"אל המשורר" , ביאליק ומכבי תל-אביב

תל אביב של פעם, ביאליק, כוס גזוז ומכבי תל-אביב

לפני מספר ימים חגגנו יחד עם להקת "אל המשורר" את יום ההולדת של משוררינו הלאומי חיים-נחמן ביאליק ומסתבר שחוץ מלכתוב לנו שירים וסיפורים הוא גם היה חובב ספורט ידוע, לפחות בתל-אביב של אותם ימים יפים.

ללהקת "אל המשורר" נחשפתי במהלך מסע של בית הספר שבו אני עובד, לפולין ומשם הדרך חזרה אל חיים-נחמן הייתה קצרה. כמובן שלא יכולתי מבלי לנסות ולחבר בין ספורט, היסטוריה ומשוררנו המפורסם, אז התחלתי לחפש.

אבל ממש רגע לפני שאני מחפש ומוצא עוד כמה מילים על "אל המשורר". ההופעה האמיתית הראשונה שראיתי אותם הייתה אי שם בספטמבר לפני שנה, מרתף קטן  ואפוף עשן ובירה בפלורנטין. יורדים מדרגות שלא נגמרות ואחר כך כבר המוסיקה מתחילה לדבר.

אי אפשר שלא ליהנות מהביצועים החדשים לביאליק הקשיש, אבל מה הקשר לספורט לעזאזל..? ובכן, המתופף של "אל המשורר" אורי מייזלמן, יוצא להקת "קרח-9" הוא אוהד שרוף של..הפועל תל-אביב.

בספר שמתאר את ההיסטוריה של אגודת "מכבי תל-אביב" שכתבו אשר גולדברג ודני דבורין הם מתארים את ביאליק כאורח קבוע במשחקיה של מכבי תל-אביב באמצע שנות ה-20 של המאה הקודמת, כאשר המגרש עדיין היה ממוקם ברחוב קינג-ג'ורג'.

ביאליק הכיר בחשיבות הספורט כחלק מהתרבות הארץ-ישראלית ולא אחת התפנה מעיסוקיו החשובים בכדי לגשת ולצפות באירוע חשוב לא-פחות, משחק כדורגל. הוא יצר קשר מיוחד עם חבורת נערים שהתגוררו ברחוב אלנבי ושיחקו במכבי ת"א, ועזבו מאוחר יותר להפועל, יוסי שבחון לא לבד.

אחת האגדות על ביאליק היא כי בדרכו לאחד ממשחקי הכדורגל נהג לעצור בקיוסק בכדי ללגום מעט שתייה קרה, פנה אל המוכרת במקום ואמר לה – "..גזזני ואגרשך, העדיפיני במילייך.." . הנערה שמכרה במקום וכמעט התעלפה מרוב התרגשות לנוכח הפגישה עם האישיות הידועה, לא הבינה מה הוא רוצה ממנה. לאחר מספר שניות של רגיעה הסביר המשורר את כוונתו לקבל גזוז, לשלם בגרושים ולקבל עודף במיל.

מסופר עוד על ביאליק כי נכח באירוע פתיחת המכבייה הראשונה כמו גם בביקוריה של קבוצת "הכוח וינה" בארץ-ישראל, שם זכה לכבוד השמור לאחמ"ים בדרך כלל, פגישה עם שחקני הקבוצה ובראשם בלה גוטמן הנערץ.

אז בפעם הבאה שאתם שרים את "קן לציפור בין העצים" לילדכם או אולי את "על השחיטה" המצמרר, זכרו שמשוררנו הלאומי היה גם חובב ספורט מדופלם. לחיים.

הימורי שבוע 16
הפרחה והאופנוע

2 Comments

הקורא בפוסטים 27 בדצמבר 2010

עכשאז הוא עבר איתם להפועל או נשאר אוהד מכבי??
אל תשאיר אותי במתח .

דובי מילר 27 בדצמבר 2010

נראה לי שהוא נשאר מכבי, למרות שאני לא בטוח שהיה גאה במה שקורה שם כיום…

Comments closed