ע"י דפיקת אוכלוסיות שונות, עידוד בטלנות של אוכלוסיות אחרות ועוד. להזכיר לך את השסע הגדול בין הימין לשמאל מאז שנות ה-80, שלא נעלם כ"כ מהר. אז גם נתניהו טעה בנושא הזה עם ה"שכחו להיות יהודים" ובגדול, והתנצל לשם שינוי, אבל עם ה"מפחדים" זה היה פשוט תגובה הולמת לתקשורת שפשוט פחדה ממנו ועשתה לו דמוניזציה מהיום הראשון ("נסיך האופל", "בעלה של שרה" וכו').

איך בדיוק בתקופה הזו היה ניתן לעשות שלום? מה זה שלום? זה הסכמי אי לחימה עם דיקטטורים רוצחים. ועם כל הכבוד למובארק ועבדאללה, אסד והבן שלו הם חבורת רוצחים מטונפים, שלא צריך להפקיר נכסים אסטרטגיים ולגרש יהודים עבורם. איך אומרים במדרש: "כל אהבה שהיא תלויה בדבר-בטל דבר, בטלה אהבה; ושאינה תלויה בדבר, אינה בטילה לעולם". אין רמת הגולן, הרוצחים העלאווים מדמשק כבר ימצאו סיבה אחרת לפשוע. אז עם מי עוד לעשות שלום? עם ערפאת? אז הנה הלינק בכל זאת:
http://www.biu.ac.il/Besa/karsh.pdf

אז כמה קל להגיד אי אמיתות אלה? תמיד יש פלסטינים מתונים, כי גם מחכים לשעת כושר, או שיש ראש ממשלה שיודע להחטיף להם בראש על הפרת הסכמי אוסלו או על פרעות (כמו מנהרות הכותל) ולא ראש ממשלה שבורח מלבנון ומראה כמה ישראל היא כמו כורי עכביש. ואחרי שנתנו להם מספיק רובים במערכה הראשונה, במערכה השלישית הם השתמשו בכולם נגדנו.

לגבי פרשת בראון חברון, ראש הממשלה ידע לחזור בו ולהתנצל על טעויותיו, אבל חשוב לזכור מי באמת עמד מאחורי העניין: שר המשפטים דאז, צחי הנגבי (קדימה), אריה דרעי, מורשע בדין עם קלון (יקיר השמאל/ידיעות אחרונות החדש) ורוני בראון (קדימה, חברו הטוב ביותר של אולמרט). וכמובן למה זה נעשה? כדי להעביר את חברון לערפאת, למרות ההפרה השיטתית של ההסכמים מצדו, בלחץ של קלינטון והשמאל, שהיו מעודדות ראשיות שלו ולא של ממשלת ישראל. ואם כבר מציינים את זה, איך השמאל עשה יד אחת עם קלינטון וערפאת כדי להפיל את נתניהו. גם עם גדול צוררי היהודים אפשר לעשות עסקים כדי להפיל יריב פוליטי. אז את הציון 0 צריך לתת לשמאל הישראלי ולתקשורת בסוף שנות ה2000. אולי מהיום הראשון של הסכמי אוסלו

קסיוס קליי 30 ביולי 2011

מה זה משנה ביבי ברק או לבני?….

למה מה עושה ציפי חוץ מלקרקר?…
היא מתפקדת גרוע בתור ראש אופוזיציה.
איפה בדיוק היא הייתה עוד לפני כל הבלאגן?..

היא ממש לא רלוונטית.

חוץ מזה, לא באמת משנה מי עומד במערכת הפוליטית.
משנה מי עומד במערכת הכלכלית.

עדי,ניו יורק 30 ביולי 2011

סתם ניסית לצאת מיוחד/מגניב/ עם נקודת מבט מרעננת על המצב.
טור חלש להחריד. תתמקד בספורט, בזה אתה מעולה. פובלציסט אתה לא.
בהערכה

קורא 30 ביולי 2011

גייזי, תתרכז בספורט.
אתה מבין בכדורגל עולמי, יש לך ידע רב בעניין, אבל אנא ממך,
טורי פוליטיקה תשלח לעמוס רגב.

