חלון בלהות

חלון ההעברות ארוך מדי. פארסה

נדמה שמועדוני כדורגל, שהם מעין עסקים שמגלגלים עשרות עד מאות מיליוני יורו בשנה, מתנהגים כאחרון הסטודנטים שנה ב' בלימודי תואר ראשון ל-B.A כללי.

אם הם יודעים שהדד ליין להגשת הסמינר, סליחה – להעברת שחקנים בחלון ההעברות – הוא 1 בספטמבר, אז הם ידחו לרגע האחרון השלמת עסקאות. אס"ק (אווירת סוף קורס) אמיתי. לא משנה שבינתיים התחיל סימסטר חדש, כלומר עונה חדשה, הם עדיין עסוקים במכירות ורכישות. כאילו השיעורים הראשונים, המחזורים הראשונים, חסרי חשיבות.

טוב, יש הבדל קטן. הרי מטאפורות הן מושלמות רק לעיתים נדירות. מועדוני כדורגל מחכים לדד ליין מסיבות מעט אחרות: הם מנסים למקסם רווחים/להקטין הוצאות על מכירת/רכש שחקנים. ואם מוכרים ברגע האחרון צריך גם למצוא ברגע האחרון תחליף לשחקן שנמכר.

חוץ מזה בתחילת הליגה יש משחקים ספורים בהם הקבוצה רצה על רטוב והמאמנים/מנהלים יכולים לדעת סופית אם באמת חסרים להם שחקנים מספיק טובים בעמדות ספציפיות. וכמובן קורה ששחקן חשוב נפצע בתחילת עונה, רק אם כבר – אז שיספיק להיפצע לפני הדד ליין, שיהיה אפשר למצוא לו מחליף.

***

 הגיע הזמן להפסיק עם זה. ברגע שנשרקת בעיטת הפתיחה לליגה, צריך לנעול. לסגור אפשרות לקנות או למכור.

לנגד עינינו מתנהלת לה פארסה מגוחכת שהמרחק שלה מהרוח הספורטיבית הוא כמו המרחק בין ההישגים של יוסיין בולט להישגים של החבורה של אריק שיבק.

ברורה לעיני כל הבעייתיות. הפגיעה בהגנת הקבוצות לעונה כמובן.

הנה כמה דוגמאות אפרופו המחזור הראשון בפרמיירליג ובלה ליגה:

אלכס סונג היה אמור לפתוח אתמול בהרכב ארסנל מול סנדרלנד אבל שעה קלה לפני המשחק באמירויות נסגרה העברתו לברצלונה.

קלינט דמפסי – כוכב פולהאם – הושאר מחוץ לסגל קבוצתו מפני שהוא חסר מוטיבציה וחושק במעבר למועדון גדול יותר.

התכניות של טוטנהאם לקיץ תקועות עד להשלמת מכירת לוקה מודריץ' לריאל מדריד. אחרי שהעיסקה הנמרחת הזו תושלם הם רוצים את ז'ואאו מוטיניו מפורטו. וגם עובדים על צירוף אדבאיור מסיטי. ברור לכם שאם הדד ליין לעיסקה היה 16 באוגוסט, אדבאיור היה משחק אמש מול ניוקאסל.

גם בספרד לא חסרות דוגמאות. הבולטת בהן היא אתלטיק בילבאו. המאמן מרסלו ביילסה החליט ערב המחזור הראשון לוותר על שניים מכוכביו, פרננדו יורנטה וחאבי מרטינז, ולהוציא אותם מהסגל למשחק הפתיחה, כי הם בדרך לעבור קבוצה. טוב, לפחות מבחינה טכנית עוד לא התחילה הליגה בספרד כשזה קרה, אבל זה ללא ספק מותיר טעם בעייתי ומעמיד שאלה חדשה על קיצור חלון ההעברות הקיצי.

כאילו לא היו למועדונים שלושה חודשים שלמים לסגור את כל העסקאות. הם חייבים לחכות לרגע האחרון.

אולי יבקשו הארכה לאוקטובר בגלל שירות מילואים.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אין ברירה, שוב בורחים אל הבאנג
כדורפח ישראלי

No Comments

נינו 19 באוגוסט 2012

לגמרי. זה פשוט מביך – כל המחזורים הראשונים בכל עונה (מישהו זוכר את הסבוטאז' של לסקוט על המגרש לפני המעבר שלו לסיטי?) הופכים לבדיחה מביכה. גם אם זה משאיר לקבוצות זמן לתקן קצת (כמו שארסנל עשתה אחרי ה-8-2).

