מגלים את אמריקה

MESSI

אמירה אישית:

איזו פתיחה סוערת ל-2015. בלאגן גדול בברצלונה, ריאל מפסידה אחרי רצף נצחונות שהחל בתקופה הנבטית, הדרבי ד'איטליה מפתיע לטובה, עונת הפרידה בטלנובלה של סטיבי ג'י בליברפול כבר החלה לסחוט דמעות מהצופים עד לגמר הגביע בוומבלי שייערך ביום הולדתו ה-35. אפשר כבר לפתוח ליין הימורים: האם ג'רארד יוביל בגמר קאמבק ויכבוש שער ניצחון בתוספת הזמן או שיחליק ברגע הקובע? וכמובן הפוטבול בשיאו, חלון ההעברות, עונת הטניס החדשה.

יש כל כך הרבה מה לכתוב, אבל כידוע לחלקכם נלקחה ממני הפלטפורמה העיקרית – העיתון אותו שרתתי בנאמנות ובמסירות קרוב לשבע שנים עד שפוטרתי בתואנות שווא בהליך שערורייתי, מבזה, בלתי צודק ובלתי הוגן. מעבר לזה לא אוסיף בשלב זה.

דה באזר, האתר שזכיתי להימנות על שלושת מקימיו לצד דורפן ואברהמי באוגוסט 2010, תמיד נשאר אצלי בלב, כמו בית שכיף לחזור אליו כשכל כך קר וסוער בחוץ וגם בלב. אז אחרי יותר כחצי שנת היעדרות, טוב לחזור.

**

איך הפסד יכול להידמות לפצע שמתפוצץ וכל המוגלה יוצאת. בעוד הפיטורים של המנהל הטכני אנדוני זוביזארטה היו מתוכננים מראש ולא קשורים להפסד לריאל סוסיאדד, אפשר להניח שהדי פיצוץ היחסים בין מסי ללואיס אנריקה הם תולדה של תוצאת המשחק. אם מסי, שכזכור עלה מהספסל לשחק מחצית שלמה, היה מתעלה, כובש צמד משלים מהפך, כנראה שהפיצוץ היה נדחה. מסי לא היה מבריז מאימון, מרתיח את לואיס אנריקה ומעציב את הילדים הרבים שבאו במטרה לראות אותו.

בכל מקרה, אם התקשורת דיברה בהיסוס עד כה על היחסים הרעועים בין הכוכב למאמן, עכשיו הכל יוצא החוצה, ואתה כבר לא יודע אם להאמין לכל הסיפורים, כשכל דיווח נהיה גרוטסקי מקודמו.

יש כאן עניין תרבותי. כמעט כל תופעה בספורט האירופי מגיעה בדיליי רציני של שנים ממה שקורה מעבר לים. במובן הזה העולם עדיין אינו כפר גלובלי, אבל שני היקודמים האלה (הספורט בארה"ב ובאירופה) הולכים ומתקרבים בזכות המדיה והחשיפה הגבוהה. זוכרים כמה שנים לקחו עד שבאירופה התיישרו עם שעון 24 השניות, וגם שינויים בסגנון המשחק? גם שיטות אימונים, תזונה, דרישות מקצועיות ושימוש בטוויטר – הכל מתחיל בארה"ב ומגיע לבסוף גם ליבשת הישנה.

גם מה שאנחנו עדים לו עם מסי הוא משהו שמוכר מאוד לחובבי ספורט אמריקאי. מעמד העל של הסופרסטארים והמגהסטארים, קובי בראיינט ולברון ג'יימס קובעים מי ישחק לצידם ומי יהיה המאמן. במקביל יש להם כמובן זכויות יתרות בניהול המותג שלהם. מסי (וגם ניימאר) חזרו רק ביום שישי מהחופש שלהם – במהלכו לא רק נחו אלא גם עסקו בקידום מכירות ועסקיהם השיווקיים.

לואיס אנריקה החליט שאם הכוכב שלו מצטרף לקבוצה יממה בלבד לפני משחק ליגה, הוא יפתח על הספסל. וזה לגמרי הגיוני ומובן – מסי פיספס אימונים, הוא אולי עייף ומועד יותר לפציעה, ואין סיבה מדוע הוא לא יכול לעלות מהספסל ולשנות את המשחק אם הקבוצה תצטרך.

יש רק שתי בעיות: א. לואיס אנריקה לא התייעץ עם מסי לגבי ההחלטה. ב. היחסים בין השניים היו כנראה כה גרועים, שמסי רק נזקק לקטליזטור שכזה כדי לפוצץ אותם.

