הארון האיטלקי

.

.

.

.

.

.

.

.

רוחות מעניינות נושבות באיטליה בשבוע האחרון, עם עלייתו לסדר היום של הדיון בהומוסקסואליות בכדורגל.

זה התחיל כשמאמן נבחרת איטליה צז'ארה פראנדלי, ג'נטלמן אמיתי, עשה צעד אמיץ ויפה ועודד שחקנים הומואים לצאת מהארון. פראנדלי עשה זאת בהקדמה שהוא כתב עבור ספר חדש באיטלקית על הומוסקסואליות בספורט.

זה לא דבר של מה בכך. איטליה מדינה קתולית מאוד והומופובית. מהעקיצות של ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני על גייז ודרך התבטאויות רבות נוספות ודעות קדומות. בתפקידים ציבוריים באיטליה קשה עד בלתי אפשרי למצוא הומו מוצהר. ומה בכדורגל? מרצ'לו ליפי טען שמעולם לא אימן שחקן גיי וכי הוא סבור שלא יתכן קיומו של כדורגלן הומו – תפיסה מיושנת, מקובעת ופרימיטיבית שזהה לזו של מאמן לאומי לשעבר אחר בשם שלמה שרף. גם פאביו קאפלו נשא דברים הומופוביים.

פראנדלי יצא באומץ נגד הזרם כשכתב בהקדמה לספר: "הומופוביה היא גזענות ואנחנו מוכרחים לעשות צעדים שידאגו לרווחתם של כל האינדבידואלים, ובכללם ספורטאים, על מנת שאלה יוכלו לחיות את חייהם בחופשיות. עלינו ליצור תרבות ספורטיבית שמכבדת את הפרט בכל צורת ביטוי של אמת וחופש. אני מקווה שבקרוב כמה שחקנים ייצאו מהארון."

דברי הטעם המרעננים של פראנדלי זכו לתגובה צוננת מכיוון רוב השחקנים אך חוללו דיון ציבורי מרתק באיטליה שלא נפסק עד עתה. לעומת פראנדלי נשיא איגוד השחקנים האיטלקי, שחקן וסמל של רומא לשעבר דמיאנו תומאסי ייעץ לאחרונה לשחקנים גאים להישאר בארון.

כוכב אודינזה אנטוניו די נטאלה טען שלמרות הכבוד הרב שהוא רוחש לפראנדלי, הוא חולק על דעתו לחלוטין. "הומוסקסואליות היא טאבו בספורט ויהיה קשה מאוד לשבור אותו, כמעט בלתי אפשרי. שחקנים הומואים ימשיכו לחיות בצל. אני תוהה איך הקהל יקבל שחקן הומו".

לעומת די נטאלה, תומאסי ודמויות כדורגל נוספות, כוכב אינטר דייגו מיליטו דווקא אמר: "אני מסכים עם פראנדלי. שחקן שישמור על הסוד שלו ויישאר בשקט יעשה טעות לטעמי. אני בטוח שהאוהדים, החברים לקבוצה והספונסרים ימשיכו לאהוב את השחקן ולא יתערבו בחייו האישיים."

***

אני כמובן בצד של פראנדלי. כמובן שכל אדם צריך להרגיש חופשי ושווה, ללא קשר למוצאו או נטייתו המינית.

אם שחקן בסרייה A או בכל ליגה בכירה אחרת ייצא מהארון, זה יהיה ניסוי חברתי חשוב ומרתק. זה יבגר את החברה וייאלץ אותה להתמודד עם המציאות במקום לטאטא אותה מתחת לשטיח.

אני משוכנע שיהיו תגובות שונות ומעניינות, חלקן שליליות, אבל הרוב הגדול בעולם הכדורגל ייפתח לרעיון שיש גם שחקנים גייז וילמד לקבל אותם כשווים, בחום ובאהבה. אולי גם יהיה לשחקן שייצא מארון ערך מסחרי (הוא יוכל לעשות קמפיינים), אבל זה משני ושולי לעומת הערך החינוכי והיותו מודל לחיקוי ופורץ דרך לאחרים.

השאלה לטעמי היא לא אם הטאבו הזה יישבר, אלא מתי זה יקרה. ולתחושתי היום הזה ממש לא רחוק כמו שאתם חושבים.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

רוגבי בעירום (חלקי)
ויוה לאנוכיות

No Comments

רוני 4 במאי 2012

"פראנדלי יצא באומץ נגד הזרם כשכתב בהקדמה לספר: 'הומופוביה היא גזענות ואנחנו מוכרחים לעשות צעדים…'"
הומופוביה היא תופעה מתועבת, ויתכן בהחלט כי גזענים נוטים גם להומופוביה, אך קשה לי להבין איך הומופוביה היא ביטוי לגזענות. המימד של 'היותה קשורה לגזע' נעדר מהמשוואה, ובלעדיה לא ברור לי מה להומופוביה ול'גזענות'. הרי הנטייה המינית הזו חוצה מגזרים, קבוצות אתניות, או איך שלא תבחר להגדיר 'גזע'.

