כתם כתום

הכישלון ההולנדי

1) שיא הבושה.

במשחק המכריע, אחרי שקיבלה בראש פעמיים ושחקני הבטיחו להתעורר, כשהם חייבים ניצחון בהפרש שני שערים – הולנד נתנה את משחקה הגרוע ביותר בשנים האחרונות.  ההפסד 2:1 לא שיקף. תבוסה 5:2 הייתה הרבה יותר משקפת, אלמלא שורה של החמצות אדירות ובזבוז מצבים של רונאלדו, נאני ופוסטיגה פלאס שתי קורות פלאס הצלות גדולות של סטקלנבורח – שחקן ההגנה היחיד של הולנד ברמה גבוהה ממש.

אני בספק אם יש אומה יותר תומכת בנבחרת שלה ופטריוטית כדורגל באירופה מאשר האומה ההולנדית. ההתגייסות שם מדהימה, כולם לובשים כתום בהולנד, בכל עיר וכפר. 15 אלף אוהדים הולנדים כתומים לפחות נסעו לאוקראינה לתמוך ולעודד – רק אירלנד ושבדיה הביאו כמויות כאלה, אף אחת בבית ב' לא – ונותר להם רק לבכות. איזו השפלה.

אפס נקודות, שלושה הפסדים. מקום אחרון. הדחה שניה בלבד בשלב הבתים וראשונה מאז 1980. מפלה גדולה. דבר אחד יפה, יותר נכון סמלי, היה הערב בחארקוב – המדים השחורים של האוראנג'. השחור הזה אמר הכל על ההופעות של הולנד בטורניר. פייבוריטית עלק.

אני שוקל להוריד נקודות למי שהימר על הולנד כזוכה ביורו, אולי גם אוריד לעצמי נקודות אחרי שהימרתי שיסיימו ראשונים בבית ב'.

2) הוותיקים. אפשר לכתוב על נאפוטיזם והיררכיה ברורה וקשוחה מדי שיצר המאמן בנבחרת עם העדפת הוותיקים והמקורבים אליו, אפשר לדבר על זה שכל שחקן שם מגיע מקבוצה וליגה אחרת. אבל כל הביקורות האלה יכלו להיאמר גם במונדיאל האחרון רק שאז הולנד גנבה ניצחון הזוי מול ברזיל, הגיעה לגמר והייתה קרובה להיות אלופת העולם. בדיעבד מזל שההולנדים לא זכו במונדיאל, אחרת המבוכה היום הייתה של כל העולם.

אז מה נשתנה מהמונדיאל? שאז סניידר היה בשיאו. ווסלי סניידר הוא השחקן הכי חשוב במערך ההולנדי. הלב, המוח, הפליימייקר שאמור לנווט את המשחק וגם לתת תפוקה התקפית. לפני מונדיאל 2010 סניידר הגיע כשחקן השנה באירופה לדעת רבים, הוביל את אינטר לטרבל היסטורי. הפעם הוא הגיע אחרי עונתו החלשה בקריירה עם אינטר. זה הסיפור על רגל אחת.

מארק ואן בומל (35) שפתח בשני משחקים נמצא הרבה אחרי השיא, נמאס לי להזכיר שוב את אריאן רובן. רק אל תלחשו לידו "שנת 2012" כי הוא עלול להתפגר במקום. תזכירו לי שנה יותר טראומתית לכדורגלן. קשה למצוא. איבראהים אפלאיי שהיה התקווה הגדולה אחרי שלא שיחק העונה בברצלונה בשל פציעה, איכזב בשני משחקיו הראשונים.

וההגנה, הו ההגנה. איזו הגנה יש להולנד. מזכיר את הפועל ראשל"צ בסופרלנד. גם הם כתומים.

3) ברט ואן מארווייק.  כשלא הייתה ברירה והולנד הייתה חייבת ניצחון בשני שערים הוא החליט להיכנע לביקורות והעלה את הונטלאר וואן דר וארט במקום ואן בומל ואפלאיי. הבעיה שפורטוגל הייתה כל כך הרבה יותר טובה ומסוכנת. דווקא הערב הולנד נתנה את משחקה הגרוע ביותר בטורניר ובכלל מזה המון זמן.

כי פורטוגל חיה על מתפרצות מהירות עם רונאלדו ונאני, ולכן אתה חייב מולה שני קשרים אחוריים – במיוחד עם החוליה האחורית המזעזעת של הולנד.  מול דנמרק וגרמניה דווקא זה פחות קריטי, אפשר קישור פחות מעובה. בקיצור: ואן מארווייק עשה הכל הפוך בטורניר הזה.

