דובי מילר, שיכתוב כאן ספורט מוטורי, עם סיפורו הטרגי של ווילי גרובר

אנחנו יוצאים לדרך עם ספורט מוטורי, אבל מזווית קצת אחרת. דובי מילר הוא מורה להיסטוריה, משתתף חובב במירוצי ראלי, פריק של כל הספורט המוטורי וחוקר את תולדות הספורט המוטורי בשנות השלושים. היום הוא פותח עם סיפור של נהג בריטי שלחם לצד הרזיסטנס. תהנו

לפני מספר ימים, במהלך שיחה עם שניים מתלמידי, עלה נושא של איזה משחק מחשב שמזכיר קשר בין המחתרת הצרפתית וספורט מוטורי.  מה שהזכיר לי בעיקר את סיפורו של וילי גרובר, נהג מרוצים אנגלי שהשתמש בשם כינוי – W.WILLIAMS וסיפורו המלא מופיע בספרו של JOE SAWARD שעוסק בפרשייה המעניינת The Grand Prix Saboteurs.

לאחר נפילת צרפת בידי גרמניה הנאצית, בחודש יוני 1940, חולקה המדינה לשניים, כאשר חלקה הצפוני נמצא תחת שליטה גרמנית מלאה ואילו בחלקה הדרומי של המדינה הוקמה ממשלה צרפתית חדשה – ממשלת וישי משתפת הפעולה. בתוך תקופה החלו להופיע תופעות של התנגדות אזרחית לשלטון הגרמני. ובעקבותיהם שיתוף הפעולה בין ארגונים מחתרתיים אלו לבין שירות המודיעין הבריטי , ה-SOE , שאימן והצניח סוכנים בשטחים הכבושים של צרפת וכל זאת כחלק מהמערכה הכוללת באויב הגרמני.

וילי גרובר היה נהג מרוצים בריטי מוכשר ומוצלח ביותר שבין הישגיו ניצחון בגראנד-פרי הראשון של מונקו ב-1929 ובשני מירוצי גראנד-פרי בצרפת, גם הם באותה התקופה. גרובר החל את דרכו כנהג של המעמד הגבוה ברחובות פאריז ועד מהרה מצא את עצמו נדבק בחיידק המירוצים. לאחר שהצליח לאסוף מספיק כסף רכש לעצמו אופנוע מרוצים ומשם עבר למכוניות. במקביל החליט להשתמש בכינוי ולא בשמו האמיתי וזאת כי חשש שאימו תדע על עיסוקו המסוכן.

לאחר שהוכיח את כישרונו הצליח לרכוש לעצמו מכונית מרוץ של בוגאטי ומשם הדרך אל קבוצת המרוצים הרשמית היתה קצרה. ההצלחה במרוצי המכוניות הביאה עימה גם חתונה כשגרובר התחתן עם בחורה מקומית. כאשר פרצה מלחמת העולם השנייה הצטרף גרובר כW.WILLIAMS לצבא הבריטי כנהג של קצינים בכירים והסיע אותם מפגישה לפגישה. בקיץ 1940 פולש הצבא הגרמני לצרפת, מגיע עד פאריז וגרובר, יחד עם שאר הצבא הבריטי נאלץ לסגת חזרה לאי הבריטי, משאיר את אשתו מאחור, אבל לא לזמן רב.

הגעגועים לאשתו יחד עם כשרון השפות המיוחד שלו והשליטה המושלמת שלו בצרפתית מצאה אותו מתגייס לשורות המודיעין הצבאי הבריטי. בקיץ 1942 גרובר מוצנח לתוך השטח הצרפתי הכבוש , כשהמשימה שקיבל היתה לחבור אל המחתרת הצרפתית בשטח ולהקים תאי מחתרת חבלניים שיסייעו לפלישה של בעלות-הברית בשלב מאוחר יותר ויאספו מודיעין על הכוחות הגרמניים בשטח.

גרובר הצליח לפגוש את חבריו-יריביו מימי המרוצים, נהגי המרוצים הצרפתיים , רוברט בנואה וז’אן-פייר ווילמיל ויחד הם הקימו רשת של תאי מחתרת קטנים שהצליחו במשימות מודיעין וחבלה בשטח הגרמני . לאחר זמן מה של פעילות בשטח העויין הסתבר כי גרובר ובנואה עבדו בעצם מול סוכן כפול שלמעשה הסגיר אותם לידי הגסטאפו.

גרובר נתפס על ידי הגסטאפו בזמן פעילות ברחובות פאריז, הועבר לחדרי החקירות ועבר מסכת קשה ביותר של חקירות. לאחר מכן, על פי העדויות שנאספו מארכיון הגסטאפו הוא כנראה הועבר למחנה זקשנהאוזן בגרמניה, שם הוצא להורג ב-18 למרץ 1945.