אריק 19 באוגוסט 2012

עמית, זה אשמת כל הקבוצות שציינת. ואמרתי את זה שנה שעברה. ניקח את הדוגמא הקרובה ללב שנינו, ון פרסי. יופי, ונגר גירד עוד חמישה מיליון פאונד אבל הגיע לא ערוך לעונה. עדיף לסיים את כל העסקאות עד הראשון ביולי ולהתחיל לעבוד על העונה. פרגי תמיד מנסה לעשות את זה וגם הוא נגרר לסגירת החלון לפעמים.

אופיר 19 באוגוסט 2012

הוא דוקא הגיע ערוך לעונה הזו עם מחליפים לואן פרסי. אם כבר, סונג השאיר אותו עם חור הגנתי מסוים, שיכוסה בימים הקרובים.

ארז (דא יונג) 19 באוגוסט 2012

האמת שבדרך כלל הליגות באיטליה ובספרד מתחילות בסופ"ש האחרון של אוגוסט, אני לא יודע למה השנה התחילו יותר מוקדם, בעיקר לאור זה שאין טורניר גדול בקיץ הבא (מישהו יודע אולי?)

כך שזה לא כזה מופרך, ובנוסף לכך, לאור העובדה שליגות שונות מתחילות בתאריכים שונים, זה קצת בלתי אפשרי להחליט שמרגע שהתחילה הליגה בצרפת, למשל, קבוצות ספרדיות שעוד לא התחילו את הליגה לא יוכלו לרכוש שחקנים משם.

בכל מקרה זה עדיף מהמהצב בספורט האמריקאי שם שחקן יכול לעבור מחדר ההלבשה של הקבוצה האורחת לזו של המארחת דקות לפני פתיחת המשחק.

MG 19 באוגוסט 2012

עמית, אם נקביל את זה לאוניברסיטה, אז גם שם יש מה שנקרא "תקופת שינויים" בת שבועיים, במהלכה אתה יכול להבין שעשית טעות ולשנות את הכרב הקורסים. בארץ יש לפחות גביע הטוטו שזה חצי רשמי. לקבוצות בליגות האחרות אין מבחנים אמיתיים לראות איך הקבוצה משחקת ואיך השחקנים מתפקדים. יתרה מזאת, אתה מתמקד בליגות הגדולות, אבל לא לוקח בחשבון שבקטנות זמינות ומהימנות המידע יותר בעייתי (מן הסתם שמכירים יותר טוב את סונג מאשר זה שעכו מביאה ממזרח אירופה), ולכן עבורן זה נדרש יותר, בעיקר כי אין להן מערך סקווטינג. רוצה לומר, שזה בא לטובת הקבוצות הקטנות, שלעיתים חותמות על חוזה לחודש עם אופציה להמשך.

אזי 19 באוגוסט 2012

זה אכן די מגוכך, בעיקר הדוגמה הקיצונית של סונג.
אני בטוח שכבר כמה ימים ונגר בונה על סונג בהרכב שלו. ואז פתאום הוא עוזב.
MG, בארץ אכן יש את גביע הטוטו שהוא אחלה פתרון לעניין הזה של הרכש אבל זה שאין מפעל כזה ברוב הליגות (לפחות לא במתכונת הזאת), לא אומר שאת הניסויים עושים על חשבון הליגה. בשביל זה יש משחקי מבחן.
כשהליגות מתחילות כל הסגלים צריכים להיות מושלים. מעבר לזה, יש חלון בינואר, שילמדו להשתמש בו.

MG 19 באוגוסט 2012

יכול להיות שבאוטופיה זה אכן המצב, אבל במציאות ישנן קבוצות (בעיקר קטנות) שיש להן חוסר ודאות כלכלית, לעיתים עד אחרי תחילת הליגה (למשל בית"ר ירושלים ובני סכנין של העונה). ברור שאתה יכול להגיד זבש"לם, אבל אז בעצם נוצר מצב שכל המערכת נדפקה לא כי אין כסף, אלא כי היתה חוסר ודאות לגבי ספק מסוים שלגביו הליך משפטי הסתיים אחרי הזמן. אם נסתכל על בית"ר של העונה למשל, הם עדיין מנסים לגבות כספים מהכח ר"ג, אשר באמצעותם ניתן להחתים עוד שחקן. רוצה לומר שלא באשמתם הם נגררים. אז ברור שצריך לקבוע דד ליין מסוים, אבל זה לא כזה נורא אם יתנו לקבוצות האלה לנסות למשך משחק-שניים (רשמיים) שחקן נוער ולראות האם "סותם את החור".
אתן לך דוגמא מב"ש. מרבית חוזי השכירות באזור האוניברסיטה נחתמים בחודשים ספטמבר-אוקטובר. בנובמבר ישנה ירידת מחירים, אשר מאפשרת לסטודנטים מיעוטי יכולת לשכור "שאריות" במחירים יותר נוחים. לפעמים הלחץ על שחקן ללא קבוצה או מחוץ לסגל לשחק מתחיל רק עם תחילת הליגה, המחירים צונחים ומאפשרים לקבוצות הקטנות להתחזק.
אני לא אומר שזהו מצב מוצדק וגם אני חושב שהיה עדיף עם הסגלים היו נסגרים לפני תחילת העונה, אבל אני בהחלט חי בשלום עם כללים שמטיבים עם הקבוצות הקטנות (הרי ברור לך שהעסקאות הגדולות היו נחתמות בלאו הכי כמה ימים מוקדם יותר).

