לא להסיק מסקנות נמהרות

כל חובבי הספורט המוטורי באשר הם חיכו לראלי מונטה-קרלו, הראלי שבישר על פתיחת העונה החדשה ובעיקר על תחילתו של עידן חדש, עידן שהרומנטיקנים מבינינו או אלו שמספיק זקנים רצו לראות בעיקר בגלל החיבה העזה לשנות ה-80 ולמכוניות גרופ-B של אז, אבל אני מציע לא לקפוץ לשום מסקנות נוכח הראלי הזה- לא לגבי הנהגים, המכוניות ו-או התוצאות, חכו קצת, גם לא לראלי שבדיה, עוד קצת אחכ נוכל לדעת לאן אנחנו הולכים.

464651_800x450

בסופו של המונטה, בקבוצת m-sport, זו שמריצה את הפיאסטה wrc של פורד, היו מאושרים. אלוף העולם נמצא אצלהם, למרות חתימה מאוחרת ומיעוט קילומטרים של מבחן על הרכב, אבל הסתבר שזה הספיק, הוא ניצח, עם הרבה מזל וכן, גם הרבה כישרון, ועל זה אין ויכוח בכלל.

ראלי מונטה-קרלו הוא ראלי לא צפוי, מאד יחודי בנוף האליפות. שילוב בלתי הגיוני אבל הכי הגיוני שיש של אספלט יבש בחלק אחד ואז קטעי דרך בהם האספלט מכוסה בקרח עם אפס אחיזה נורמלית ומשם לקטעים מושלגים ושוב לאספלט יבש. הנהגים מקבלים סחרחורת רק מעניין בחירת הצמיגים הנכונה, שלא לדבר מכמות הספינים, סחרורים וסיבסובים שהם עושים עם המכוניות כתוצאה מאיבוד אחיזה. אין עוד ראלי כזה באליפות ולכן התוצאה לא מנבאת כלום, מלבד השקה נחמדה לעונה.

הראלי הבא בתור הוא שבדיה, בלט על הקרח ועל השלג, טמפרטורות קפואות או מעט חמות מזה ושוב, אין עוד אחד כזה וגם הראלי הזה לא יגיד לנו כלום ולא יכין אותנו לבאות, מלבד נהגים שיצברו עוד ניקוד אליפות חשוב, עוד הישג כזה או אחר לקריירה שלהם ופרסום למכוניות בהן הקבוצות משתתפות.

ציפיתי למעט יותר מהראלי במונטה-קרלו, למעט יותר מהמכוניות החדשות ודי התאכזבתי, אז או שציפיתי יותר מדי או שסתם "רוח" הרומנטיקן שבי והרצון לראות מכוניות גרופ-B שוב על אספלט גרמו לי לאכזבה הזו אבל לפחות על פי סוף השבוע ההוא בריביירה הצרפתית ובהרים שמעליה, המכוניות החדשות הן לא גרופ-B וגם לא יהיו. הן מתנהגות צפו מדי, טוב מדי, לא אגרסיביות וברוטאליות ובטח לא מפחידות, לפחות לא בשלב הזה, כמו שכולם ציפו.

יונדאי בהחלט הוכיחו שהם שם כדי לתת בראש ואלמלא נויביל היה פוגש בטונדה וגומר את הראלי שלו, התוצאות בוודאי היו שונות. הנהג הבלגי שלט בראלי, עד לתאונה, ההפרש היה מספיק לו לניצחון יוקרתי ואף אחד לא היה זוכר שאוג'ייר עם הפורד שם, אבל זה לא קרה, כי תאונות הן חלק מהספורט המוטורי.

תאונות ובעיות בטיחות הן חלק מהספורט המוטורי, כל עוד הן קורות לצוותים בתוך המכונית, שיושבים מוגנים בתוך כלוב, רתומים לכסאות כמו שצריך ולבושים בחליפות מגן, עם קסדות על הראש. תאונות לא אמורות לקרות לצופה שמגיע לראות מירוץ שכזה, גם אם הוא עומד במקום בו לא היה אמור לעמוד ולמזלו הרע מכונית החליקה מהדרך והרגה אותו. לצערנו זה קורה וחוזר וקורה והקהל בעולם לא למד מזה, חבל.

