המרתון של שאול המלך

42 קילומטרים הם רק 42 קילומטרים,אבל מי רץ אותם ראשון או מה הקשר שבין ריצת מרתון והתנ"ך.

לאחרונה אנחנו מתעסקים רבות בריצה,בעיקר מרתון. שיזף שיתף אותנו בהכנות למרתון ניויורק ובסוף הרגשנו שאנחנו רצים יחד איתו. ממש כאשר הוא חרך את סוליות הסקוני שלו על כבישי התפוח הגדול, לא רחוק מלפניואחד גבריסלאסי הודיע על פרישה מריצה (לי נותר לקוות שהוא אמר את זה בזמן שאספקת החמצן למוח לא הייתה סדירה..) מורקמי כותב על חוויות מעולם הריצה שלו בספר החדש ואפילו אני חוטא בצעדי ריצה ארבע פעמים בשבוע לקראת עוד מרתון באופק.

מכתב שפורסם בסוף השבוע האחרון בעיתון "הארץ" משך את תשומת ליבי, הן כרץ חובב וגם כהיסטוריון ומורה להיסטוריה. המכתב, שנכתב על ידי מר איטח מחיפה, ציין משהו שלא כל כך שמנו לב אליו קודם לכן, ויתכן שכן.

רובנו יודעים שאת 42.195 הקילומטרים שאנחנו מגירים בהם הרבה זיעה, טוחנים ג'ל אנרגיה ומשקאות איזוטונים, אנחנו עושים בגלל אותו חייל יווני מסכן ששלחו אותו להודיע על הניצחון בקרב. הוא, שלא התאמן כמונו חודשים קודם לכן, הגיע לאתונה, סיפר את מה שסיפר, ומת. מסכן.

מסתבר שהרבה לפני כן מישהו עשה את זה קודם, לפניו. בספר שמואל א' פרק ד', מתואר קרב בין ישראל לפלישתים (זה התחיל כבר אז, אה..), שנערך באפק, עיר עתיקה שממוקמת על פי המחקר בסמוך לראשהעין. הקרב שנערך במקום מתוארך לשנת 1080 לפנה"ס, כ-600 שנים לערך לפני הקרב היווני במרתון.

בפסוק-12 כתוב– “..וירץ איש בנימין מהמערכה ויבא שילה ביום ההוא ומדיו קרועים ואדמה על ראשו..”. במחקר שנערך לאחר מלחמת ששת הימים נמדד המרחק בין אפק לשילה. כן, ניחשתם, זה יוצא 42 קילומטרים.

השמועה אודות הרץ האלמוני היא, אגב, שמדובר בלא אחר מאשר שאול, שהפך מאוחר יותר להיות המלך הראשון של ישראל.

אני מודה שלא בדקתי את העובדות עד תום. עניין אותי החיבור שבין התנ"ך לריצה בכלל ולמרתון בפרט. חיבור מוזר, במיוחד לאור המספר הטיפולוגי 42 (הקילומטרים).

מכבי נימני ת"א – תיקון או ירידות? / גיל שלי
יותר משנה הם עבדו שם בשקט בצ'לסי

24 Comments

דורפן 14 בנובמבר 2010

דובי – המרחק ממרתון לאתונה הוא בערך 35 קילומטרים. הסיבה למרחק היא המרתון האולימפי החמישי שנערך ב-1908 בלונדון – כשקבעו את המרחק מארמון ווינדזור לאיצטדיון ווייט סיטי.

דובי מילר 14 בנובמבר 2010

דורפן -עד כמה שאני יודע המרחק שם הוא 42 ק"מ ובאולימפיאדה בלונדון הוסיפו את ה-195 מ' בגלל המלכה .
מורקמי מספר יפה בספר שלו על ההחלטה לרוץ את המרחק, 42 ק"מ , אבל הפוך- מאתונה למרתון, מה שעושה את כל העניין הרבה יותר קשה בגלל העלייה .

אריאל 15 בנובמבר 2010

שלא לדבר על זה שהוא החליט לעשות את זה באוגוסט – וזה היה המרתון הראשון שהוא רץ בחיים שלו.

מנחם לס 14 בנובמבר 2010

אני חייב לציין שכאן בסירה, במרחק 12 ק"מ מהחוף כשאתה מוקף מים כחולים, קשה להתייחס למרתון, אבל בדיוק השבוע ספורטס אילוסטרייטד כתב על רץ המרתון הראשון. מאמר נפלא כפי שרק כתבי ספורטס אילוסטרייטד יודעים. מומלץ ביותר!!!