מה שלא ברור זה איך לואיס אנריקה, שהגיע בקיץ לבארסה עם רזומה מעורר מחלוקת (כישלון ברומא, הצלחה בוויגו), לא מבין שכל התכלית של עבודתו במועדון היא להוציא ממסי כמה שיותר (מי אמר דייויד בלאט?) – במאבקים בין ריאל לבארסה ובין מסי לרונאלדו שהתקשורת והאוהדים מנפחים ואוהבים. סטייל בריידי-מאנינג.

הגענו לעידן שגם בכדורגל האירופי מעמד הכוכבים – אלה שהקהל מעריץ ובא כדי לראות – הם לא רק מעל המאמן, אבל ממש מתחרים עם מעמד המועדון. לברון ג'יימס מותג חזק יותר מקליבלנד קבאלירס למשל.

זה אולי קצת עצוב, כי כשמתעסקים בספורט קבוצתי המועדון צריך לעמוד מעל כל שחקן. בטח כשמדברים על שניים מהמועדונים הגדולים בהיסטוריית הכדורגל – כריאל ובארסה. מסי ורונאלדו אמנם שוברים שיאים במועדונים האלה, אבל הם צריכים לזכור: אולי הם יכולים תאורטית לזכות ליותר כסף וכבוד במועדון אחר (למרות שזה לא ריאלי בעידן הפייר פליי הפיננסי), אבל הם כאלה ענקים בעיקר בזכות המועדונים הגדולים בהם הם משחקים.

השתתפות במימון דה באזר

אות קין
אבק פיות (6) - עידו גילרי

59 Comments

IsraGooner 7 בינואר 2015

איזה כיף שחזרת לדה-באזר. בתקווה שגם תחזיר את הפוסטים של ימי ראשון!

מתן גילור 7 בינואר 2015

יישר כוח עמית. אתה כותב מוכשר, מבין ספורט וידען גדול. אני סמוך ובטוח שתמצא את מקומך הראוי בהקדם.
בעידן ההתבהמות וההתלהמות, כיף שיש גם עיתונאים כאלה.
בהצלחה בהמשך.

גיל שלי 7 בינואר 2015

ברוך שובך ותודה.

אריאל גרייזס 7 בינואר 2015

ברוך שובך, ההפסד של ישראל היום הוא הרווח של כולנו.
לגבי אנריקה – אם הוא באמת אמר "או מסי או אני", אז הוא צריך להיות באמת אחד האנשים הטפשים בהיסטוריה.
וכל הסיפור הזה שוב מחדד לי עד כמה אני מרוצה ממה שקורה עכשיו עם סטיבי בליברפול. אני שומע הרבה אוהדים שאומרים שהיו צריכים להשאיר אותו בכל מחיר אבל אני חושב שזה דווקא מראה על מועדון שלא איבד את הדרך שלו. אף שחקן, גדול ככל שיהיה, לא גדול מהמועדון. אם המאמן החליט שעדיף לסטיבי להיות שחקן שעולה מן הספסל – אז הוא מחליט והוא קובע.

בני תבורי 7 בינואר 2015

מי שאומר שצריך היה להשאיר את סטיבי בכל מחיר גם אומר שצריך להחזיר את מאיר שמיר להפועל פ"ת בכל מחיר. טפשי באותה מידה.

ק. 7 בינואר 2015

למרות שיש את קבוצת הביניים שמתעניינת בליברפול ולא מתעניינת בהפועל פת…:)

D! פה 8 בינואר 2015

אריאל, מסכים איתך מאד לגבי ליברפול וסטיבי

אבל דווקא לאור זה אני לא חושב שאנריקה כזה טיפש. אני מהמר שהוא היה מוכן לרגע הזה עוד לפני שחתם על המקום שלו במועדון.

יוני (המקורי, מפעם) 7 בינואר 2015

הלב שלי לא יעמוד בפרידה נוספת :)

ק. 7 בינואר 2015

ברוך השב!
יהיה טוב לקרוא ולראות התייחסות רוחבית לכדורגל אירופאי (לצד הבלוגים של אוהדי הקבוצות).

יוספיהו 7 בינואר 2015

עמית ברוך שובך, למרות הנסיבות.

תהנה מימי החופש כי אני בטוח שמהר מאד לא תישאר מחוסר עבודה אלא תהיה "מחוזר עבודה"

קורא אדוק 7 בינואר 2015

המון בהצלחה וברוך שובך! אתה אחד הכתבים המוכשרים בישראל וההפסד שלהם בוודאות יהיה רווח ענק של מקום אחר שיזכה לשירותיך.

