סוף טראגי

התאבדותו של חשוד בהטרדה מינית

מנפרד אמרל ומיכאל קמפטר

 

לפני שלוש שנים כתבתי כאן על הפרשה הכאובה הזו: מנפרד אמרל, שופט בונדסליגה בשנות ה-80 וה-90 (שפט בין היתר בגמר הגביע 1994) שהפך לדובר איגוד השופטים וחבר בוועד הפועל של התאחדות הכדורגל בדרום-גרמניה הואשם בהטרדה מינית של שופט צעיר ונאה בשם מיכאל קמפטר. העיתון 'בילד' חגג על הפרשה וחשף שיש עוד מספר שופטים צעירים בגילאי 20 ומשהו, שהוטרדו מינית על ידי אמרל. המואשם מצידו הכחיש מכל וכל והעניינים הגיעו לבית המשפט.

בשנתיים האחרונות אמרל הפך לאדם אומלל ומבודד. קרוביו נטשו אותו, כולל אשתו ושתי בנותיו. הוא נאלץ למכור את המלון שהיה בבעלותו באאוגסבורג במטרה לממן את ההליך המשפטי בניסיון להגן על שמו. אמרל סיפר בהזדמנות נדירה לפני שנה: "איכות החיים שלי היא ברמת אפס. מאז פברואר 2010 הפסקתי לחיות ואני רק שורד". לפני שבועיים הוא יצר בפעם האחרונה קשר עם עיתונאים ואמר להם שהו אמתכנן לחשוף סקופ מביך נגד נשיא ההתאחדות הגרמנית הקודם תאו צוואנציגר.

אתמול הוא נמצא מת בדירתו במינכן בגיל 65. הגופה נרקבה במשך קרוב לשבוע מבלי שאיש ידע, בזמן שתיבת הדואר שלו התפוצצה. זיהו אותו לפי דגימת שיניים. האנשים האחרונים לשוחח עימו היו עורך דינו – ביום רביעי שעבר – ושכן שנתקל בו בחדר מדרגות יממה לאחר מכן, ולו אמרל סיפר שהוא לא מרגיש כל כך טוב.

אומרים שנסיבות המוות היו טבעיות, כנראה אירוע לבבי. לא מדובר בהתאבדות.

אמרל כנראה הטריד מינית שופטים (הוא טען שזה היה בהסכמה), בכל מקרה הלב כואב על הקרבנות אבל גם עליו ומה שקרה לו בעקבות הפרשה, עם כל הגועל וההוקעה של מעשיו. קרבן של עצמו.

מה מוסר ההשכל של הסיפור הזה?

שאסור לאטום עיניים ואזניים ולהתכחש לתופעות חברתיות חמורות בכדורגל. הרבה לפני שאתה כדורגלן/מאמן/שופט/עסקן – הכי חשוב להיות בנאדם, להיות נאמן לאמת, לכבד את הסביבה, הזולת וזכויות הפרט. ואם מישהו פועל בדרך אלימה, רומס את חירותך וכופה עלייך או עליך חלילה סקס או מטריד מינית ללא הסכמתך, לא לשתוק.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

 

 

מסי בכל מקום, אפילו במשפחה שלי
איך זה ששחקן אחד יכול

No Comments

איציק 13 בדצמבר 2012

אתה כותב את המובן מעליו. נכון שזה לא מזיק להזכיר עוד פעם, וזה נכון לא רק לגבי שופטי כדורגל כי אם גם לנשיאי מדינות. מה שחסר לי בענישה בארץ לגבי זה, היא הענישה לגבי תלונות שאו. כנראה זה הרבה יותר נדיר, אך במקרים בהם זה קורה, זה הרס האדם, המשפחה הקרובה והרחוקה, והמתלוננים יוצאים ללא עונש עד כמה שידוע לי. לטבוע אותם אזרחית הרבה פעמים חסר משמעות כיוון שהאשמים לא יכולים להחזיר את החיים האבודים ולשקם את מה שאבד.