MOBY 30 ביולי 2011

שיעור באזרחות.
אף אחד לא הצביע ביבי, אין לנו בחירות ישירות. הרוב הצביע ליכוד, לליכוד היתה הרשימה המרשימה ביותר, משרד החינוך התחיל לפעול ולהזיז דברים. מצבם של המורים השתפר, גם המעמד שלהם, ועוד מעט יקוזז החופש הגדול, נפלא. משרד התקשורת נאבק בתייקונים הכניס מפעילות חדשות, מצב הלקוחות הוטב ויוטב. משרד איכות הסביבה גרם לראשי המועצות להבין כי יש צורך (ושזה יוזיל להם בסופו של עניין)במיחזור. ועוד ועוד.
רשימת הליכוד היתה הטובה ביותר והיא מקיימת.
למי היינו מצביעים? לעבודה? ראינו מה קרה שם? קדימה? הרשימה מורכבת מנפלים הרבה פחות אטרקטיבית. לרשימות קטנות יותר? אנחנו מגבירים את כוחם של הדתיים.
סוף השיעור. שאלות?
נצא להפסקה.

תומר חרוב 30 ביולי 2011

אם כבר דיוקים אז הרוב לא הצביע לליכוד. הצביעו הרבה לליכוד, הצביעו קצת יותר לקדימה (אני לא הצבעתי לא לאלה ולא לאלה).

אריק 30 ביולי 2011

לוינטל תסלח לי אם זה נשמע מתנשא אבל אתה גם צודק וגם לגמרי טועה. צודק כי כולנו אשמים. כולנו רוצים קפיטליזם, כולנו רוצים אמריקה ואז מגלים שקפיטליזם ואמריקה זה אומר מערכת בריאות ציבורי כושלת חינוך ציבורי כושל ותחבורה ציבורית בעייתית ואז הנטל נופל עלינו ככה זה או שהמדינה משקיעה בפיתוח תשתיות ושירותים ציבוריים או שזה מתגלגל על האזרח. וכולנו חושבים שמגיע לנו. (בנוסף אנשים מגזימים בקניות אני קניתי אוטו ב20,000 ש"ח למרות שיש לי יכולות כלכליות בהחלט סבירות, כי זה מספק אותי ואיתי בבוקר לגן מגיעות המון אמהות עם4X4 בזבזני ויקר. כנ"ל לגבי דירות, עגלות תינוקות ועוד.) הבעיה השניה זה הריכוזיות במשק. לגבי שני הדברים האלו, אין הבדל בין 4 המפלגות הגדולות. אז מה זה זה קשור לביבי? אגב אם נוריד את הקטע המדיני אז ביבי הוא המועמד הכי מוצלח מבחינת המשק הישראלי, אני לא מאמין שאולמרט או לבני היו מעבירים את ששינסקי למשל. לצעוק נגד ביבי נראה לי מטופש. רוצים שינוי? צריך לשנות את שיטת הממשל ככה שמפלגות סקטוריאלויות יפסיקו לשדוד את התקציב וצריך להכתיב למפלגות בקלפי שבטחון זה מאוד חשוב אבל האזרחים חשובים לא פחות. מצטער לוינטל לא היתה אופציה בבחירות הקודמות ובאלו שלפניהן שנתנה תשובה לעניין הזה. אגב הייתי אתמול לראשונה בבומבלה ברוטשילד ואין ספק שהמחאה מעוררת לא מעט אנטוגוניזם. כמו שאמרו לי בחיפה השבוע, שיתרוקנו בתי הקפה בתל אביב באמצע היום, אולי נתחיל להאמין להם. אבל לפחות היא מעוררת את העניין החברתי ושמה אותו גבוה בסולם העדיפויות. לשאלתך, ברור שטוני וספה…

ניר לוי 30 ביולי 2011

אז מה שאתה אומר בעצם זה שאסור למחות נגד הממשל במשטר דמוקרטי, כי תמיד זה העם זה שבחר בו?