ההצגה חייבת להימשך והיא נמשכת, תמיד, כי גם הקהל שמגיע לצפות בראלי, באמצע שום מקום, לוקח באיזה שהוא חשבון, מצב שבו מכונית יכולה לעוף מהדרך, להתרסק, גם לכיוון הקהל, לא תמיד ניתן לצפות את זה, אבל כמעט תמיד ניתן להקטין את הסיכון ולחשוב היכן לעמוד.

בסופו של דבר ראלי מתקיים בדרכים ושטחים פתוחים ואי אפשר לאסור לחלוטין או לסגור הרמטי שטח כזה, האחריות היא גם על אלו שמגיעים לראות את המירוץ. בראלי האחרון לעונת 2016, שלנו פה, בחצרים, גם לנו היתה דרמה קטנה. בשלב מסוים, יצאנו במהירות מפנייה שמאלית כאשר לפתע, כאילו משום מקום הגיחו שני רוכבי אופנועי שטח, שידעו שמתקיים מירוץ במקום. רק תגובה מהירה של אייל, שהסיט את ההגה ימינה והוריד אותנו מעט מהשביל, הצילה כותרות למחרת בעיתונים וגרוע מזה, ביקור בבתי חולים…

במונטה-קרלו, בהמשך הראלי, המארגנים לא עשו חשבון למאות צופים שהגיעו לראות את המירוץ והחליטו על ביטול שני קטעים בגלל ענייני בטיחות. כולם הבינו שם שזו הדרך הנכונה ולא לוקחים סיכונים מיותרים, בטח לא כאשר מדובר בחיי אדם.

בתחילת חודש מרץ יערך ראלי מקסיקו, הסיבוב השלישי של האליפות. המקסיקנים מתים על ספורט מוטורי, אוהבים מאד ראלי (וגם מירוצי מסלול) וקהל מגיע לשם בהמוניו, לפחות לחלק מהקטעים. אבל בכדי שנדע שם או לאחר הראלי הזה, ראלי העפר הראשון לעונה, לאן העונה הזו הולכת, חייבים קודם כל לסיים את המירוץ הזה בשלום, בלי נפגעים. לתת לנהגים והנווטים לעשות את העבודה שלהם הכי טוב שאפשר.

הפוטנציאל באליפות השנה מדהים, תהיה תחרות גדולה ונראה, לפחות על פי מבחני טרום-העונה, שהדומיננטיות שהיתה לקבוצה אחת בשנים האחרונות לא תחזור וטוב שכך, יהיה מעניין, יהיה אקשן ודרמה ונקווה שיהיו רק פנים מחייכות.

את מי אני אוהב כולם כבר יודעים, עכשיו נשאר לו להוכיח את זה….

הודעה חשובה
התיקו עם צ'לסי (סופו של ינואר הנורא)

4 Comments

Amir A 31 בינואר 2017

הראלי השנה היה איטי בכמעט 10 קמ"ש משנה שעברה. זה היה צפוי עם השינוי ברכבים?

שחר 31 בינואר 2017

אני די בור בספורט מוטורי, מה הסיבה לכל התקנות שמשתנות לעיתים תכופות כל כך גם בראלי וגם בפורמולה? נחמד לראות שהמהנדסים מצליחים למקסם את הביצועים ולהפגין יצירתיות גם עם מנועים קטנים, הנעה היברידית, תקנות בטיחות וכו', אבל כשיש פגיעה בביצועים(בפורמולה גם מוכר עניין הרעש…) והצופים לא ממש בעד, מה בכל זאת דוחף אותם לעשות זאת?

דובי מילר 31 בינואר 2017

אמיר
קשה להשוות זמנים במיוחד בראלי כמו מונטה-קרלו בגלל התנאים המשתנים.
אם אני זוכר טוב, בשנה שעברה היה יבש יחסית ולכן זה היה ראלי אספלט ומשם המהירות.
השינוי היה אמור לתת לנו יותר מהירות…

דובי מילר 31 בינואר 2017

שחר
התקנות ממש לא משתנות השכם וערב, אם אני זוכר נכון, בראלי לא השתנו כבר 3-4 שנים, מה שנועד לתת ליצרנים יציבות והוזלה בתקציבים.
לאחר התקופה הזו הרגישו צורך לשינוי- העלאת הספק מנועים מ-300 כ"ס לכ-380 כ"ס ועוד תוספות שונות שמטרתן מהירות ואטרקטיביות גם לקהל.
המכוניות בראלי ממש לא מתקרבות להיברידיות…

Comments closed