עמית לוינטל 13 בדצמבר 2012

הביטוי 'תלונת שווא' הוא בעייתי, כי אם בית משפט לא משתכנע שהייתה כפייה אלא שיש ספק ואולי היו יחסים בהסכמה, אי אפשר להגיד בהכרח שזו תלונת שווא.
רק אם מדובר בתלונה חסרת שחר אז אני מסכים, אבל זה לא קורה הרבה לדעתי במקרים כאלה

איציק 13 בדצמבר 2012

כשאני אומר שאוו, אני מתכוון למקרים שבהם המתלוננות הודו שעשו זאת כדי לסחוט ציון גבוהה למשל, ואני יודע על לפחות שני מקרים כאלו. הם כמובן נדירים, אך כשזה קורה, זה אסון. הנפגעים שנים בטיפול פסיכולוגי אחרי שהמשפחה עזבה אותם כי חשבה שהם אשמים, מהעבודה פוטרו.השעו כי כך הוא החוק, מכרו את כל נכסיהם כדי להגן על עצמם ונשארו ללא כל, שיברי כלי. כשזה קורה זה מחזה עצוב מאוד.

איברה 14 בדצמבר 2012

אתה מכיר בזה שזה מיעוט זניח לעומת ריבוי מקרי ההטרדה. תלונות השווא בתקיפה מינית אינן רבות יותר מכל עבירה אחרת.
למה אם מישהו כותב על רצח אתה לא תטרח להזכיר "חשוב מאוד לזכור שתלונות השווא כנגד רוצחים לא זוכות לענישה ראויה"? או תלונות שוא על שוחד?
אז למה זה האישיו, אחרי שלוינטל מדבר על התופעה ההפוכה?

איציק 14 בדצמבר 2012

אני לא מבין את ההשוואה בכלל. מזה תלונות שאוו על רצח? רצח זה חקירת משטרה שבה יכולה ליפול טעות או תפירת תיק, שזה הרבה יותר חמור. תלונה על התרדה זה תיק של אזרח נגד אזרח שמביא לחקירת מישטרה, זה סיפור אחר לגמרי. לגבי תלונות שוחד, אני לא מכיר כאלו, חושב שזה חמור אך פחות הורס.
אני לא מבין גם מה התלונה שלך על התגובה אבל בסדר, שיהיה. אני לא יצאתי נגד מה שלוינטל כתב, למרות שגם זה מותר, אבל ציינתי פן נוסף. לא טוב לך, אל תקרא.
נ.ב.: אני לא השתמשתי במילה "זניח" וזה ממש לא "זניח." זה מיעוט אך כואב מעוד. חבל שאתה מתייחס לזה כ"זניח" וכך נראה שאתה מתייחס לזה.

אדם 14 בדצמבר 2012

הוא אינו בעייתי כלל. זה נראה לך הגיוני שבמחי מילה מותר להרוס חיים של בנאדם אשר נמצא זכאי (ולא משנה למה)?
זה אינו מצב הוגן, או תקין.

באופן כללי אני חושב שהמצב התקין הוא שעד לסיום משפט בנושא כזה (ובהחלט רצח זה מצב שונה) הנאשם חייב להיות בעילום שם. אין פתרון הגון אחר כי אין מה לעשות, אדם הוא זכאי עד אשר הוכחה אשמתו.

איברה 14 בדצמבר 2012

זניח סטטיסטי. בדיוק כמו בעבירות אחרות (2% מכלל התלונות, בכל סוגי העבירה אם אני זוכר נכון, לא נשבע על המספר).
אין שום הבדל בדברים שאמרת, ביחס לכל עבירה פלילית: צריך תלונה של אזרח כדי שהמשטרה תפתח בחקירה. יכולות להיות טעויות, תפירות, תלונות שוא. על עמוס ברנס שמעת? ועוד ועוד. מה שמוגדר כתלונת שווא הוא תופעה מוכרת בכל סוגי העבירה ובאחוז דומה. אלה הנתונים ככל שידוע לי.