תגידו שאני חכם בדיעבד. בסדר. אם ראיתם את המחצית הראשונה, להולנד היה הרבה מזל לרדת ב-1:1. פורטוגל כבר הייתה יכולה וצריכה לכבוש 4. אז אתה כמאמן רואה את זה ולא מגיב, לא עושה שינוי לאזן את המשחק ולתת לנבחרת שלך צ'אנס. וכאן הבעיה.

נדמה שהביקורות הקפיאו את ואן מארווייק. הוא פחד לשינוי לא פופולארי אבל הכרחי.

ואן מארווייק לא נתן צ'אנס לכוכבים הצעירים של הולנד – קווין סטרוטמן ולוק דה יונג, גם כשסניידר והאחרים הסריחו את המגרש 270 דקות שלמות.

ואן מארווייק האריך חוזה עד 2014, אבל אם יש לו כבוד – הוא צריך להתפטר ועכשיו. כי גם בתקופות שחורות וטורנירים גרועים של הולנד, דבר כזה אימפריית הכדורגל הזו עוד לא חוותה. להוציא אין מיש. כלום מהרבה.

4) מה הלאה.  האוראנג' צריכים להרים את הראש. יש כשרונות, יש עתיד, הכוכבים עוד לא זקנים ועוד יכולים לחזור לעצמם. נכון שיש גם בעיות (בעיקר קישור אחורי וחולית אחורית), אבל הכישרון עדיין שם.

5) רונאלדו עצום. אחרי הופעות חלשות בשני משחקים, הוא התעלה וניפק את הופעת היחיד הכי מרשימה ביורו. אחת ההופעות המרשימות שזכורות משחקן בטורניר גדול בעשור האחרון. אבל על זה כבר נכתב בפוסט של השכן ההוא שהימר על יוון.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

יורו (10). כמעט בלי מלים
קיצור תולדות הפדיחה / עירד צפריר

No Comments

תומר חרוב 18 ביוני 2012

בסך הכל זה דבר שקורה מפעם לפעם. לכל האומות הגדולות הללו יש רגעים מביכים פעם בכמה שנים, אפילו לגרמנים הייתה פעם כזו. הטורנירים האלה מאוד דינמים,בטח שמדובר בבית כזה. המפתח היה במשחק הראשון. מעבר להרכב כזה או אחר של ואן מרוויק מה שדפק אותם לצד ההגנה הרעה זה שהם לא ידעו להתמודד עם ההפסד הזה.

תומר חרוב 18 ביוני 2012

במחשבה נוספת, למאמן שמכניס את אפלאי בחצי השעה האחרונה ומשאיר את הווינר היחידי שיש לו בסגל(קאוט) על הספסל, מגיע מנוי באול ג'ובס.

amitpros 19 ביוני 2012

צודק

ויכסלפיש 18 ביוני 2012

רק פעם אחת? 2000 ו-2004 ואם תרצה גם רבע גמר מונדיאל 94' ו-98' זה בזיון בגרמניה

יואב 18 ביוני 2012

איזה כתם? זאת חבורה וונקרית ידועה שהיה לה קשה לעבור את החצי מול כשרונות על שהיא לא מחזיקה.
על איזה כישרון גדול ועתידי מדובר? אולי מבלבלים אותם עם בלגיה(:
היא כרגע מורכבת מהכוכב של ארסנל(שזה לא אומר הרבה באמת). ועוד כמה שידעו ימים טובים יותר. ועוד כמה שקבוצות גדולות לא יתקרבו אליהם.
נבחרת כזאת היא לחם לנאני ורונאלדו. כיף חיים של אחר הצהריים. כמה שטחים, כמה חוסר משמעת, כמה שכונה בנבחרת אחת. שכונה? לא מול פורטוגל. היא המציאה את זה ותמיד תיהיה טובה יותר בזה.
זה באמת לא המשחק לשפוט את פורטוגל חוץ ממה שהיה ידוע מראש -נאני ורונאלדו הם מהטובים שיש, גם בלי הנחות של וונקרים.

סימנטוב 18 ביוני 2012

אדמתם נמוכה מפני הים הם כבר ידעו להנדס אוניות חדשות ולהפליג שוב למרחקים.

Ido moria 18 ביוני 2012

קצת פרופורציות בבקשה.

מדובר בבית המוות , אם לא הולנד אז גרמניה או פורטוגל לא עולות.
קמפיין ההכנה והתוצאות הקודמות הצביעו על הולנד כפייבוריטת.
אבל זה הכל מים מתחת לגשר.

עמית, מה לדעתך השינוי בין פורטוגל תחת קירוש לפורטוגל הנוכחית ?

יואב 18 ביוני 2012

ובבית המוות הזה, דנמרק(שבנטנר הוא המוציא לפועל העיקרי שלה , כן?) היתה בתמונה כמעט עד השניה האחרונה. מרגש.