כפיר 19 באוגוסט 2012

כשכתבת "תקופת שינויים בת שבועיים" ידעתי שאתה מבן גוריון.
שאלוהים ישמור את כולנו מתקופות השינויים באוניברסיטת בן גוריון.

יוני 19 באוגוסט 2012

MG, קבל פלוס על עבר בבן גוריון.

MG 19 באוגוסט 2012

אני כבר מזמן לא מבן גוריון, אבל מאד נהנתי מהחיים הסטודנטיאלים שם ואני ממליץ לכל מי שמתלבט לגבי היכן ללמוד.

שמעון מזרחי 19 באוגוסט 2012

גביע הטוטו, זה הפתרון! לוזון צדק! ישראל עלתה על הנוסחה! זה כל כך מביך!

dtnsgl 19 באוגוסט 2012

הבעיה העקרית היא אירופה.
קבוצות רבות לא יודעות את התקציב שלהן לעונה כי הן לא יודעות מה יקרה איתן באירופה.
לצורך העניין ניקח קבוצות בינוניות – סלטיק, ליל, פנאתנייקוס. היא בשלב הפלייאוף של ליגת האלופות. אם היא תעלה לליגת האלופות אז היא תרצה לשמר שחקנים חשובים או להביא שחקני חיזוק נוספים.
אם החלון יסגר באמצע אוגוסט אז ב-30 לאוגוסט, יום אחרי שידעו אם הן משחקות בלג"א או בליגה האירופאית, הן לא יוכלו לעשות התאמה אחרונה של הסגל שלהן לתקציב ואז הן עלולות לקרוס כלכלית (אם הסגל יקר מדי) או מקצועית (עקב מיעוט שחקנים ועומס משחקים קשים).

dtnsgl 19 באוגוסט 2012

ופה עוד לא דיברתי על קבוצות בפליאוף של הליגה האירופאית שלהבדיל מאלה של לג"א אין להן נפילה רכה במקרה של הדחה.
אם הפועל תודח בפליאוף היא תכנס לצרה כלכלית גדולה בהרבה מזאת שהיא נמצאת בה כרגע. עוד יומיים לחלון ההעברות יוכל להיות גלגל הצלה עבורה.

אמנון 19 באוגוסט 2012

זאת בעייה לחלוטין של הקבוצות. למשל טוטנהאם, שמורחת בשנים האחרונות העברה גדולה אחריי העברה גדולה(ברבאטוב,מודריץ'). זאת התנהלות של קבוצה קטנה שמנסה למקסם רווחים כספיים רגעיים. שום מחשבה ארוכת טווח, ועל כן המועדון הזה לא מצליח לפרוץ את הסכר.

אמיר א. 19 באוגוסט 2012

לא כזה מסכים עם הדברים, במיוחד בעונות כמו זו שחצי מהזמן השחקנים הבכירים בעיקר היו ביורו ואח"כ חלקם באולימפיאדה השוק היה די מת.
חוץ מזה יש קבוצות שבאמת צריכות את הזמן לבחון את הדברים
ושחקנים שמושארים במיוחד בשביל תחילת העונה של אירופה,
ואח"כ אם הקבוצה לא עולה אפשר לשחרר כי הם מכבידים על הקבוצה מבחינה כספית (בעיקר במדינות הקטנות).
מסכים שיש פה בעייתיות מסוימת אך הבעיה העיקרית של הכדורגל הוא
הסכומים שאפשר לשלם על שחקנים, עד שזה לא ייפתר שום חלון העברות מקוצר יותר או שונה לא יפתור את הבעיה.

Comments closed