שבת בבוקר יום יפה

bik copy

שבת בבוקר יום יפה ולא, זה לא קטע משיר של אריק איינשטיין אלא אירוע שהתרחש אתמול בבוקר, אי-שם קרוב לפה, בזמן שבאוסטין, טקסס רוכבי המוטוGP התכוננו לעוד סוף שבוע של גראן-פרי.

כביש 35 בואכה צומת בית-גוברין, מכיוון מערב למזרח, שעה 10:00 בבוקר בערך, משפחת ישראלי (או במקרה הזה משפחת מילר..) נוסעת לה בכייף של שבת בכדי לבקר את הבן העושה בשירות מדינתו והכי חשוב, להביא לו ולחבריו ארוחת בוקר. ריחות הג'חנון בוקעים מהסיר וגורמים לי לא אחת בהרהורי כפירה, אסור להישבר, אסור להישבר…

ביציאה מאחד הפיתולים בכביש, על השוליים חבורת אופנוענים חונה בביטחה בצידי הדרך, כולם במיטב חליפות העור ומצויידים באופנועים שבמבט חטוף מייצרים יחד מאות כוחות-סוס, מראה נהדר. לידם או לצידם, בתעלה, אופנוע אחר, שראה ימים יפים יותר ואפילו מספר דקות קודם…הפיירינג הקדמי שבור, מפורק, ההתקהלות לידו מסתבר, את הרוכב לא זיהיתי אבל על סמך האוירה הרגועה שם, כנראה שהכל בסדר.

כביש 35 המוביל מכיוון קרית-גת לכיוון בית גוברין הוא כביש נהיגה נהדר- פיתולים וסיבובים יש שם כמו שבמיטב מסלולי המירוצים בעולם, שינויי כיוון רבים וגם שינויי גובה המצריכים מיומנויות נהיגה/רכיבה ממי שבוחר להגיע לשם. האמת שאין פה הרבה בחירה, יותר חוסר ברירה.

חובבי הנהיגה והרכיבה במדינת ישראל נאלצים מדי סוף שבוע (ולעתים גם במהלך השבוע) לכתת גלגליהם לכבישים כאלו ואחרים בכדי לעשות את מה שהם אוהבים- לנהוג או לרכוב ומהר.

נהיגה או רכיבה ספורטיבית, בקצב מהיר וגבוה הופכים את המשתמש בכלי הרכב לטוב יותר, מה שבהמשך מביא אותו לבטיחותי יותר לעצמו ולסביבתו.

בכל מדינה מתוקנת (כולל כמה מדינות מסביבנו שלא עוסקות בשפיכת דם מיותר בגלל מלחמות דת) קיים לפחות מסלול מירוצים אחד המאפשר, מלבד קיום מירוצים, גם הגעה אל המסלול, תשלום דמי כניסה ותוך שימוש באביזרי בטיחות נאותים, עלייה על המסלול לזמן קצוב ובסביבה בטוחה, להתאמן ברכיבה או נהיגה, להשתפר ביכולות וכן, גם לשחרר אגרסיות קצת.

למדינה צריך שיהיה אינטרס שאזרחיה לא יצאו אל הכבישים ויסתכנו בפציעה או מקרי מוות מיותרים ואני עוד לא מדבר (כותב..) על הפוטנציאל הקיים בספורט מוטורי מבחינת תעסוקה ותיירות. משרד התחבורה/רישוי/ספורט- כל משרד שיכול לקחת זאת תחת אחריותו יכול, צריך ואמור לדאוג להקמת מרכז נהיגה שכזה כי המטרה ברורה, אבל לא…זה לא ממש מעניין מישהו…

אנחנו מזדחלים לנו בנסיעה די איטית על הכביש ההוא, שומרים על הימין כי בכל רגע, בכל מספר שניות, חולף על פנינו כלי דו-גלגלי כזה או אחר, מרעים באגזוזו, הרוכב משפשף את ברכיו, פעם הימנית ופעם השמאלית (לפחות פה יש איזון..) באספלט השחור-אפור ונעלם באופק. בצומת הבאה אנחנו פוגשים בהם שוב, הם מסתובבים חזרה ואנחנו ממשיכים לפני שהג'חנון יתקרר…
(כן, יש עוד הרבה מה לכתוב בעניין..)

בדרך לדרך חדשה
ליגת שוקי ההון - הכסף הוא המוסר

10 Comments

ריצ'י מקאו 10 באפריל 2016

אני ממש מקווה שהמדינה הזאת תתעורר ותפעל לספק את התנאים הבסיסיים לחובבי ספורט מוטורי וספורט בכלל. מגיע לכם תשתית כזאת. אני רוכב באופני כביש כמעט כל שבת באזור רמות מנשה. פעם בכמה זמן, אני רואה רכבים משודרגים מתקבצים ליד גלעד ופעם אחת, בפיתולים בין גלעד לדליה, הגיחו מולי שני רכבים שללא ספק היו באמצע תחרות וזרקו זנב בכל סיבוב. אני ברחתי לשוליים ומהאזור בכלל. מדובר בכביש עמוס ברוכבי אופניים והשילוב בינם לבין הרכבים יכול להיות קטלני ביותר. אני ממש מבין לליבם של הנהגים שמחפשים מקום עבור התחביב שלהם. אין לי ספק, שהכביש הציבורי הוא לא המקום לכך (כן, אני יודע שיש מי שיטען שגם אני לא צריך להיות שם אבל זה דיון אחר).

דובי מילר 10 באפריל 2016

היו על הכביש הזה גם רוכבים, קבוצה ענקית של zone3, ואני לא רוצה לחשוב מה היה קורה במקרה של מפגש אקראי בין…לבין…

ניינר / ווריור 10 באפריל 2016

ובנוסף אני מקווה שיסדירו בהקדם את נושא הטרקטורונים ואופנועי השטח שרוכבים בפראות בסינגלים המיועדים לרוכבי אופניים בלבד.

ריצ'י מקאו 10 באפריל 2016

+1

דובי מילר 10 באפריל 2016

אני לא מוצא מקום להשוואה בין המקרים, גם בהיבט של שליטה על המתחם.
רכיבה/נסיעה על כביש ציבורי מסוכנת יותר לדעתי ודורשת טיפול הרבה יותר מהיר.

ניינר / ווריור 10 באפריל 2016

לא חווית אופנוע מגיח מולך בפול ספיד כשאתה על אופניים בסינגל…אתה צודק כמובן, אני מוחה איפה שכואב לי

דובי מילר 10 באפריל 2016

ועוד איך שחוויתי- על סינגל, גם ברכיבה על אופני שטח וגם בריצה בשטח, שניהם באזור מענית, תאמין לי שאני מכיר את זה מקרוב.
ועדיין, קיים הבדל גדול בין כביש ציבורי לבין שביל בשטח.

פורד פרפקט 10 באפריל 2016

מכיר את זה כבר שנים. אופנועים נוסעים בכביש הזה הלוך חזור בשישי או שבת, לצבור נסיון ולהעשיר את חווית הנהיגה שחסרה להם כל כך בארצנו המוגבלת. מצד אחד יםה לראות מצד שני ….מסוכן

פורד פרפקט 10 באפריל 2016

יםה=יפה

תימני ותהני 11 באפריל 2016

דובי מילר,
כתיבה יפה מאוד
תענוג לקרוא והלוואי שמישהו במדינה שלנו יתעורר לטפל בנושא הזה.
ד"א אני מאחל רפואה שלמה לרוכב
שיהיה המשך יום טוב

Comments closed