זה משנה 7 בינואר 2015

עמית, בהצלחה במציאת משרה במקום שמכבד ומעריך את עובדיו.

אריק 7 בינואר 2015

טוב לקרוא אותך פה.
בהנחה שהכל נכון. ברסה צריכה לבעוט למסי בישבן. לא דואג להם הם יהיו בסדר גם בלעדיו.

ק. 7 בינואר 2015

בתיאוריה אתה צודק. בפועל – אם היית הנהלה של קבוצה שיש לה את מסי, על כל המשמעות ההיסטורית,המקצועית והמיתוגית – אין מצב שמסי היה בחוץ (למרות שברור שהוא לא צריך להיות מעל המאמן)

יהודה 7 בינואר 2015

היית חסר

no propaganda 7 בינואר 2015

למזלינו המצב בכדורגל לא מתקרב לזוועה שקוראת בנבא. כן הכח של מסי ורונאלדו גדל אבל הוא לא מתקרב אפילו למה שקורה בקליבלנד. זה נכון שלואיס שאם זה או מסי או אנריקה אז ברסה תשאיר את מסי, אבל אני בכלל לא בטוח מה היה קורה אם זה היה נניח או מסי או גוארדיולה(שהוא עוד היה שם). גם בריאל אמנם לרונאלדו יש כח אבל אם הוא יתחיל לעשות לפרז בעיות הוא יראה מהר מאוד מי הבוס.
לדעתי הסיבה שבכדורגל זה לא יקרה היא שבסופו של דבר ההפעה של השחקן הבודד, טוב ככל שיהיה, הרבה יותר קטנה. אם רונאלדו יכבור לדפורטיבו לה קורוניה למשל, זה אולי יקדם אותם כמה מקומות בטבלה. כשלברון מגיע לקליבלנד הם נהיים מועמדים לאליפות.
וגם דבר נוסף בארסה וריאל שוות למסי ורונאלדו לא פחות ואולי אף יותר מאשר הם שווים לקבוצות. אם אחד מהם עובר לסיטי או אפילו לצ'לסי זה יפגע במותג שלהם כי יש לקבוצות האלה פחות אוהדים.

לוינטל 7 בינואר 2015

באינדבידואליזציה שהחברה האנושית עוברת, כיום יש למסי מאות מיליוני אוהדים, אולי כמות דומה לאוהדי בארסה בעולם אם לא יותר.
לכן אם מסי עובר, יעברו איתו כל אוהדיו לקבוצה אחרת. אבל הוא לא יעבור בכל מקרה. זו הערכתי השמרנית

צרפתי 8 בינואר 2015

אני בכלל לא בטוח ש׳אוהדי׳ מסי ילכו אחריו באש ובמים (אני דווקא הלכתי אחרי סר צ׳ארלס בכל תחנותיו)…

no propaganda 8 בינואר 2015

לדעתי רבים מאוהדיו של מסי הם קודם כל אוהדים של בארסה ולא יעברו יחד איתו. כמובן שיש כאלה שכן יעברו. מה שכן אם מסי יחליט לעבור לקבוצה קטנה, לא נראה לי שיהיו רבים שיקפצו על העגלה.

יוני 11 בינואר 2015

כנראה שהרבה אוהדי בארסה אכן לא יעברו לקבוצה אחרת בגלל מסי, אבל אתם שוכחים דבר חשוב. יש עשרות מליוני ילדים בעולם שעוד לא אוהבים קבוצה ועוד לא נאמנים למותג, והם בחלט יעברו לאהוד (ולקנות חולצות) את הקבוצה שבה משחק השחקן הטוב והמפורסם בעולם. הבן שלי לדוגמא הוא בן שש וראה מעט מאוד משחקי כדורגל בחייו, אבל מסי הוא דמות מאוד נוכחת אצלו וליומולדת הוא ביקש מדים שלו. ממש לא יעניין אותו אם זה מדי ברצלונה או צ'לסי לצורך העניין.

יואב בורוביץ׳ 7 בינואר 2015

תובנה מאוד נכונה לגבי לברון- הוא בהחלט גדול מהקליוולנד קאבלירס, לפחות ברמת המותג. אך האמת שלא רק ברמת המותג. לברון ייצר הרבה יותר עניין ויופי בקריירה שלו- מכל מה שהצליחו הקאבס לייצר במשך כל שנות קיומם. ועדיין, לברון חייב להטמיע עצמו בתמהיל הקבוצתי כדי שהעונה תהיה מוצלחת. לצערנו, לברון כבר זה לא לגמרי אותו לברון. הוא מאחורי השיא. אולי לא הרבה מאחורי השיא, אבל זו כבר הדרך למטה. הוא כמובן עדיין יכול לזכות באליפויות, כפי שג'ורדן עשה בפרק האחרון בשיקגו- לא שאני משווה, אבל זה בהחלט אפשרי.

oded 8 בינואר 2015

לברון בירידה? איך הגעת לזה?
הוא בן 30, נתן עונה נהדרת שנה שעברה והפסיד רק לתלכיד הנהדר של הספרס
אז הוא עבר לקבוצה חדשה ולוקח לה קצת זמן להתחבר, אז זהו… נגמר? מה עכשיו? תבקש שיפרוש?