דובי מילר 14 בנובמבר 2010

מנחם – יש סיכוי לקבל לינק למאמר ?
תודה

Menahem Less 15 בנובמבר 2010

Dubi, I get the magazine itself. I'm not sure if u can get the article on line. But you can try

איתן בקרמן 17 בנובמבר 2010

מנחם באיזה היקף זה? אולי נתרגם את זה

חצי גולדסטאר 15 בנובמבר 2010

דובי, רונן – באתונה 1896 רצו 40 ק"מ; אחרי לונדון 1908 האריכו את המרחק בפעם הראשונה, ומאז 1924 42.195 הוא המרחק הסטנדרטי. זה גורם לי לפקפק בסיפור על המרחק שנמדד בין אפק לשילה, ולחשוד שהמודדים התאמצו מאוד להגיע למספר המסוים 42. אולי גם כי זו התשובה המוחלטת לחיים, ליקום, ולכל השאר.
בכל מקרה, אני לא אתפלא אם מיתוסים אודות שליחים שרצו מרחקים אדירים כדי לבשר בשורות היו נפוצים באזור בעת העתיקה, ושהייתה השפעה הדדית של סיפור אחד על משנהו. ועדיין, משמח לגלות יהודי שהצטיין באתלטיקה קלה!

דובי מילר 15 בנובמבר 2010

חצי גולדסטאר – במהלך הלילה עשיתי עוד תחקירון קטן ומסתבר שמי שמדד את המרחק בין שילה לאפק הוא יוסף יקותיאלי, האיש שהאחראי על המכביות. לאחר שהסתיימה המדידה נערכו אפילו ריצות שדה במסלול זה תחת השם -"מרוץ איש בנימין" .
לא יודע אם זו אסמכתה אבל זה העדכון בכול אופן.

שי 15 בנובמבר 2010

קצת סדר בבלאגן באדיבות וויקיפדיה.
הרודוטוס, שהוא המקור הקדום ביותר לסיפור הקרב במרתון, מתאר שני מאורעות שאח"כ אוחדו בפולקלור לאחד.
ערב הקרב, הוא מספר על רץ בשם פיידיפידס שנשלח מאתונה לספרטה, מרחק של כ 200 ק"מ, לבקשת תגבורת. פיידיפידס האומלל הגיע ביום למחרת ונפח את נשמתו מיד.
למחרת הקרב יחידה מצבא אתונה מיהרה משדה הקרב לעיר, מתוך כוונה לאגף את הפרסים הנסוגים. המרחק שהם עשו היה כ-40 ק"מ, והם היו הראשונים לבשר לאתונאים המודאגים על הניתחון הגדול (200 יוונים הרוגים מול 6500 פרסים מתים ו7 ספינות פרסיות טבועות)

מקור:
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Marathon#Legends_associated_with_the_battle

דורפן 15 בנובמבר 2010

חצי גולדסטאר, מילר לייט –
היו ארבעה מרתונים אולימפיים עד 1908 (כי היו משחקים לא רשמיים גם ב-1906) ומעולם לא קבעו את המרחק עד אז. הם היו שונים באורכם. הקשה ביותר היה כנראה זה של סיינט לואיס עליו כתב אלון זנדר בבלוג שלי – שהוליד את אירוע הספורט הגדול בכל הזמנים. אמנם רק 35 קילומטרים אבל עם מכונית שמפזרת אבק על הרצים והפסקת מים אחת – בה שואבים מים מבאר עם חבל.

יאיר בן עמי 15 בנובמבר 2010

אומנם לא נכחתי שם, אבא שלי עוד לא נולד, אבל במרתון של המשחקים האולימפיים בלונדון המרחק נקבע כנגזר של סיבוב (על מסלול הריצה) שהמארגנים הוסיפו וכל זאת כדי שהמלכה (או המלך) יראו את המרוץ מהמרפסת (החלון) של ארמון המלוכה שם הם ישבו.
עד לאותם משחקים שונה המרחק בכל פעם שנערכו המשחקים האולימפיים אבל באותם משחקים נקבע המרחק הרישמי וללא קשר לריצה של החייל היווני בעל הבשורות.
על המרחק שעבר החייל היווני יש פרשנויות רבות יותר מאשר למי העביר למי את הבקבוק בטור דה פרנס (ברטלי לקופי או קופי לבארטלי) ועל הנושא הזה היו מלחמות עם הרוגים באיטליה.
בקשר לסיפור על הריצה של שאול המלך-
זה כייף לקרוא את זה בכל פעם מחדש.
כבר לפני 23 שנים, כשהתחלתי להתאמן למרתון, קראתי את הסיפור.
לצערי כיום הזיכרון שלי כבר אינו שולף את המקורות יחד עם עימו (הזיכרון).