בנוגע לסוגיה מתי יהיה שחקן כדורגל גיי מוצהר, זו שאלה מסקרנת. מצד אחד עולם הכדורגל, במדינות רבות, הוא די מפגר מחשבתית. מצד שני, אם מישהו היה אומר לי לפני שש שנים כי נשיא ארה"ב הנוכחי יהיה אדם שחור הייתי מוכן להתערב איתו שהוא טועה.

רוני 4 במאי 2012

נזכרתי בדבר-להערכתי הצנועה אם וכאשר הדבר יקרה, זה יהיה בגרמניה. במקום בו יש ארגוני אוהדים של הומוסקואלים, יתכן כי ימצא השחקן שישבור את הטאבו המטופש הזה.

בני תבורי 4 במאי 2012

רוני,
אבחנה נכונה. שימוש בגזענות כהגדרה לכל סוג של עיוות חברתי יוביל בסופו של דבר לזילות.

תומר חרוב 4 במאי 2012

אולי, אבל לא בטוח שזה רע. המונח הנכון הוא שנאת האחר כמובן אבל למי איכפת באמת אם אתה שונא את האחר כי הוא אחר או שאתה שונא אותו כי מגזע מסוים? שתי התופעות נלוזות ומטומטמות בפני עצמן. כמו האדיוטים שבאים ומוכיחים לך באותות ומופתים שהם לא שונאים ערבים כי הם בני הגזע הערבי אלא כי ערבים זה האויב.
אולי אם תהיה זילות למונח גזענות אז זה יגיע בד בבד עם פיחות במשמעות הגזע וזה דבר טוב כשלעצמו.

בני תבורי 4 במאי 2012

תומר,
המשפט האחרון שלך הוא שמדאיג אותי. לא תהיה פגיעה במשמעות הגזע, אבל יהיה פיחות בהתייחסות לאחר, כאילו מדובר בתאונה ללא נפגעים, שהביטוח יטפל. כך כבר מתייחסים לשואה בחלקים מסויימים של הישראליות.

אביאל 4 במאי 2012

תומר חרוב סתם שאלה, האם הצרפתים גזענים כי הם שונאים גרמנים ? האם גם ההולנדים והאנגלים כאלה כלפי גרמניה ? הם האיריים הם גזענים כי הם שונאים את האנגלים ? האם הפולנים הם גזעניים כי הם שונאים את הרוסים ? האם הדרום קוריאנים הם גזעניים כי הם שונאים יפנים ?

לסיכום, הרבה מאותה גזענות כלפי ערבים אם לא כולה נובעת מהסכסוך הישראלי-ערבי של ה100 ומשהו שנים אחרונות, אין פה תיאוריות גזע אם אני לא טועה.

תומר חרוב 4 במאי 2012

אביאל, נראה לי שפספסת קצת.
השאלה היא לא האם זה גזענות או לא(שזה תלוי הגדרה), השאלה היא האם זה משנה אם זו גזענות או לא, האם שנאת האחר שלא נובעת מטעמים גזעניים היא פחות גרועה משנאה גזענית?ולמה בעצם? בשואה רצחו גם הומוסקסאלים וזו כמובן לא הייתה גזענות, זה משנה?
בני, חייב להודות שלא כל כך הבנתי את הנקודה שלך. למה יהיה פיחות בהתייחסות לאחר? אם נתרכז פחות בגזע אז האחר כבר לא יהיה כל כך אחר.

אביאל 5 במאי 2012

תומר חרוב – זאת בדיוק הנקודה, שנאת האחר או שנאת האויב, לא טענתי בשום מקום שהיא מוצדקת אבל גזענות זה קצת מעבר לשנאת האויב, לדעתי היא גרועה יותר.

תומר חרוב 5 במאי 2012

ולסמן קבוצה אתנית שלמה כאויב זו לא גזענות?

תומר חרוב 5 במאי 2012

ואיך הבנת מהדברים שלי שזו הנקודה?

