היום לפני חמש שנים

היום לפני חמש שנים איבד עולם הראלי את ריצ'ארד בארנס למחלת הסרטן.

richard burns foundation

המעניין והמוזר הוא שכאשר אני  חושב עליו, על ריצ'ארד בארנס התמונה הראשונה שעולה לי בראש היא דווקא של זוגתו, כן אני יודע שזה קצת לא רגיל, בכול זאת, הוא היה אלוף עולם בראלי ונפטר בדיוק היום, לפני חמש שנים מגידול סרטני בראשו, ובכול זאת, אני נזכר דווקא בה.

קפריסין, 2001, הפעם הראשונה או השנייה שלי באי השכן יחד עם חבורה שלמה של ישראלים שטסו פחות משעה בכדי לחזות בספורט מוטורי אמיתי, אליפות העולם בראלי הגיעה לשם ואנחנו, כמשוגעי ראלי, רצינו לקחת בקרנבל הבלתי נתפס הזה.

אני בכלל הייתי שייך לחוג האוהדים של קולין מקריי אבל אי אפשר היה להתעלם  מהאנגלי הג'ינג'י, אדום ומיוזע, מכוסה באבק כאשר הוא יוצא מהרכב, אימפרזה כחולה והדבר הראשון שהוא עושה הוא לגשת אליה, שחיכתה בשקט בפינה, מתעלם מהצלמים והעיתונאים שמחכים לאיזו מילה או שניים על המקום השני בראלי הקשה הזה שהרגע השיג, נשיקה קלה ומהירה ועכשיו הוא פנוי לכולם.

הפעם הראשונה שנתקלתי בריצ'ארד בארנס היתה בשנים הראשונות שהתחלתי להתעניין באליפות בריטניה בראלי, הוא היה שם עם פיג'ו 205 GTI לבנה וחבוטה ומשך הרבה תשומת לב, סימנו אותו כנהג שימשיך את דרכו של קולין מקריי (מעניין שהגורל הפגיש אותם עכשיו יחד).

בארנס הלך בצעדיו של מקריי – קודם זכה באליפות בריטניה בראלי במדי קבוצת סובארו-פרודרייב ולאחר מכן קיבל קידום לאליפות העולם, השיג פעמיים את הסגנות עד שלבסוף הצליח גם לזכות באליפות, בסוף עונת 2001 ומיד עזב לטובת פיז'ו, לוקח את הספרה-1 יחד עימו.

הידיעה הראשונה על כך שנתגלה במוחו גידול סרטני, הוא ואחרים קיבלו בדרך מאד לא שגרתית. לפני הראלי הביתי שלו ב-2005, בבריטניה, בזמן שנסע ברכב יחד עם נהג ראלי אחר, לפתע הוא התעלף על ההגה. הבדיקות לא אחרו להגיע ועימם הזעזוע. כולם החזיקו לו אצבעות במאבק הזה.  זו כבר לא היתה תחרות נגד השעון השעון בשבילים הבוציים של וולס או באבק ביוון, עכשיו זה היה מאבק נגד שעון החול שהולך ואוזל, מאבק על חייו ולראשונה הוא נכנע.

בדיוק היום לפני חמש שנים איבד עולם הספורט עוד אחד מאלופיו, עולם הספורט המוטורי איבד את אחד מאלופיו החביבים (האמת שבראלי כולם חביבים משום מה..) היה בו, בבארנס, משהו אחר. הרצון, היכולת, המאבק הבלתי נגמר ובלתי מתפשר גרם לו להיות אהוד על כולם, גם על יריביו הגדולים ביותר ובייחוד על היריב הכי גדול שלו – קולין מקריי.

בארנס נפטר ומאז עולם הראלי הבריטי מחפש את היורש הראוי שלו ושל מקריי, הוא עוד לא נמצא, מה שמדגיש עוד יותר את יכולותיו וגדולותיו של האנגלי.

כולם מכירים כיום את סיפורו של אנס ארמסטרונג, מאבקו במחלת הסרטן ואת-LIVESTRONG .  גם חבריו ומשפחתו של בארנס הקימו עמותה שמטרתה מלחמה בסרטן. השנה, כמו בשנה שעברה, נערך כנס גדול באנגליה שבו הוצגו כול מכוניותיו של בארנס ונאספו תרומות להמשך המלחמה הקשה הזו.

richard burns foundation
תנועת העבודה
חייב להיות פה סדר

2 Comments

אייל 26 בנובמבר 2010

בארנס…
אחד הנהגים הכי מיוחדים שהיו בראלי, יצא לי לפגוש אותו
מספר פעמים ובכל פעם התגמש לנדנוד ונתן יחס, גם שהיה אחרי סטייג'…

5 שנים…

דובי מילר 26 בנובמבר 2010

אייל – אני חושב שאתה חייב לנו את סיפור החתימה על החזה של אלי…

Comments closed