דובי מילר 15 בנובמבר 2010

מילר-לייט לא טעים..ח ח
אז מתי בעצם בפעם הראשונה רצו, רשמית,מרחק של 42 ק"מ , ולא בתנ"ך ?

הס מנשה 15 בנובמבר 2010

העובדה שהרץ שהגיע מהמערכה הוא שאול המלך איננה כתובה בתנ"ך. לכל היותר זה מדרש מאוחר אם כי מעניין.

מצד שני יש רץ אחר בתנ"ך שהגיע מהגלבוע עד הנגב גם הוא "בגדיו קרועים ואדמה על ראשו" כדי לבשר לדוד על מות שאול. דוד הרגו בשל כך שהוא השוויץ בפני דוד שהוא כביכול הרג את שאול לפי בקשת שאול. משם הגיע הביטוי "להרוג את השליח"

ואם ברצים בתנ"ך עסקינן צריך לציין את עשהאל בן צרויה אח של יואב בן צרויה ואבישי אשר עליו כתוב כי היה רץ כאחד הצבאים בשדה.

בקיצור לסיום בלשונו של שלמה המלך בשיר השירים "מושכני אחריך נרוצה…"

חצי גולדסטאר 16 בנובמבר 2010

רונן – לפי ויקיפדיה, בסנט לואיס רצו 40 ק"מ, למרות שלפי התיאור של אלון זנדר אצלך בבלוג, קשה להאמין שמי מהמעורבים באמת ידע מה קורה שם. נשמע כמו אחד מאירועי הספורט המבולגנים בהיסטוריה.
חוץ מזה, לא יפה לקרוא לדובי בשמות.

דובי – תודה על עוד פוסט מעניין!

דובי מילר 16 בנובמבר 2010

ובהמשך לדיון בענייני הריצה, התנ"ך וההיסטוריה , מאמר של בר-סמכא בענייני ריצה – איליה בר-זאב,אחד ממאמני האתלטיקה הטובים והמוכרים בישראל-
http://www.ayalot.com/modules.php?name=News&file=article&sid=209

ד"ר א 16 בנובמבר 2010

לדעתי כבר הגבתי בנושׂא בעבר, אבל מסתבר שהגיע הזמן שוב:

על פי הרודוטוס (ו 105-106) פידיפידס לא נפח את נשמתו בתום הריצה. הוא היה מקצוען, ועשׂה את הדרך מאתונא לשׂפרטא וחזרה ללא בעיא.

אלון זנדר 17 בנובמבר 2010

אני טוב בסיכומים. אז אני אסכם.
אז מה היה לנו:
אורכו של המרתון 42195 מטרים כי זהו אורך המסלול שרץ פידיפידס ממרתון לאתונה כדי לבשר על ניצחון היוונים ונפח את נשמתו שם.

1. אורכו של המרתון לאו דווקא תמיד 42195 מטרים
2. זה לא אורך המסלול ממרתון לאתונה
3. פידיפידס לא רץ ממרתון לאתונה, אלא מאתונה לספרטה וחזרה, יותר מפי עשר
4. אורך המרתון הוא גם לא המרחק מאתונה לספרטה
5. היוונים לא לגמרי ניצחו
6. פידיפידס לחלוטין לא מת שם.

מה שנשאר זה רק שיהודי כבר עשה את זה קודם, וזו באמת לא הפתעה גדולה, נכון?

דובי מילר 17 בנובמבר 2010

אלון תודה.
ד"ש לך ולדורפן מיעקב ליבנה…

אלון זנדר 17 בנובמבר 2010

אתה התקשרת אליו לבדוק את נושא התנ"ך?
והוא סלח לדורפן על הסיפור עם הצפרדע?

דובי מילר 17 בנובמבר 2010

ח ח
לא, האמת שלא חשבתי על זה וחבל…
אתקן את זה בהקדם.

פראליה 18 בנובמבר 2010

מילר, לאיזה מרתון אתה מתכונן?

דובי מילר 18 בנובמבר 2010

פראליה – אני בשלב ההתלבטות – ת"א או ירושלים.
בהפרש של כלום זמן מתקיימים שניהם – סוף מרץ תחילת אפריל.
כנראה שההחלטה תיפול לכיוון ת"א ולו רק בגלל הקרבה הביתה ונוחות ההגעה מבחינתי בבוקר של המרתון.

פראליה 21 בנובמבר 2010

כן, כפי שבטח נוכחת במרוצים (ובפורומים) השנה, שניהם רבים על אותו ציבור לא ממש גדול, מקווה שאף-אחד מהם לא יכשל ובשנה הבאה יהיה תיאום תאריכים לטובת הרצים.

Comments closed