אלקו 6 במאי 2012

רוני, לגבי גרמניה אתה צודק לחלוטין.
אירגוני אוהדים אנטי-פאשיסטיים קיימו השנה כמה דיונים בנושא ההומופוביה והונפו שלטים העונה שבהם נכתב "הומופובים החוצה".
מצד שני, ארגוני אוהדים ניאו-נאציים שנפוצים יותר במזרח גרמניה חושבים קצת אחרת מן הסתם.
אבל בכל מקרה מה שיפה זה שהנושא עלה לדיון מכיוון האוהדים, לא מכיוון השחקנים וזאת התחלה טובה.

גל ד 5 במאי 2012

נראה לי שאתם מקיימים דיון סמנטי לגבי תרגום משפה שאתם לא מבינים. אם מישהו מכם מבין איטלקית, ויאמר שהדיון הזה אכן רלוונטי, אני מתנצל. אבל אם לא, בואו נתמקד בעיקר.

ארז (דא יונג) 4 במאי 2012

סחתיין על השיר של ג'אנה נאניני :)

תמיד סיקרן אותי הניגוד בין המטרוסקסואליות המוגזמת של האיטלקים (במיוחד כדורגלנים, כמו למשל בלינק המצורף לאחת מעשרות פרסומות הלבשה תחתונה שכדורגלנים באיטליה עשו) לבין ההומופוביה החזקה יחסית במדינה הזו.

http://fantamutande.forumfree.it/

בני תבורי 4 במאי 2012

ארז,
הקשר ברור בדיוק כמו באנגליה של המאההתשע עשרה ותחילת העשרים, כשבבתי הספר הציבוריים כמו איטון והראו לדוגמא, סגדו לאומנות היוונית – רומית ולהיאבקות, ועדיין ההומסקסואליות הייתה טאבו מוחלט וברת ענישה.

סוס זקן 4 במאי 2012

יומן הנוקדן:
בת ענישה. לא ברת.
כמו בר- ובת-מצווה.

מתנצל על הטרחנות.

בני תבורי 4 במאי 2012

סוס זקן,
תודה, להסב תשומת לב לטעות זו לא טרחנות. מצד שני, אתה בטוח?

סוס זקן 4 במאי 2012

בטוח. הצורה "ברת" אינה קיימת בעברית.
תודה על ההבנה לפסיכוזה הקטנה שלי.

פאקו 4 במאי 2012

אכן צודק הסוס הזקן. אם כבר מזכירים, גם אי אפשר לומר "ברי" (כמו ברי מצווה) אלא "בני". "בר" זו צורה שמגיעה ללא הטייה.

יוני 4 במאי 2012

כבר אמרת לפני שנה-שנתיים שהיום הזה קרוב. והוא לא פה…

אתה חושב על הניסוי החברתי המרתק. והוא אכן מרתק. אבל מה לגבי החיים של השחקן שייצא מהארון?

תומר חרוב 4 במאי 2012

כמו כל פורץ דרך, לא פשוטים אבל בעלי משמעות עצומה.

אסף THE KOP 4 במאי 2012

אני לא מבין דבר אחד. למה מישהו, גיי או סטרייט, צריך להצהיר בכלל על המשיכה המינית שלו ?

מה הקשר בין ספורט לבין נטייה מינית של שחקן פלוני ? ההתעסקות בההעדפות המיניות של ספורטאי זה או אחר נועדה לא יותר מאשר לספק את יצר המציצנות והרכילאות שלנו, בני האנוש.

כאוהדים, אנו צריכים להתעסק בהערכת המקצוענות של הספורטאי, ולא בשאלה עם מי הוא מעדיף לשכב. למי זה בכלל אכפת ?

דורון (אחר) 4 במאי 2012

מבחינה ספורטיבית, ברור שאין לזה שום חשיבות. החשיבות היא חברתית. זה יהיה צעד נוסף שמראה למי שעדיין לא מבין שאין בסיס להומופוביה או לכל סוג של שנאת האחר, כפי שרוני הגדיר אותה בתגובות כאן.
לצערי יש עדיין לא מעט אנשים בעולם (בכל מדינה שהיא) שחושבים שהומוסקסואליות היא לא מוסרית ושאין מקום בחברה ל"תופעות" שכאלו. בשביל המאבק בתפיסה בזה יש חשיבות גדולה ליציאות מהארון של אנשים מתחומים שונים, בעיקר מאצ'ואיסטים כמו כדורגל.