צור שפי 18 ביוני 2012

נו, מתברר שהילד נואה (נוח?) לא עשה עבודה מי יודע מה.

אריק 18 ביוני 2012

השאלה היא למה כולם אוהדים את הנבחרת המגעילה הזאת המלאה בטיפוסים מגעילים ושחצנים?

סימנטוב 18 ביוני 2012

קשה לעשות ריפרש למי שזוכר את קרויף, ואן באסטן, וכו' המדים הכתומים (והקהל) לוקחים אותי לשדות יפים שבהם הכדור היה מלך והאסטטיקה מלכה. עם זאת אני מסכים איתך אני לא ממש נאמן לנבחרות אני מחפש את "הולנד החדשה" פעם זה גרמניה, פעם ספרד, לפני עשור זה היה צרפת… עד שאני צופה בטורניר עולמי אז שיהיה כבר ריגוש. אני לא אוהד של נבחרות רק רוצה בהצלחת אנגליה, דרום אפריקה (וארצנו המדהימה! כמובן)

עובד 18 ביוני 2012

במשחק הקודם כאשר רובן שהוחלף,במקום ללחוץ את ידי המחליף,הוא קפץ מעל הגדר כדי לא להתקל במחליף ובמאמן.
אז הבנת שזו לא קבוצה,אלא אוסף בלרינות,לא היה להם שום סיכוי מול
הכשרונות ששיחקו עם נשמה ונתנו את הבמה לרונלדו.

מלר 18 ביוני 2012

כן, עמית, אתה חכם בדיעבד. וגם אני. ורובנו. כי לא ראינו את זה בא. לא הצבענו מראש על נקודות התורפה. בשום ניתוח לא חזינו אפשרות שכזאת של 0 נקודות, בית מוות או לא. ואי אפשר גם לכתוב – בצדק – על הנסיגה ביכולת של סניידר ורובן – ולהצביע על ואן מרווייק כאשם העיקרי. אני בעיקר מאשים אותו בכך שהוא לא ידע למנוע את הפילוגים, חיכוכים ומלחמות אגו מחוץ למגרש. את רוב השאר, טאקטית והרכבית, הוא דווקא ניסה.
ואי אפשר גם לכתוב ניצחון הזוי על ברזיל. כלומר, אפשר, בהחלט, אבל אם זה הזוי אז מה היה הניצחון של דנמרק על הולנד, לא הזוי? הרבה יותר הזוי. לשמחתנו אנחנו חיים לפעמים בתוך הזיה ששמה כדורגל. למרות שרבע גמר המונדיאל ממש לא נכנס לקטגוריה הזו.
Keep up the great work

יואב בורוביץ' 18 ביוני 2012

מלר-שים לב שעיתונאים אף פעם כמעט לא מתריעים מראש. כי כמו כולם- אין להם מושג ירוק. אגב, צריך להיות להם יותר מושג מלהדיוטות אבל אין להם כי בעולם של היום אין להם שום acess. אז לאף עיתונאי אין באמת מושג אלו מאמנים טובים יותר מהאחרים ולאף אחד כמעט אין מושג מה המאמן עושה, למעט בחירת שחקני הרכב וחילופים. ואגב, לא מעט פעמים כשמאמן שוגה ומותיר שחקן מסוים על הספסל ואז מעלה אותו והשחקן מביא למפנה, אז כמעט תמיד העיתונאים משבחים את המאמן ואפילו לא באחוז מן המקרים מבקרים אותו על כך שהשאיר את השחקן שהביא למפנה על הספסל בתחילה.
אגב, יכול להיות באמת שעדיף היה להעלות אותו כמחליף אך לרוב שחקן שהיה מספיק טוב כמחליף גם יכול היה להיות טוב מהשחקן אותו הוא החליף.
אבל זה נגד הקונבנציה- הדבר הנורא ביותר שקיים בעולם הכדורגל ובעיקר בתקשורת הכדורגל- ולכן לא תשמע מלת גנאי. הכל אצלנו קונבצניה. לאף אחד כמעט אין מושג אמיתי וכולם מלהגים עד אינסוף.
ובעיקר- מסיקים מסקנות אחרי שהמשחקים כבר הסתיימו ואז מציגים אותם כחוכמה, אלא שהיא לגמרי בדיעבעד. אבל זו דרכו של עולם (הכדורגל) ולכן הוא כזה עלוב.

טל 18 ביוני 2012

אהלן עמית,
הפעם אין יותר מסכים ממני בעניין הזה. הולנד נראתה כמו הצל של עצמה בכל היורו הזה (שלא בא עליה לטובה).