moby 30 ביולי 2011

הסיסמה "רק לא ביבי" לא מחזיקה מים.
כחלון – נאבק בתייקוני התקשורת.
ארדן – מתעסק כנגד הנדל"ניסטים, ופוגעי הסביבה (האחים עופר….) והמועצות המקומיות והעיריות (המזהמות הגדולות ביותר).
סער – מבצע מהפכות בחינוך (תכנים שאפשר להתווכח עליהם , ובכוח עבודה איכותי יותר עם שכר טוב יותר, שלא לדבר על שינוי שיטת החופשים).
ליבנת – מנסה לבצע מהפכה באירגוני הספורט בהתאחדות, באולימפי (אפשר יותר היא בכיוון הנכון) שלא לדבר על פרויקט "אתנה".
חבר הכנסת שאמה מנסה להעביר חוקים חברתיים לרוב (בשיתוף פעולה חוצה גבולות עם שלי יחימוביץ)
יש עוד.
@@@
תומר התיקון במקום, קדימה לקחה יותר קולות. את קולות הסוציליסטים (השמאל???) ואכן זכתה במירב הקולות תוך כדי ניפוץ כל הערכים של מפלגת העבודה ושוב התנועות ה"חברתיות" (מרץ??? באמת?). לטובת אתניאל שנלר בכנסת. חברי תנועת הקיבוצים מכרה את ערכיה הסוציאליים והחברתיית תמורת ה"רק לא …." אם לליכוד היו עוד 5-10 מנדטים היו יותר אנשים טובים (תחפשו בתחתית הרשימה מי לא נכנס לכנסת תופתעו). והיתה יכולת לא להתכופף לש"סניקים. (אגב גם ישראל ביתנו הכניסה רשימה אטרקטיבית ומעניינת ובעיקר צעירה).
אנחנו בוחרים רשימות, תעצמו עיניים ותדמיינו מי היו השרים בממשלה אחרת (האם המהפכנים, פואד? רמון? גלאון?? שיבחון??? נוקד????)
השמות שהזכרתי למעלה (למעט ליבנת) פעם ראשונה בממשלה (שאמה בכנסת) הם עושים עבודה טובה ומצדיקים את המנדט שניתן להם. הם החליפו את ממשלה שאנשיה נשפטו לכלא, עומדים למשפט, או יצאו מנשיקה כפויה למעמד של משנה לראש הרשימה.
ביבי הוא באמת בחירה רעה, ובעזרת השם תמצא לו אלטרנטיבה בתוך רשימת הליכוד.
או (הלואי…) ומפלגת העבודה תתעשת ותמציא רשימה אטרקטיבית ללא הדינוזאורים שלהם. הגיע הזמן להסתכל למי ולמה אנחנו מצביעים בדיוק (וכמה רפש הם סוחבים אחריהם).

B. Goren 30 ביולי 2011

מובי, הייתי שמח לראות את עוזי דיין ואסף חפץ נכנסים לכנסת ברשימת הליכוד.

גולר 30 ביולי 2011

חצי גמר יורו עד גיל 19:
ספרד ניצחה את אירלנד 0-5
צ'כיה ניצחה את סרביה 2-4

משחק הגמר ייערך ביום שני 1 באוגוסט,שידור ישיר ביורוספורט

גולר 30 ביולי 2011

מונדיאל עד גיל 20 נפתח הלילה נפתח בקולומביה:
פתיחה מאכזבת עם מעט שערים ב-4 משחקים.