הדינמיקה של הדיון עם טענות מהסוג שלך קבועה: יש נושא, משנים את הנושא, היתממות: "ציינתי פן נוסף".
תנסה לחשוב שאתה בא אלי בטענה שדחפתי אותך בתור, ואני עונה לך: אתה יודע, שיש מקרים שבהם הטענה על דחיפה בתור אינה מוצדקת?
זה לא נשמע לך לא רלוונטי? מיתממם? מנסה לדחות בקש את הטענה שלך?
לא היית מגיב על זה מה זה קשור?

MG 14 בדצמבר 2012

איברה, אני חושב שאתה חוטא לאמת אם אתה חושב שההשפעה של תלונת שווא בכל תחום אחר פוגע באיש עליו התלוננו כפי שתלונת שווא בעבירות מין.
אתן לך דוגמא.
לדעתי כל מוסד להשכלה יעדיף להעסיק מי שנחשד במרמה בבחינות וזוכה (הרבה יותר רלוונטי לתפקיד) מאשר מי שנחשד בעבירות מין וזוכה.
מעבר לכך, ברור לי שאשתי תעמוד לצדי ולא חשוב איזו עלילה יספרו עלי, אבל יותר מכל יכאב לה אם זה יהיה על רקע מיני. חבר שלי סיכם את זה (ואני לא מצדיק אותו) במשפט הבא: "לא אכפת לי שיגידו עלי הכל, אבל אם מישהי תתלונן עלי על עבירה מינית, אשבור לה את כל העצמות. אני מעדיף את הבטחון של אשתי בחפותי בנושא זה מאשר את החופש שלי."

תולעת 14 בדצמבר 2012

צודק במיליון אחוז. שים לב גם איך, למרות שהנושא הוא עבירות מין כלפי גברים וגברים שמתלוננים, כל התגובות מתייחסות לתלונות שווא של *מתלוננות*.

MG 14 בדצמבר 2012

שימי לב שכל התגובות מתייחסות לעבירות של גברים, למרות שקיימות גם עבירות של נשים.
אין פה הנחה סמויה, אלא היצמדות לסטטיסטיקות.

עופר 15 בדצמבר 2012

אם מנהלים דיונים בעקבות סטטיסטיקה בוודאי ידועה לך הסטטיסטיקה על תלונות שווא של נשים על הטרדה מינית. אני לא יודע, אשמח אם תאיר את עיני.

תום 14 בדצמבר 2012

הייתה כתבה ב-YNET שבוע שעבר על אישה שבדתה תלונה על אלימות כי בעלה בגד בה. יש מאות מקרים כאלו בשנה ואין שום מנגנון להתמודד נגד זה כי יש הנחייה של הפרקליטות להרחיק מיידית חשודים באלימות לא משנה מה, ויש עוד הנחייה שמורה לא להגיש כתבי אישום בגין תלונות שווא.

תולעת 14 בדצמבר 2012

אז נשמע שדווקא יש איך להתמודד עם תלונות שווא (לא להגיש כתבי אישום).

איציק 14 בדצמבר 2012

אם תלונת שווא היתה עברה פלילית עם קלון ומאסר לא קטן זה היה פתרון הרבה יותר טוב. זה נכון לכול הכיוונים, למרות שברוב המקרים אלו תלונות נשים על גברים.
בנוסף, החוק מעוות לגמרי. אתן דוגמא ששמעתי מעורך די של נעמת (עו"ד גבר). מרצה אחרי הרצאה ראשונה של סמסטר א' לשנה א' יוצא לפאב בערב. הוא אומר למלצרית עקיצה לא מנומסת. לא יפה אך לא סיבה להתרדה מינית, לא מדויק. אם היא סטודנטית שלו, שישבה בפינה של חדר ההרצאות והוא אפילו לא ראה אותה, יכולה להתלונן עליו ולא צריכה להזהיר אותו, כיוון שקשר מרצה סטודנטית נחשב ליחסי מרות. אם זה לא עיוות אז מה כן. האם זה קורה במציאות, לא יודע, אבל עצם העובדה שזה פרוש החוק, זה הזוי.

כסיפוביץ 14 בדצמבר 2012

עמית בשבילך ולכל הפהפוסט הזה יש סרט מעולה של תומס וינטרברג – "ניצוד".
ממומלץ

Comments closed