קשיש וחביב על כולם

ראלי מונטה-קרלו הוא יריית הפתיחה לעונת הראלי החדשה. חבל רק שהוא לא במסגרת הנכונה, ואולי כן..?

ircseries.com

ראלי דאקאר מבשר את בוא עונת מרוצים חדשה ואני בדרך כלל נהנה לצפות בו, בעיקר עקב החוויה לראות נופים מדהימים ועליהם מכוניות מרוץ כאלו ואחרות מתחרות אחת בשנייה, רוכבי אופנועים שנאבקים בקשיי הדיונות ונאחזים בכידון הקצה הציפורניים.

כאשר הדאקאר מסתיים מתחילה העונה האמיתית בעצם, זו של הראלי ומיד לאחר מכן גם העונה האמריקאית, זו שקשורה לדייטונה אבל אליה נגיע בפוסט אחר, בקרוב, הפעם זה קצת ראלי.

היום יוצא לדרך ראלי מונטה-קרלו, הראלי הקשיש והחביב ביותר בעולם ולא סתם אני משתמש בביטויי החיבה הללו ולא באיזו הגדרה רצינית. אם מארגני אליפות העולם לא מתייחסים לאחת מאבני-הדרך בספורט המוטורי העולמי ברצינות, לי קשה לעשות את זה, בייחוד כאשר הוא לא שייך לסבב העולמי כבר מספר שנים ומתקיים "רק" באליפות הראלי הבין-יבשתית, שתכף אסביר מה היא.

ראלי מונטה-קרלו הוא ראלי מיוחד. הוא מתחיל בצמוד למרינה והיכטות לחופי הים-התיכון הנוצצים של הריביירה הצרפתית, ומטפס לו אט-אט לעבר הפסגות המושלגות בהרים שלמעלה, גורם לנהגים כאב ראש רציני בהתייחסות שלהם לתנאי הדרך ובעיקר לבחירת צמיגים נכונה – התמודדות מול אספלט יבש או דווקא מול שלג, ואולי יהיו אלו קרח ובוץ שיפתיעו אותם. תמיד מעניין במונטה-קרלו.

ircseries.com

אז ראלי מונטה-קרלו נשאר רק חביב כי איך אפשר להתייחס אליו ברצינות כאשר הוא לא חלק מאליפות העולם? איך אפשר ליהנות כאשר אלוף העולם בראלי לנצח כנראה, סבסטיאן לואב, לא חלק מהתחרות וכך גם לא קבוצת סיטרואן? עכשיו תבוא השאלה שלכם, למה בעצם הוא לא? ככה, פוליטיקה וזהו.

כמו בכול מקום,כאשר מעורבת פוליטיקה הספורט מפסיד. הספורטאים והאוהדים. מארגני הראלי לא היו מוכנים להתכופף מול הדרישות של מארגני אליפות העולם בראלי, בעיקר הדרישות הכספיות וכתוצאה מכך מונטה-קרלו לא בסבב העולמי. זה לא גרם להרבה דמעות שם מכיוון שאנשי ה-IRC, אליפות הראלי "האלטרנטיבית" , זו שבמקור אורגנה על ידי יורו ספורט, קפצו על המציאה ומאז הוא שם.

נכון, המכוניות פחות מהירות ומלהיבות, האלופים עדיין לא הגיעו, אבל עכשיו, בזמן כתיבת שורות אלו מתחרה שם אקס-אלוף עולם בדמות פטר סולברג שקיבל פיז'ו 207 לשחק איתה בראלי הזה ויש עוד מספר נהגים טובים. לא אלופים בעלי שם גדול אבל כאלו שלא היו מביישים שום רשימת משתתפים בראלי.

ראלי מונטה-קרלו והוצאתו מאליפות העולם הם רק חלק מהסימפטום של "כלכלה מקבילה". זו שלא מקבלת את תנאי אליפות העולם ובונה משהו לבד. חוזה טלויזיה יש כי יורו ספורט שותפים, ספונסרים הגיעו מכיוון שיש להם חשיפה ועכשיו הם מחוייבים יותר כי קיבלו גם הם אחוזי שותפות. הקבוצות מגלות מחוייבות כי על פי חוזה ההתקשרות שלהם מול מארגני האליפות- זמן החשיפה שלהם שווה באופן יחסי לחלק היחסי שלהם בבעלות על הסדרה. כן, הזוי אבל ממש כך ומסתבר שזה עובד ועובד טוב.

ובינתיים, הראלי מתגלגל לו,סקודה כבר צוברים פער בפסגה ואני חוזר לשידור הישיר. נשתמע.

ircseries.com
נוסטלגיה - ועובדות
או-מא-ייה