מה לעשות שהפעם המאמן שלהם עשה את כל הטעויות האפשריות בכל דבר שיכול, מההרכב ההזוי,, בחירת השחקנים, הטקטיקה הלא נכונה, העובדה הפסיכולוגית שלא נעשתה כמו שצריך (ואפשר לראות את זה לפי תגובות השחקנים).

אני במקומו היית מתפטר או שיפטרו אותו. הם דיי צריכים רענון לאור איך שהיורו הזה התנהל מבחינתם.

אוהד בני יהודה 18 ביוני 2012

לא להאמין! לנבחרת הולנד יש מגן שמאלי,יתרו, שפחות טוב,אפילו מיואב זיו!!

MOBY 18 ביוני 2012

תוריד תוריד תוריד נקודות.
רק כך אוכל לכפר על הטעויות של בית א'
ההימור הפרוע עדיין פועם…..

רן 18 ביוני 2012

לא מסכים איתך לגבי סעיף 3… גם שני קשרים אחוריים לא היו עוזרים, מה שצריך זה מגנים יותר טובים ואחראיים…ווילמס הוא ליצן ולא שחקן…ואן דר ויל כמו הרבה אחרים בהולנד לא הגיע ליורו…עשו הרבה חורים ולא סגרו כמו שצריך…הם היו הבעיה העיקרית של הולנד, וכמובן העובדה שלמעט ב-10 דקות האחרונות הם שיחקו עם חלוץ 1 וזה לא עבד…

סבתא אינגה הייתה אומרת: 18 ביוני 2012

היתה לי תחושה שזה הולך להיות טורניר שלא אוהב את הזוכה בו. כמו ליגת האלופות השנה.
אז לא, יוון לא תיקח, אבל יש לי תחושה ש(הערב יהיה ע-רב טוב, שהערב יהיה ע-רב טו-או-אוב, הו הווווו…) פורטוגל תעשה טורניר בלתי נשכח מבחינתה.

אני שונא את הפפה. מגעיל אותי מיירלש. ממש לא מתרשם מנאני ומטבע הדברים גם לא אוהב את התרנגול. אבל הם נותנים טורניר מעולה, האמת גם בהפסד מול גרמניה – ולאחרונה זה נהיה אופנתי לפתוח טורניר גדול עם הפסד או הספד ואז לקחת את כל הקופה.

בקיצור – פורטוגל הסוס השחור!
לפחות עד שבאיירן תעצור את ריאל (מה שיכוליות רק בגמר…)

יואב בורוביץ' 18 ביוני 2012

אותי מאוד מעצבן שכיום כולם מדברים על ואן באסטן ואף אחד לא מזכיר את חוליט. כשהם שיחקו באותה תקופה רבים מאוד, לדעתי הרוב, חשבו שחוליט טוב יותר מואן באסטן (והוא גם נחשב למנהיג האמיתי של הולנד והכדורגל ההולנדי וגם של מילאן, וכולם רקדו לפי החליל שלו). אבל כיום- כולם רק ואן באסטן. שחקן גאון (ביצוע) של ממש, אין ספק, סקורר ענק ושחקן אטרקטיבי ביותר. אבל חוליט לדעתי היה טוב יותר כי הוא היה הכל במרכז המגרש. חבר'ה, השוו אותו למראדונה בזמנו. אז אולי אין להגזים, וברור שדייגו גדול יותר ולא במעט, אבל לגמרי לשכוח ולהשכיח את חוליט וכל הזמן רק להלל את ואן באסטן ולהתרפק עליו- שקרי במעט, וגם קצת פאתטי.

זה מסנטה פה 18 ביוני 2012

יש לי הרגשה נוראית שאתה צודק ופורטוגל עומדת לזכות ביורו.

לא לא, לא יכול להיות, איכס תעירו אותי!!!

אני ממש מעדיף שגרמניה תיקח

סימנטוב 18 ביוני 2012

תתעצבן סבבה שמח עכשיו? אה לא את עצבני :)
אוקיי חוליט הנה אמרתי

סימנטוב 18 ביוני 2012

אתה…

ארז 18 ביוני 2012

אני גם לא חושב שזו טרגדיה כל כך גדולה לנבחרת הולנד. הולנד עשתה מונדיאל גדול והגיעה עד לגמר. להרבה נבחרות יש נפילה גדולה אחרי איזה היי.

צרפת עשתה דאבל מדהים ב -1998-2000 ואז לא עברה את שלב הבתים במונדיאל 2002

גרמניה הגיעה לגמר מונדיאל 2002 ואז לא עברה את שלב הבתים ביורו 2004.

דנמרק לקחה את יורו 1992 ולא העפילה למונדיאל 1994.

Comments closed