ממזרים חסרי כבוד

מי לא ראה את הסרט "ממזרים חסרי כבוד" שירים יד גבוה…יופי, זוכרים את חבורת החיילים האמריקאים שנחתו באירופה בכדי לקרוע לנאצים את הצורה ועדיף עם מחבט בייסבול (זהו, קישרתי בין הפוסט לספורט, עכשיו אני יכול לכתוב ברצינות בהמשך…). ולקינוח חרטו את צלב הקרס על המצח של "הרעים", סתם ככה למזכרת…

bauer_goepfert1

הבלוג שלי נקרא "אוטו-דידקט", לומד עצמאי משהו ואני באמת כזה. בתור היסטוריון/חובב היסטוריה/מורה להיסטוריה, תקראו לזה איך שאתם רוצים, אני אוהב לקרוא וללמוד בכל פעם דברים חדשים, כן, חדשים בהיסטוריה, בעיקר כי זה מעניין אותי אבל גם בכדי להעשיר את הידע ולהעביר אותו הלאה.

למה אני כותב את כל ההקדמה הארוכה הזו..? ובכן, במסגרת חומר הלימוד אותו אני מלמד בכיתות יא, החלק שעוסק בתקופת מלחמת העולם השניה והשואה ישנה התמקדמות בלוחמים יהודים אשר לקחו חלק במלחמה במסגרת צבאות בעלות הברית והשנה, מכיוון שרציתי לחדש קצת בכיתה וליצור עניין בכיתות הלימוד שלי, חזרתי וחקרתי עוד קצת את הנושא, מצאתי משהו מעניין.

הסתבר לי שכאשר עלו הנאצים לשלטון בגרמניה ובמהלך שנות ה-30', ברחו מגרמניה כעשרת אלפים צעירים יהודים והגיעו לארה"ב, כשזו עדיין קלטה יהודים (נעזוב את זה לפעם אחרת..). צעירים אלו, כאשר ארה"ב הצטרפה למלחמה, בחרו להתגייס לצבא האמריקאי ולא סתם לצבא אלא למשימה מיוחדת.

הצעירים נשלחו לאחר גיוסם למחנה ריצ'י במדינת מרילנד שם עברו הכשרה צבאית והכשרה מודיעינית, תוך ניצול הידע שלהם בשפה והתרבות הגרמנית, מתוך כוונה להחזירם ליבשת הישנה והמדממת, בכדי לאסוף מודיעין על הנאצים, על הוורמאכט ועל כל דבר שעשוי לסייע בכדי לנצח במלחמה הזו.

ב-6 ליוני 1944 פלשו בעלות הברית לנורמנדי (זוכרים את הסצנה המדהימה מ"להציל את טוראי ראיין"?) הצטרפו "נערי ריצ'י" היהודים לכוחות הפולשים, תוך שהם משולבים בתוך היחידות הלוחמות שם. מיד לאחר הנחיתה וההתבססות בשטח עזבו אותם לוחמים את היחידות שלהם ועברו לתפקד כיחידים או זוגות על פי המשימות שניתנו להם- גלויות או סמויות.

חלקם הגיעו לתוך פאריז שעדיין היתה כבושה, נלחמו ב"קרב על הבליטה" מה שגרם להם להיחשף לסכנה מיוחדת הן מצד הגרמנים והן מצד האמריקנים- מי אמור להאמין להם שהם "שייכים" לצד זה או אחר..?. בסיומה של המלחמה שימשו חלקם כחוקרי שבויים ובהמשך כמתורגמנים במשפטי נירנברג.

אז קרקפות הם לא הביאו ל-אלדו האפצ'י וגם לא כיסחו גולגולות עם מחבטי בייסבול או ציירו צלבי קרס מדממים על מצח של חייל גרמני כזה או אחר (או שכן..?!) אבל, מבחינתי לפחות, הם היו חתיכת "ממזרים חסרי כבוד" עם ביצים גדולות ובפעם הבאה שאתם רואים את הסרט, תזכרו שבכל קוונטין טרנטינו יש שמץ של אמת…

 

"תמשיכו לחלק להם פרסים"
#מכביבול לייב! פודקאסט 024

19 Comments

אסף the kop 16 בינואר 2015

יופי של סיפור.

עידוקוליס ליפשיץ 16 בינואר 2015

עוצמתי ומרתק.

כסיפוביץ 16 בינואר 2015

מעולה

נולי 16 בינואר 2015

תודה רבה!

דובי מילר 16 בינואר 2015

תודה רבה

פורד פרפקט 16 בינואר 2015

תודה, מרתק

נתנאל 16 בינואר 2015

חבל שלא היית המורה שלי

Oded 16 בינואר 2015

תודה, החכמתי

shohat 16 בינואר 2015

חזק.

אורי הברווז 16 בינואר 2015

במיני סדרה המעולה של HBO "אחים לנשק״, הקדישו כמה פרקים לקרבות הביצורים הקשים והקפואים שהיחידה המוטסת 101 עשתה בעייירה באסטון שבבלגיה במסגרת הקרב על הבליטה. ליחידה אמנם לא היה ״נער ריצ׳י״ (או לפחות לא תואר כך בסדרה), אבל כן היה להם חייל יהודי בשם ליבגוט, שדיבר גרמנית ועזר מאוד בתרגום, במיוחד בסצנה הקשה במיוחד בפרק הלפני אחרון בה הם משחררים מחנה ריכוז. מומלץ לצפיה נוספת, לו רק כדי לראות את ברודי מ״הומלנד״ שוב מסווה את המבטא הבריטי שלו והפעם בלי בלונדינית פסיכית שרודפת אחריו באובססיביות.

דובי מילר 17 בינואר 2015

אורי
גם בסדרה הזו אני משתמש בכיתה- בקטע השחרור של מחנה הריכוז, בעיקר.
ואכן, הסדרה "אחים לנשק", כמו גם "פסיפיק" נחשבות, לפחות בעיני, כסדרות מעולות.
אגב, סרט דוגמת "ממזרים חסרי כבוד" אני לא מראה בכיתה מכיוון שהוא כמובן רחוק מהמציאות.

Matipool 16 בינואר 2015

יפה ומרתק , דובי .
איזה כיף לתלמידים שלך . איך עוד לא נשחקת ?
רק לפני כמה ימים נפלתי במקרה על הסרט באחד הערוצים של הוט ונשארתי איתו עד הסוף פעם נוספת . אוהב גם מדי פעם לראות ביוטיוב את cat people הנפלא של דיוויד בואי עם הקליפ מהסרט .

דובי מילר 17 בינואר 2015

תודה.
אני לא נשחק מכיוון בעיקר שאני משתדל ללמוד ולחדש מדי שנה בשנה, בכל הקשור לחומר הלימוד.
הדעה שלי אומרת שבני הנוער, התלמידים, שלנו, נהדרים, אבל צריך לדעת איך "להגיע" אליהם.

צור שפי 16 בינואר 2015

אחלה. אפשר לבקש הפניה למקור ההיסטורי שבו מצאת את הסיפור?

דובי מילר 16 בינואר 2015

השתמשתי בעיקר באתר של מוזיאון הלוחם היהודי

סימנטוב 16 בינואר 2015

מרתק, תודה!

אלכס דוקורסקי 17 בינואר 2015

דובי, מעניין מאוד!

אביאל 17 בינואר 2015

מצוין !

אידה כהן 21 בינואר 2015

גבי ממש מרתק ומעניין אשמח לקבל רעיונות נוספים לרענון חומר הלימוד

Comments closed