אה, ויותר חשוב – עמית, טוב שחזרת!

איציק 8 בינואר 2015

אני חושב שהוא עשה טעות עם הורדת מסה. בגילאים המבוגרים דווקא עדיף להעלות. זה מקשה עליו ופוגע בביצועים.

שלו 7 בינואר 2015

ברוך השב!
מחזור הבא בסרייה א':
דרבי די רומא
יובה יוצאת למשחק חוץ בנאפולי…
עם פער 1 נק' מרומא (1.5 כי ניצחה את רומא בבית 2-3…)

לוינטל 7 בינואר 2015

אותך לבפה מארוטה. פורצה רומא

יניר 7 בינואר 2015

כמה סמלי שכשבחוץ יורד גשם ושלג חזרת לבית החם. התגעגענו

אביאל 7 בינואר 2015

מבאס לשמוע על ישראל היום אבל טוב שחזרת לכאן.

הסאגה הנוכחית מנפצת בפעם המי יודע כמה את תדמית הבחור הטוב של מסי לעומת הבחור הרע של רונאלדו, עם הזמן מתברר שהאמת הפוכה.

שי 8 בינואר 2015

בחור טוב? ילד בן 12.

אהד 7 בינואר 2015

הסיפור של שנת 2015(-2016) יהיה ולנסיה, שבעטה בתחת של המדרידאים עד לתקופה הנבטית.

MOBY 7 בינואר 2015

טוב ששבת, התגעגענו (עד כדי דפדוף בחינמון).
מתי באירופה יתעדכנו בגשש? והאולטראס יהיו אלו שיקבעו את השחקנים את המאמן את השיפוט ואת התוצאה?

edgecator 7 בינואר 2015

אני חושב שבמקרים בהם יש במועדון דמות מספיק חזקה לצידו של הכוכב, הוא לא הופך לגדול מהמועדון – מה שכמובן משחק לטובת כולם. לברון גדול יותר מקליבלנד אבל לא היה גדול ממיאמי, כי שם היה את ריילי. לכן הוא גם לא קבע מי יאמן אותו ומי לא, גם אם ממש רצה בהתחלה. לקובי היה את פיל ג'קסון (להבדיל), ותראו איך הלייקרס מתנהלים ונראים כשהוא לא נמצא שם. בריאל יש את פרז, שלעולם לא ייתן למישהו לצבור יותר כוח ממנו, גם לא רונאלדו. כמובן שזה לא אומר שהוא לא יעשה המון בשביל לרצות אותו. בברצלונה אין שום דבר כזה, רק הנהלה מצחיקה ומאמן בינוני (עד שיוכח אחרת) שלא מבין את מקומו.

איציק 7 בינואר 2015

האם אתה טוען שניהול קבוצה על-ידי אוהדים זה לא הדבר הכי טוב שאפשר?

edgecator 7 בינואר 2015

ממש לא, אין סתירה בין בעלות אוהדים לקיומה של דמות חזקה במיוחד במועדון. ריאל למשל.

איציק 7 בינואר 2015

לרגע חשבתי, כי זה מה שיש בברצלונה.

edgecator 7 בינואר 2015

ברור. מודל מצוין בעיניי, אבל זה לא אומר שהאנשים שמחזיקים כרגע במשרות הניהוליות עושים עבודה טובה.

לוינטל 7 בינואר 2015

יש גם מאמנים סופרסטארים כמו מוריניו או ריילי. ואז אכן הדברים שונים

Ivan Pedroso 7 בינואר 2015

איזה כיף שחזרת!

עובר אורח 7 בינואר 2015

כיף לקרוא אותך פה שוב. הצטערתי לשמוע על הסיפור של ישראל היום. מדור הספורט הוא האיזור שאני הכי אוהב בעיתון הזה.
לגבי מסי, אני מרגיש שחציתי איזשהו קו השבוע ביחס שלי לגביו. הייתי אוהד של ברצלונה לפני שהוא הגיע ואני אהיה אוהד אחריו, ולראשונה אני מתחיל לחשוב ברצינות שאולי שווה להיפרד. אני מאוד אוהב את מסי וחושב שהוא השחקן הכי טוב בעולם, אבל מעמד כמו שאני רואה שנבנה לו הוא פשוט לא בריא. עד כמה שאני אוהב את מסי אני אוהב את ברצלונה יותר, ואני חושש שהוא מתחיל להזיק למועדון.