פברגאס, ארסנל והיחסיות של חלומות הילדות
כולנו אשמים (ורק דודו זכאי)

11 Comments

רונן דורפן 6 באוגוסט 2010

דובי – אולי שווה להזכיר כאן את סיפורו של מו ברג. כוכב בייסבול יהודי שגם שירת כמרגל במלחמת העולם השניה http://en.wikipedia.org/wiki/Moe_Berg

רונן דורפן 6 באוגוסט 2010

דובי – מזכיר במשהו את סיפורו של מו ברג, שחקן בייסבול יהודי שבגלל הידע שלו בשפות שירת כמרגל במלחמה. למרות שלא היה לו סוף טרגי http://en.wikipedia.org/wiki/Moe_Berg

דובי 6 באוגוסט 2010

שבת שלום לכולם

כייף להצטרף לחבורה.
בסיפורו של ויליאם גרובר נתקלתי די במקרה, במהלך המחקר שלי על מעורבות הנאצים במרוצי מכוניות בשנות ה-30, מבטיח להרחיב בנושא זה בקרוב.
ספורט מוטורי והיסטוריה קרובים לליבי .

אברהמי 6 באוגוסט 2010

ברוך הבא, דובי
כמו שדורפן כתב, גרמת גם לי לצלוח טקסט על מירוצי מכוניות בלי לקחת חמש הפסקות אוכל באמצע.

דובי 6 באוגוסט 2010

אברהמי תודה.

שמח שנהנית.
אכן החיבור בין ספורט מוטורי להיסטוריה הוא מרתק, מבטיח עוד הרבה סיפורים מעניינים.

אגב, הרגע ראיתי שבצד שמאל הספרה 12 על החולצה ונזכרתי בדיויד פיירקלאף הג'ינג'י שלנו שהציל לנו הרבה משחקים בעבר.

קרמר 6 באוגוסט 2010

ברוך הבא דובי.

יהיה מעניין לשמוע על הבחור הסימפטי שעומד בראש פורמולה אחד, מוזלי נדמה לי, אני יודע שרונן כתב עליו בעבר. בסידרה המצוינת "אפוקליפסה" ששודרה לאחרונה בערוץ הראשון הייתי די בהלם כשהראו הפגנה של נאצים בריטיים בלונדון, עם צלבי קרס וכל שאר הרפרטואר, נגד יציאתה של בריטניה למלחמת העולם. בראש ההפגנה עמד מוזלי, אם אני זוכר נכון זה אביו של הבחור שעומד כיום בראש פורמולה 1. מצטער שאני מכניס פוליטיקה ככה לפני שבת, אבל השלטים של הנאצים הבריטיים בהפגנה היו בעד "השלום" ונגד המלחמה. קצת הזכיר לי את המרמרה וכל החרא הזה.

דובי 6 באוגוסט 2010

הבחור "הסימפטי" מקס מוזלי עזב את תפקידו בתחילת השנה והחליפו בחור בשם ז'אן טוד שבמקרה הוא…יהודי אבל ניגע בזה פעם אחרת.
לגבי אביו של מקס מוזלי, אוסוולד, בשנות השלושים הוא היה יו"ר המפלגה הפאשיסטית בבריטניה ותמך כמובן באדולף היטלר. מקס עצמו נתפס לפני כשנה וחצי בשערוריית מין עסיסית כאשר שהה בבית מלון עם נערות ליווי שהיו לבושות- חלקן כאסירות יהודיות וחלקן כחיילות נאציות. מוזלי הכחיש את הפרשייה ולבסוף, בסיוע גדול של האיש החזק ב-FIA, הסיפור די הושתק.
מה שמצחיק בכול הסיפור היה שבדיוק בשבוע שבו פורסם עניין פרשייה זו, שר הספורט דאז מג'דלה שהה בראלי בירדן במסגרת אליפות העולם, שם פגש במוזלי והזמין אותו לישראל לביקור רשמי מבלי שידע בכלל על הפרשייה בתקשורת. כאשר סיפרו לו על כך הוציא הודעה רשמית כי הוא מבטל את ההזמנה…

דורפן 7 באוגוסט 2010

דובי – מדג'לה יצא די טיפש כי דווקא הנסיכים מהמפרץ הפרסי הודיעו למוסלי שהוא לא רצוי במדינותיהם. מה שכן התקדים המשפטי של מוסלי סייע למאמן כדורגל ישראלי נודע להוציא צו פרסום על פרשיית מין משלו בבריטניה.

לוינטל 7 באוגוסט 2010

שיעור מרתק בהיסטוריה.
אין ספק שסיפור העונה בעיניי מבחינת שיווק ומיתוג היא הכנפיים הקדמיות ה(אולי) לא תקניות (כך טוענת מקלארן). סופסוף הם מבינים שרד בול באמת נותנת כנפיים ולא סתם מדברת

הופ 7 באוגוסט 2010

פוסט יפה ומעניין.

על מו ברג אותו הזכיר רונן כתב מנחם לס יפה
http://www.tofes630.com/blog/?p=535
ובכלל מדובר בבלוג מצוין לחובבי סיפורים היסטוריים. זו קטגוריית הספורט שלו (אבל כל השאר משובח לא פחות):
http://www.tofes630.com/blog/?cat=38

Comments closed