ברזיל-מצרים 1-1
ארגנטינה-מכסיקו 0-1
אנגליה-צפון קוריאה 0-0
אוסטריה-פנמה 0-0

אביאל 30 ביולי 2011

כמה דברים שכרגיל יוצאים מההקשר ומשטיפת המוח של התקשורת – אף שיטה כלכלית לא דוגלת בהרחבת פערים, אפילו אצל אדם סמית רואים שהשאיפה המרכזית של התזה שלו היא רווחה כללית לכל האוכלוסיה.
נמשיך אצלך לוינטל שהקישור בין מהפכה אדומה לבין מעמד הביניים הוא קשר שאני לא באמת מבין, הרי מהפכה אדומה דוגלת במהפכת הפועלים בדיוק כדי להיפטר ממעמד הביניים שהוא לדעת מרקס וחבריו הרעה החולה, אז מה הקשר ? ודיי כבר עם צעקות המהפכה השטותיות האלה, המקסימום שיקרא כאן הוא הפיכה של סדר היום הפוליטי הדיי מקובע, אפשר לחשוב שאם קדימה או העבודה היו שולטים המצב היה אחר ואנחנו רחוקים שנות אור ממהפכה.

או שבקיצור למי שרוצה להבין את שורש הבעיה, לכל אלה שצועקים על ההתנחלויות, בטחון, חרדים וערבים וכו׳, קחו שעה וחצי מזמנכם צפו בהרצאה הזו של ירון זליכה לפני כמעט שנתייים בטכניון ותראו בדיוק איפה שורש הבעיה ואיך צריך להתחיל לפעול כדי לשנות, והלינק – http://youtu.be/20mXNRglfk8

גולר 30 ביולי 2011

הלילה ב-2:00 בוושינגטון:ברצלונה-מנצסטר יונייטד

שידור ישיר בערוץ 53 ספורט2

הזורע ברינה 2 באוגוסט 2011

תגיד, גם אחרי שהאירנים יפציצו אתה תמשיך לדווח על התוצאות ממוקדמות האיזור האוקיאני בקרלינג?

ליבר 30 ביולי 2011

הבעיה הגדולה בכל הפוליטיקה היא שהימין חייב להיות קפיטליסטי.
מבחינה חברתית אני די מסכים של שלי יחימוביץ אבל מבחינה מדינית אני לא יודע מתי היא תחליט להתהפך ולהחליט להחזיר את פתח תקווה.
במצב המדיני של היום מפלגה ימנית סוציאליסטית תגרוף המון מנדטים (במיוחד עם כחלון יעמוד בראשה – הצדיק היחיד בפוליטיקה ).
מי שראה אתמול את ערוץ 2 שם לב שכל מפונה מאיזו התנחלות (לא זוכר את שמה ) קיבל 400 מ"ר בפלמחים!!! 400 מ"ר !!! לא יאמן זה בערך 4 מיליון שקל!!!
בקיצור עזבו שטויות מחר גל נבו עולה לגמר 400 מעורב ! ומכבי ינצחו דרבי אחרי מיליון שנה ( מאז הניצחון ההירואי בחצי גמר גביע הטוטו עם שער של מאיוקה ).

ברק 30 ביולי 2011

כן, טיעונים גרועים.
במיחוד המשפט "הייתה לכם כמובן האפשרות ללכת ולהצביע למפלגות עם אג'נדה חברתית, שחורטות על דגלן סוציאליזם, שוויוניות, הקטנת פערים ומאבק בריכוזיות".
איזו מפלגה דוגלת במאבק בריכוזיות? מרצ – מתי הם הביעו דעה בכלל על הנושא? חד"ש – אתה באמת רוצה ששתי המדינות הקומוניסטיות היחידות יהיו קמבודיה וישראל?

כמפלגות – אף אחד לא התעסק בכאבים של מעמד הביניים (ועוד לא דברנו על שעות העבודה המטורפות – אולי מישהו יפתח קבוצת פייסבוק "ב- 1.8 כל עובדי ההייטק מסיימים עד 17:00") כי זה היה נוח. על זה בדיוק המחאה הזו – כדי שכל מי שייבחר בבחירות הבאות (וממש לא משנה מי) יקח גם אותנו בחשבון.

אהבתי את התגובה של MOBY מס' 26- בהחלט מאירת עיניים.

