בשביל מה גרשנו את הבריטים

אז על מה באמת הצביעו באו"ם

tik-tak.co.il

תפתחו בבקשה את העיתון היום, לא, אל תחפשו את הכותרות של ויקיליקס, תסתכלו סתם על התאריך, בכל זאת הוא אמור להגיד לנו משהו בתור ישראילם, בתור ישראלים. כן, היום לפני 63 שנים הצביעו באו"ם וחרצו את גורלנו.

שנות העשרים, השלושים והארבעים של המאה הקודמת והיינו פה תחת שלטון (כיבוש) בריטי. כלניות אדומות הסתובבו ברחובות, עסוקים בלתפוס שמש וגם בחורות ישראליות, ובין לבין, כאשר לא היו עסוקים בדברים זוטרים כמו להפריד בין ישראלי ופלשתיני שרבים ביניהם, ידעו הבריטים לעשות חיים.

כחלק מתרבות הבילוי הבריטית, מועדון המכוניות של הצבא הבריטי קיים ארועים מוטוריים בארץ-ישראל-פלשתינה. היו אלו יותר תחרויות שליטה ברכב ועמידה במשימות מאשר מירוץ מכוניות אמיתי, אבל בהחלט מדובר על ספורט מוטורי. מדי פעם ארגנו גם מסע מטרה, ראלי לעניים.

משום מה הדבר לא מצא חן בעיני ראשי היישוב השונים, שהקימו במיוחד לשם כך מחתרות שניסו לסלק את הבריטים. התירוץ הרשמי כמובן היה שאנחנו רוצים מדינה משלנו, מגיע לנו ועוד כול מיני סיפורים שהצליחו להמציא. הסיבה האמיתית ידועה היום לכולם – הישראלי נגד ספורט מוטורי.

הבריטים, שבסך הכול רצו עוד פיינט של בירה ניסו להסביר לדוד ולמנחם שהם באו רק ליהנות מהשמש, לנצל את מרחבי הארץ שממילא לא משתמשים בכולה, שהם "משחקים" בספורט בטוח, מדובר בחבר'ה מקצועיים ולא בפרחחים שמשתוללים באיסט-אנד בלונדון. זה לא עזר.

"נתלונן עליכם באו'ם", אמרו להם ועשו. ועדה ועוד ועדה ועוד אחת אפילו. הביאו משקיפים מאנגליה וארה"ב , הביאו עוד בריטים, שלחו נציג מיוחד וכל זה לא עזר לשכנע את הישראלים. "אנחנו לא רוצים ספורט מוטורי אצלנו…, תנו לנו מדינה, נשק ונפתדר לבד את השאר. אנחנו יודעים להצליח לבד.

בסוף גם לבריטים האדיבים נמאס, מה הם צריכים את כאב הראש הזה. במקום לנסות ולשכנע את הישראלים לדעת ליהנות, בואו נעזוב אותם ונחזור למסלולים הישנים שלנו, לדונינגטון-פארק, לגודווד ולברוקלנדס. אולי נארגן שוב מירוץ בקריסטל-פאלאס. עכשיו, כשנגמרה המלחמה, אפשר גם להשתמש במסלולי התעופה בסיבלרסטון, אולי נצליח להוציא משם משהו.

היהודים האלה חשבו שהם יודעים הכול יותר טוב, הם לא באמת רצו מדינה (כי עכשיו כבר די ברור שהם לא ממש יודעים לשמור עליה) הם בסך הכול רצו לעצור את הספורט המוטורי מלהתקיים.

סקס בוחר
לקראת הקלאסיקו - M&M - מסי נגד מוריניו

7 Comments

moby 29 בנובמבר 2010

דובי לא מדויק,
בסך הכל רצינו לייצר ספורט מוטורי חדש.
לא ראלי- זה טוב לפרעונים או לאפריקנים שמהגרים לאירופה לאיזו עיר עם מגדלי ברזל.
לא מרוצי מסלול (מה אנחנו אופניים?) ולמה צריך להסתובב כל הזמן ולחשב את מספר הסיבובים לאחור?
אנחנו יהודים ישראלים וככאלה אנו יודעים הכי טוב. נמציא ספורט מוטורי חדש שמשלב בין המקצועות. לשם כך הקמנו את אירגון "מ_ארגנים ומ_ע_ודדים מרו_צ_ים" להלן מע"צ. שהקימו ברחבי הארץ את מסלולי המירוצים האלמותיים להלן כביש הסרגל, כביש חיפה ת"א הישן. או כל הכבישים ברמה"ג. רק טובי הנהגים יכולים לנהוג במסלולים הללו (המהירות אינה חשובה העיקר יכולות הנהיגה והשליטה בכלי הרכב היא החשובה).

דובי מילר 29 בנובמבר 2010

מובי – לכביש הסרגל במתכונתו העכשווית צריך הכשרה מיוחדת, במיוחד לקטע שבין צומת מגידו לצומת הסרגל…

מאשקה 29 בנובמבר 2010

בואו אכתוב לכם משהו רציני ולא ציני בעקבות טור זה.
מחר ( בעצם מהערב ) כ"ג כסלו תשע"א ימלאו 63 שנה למותו של אבא שלי משה ליטבק ז"ל. לפי התאריך הלועזי הוא נהרג ב – 6/12/1947, שבוע אחרי אותו יום היסטורי של הכ"ט בנובמבר, ולמחרת אותו יום התחליו הפרעות של הערבים נגד היהודים בארץ ישראל, ולמעשה התחילה מלחמת העצמאות שלנו. אבא שלי נהרג בשדות נגבה ממארב של ערבים שגרו בכפר שכן, ואני שנולדתי אחרי מותו נושאת את שמו.

דובי מילר 29 בנובמבר 2010

מאשקה – הרבה ממה שקרה בין נובמבר 47' למאי 48' (וגם קצת לפני כן ) ניתן להאשים את הבריטים ולו רק מכיוון שברגע שהם הבינו שהם עוזבים את ארץ-ישראל לאנחות, לא היה אכפת להם יותר שום דבר.
הערבים בארץ ניצלו את המצב כמובן ואת חוסר הרצון של הבריטים להתערב והחלו בשלהם.
לי אישית לא נותר אלא להשתתף בצערך.

מאשקה 30 בנובמבר 2010

אתה צודק.
כיוון שזה אתר של אירועי ספורט, אין טעם שאכתוב פה את הסיפור המלא איך אבי נהרג. מה שכן, כשהייתי כבר קצינה בצה"ל בשנת 1967, הגעתי ביוזמתי לארכיון צה"ל שהיה אז בר"ג, ומצאתי את תעודת הפטירה של אבא שלי חתומה ע"י רופא בריטי.

לוינטל 30 בנובמבר 2010

אין סיכוי שיהיה בארץ ספורט מוטורי אמיתי. זה עצוב. עד שמציעים חוק, העלויות של הביטוח שנדרשות עושות את זה בלתי ריאלי.
מה שכן יש סבב אחד נחמד מאוד בארץ: סבב האינדורו, רכיבת שטח לאופנועים

דובי מילר 30 בנובמבר 2010

לוינטל – יש יותר מספורט מוטורי אחד פעיל ואמיתי- קיימת ליגת עבירות וליגה של ראלי-רייד (תחרויות ניווט) – שתי הליגות לרכבי-שטח.

Comments closed