S&M 7 בינואר 2015

רגע של אנוכיות: חבל שלא פיטרו אותך מוקדם יותר.
ונחמה: פיטרו אותי בחיים כמה וכמה פעמים. בלי יוצא מהכלל, זה תמיד היה לטובה.

איציק 7 בינואר 2015

נשמה טובה

Leonidas 7 בינואר 2015

לוינטל
כמה טוב שבאת הביתה…
אני בטוח שתמצא אכסניה ראויה לכישוריך וכולי תקווה שגם דורפן ואמרגי יעזבו גם הם,את החינמון ה… של חבורת ה….

עפר ויקסלבאום 7 בינואר 2015

היית חסר, חבר

כסיפוביץ 7 בינואר 2015

כיף שחזרת!

הקורא בפוסטים 7 בינואר 2015

אתה האיש שהאיר לי את העולם והראה שיש הרבה הרבה יותר מכדורגל ישראלי.
כיף שחזרת.
מחכה לפוסטים האדירים ואיך שאני זוכר יש לך קצב של מאג – אז לפחות עד שתמצא עבודה (וברור שזה יקרה בקרוב) תפציץ!
הכל!
תחרות רובינשטיין.. היפה והחנון.. הדרבי של מונטבידאו..פרופיל של די נטאלה.. מה שתרצה אני שם לקרוא.
רק בבקשה בלי הפו*ל.

סימנטוב 7 בינואר 2015

איזה כיף שחזרת!
לגבי הטקסט, אני מניח שפרגוסון היה מסכים עם כל מילה.

לוינטל 7 בינואר 2015

איזה כיף לחזור עם כאלה תגובות. חיממתם לי את הלב ביום סערה.
תודה לכולכם

הקורא בפוסטים 8 בינואר 2015

תתחיל לעבוד

אופיר 8 בינואר 2015

ברוך השב, עמית.
מי שפיטר אותך צריך להיות כסיל גמור, וכמו שאריאל אמר: ההפסד שלהם הוא הרווח שלנו.

D! פה 8 בינואר 2015

ברוך השב הביתה עמית,
מקווה שפה תרווה נחת מלכתוב רק עבור האהבה שלך,
עד שתמצא מקום חדש להתפרנס בו.

עמית 8 בינואר 2015

כמה טוב שבאת הביתה, בטוח שיהיו עליך הרבה קופצים.
הנקמה תוגש ב17 במארס…

Matipool 8 בינואר 2015

אמן . שיעוף הזחוח הזה לאלף אלפי עזאזל .
ראיתי שתי דקות מהראיון שלו בערוץ 2 ורציתי להקיא .
איך הוא עדיין מצליח לעבוד על אנשים ?!

אפריים 8 בינואר 2015

מודה שנכנסתי היום אחרי הרבה זמן שלא ביקרתי רק כדי לבדוק אם במקרה חזרת לכתוב.

ברוך שובך.
שיילכו קיבינימאט.

Matipool 8 בינואר 2015

מצטרף לכל המחמיאים . כיף שחזרת .
יהיה מבאס בלעדיך ברכבת .

ירוק 8 בינואר 2015

מצטרף באיחור, עמית – כיף שחזרת והמון בהצלחה.

היסטוריון של ספורט 8 בינואר 2015

ברוכים הבאים אני מקווה בשבילך בכל לב שאתה לא מתכנן להתפרנס מעיתונות עוד הרבה זמן.
בשיא הכנות לא נראה לי שניתן באמת להתפרנס ממקצוע זה …אא"כ אתה מנחה תכנית טלוויזיה עתירת רייטינג .

היילה 9 בינואר 2015

אתה ברמה גבוה מדי לחינמון!

דנידין 9 בינואר 2015

ברשותך http://b.walla.co.il/item/2816776
אף פעם לא הבנתי איך הסתדרת שם (למרות שאני מניח שעבודה זו עבודה).
אפילו נדמה לי שקראתי את הכתבה האחרונה שלך (על השחיתות בישובי ים המלח). אכן היסטוריה.

ישי 9 בינואר 2015

ברוך השב.

מתבונן בקביעות מהצד 9 בינואר 2015

ברוך שובך.

Comments closed