כדי לענות על הכאבים שמציפה המחאה הזו, לא תמיד חייבים לתיאוריות כלכליות מרחיקות לכת. התחתית של ת"א לא תקועה 30 שנה בגלל סוציאליזם או קפיטליזם. היא תקועה כי לא הפקידו על הנושא את המנהלים הכי טובים. הקושי במציאת מתמודדים על הקמת חברה סלולרית חמישית (שאמורה להיטיב איתנו) נובע בגלל החלטות לא נכונות של פקידי האוצר (לחייב מימון ממקור ישראלי). המחאה לא צריכה להיות מגובה בחזון על שיטה כלכלית – היא בסה"כ צריכה לדרוש תשומת לב

נעל קרועה 30 ביולי 2011

בכמה מפגינים מדובר,אלף אולי אלפים?
לפי התקשורת אפשר לחשוב שחצי מדינה מפגינה

תומאס נוימן 31 ביולי 2011

יצאת אדיוט (נעל) כהרגלך

איתן 30 ביולי 2011

המציאות היא שברמת הפוליטיקה נטו, נתניהו יכול להרשות לעצמו להתעלם מהמחאה הזו. רוב המשתתפים, בוודאי בקרב ההנהגה, לא יצביעו לו ולמפלגתו בבחירות הקרובות גם אם יממן להם דירה מכיסו הפרטי ועוד יבוא לעשות ספונג'ה פעם בשבוע.

מעבר לזה, יש באמת בעיית יוקר מחיה בתחומים מסוימים בישראל, בעיקר בגלל הדרישה למימון תקציב ביטחון גבוה כל-כך.

הפוליטיקאים המובילים בישראל, נכון להיום, לא מתכוונים לרוץ על מצע שיצריך קיצוצים בתקציב הזה. בצדק, לדעתי, לאור העובדה שאיש מהם לא נראה או נשמע כמו דמות היסטורית שמסוגלת לחולל מהפך אדיר כזה במדינת ישראל.

Martzianno 30 ביולי 2011

התשובה לשאלה בכותרת אכן קלושה ביותר וסיכמו את זה יפה רוב האנשים שכתבו כאן לפני.
ונניח שהצבעתי לביבי (ולכל מה שהוא מייצג לכאורה) אז מה?
אז אסור להודות בטעות?
ההיסטוריה האנושית לא נעה בקו ישר קדימה. היא נעה בגלים. מנסים דברים. לא הולך? בואו נעצור ונחשוב איך לתקן. זה בסדר גמור.

גולר 30 ביולי 2011

הפתעות בגביע הגרמני בסיבוב הראשון:
היידינהיים מבונדסליגה 3 ניצחה את ורדר ברמן 1-2
דינמו דרזדן מבונדסליגה 2 הדיחה את באייר לברקוזן 3-4 לאחר הארכה,במשחק נהדר,בשער שהובקע בדקה 117

גולר 30 ביולי 2011

הערב ב-21:00 הסופרקאפ בהולנד:אייאקס-טוונטה

אין שידור בטלויזיה,אבל ברשת יש לינקים של המשחק

טל 12 30 ביולי 2011

כן,צריך כוח פוליטי שיכול להוביל לשינוי אמיתי.לפני הבחירות המאבק על סדר היום יהיה קשה יותר.המצב הבטחוני יכול להיות שוב במרכז מערכת הבחירות,אם מבחינה אובייקטיבית או מבחינת יועצי תקשורת וכו,אבל אף אחד לא יכול לומר לאזרחים מה לכתוב בפייסבוק.

נראה אילו כוחות פוליטים ינסו ליצור סדר יום שהוא לא ביבי או ציפי זו השאלה, או הסכנה מאירן, הערבים ונאמנות וכו וכו…אלא סדר יום חברתי כלכלי? אולי שלי שרוצה לעשות את זה מזמן?

נזכרתי בשיר של אריק לביא

http://www.youtube.com/watch?v=ecgZAmRaAbk

יונתן 31 ביולי 2011

דפני היא הבת של ברד ליף? זהו, אני מסיר את התמיכה שלי מהמפגינים. אף פעם לא בטחתי ברכז שמנהל התקפה עם הגב לסל, או במשפחה שלו.