עדי אבני 4 במאי 2012

ברמה התיאורטית, כמובן שזה לא משנה, בדיוק כפי שזה לא אמור להיות עינייננו מה התנוחה האהובה עליו או מה הוא אוהב לאכול. העניין הוא שאנחנו עדיין לא שם- עד שההתייחסות החברתית הנורמטיבית להומוסקסואליות תהיה כמו לשתי הדוגמאות שהבאתי, וכל עוד ישנו נידוי על רקע הומופובי, חשוב שיהיו כאלה שיאמרו זאת "in your face" לקונצנזוס המפלה. זאת הסיבה שאני חושב שמאוד חשוב מצעד גאווה בי-ם, ושהוא מיותר בת"א. זה הפוליטיקה, לא המציצנות

נגבי מצוי 4 במאי 2012

מצעד גאווה בירושלים בא נטו כדי להתריס נגד האוכלוסייה הירושלמית , שהיא ברובה שמרנית.
מה יקרה אם ישאלו את תושבי ירושלים האם הם רוצים שיהיה בעיר שלהם מצעד גאווה או לא? האם זה לא יותר הוגן?
האוכלוסייה ההומו- לסבית בישראל, וגם בעולם, עושה הכל כדי להדגיש את השוני שלה מהאוכלוסייה הסטרייטית, באקסצנטריות רבה יש לציין, ולכן ההומופוביה והגזענות נגדם יישארו עוד זמן רב בנופינו.

אסף THE KOP 4 במאי 2012

מסכים.

בלינדר 4 במאי 2012

לא, זה לא יותר הוגן. זכויות אדם הוא לא נושא למשאל עם. גם אם החלק הראשון של הפיסקה האחרונה שלך נכון (והוא בפירוש לא) זה לא אומר שהתגובה צריכה להיות אלימה.

משגבניק 5 במאי 2012

זה לא כדי להתבדל זה כדי שיבינו שהם שם ואין ממה לפחד מהם. הם בני אדם, ואנחנו בני אדם אז מה ההבדל?

עפר ויקסלבאום 5 במאי 2012

אסף,
שאלה מצוינת.
אני לחלוטין בעד הומואים, לסביות וטרנסג'נדרים,
אבל לדעתי, מצעד הגאווה מקבע סטריאוטיפים ולאו דוקא תורם לקבלת ההומואים כשווים.
באותה מידה, יום האישה הבינלאומי לא מסייע לפמיניזם.
כמו שאין בה בושה, כך גם אין גאווה בשונות מינית.
כמו שאיננו מצפים משחקן לרוץ ולהצהיר שהוא הטרוסקסואל, לא כל שכן להביא הוכחות להיותו כזה, כך אנו לא מצפים לשחקן שיקום ויגיד: " אני הומו ".
אחד שהעז ועשה צעד אמיץ כזה – ג'אסטין פאשאנו – התאבד ( ככל הנראה ) כתוצאה מהצקות חוזרות ונשנות של אוהדים במשחקי חוץ של קבוצתו.

MOBY 4 במאי 2012

אני חושב שלא יצא עוד שחקן מהארון בגלל בעיה כלכלית, המחשבה היא כי מקום העבודה שלו יפגע (בדומה לצבא ארה"ב).
שיקום בעל עסקים ליבראלי בעל קבוצה כזה או אחר ויגיד שהחוזה של שחקן כזה בטוח ומקומו בקבוצה שלו לכל חייו המקצועיים.
אז יקום השחקן (להערכתי יהיה שחקן בינוני ואולי אח"כ יבוא הסופרסטאר).
אני קורא פה להסבר של המונח הומופוביה שכולם מדברים עליה פה, אם מדובר על הפליה כלשהיא שלא על פי מניעים עניינים (מין, צבע עור, או נטיה מינית) הרי זה גזענות (לא הומופוביה). אבל האם אפשר לחשוב שמקומה של אישה הוא לא ברובאית 12 (למיטב הבנתי מדריכות החי"ר מקבלות התנהגות שלא מושכת בעיני לפחות, והתפקיד הזה רחוק מלהיות ברובאית 12,50 או 101)בלי להחשב לגזען?
או לא לקבל את הטענה כי הומוסקסואליות היא תכונה מולדת, אלה נרכשת (וזכותו של אדם לרכוש מנהגים שיחפוץ)ןאני למדתי ודשתי בנושא ואין כיום הוכחה מדעית לכאן או לכאן (והאם זו ההומופוביה המדוברת?).
אבל כפי שאני לא מעוניין שיעשנו מול הפרצוף שלי באוטובוס אני גם לא מעוניין שידחפו את הלשון שלו או שלה לפה שלו או שלה (והפוך, זה לא משנה הנטיות) בתחנת האוטובוס (או אולי זו ההומופוביה?).

