מתאבק ונהג מרוצים (פוסט לזכרו של רפאל הלפרין ז"ל)

הוא היה אלוף העולם בהיאבקות חופשית וגם נהג מרוצים וכל זה הרבה לפני שחזר בתשובה והפך גם לאיש עסקים מוצלח. בשבוע שעבר נפטר הרב רפאל הלפרין ז"ל. פוסט לזכרו

בשבוע שעבר נפטר הרב רפאל הלפרין. לא, אני לא חוזר בתשובה וגם הפוסט הזה בכלל לא קשור לענייני דת, אפילו לא לרשת חנויות המשקפיים שבבעלותו של הלפרין ז"ל. האתר הזה עוסק בבלוגים של ספורט ולכן אשאר במסגרת הזו, עם פוסט קצר מהרגיל.

את השם רפאל הלפרין גיליתי בפעם הראשונה במסגרת מחקר שאני עורך על ההיסטוריה של הספורט המוטורי הישראלי. בשנת 1970 היה אמור להיערך מרוץ מכוניות בין-לאומי ברחובות שכונת ברנע באשקלון וגם נהגים ישראלים היו אמורים לקחת בו חלק במקצה של מכוניות "רגילות", טורינג כמו שהן נקראות. הרב הלפרין רכש שתי מכוניות BMW עבורו ועבור בנו בכדי להתחרות במרוץ. המרוץ עצמו לא ממש יצא אל הפועל מסיבות שונות ומשונות שיכולות לקרות רק במדינת ישראל, אבל שמו נכנס אל דפי ההיסטוריה של הספורט המוטורי הישראלי.

הפעם השנייה שבה נתקלתי בשמו, עדיין במסגרת אותו המחקר. עשיתי גוגל עליו ואז הופיע שמו בהקשר של היאבקות חופשית "מבוימת" ונזכרתי בסיפורים של סבא ואבא שלי על הלפרין, אלוף ההיאבקות היהודי שעשה את זה בגדול בארה"ב (וגם בישראל) , הביא הרבה כבוד לעם בציון. גם סבא וגם אבא ידעו שאני אוהב היאבקות, אהבתי לפחות, ובגלל זה דאגו לספר לי שהוא נהג ללבוש בגד ים לבן עם מגן-דוד כחול עליו ויותר גאה מזה אי אפשר להיות. בעצם אפשר, לאחר שזוכים באליפות העולם ועוד נגד צורר גרמני, רחמנא ליצלן.

השמועות אומרות שלאחר הזכייה באליפות העולם הגיע הלפרין סדרת תחרויות בארץ הקודש, תחת חוזה מהתאחדות ההיאבקות האמריקאית, אני ממש לא יודע אם זו ה-WWF או אחרת ואשמח לדעת עוד פרטים. הוא "נלחם" כנגד יריב ירדני או "סתם" פלסטינאי ומה יותר טוב מאשר לנצח יריב כזה?

לאחר שנים חזר הלפרין בתשובה, הפך לרב גדול וגם לאיש עסקים מצליח. אצלי הוא תמיד ישאר בתודעה כזה שהתחרה באשקלון, היה מוכן להשקיע הרבה בכדי לנצח (עובדה, הוא רכש רכב במיוחד עבור התחרות) וכן, גם כמתאבק שהיה שם הרבה לפני ריק פלייר או קרי ואן-אריק. יהי זכרו ברוך.

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

אנטומית את פרי, אבל ברור שאת ירק (דברים לעגבניה)
היורובאסקט הוא...

13 Comments

גיל שלי 30 באוגוסט 2011

בדיוק לזה ייקרא איש אשכולות.