האח של שווינשטייגר 31 ביולי 2011

"אני אוהב מחאות יצירתיות, אני בעד מחאות צודקות, בנפשי אני מהפכן אדום."…

אחשלי,
אני אוהב כוסיות, אני בעד מין חופשי, בנפשי אני כדורגלן הולל…

ת'כלס, אתה משקר – אתה לא באוהל כי לא בא לך על הצפיפות והחום, כי לישון באוהל על רצפת השדרה זה לא נוח, ומשם בונים את כל התירוצים האחרים.
וזה בסדר. מותר. גם לי…

כולנו, כולל "הסטודנט" (בטח כלכלה ופילוסופיה – ושמע, אתה לא רע בשילוב הזה… רק שראיית חשבון יותר מתאימה למשימה ואתה מתפלסף על תנודות כלכליות. בדיוק כמו השטייניץ…) – תומכים במחאה הזו. כי יקר מדי לחיות פה – תמיד היה, בגלל זה הרבה ירדו גם דורות אחורה, אבל רק בדור הזה נמאס לברוח… לחו"ל, למילואים, לסמים, למסיבות, לבועת היי-טק או כל בועה אחרת (שלי זו בארסה…) – בסוף אין לאן לברוח ונשארים רק עם המינוס, שגורר עוד הלוואה ועוד מינוס וחו"ח…
חבר'ה –
זה הכל כי חסר לי ולך כסף. פשוט. ועל זה מוחים – על זה שכולנו רוצים שיהיה קצת יותר קל לחיות פה. כי אין לנו ארץ אחרת (זו לא סיסמא – זו הרגשה. וכל אחד עושה את זה מבחירה), וזו הארץ שלנו, למרות שזה מזרח-תיכון, למרות החום והמלחמות והשכול ועירוב התרבויות והמנטליות.
רק שיתנו לנו לחיות קצת יותר בקלות. לעבוד קצת פחות וליהנות מהחיים קצת יותר. שפחות נקנא בקלות הקיום האמריקאית (שאובמה הרס, אבל כולנו יודעים שהחיים שם "אמריקה"), שנוכל לצאת לחודשיים חופש בקיץ עם הילדים (ככה זה באירופה!! יורגן סוגר את הדלת של המשרד בגנט או בבון ויורד לחודשיים לקוסטה בראבה או דל סול עם הקראוון; וחורחה סוגר את החנות ולוקח את המשפחה להעביר את יולי-אוגוסט במקום אחר מאשר בכבשן המדרידאי. ואלה בימים כתיקונם – המשבר הכלכלי של ספרד יסתדר בסוף, אבל המנטליות היא כזו);
שנעבוד מספר שעות חד ספרתי ביום (אני לא מדבר על סייסטה בברסלונה או ארוחת צהריים עם יין במשך שלוש שעות בפריס);
ושבסוף החודש יישאר משו לשים בצד – לא מהיד לפה, משכורת נכנסת והוצאות שוטפות גומרות אותה.
זהו בעירך (את רמת הכדורגל נשאיר לגל מחאה אחר…)

ועכשיו השאלה שהיא באמת מקור הויכוח – איך פותרים את זה?…
וכאן אעצור. הרי לכל אחד יש לפחות שלוש הצעות שהוא שמע אצל מישו ששמע ממישו אחר ומכאן הדרך להתלהמות קצרה.
בואו נקווה לטוב, שהמחאה דווקא תזיז פוליטית ותביא להקלה המיוחלת, ואם לא – לפחות עוד חודשיים יהיה יותר קריר באוהל…

סטודנט 31 ביולי 2011

עלית עליי. NOT. אני לומד הנדסת חשמל בטכניון. לא צריך לרדת לגופו של אדם אלא לגופו של טיעון. המלצה לקיום דיון רהוט

כסיפוביץ 1 באוגוסט 2011

אמן
ומסור דש לאחיך

שי 1 באוגוסט 2011

א. הרוב לא בחר בביבי (בציפי ליבני דווקא כן), הרוב בחר בימין.
ב. מה לעשות? ה"מיעוט" עכשיו מפגנין- אני בטוח שרובם לא בחרו בביבי, הם בחרו בשמאל והם מוחים על עריצות הרוב.

Comments closed