אופיר 4 במאי 2012

ואני חושב שאין שום "גאווה" בללכת (כגבר) עם מכנסונים קצרים במצעד הגאווה, שבא להציג לכאורה לכלל האוכלוסיה את הקהילה ולדרוש הכרה כקבוצה של אנשים נורמטיביים לכל דבר – ותחת זאת (סליחה על משחק המילים) מציג פריק שואו של טיפוסים מוחצנים בבגדים מוקצנים וצחקוקים עוקצניים.

מי יודע, אולי זאת ההומופוביה (אבל זה בודאי תרגיל גרוע בשיווק).

באבא ימים 4 במאי 2012

לא רק שזה קרוב מכפי שאנחנו חושבים לדעתי כשזה יקרה זה יהיה קל מכפי שאנחנו חושבים.ההומופוביה לא תתן קרב אמיתי.

בני תבורי 4 במאי 2012

נכון, כי אז יסתבר שהומופוביה כרעיון אין לו גייסות. יש הומופובים ונזקם קטן משניתן לשער.

אלון 4 במאי 2012

יש לי בעיה אם המשפט "אם שחקן בסרייה A או בכל ליגה בכירה אחרת ייצא מהארון, זה יהיה ניסוי חברתי חשוב ומרתק".
זה יהיה מרתק לנו אבל האם זה יהיה מרתק לשחקן? שחקן בן 22 שיצא מהארון יכול לפגוע מאוד בקריירה שלו. קבוצות לא יחתימו אותו, שחקנים יתנכלו לו ועל האוהדים אני אפילו לא רוצה לחשוב. אם יציאה מהארון קשה ללא מעט אנשים היא תהיה מאוד קשה לשחקן כדורגל צעיר. הייתי מעדיף שנתחיל עם שחקני עבר גדולים או שחקנים בסוף הקריירה.

אלקו 6 במאי 2012

גם הישארות בארון קשה ללא מעט אנשים.
לראשון אולי יהיה קשה, אבל הנגע המטופש הזה חייב לעבור מתישהו מהעולם.

יואב בורוביץ' 4 במאי 2012

לדעתי זה יקרה ממש בקרוב. אם עד היום זה קרה בליגה נמוכה בשוודיה אז לדעתי בקרוב מאוד זה יקרה באחת הליגות הגדולות. וכשה יקרה, זה אפילו לא יהיה כזה ביג דיל. אחת מהסיבות- השחקן שייצא מהארון לא יהיה נחשב לבכיר ביותר. השאלה מתי שחקן כוכב ייצא מהארון. גם זה יקרה. אבל לא בטוח שבשנים הקרובות.

יונתן 4 במאי 2012

לדעתי יציאה של שחקן פעיל מהארון תקרה קודם בארהב ואחרי זה באירופה כבר היו יציאות של שחקני עבר ( ג׳ון אמיצ׳י) אבל עדיין מחכים לשחקן הפעיל הראשון שיאזור אומץ.

מנחם לס 5 במאי 2012

מה עם שחקן הראגבי הוולסי שיצא מזמן מהארון?. לא הראו את ה–30 -30 בארץ?

ועכשיו לעניין אחר: לפני איזה 20 שנה הייתי בהאוואי. קניתי תיק גדול יפהפה עם הצבעים שבשער המאמר הזה. עכשיו אני מתחיל לחבר אחד לאחד. ..

האם הצבעים האלה הם צבעי הדגל של הגייז? אם ככה, בלי לדעת, כבר 20 שנה אני מסתובב איתו בגאווה בלי לדעת את האמת למה כולם מסתכלים עלי. חשבתי שבגלל שאני כזה חתיך לגילי!

דניאל 5 במאי 2012

מנחם, אתה עצום.

ניר 5 במאי 2012

מלך :)

אגב נדמה לי שבארה"ב יש הרבה קבוצות רגבי חובבים שמזוהות עם הקהילה הגאה, אם אני לא טועה.

ישראל 5 במאי 2012

יוזמה הזויה לגמר הגביע בישראל
http://www.facebook.com/events/223911654386608/

יואב 6 במאי 2012

זה לא דורש רק אומץ מהיוצא מהארון. זה גם חבריו בחדר ההלבשה.
נראה לי שהרוב(בחדר ההלבשה) פחות מוכנים לזה אם כי אני לא שולל שחלקם מודעים לזה ואולי יותר פתוחים לזה ממה שאני נותן להם.
וזה נראה כמו עניין של זמן בסופו של דבר וטוב שכך.
הרי סביר להניח שברוב הקבוצות(בכלל הענפים) יש הומואים. אחד, שניים, שלושה בקבוצה. עניין של סטטיסטיקה.

Comments closed