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 31 באוגוסט 2011

הלפרין התאבק במסגרת קפיטול רסלינג, אחת מאגודות ההאבקות שהיו חברות בNWA, התאחדות העל של ההאבקות בארה"ב בתקופת הטריטוריות(בזמנו לא היו אימפריות על כמו הWWE, שהופיעו ברחבי המדינה, אלא התאחדויות אזוריות קטנות שהמתאבקים היו עוברים ביניהן). קפיטול רסלינג היה הארגון של ג'ס מקמהון. בנו וינסנט מקמהון האב ירש החברה, ובשל סכסוך עם הNWA עזב אותה, ושינה את שם הארגון לWWWF. בנו,וינס מקמהון, ירש את החברה, והפך אותה לWWF ולאחר מכן בשל סכסוך על השימוש בראשי התיבות מול הקרן העולמית לשימור חיות הבר, לWWE. להלפרין היו בנקודת זמן מסויימת 159 נצחונות רצופים, אך הוא לא זכה מעולם באליפות הNWA, זאת לא מעט בשל חוסר יכולתו לעבוד לפי דרישות הבוקרים והמתאבקים היריבים, בשל סירובו להאריך קרבות ולהכיר בכך שיש לעבוד עפ"י תסריטים קבועים. מבחינת הלפרין, הקרבות שלו היו קרבות אמיתיים. עם זאת, הלפרין התמודד פעם אחת על אליפות הNWA מול אגדת ההאבקות אנטוניו רוקה, כשהקרב ביניהם הסתיים ללא הכרעה, והתואר נותר בידי רוקה.

דובי מילר 31 באוגוסט 2011

תודה.
אז איך בעצם הגיע הסיפור שהוא היה אלוף עולם..?

אני "הצטרפתי" לעולם ההיאבקות בתקופת ההתאחדויות האזוריות.
NWA, AWA, WWF וגם קטנות יותר על פי מדינות ואזורים בארה"ב , קריביים ויפאן

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 31 באוגוסט 2011

אתה מכיר בישראל הרבה אנשים שיתנו לעובדות לקלקל סיפור טוב? ועוד כזה על הצלחה של ישראלי מול הגויים?

דובי מילר 31 באוגוסט 2011

לא, אבל בתור היסטוריון אשמח לדעת את הפרטים האמיתיים…וכמובן על מה זה מתבסס

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 31 באוגוסט 2011

מניח שמדובר בשילוב של רצף הנצחונות שלו והעובדה שפעם הוא התמודד על אליפות העולם. כמו כן יכול להיות שהלפרין טען שהוא היה אלוף העולם בהאבקות ואף אחד לא ממש טרח לבדוק, או שהוא טען שהוא התמודד על אליפות העולם בהאבקות או שהיה באליפות העולם בהאבקות כארגון, ודבריו הובנו שלא כהלכה, או שהובנו כהלכה אבל סולפו במתכוון. ויכול להיות שזה פשוט נובע מזה שלתשעים ומשהו אחוזים מהציבור בישראל לא יכול להיות פחות אכפת מענף הספורט הזה, אז מבחינתם אם כבר יש ישראלי שמשתתף בו, מבחינתם הוא יכול להיות אלוף העולם וזהו. Your guess is as good as mine.

B. Goren 31 באוגוסט 2011

היריה הירדני היה אבו ענתר.

דובי מילר 31 באוגוסט 2011

כן, התמונות הן משהו מול אבו-ענתר.
עד כמה שהבנתי הוא לא ממש ירדני…

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 31 באוגוסט 2011

הירדני אבו ענתר חי כיום ביפו, או לפחות חי שם עד לפני כשלוש שנים. בערוץ עשר עשו ב2008 כתבה על הקרב בין שני המתאבקים באולם המגעיל ליד לה גווארדיה והפגישו ביניהם.

דובי מילר 31 באוגוסט 2011

ניתן למצוא את הכתבה הזו במקום כלשהו ?

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 1 בספטמבר 2011

ממש כאן אצל השכנים החדשים:
http://sport.nana10.co.il/Article/?ArticleID=546009

דובי מילר 31 באוגוסט 2011

מצ'ו – שוב אני שואל ומקשה – מאיפה הפרטים/המידע ?

מצ'ו טלקיסקי-ננו מרקוביץ' 31 באוגוסט 2011

קודם כל תיקון טעות אחת, הקרב בין רוקה והלפרין היה על הזכות להאבק מול לו ת'ז על תואר הNWA, ולא על תואר הNWA. לגבי התואר עצמו, מי החזיק בו ומי לא, עיון קצר ברשימת אלופי הNWA תסיר כל ספק. לגבי הנתונים על הנצחונות, הם מגיעים מכתבה בנוגע להלפרין שפורסמה בניו יורק טיימס באמצע שנות החמישים. כמו כן, הלפרין הוצג בארה"ב כ"אלוף ישראל במשקל כבד" תואר שמיותר לציין, לא היה קיים באותו זמן. יכול מאוד להיות שבישראל התהפכו היוצרות, ואלוף ישראל במשקל כבד מארה"ב הפך לאלוף העולם במשקל כבד בישראל.

Comments closed