אלפא חוזרת..?

לא ראשונה, אבל אהבה

אי אפשר להגיד שזו הייתה אהבה ממבט ראשון ביני לבינה, בכל זאת, הייתי מעט צעיר אבל היא עשתה לי משהו ככל שעבר הזמן. אני לא באמת זוכר מתי נפגשנו לראשונה, מניח שזה היה איפשהו במגזין "טורבו" הראשון, עם הכתבה האלמותית שהשוותה בין אלפא-סוד לסובארו DL משפחתומטית.

288195_2274403856610_906921_o

ערימות של אלפות עברו תחת עיניי הבוהקות (מהתרגשות ואבק) במירוצי הראליקרוס בבאר-שבע, אשקלון ועפולה (ואולי זו הסיבה להכחדה הרצינית של האלפות בישראל..) עד שאחת מהן התגלגלה אליי ואז ידעתי שזו אהבה לנצח. מאז אותה סוד ti אדומה ונצחית עברו תחת ידיי עוד קצת אלפות כאלו ואחרות, האהבה נותרה בעינה, אהבה שבלב.

סוף שנות ה-70 ולתוך שנות ה-80 היו שנים "לא משהו" בלשון המעטה מבחינת הקבוצה האיטלקית במסלולי הפורמולה-1 (כי מי תאר לעצמו שממש במקביל ה-gtv קורעת את כולם בטורינג למשל או שיש סדרת מירוצים המוקדשת כולה לאהובתי, הסוד trofeo) מכונית כבדה מדי ולא מספיק חזקה, בולעת דלק ולא אמינה, כמעט כמו מה שסימן המותג הזה על הכבישים ובכלל.

אני בטוח שכל מי שגדל בשנות ה-90 אהב, לפחות כמוני, את ה-75 טורבו שהתחרתה באליפות אירופה ולאחר מכן את אחותה הסקסית, ה-155 באליפות גרמניה למכוניות סאלון, ה-Dtm. מדי ראשון, פעם בשבועיים הייתי יושב וצופה (ותודה למת"ב נתניה ושאול מרקוס) ומזיל ריר על עוד ועוד ניצחונות של לריני ונאניני שנתנו בראש לגרמנים, היו ימים.

הרבה תהפוכות עברו על המותג האיטלקי ובסופו של דבר הוא נקנה על ידי הענק מטורינו, על ידי פיאט ומשפחת אניאלי, משם הדרך אל מחוץ למסלולי המירוצים הייתה קצרה. פרארי, שגם היא שייכת להם, המשיכו כמיטב המסורת בפורמולה-1 בעוד לנצ'יה ייצגו את המשפחה בראלי (עד שגם שם זה נגמר). הייתה גם הבלחה קצרה של מאזארטי במירוצי ה-Gt אבל אלפא נותרה בחוץ ואנחנו עם הגעגועים.

1980-belgio-depailler-alfa-romeo-179

והנה, באחרונה, מתרבות השמועות וגוברים הרמזים שאולי ורק אולי התלתן הירוק יחזור ויהיה שוב בקדמת הבמה, במירוצי הגראן-פרי. איך? פרארי, במסגרת עוד דרך להרוויח כספים, מוכרים ומשכירים מדי שנה לקבוצות פורמולה-1 מנועי מירוץ ישנים, בני שנה או שנתיים אבל התוצאות "לא משהו" בלשון המעטה.

כעת עלה רעיון חדש. פרארי ימתגו את המנועים שנמסרים לקבוצות הללו תחת השם "אלפא-רומיאו", אלו יהיו מנועים חדשים דומים לאלו של הקבוצה הרשמית וכך מצד אחד תהיה הפרדה בין המותגים ומן הצד השני הקשר הברור ישאר, במידה ותהיה הצלחה כזו או אחרת שתהיה שוה את זה. פתרון הגיוני.

פרארי, כמותג המוביל של קבוצת פיאט שווה להם מיליונים אם לא מיליארדים של דולרים. ספורט מוטורי הוא חלק בלתי נפרד מהדם של הסוס הצוהל. ניצחונות של ווטל בימי ראשון במסלולי האספלט שווים הרבה מאד כסף כבר ביום שני באולמות התצוג וברשימות ההמתנה. ההשתתפות ובעיקר הניצחונות מהווים חלק מהיוקרה של פרארי, גם לטובת דגמי הכביש.
לא סתם אמר אנזו, האב המייסד, שהוא מייצר מכוניות ספורט בכדי לאפשר את השתתפות פרארי במירוצים, היגיון בריא.

אז פרארי מדברים עם סאובר על אספקת מנועים תחת השם "אלפא" מתוך חשיבה שלנוכח מצבה של הקבוצה השוויצרית יותר גרוע ממצבה עכשיו לא יכול להיות והיא יכולה רק להשתפר. במקרה הטוב השם של אלפא יזכה ליוקרה מחודשת ואני כבר מחכה לזה.

אז כן, בתור אוהד של התלתן הירוק לא ממש משנה לי תחת איזה כובע הם יחזרו לזירה, הרצון לראות אותם גובר על הכל וההתבטאויות האחרונות של מנהל קבוצת המירוצים של פרארי מותירות תקוות והרבה שאלות פתוחות באויר, שאלות שלא נדע את התשובות עליהן בתקופה הקרובה כי כולם בפגרת קיץ וגם כי כולם עסוקים עם השמועות שפיאט שואפים גם להיכנס לפורמולה-E עם מאזאראטי…..

נקווה לטוב.

שיטפון. יומן יפן (חלק 2)
20 על 20 - פוסט הימורים לפתיחת הפרמייר ליג

5 Comments

איציק 10 באוגוסט 2017

אלפה סוד הייתה יופי של אוטו, ואז החליפה אותה אלפה 33 כזכור לי, ו- :-(

דובי מילר 10 באוגוסט 2017

אכן כן
ה-33 החליפה אותה אבל אף פעם לא הצליחה לשחזר את ההצלחה.

איציק 10 באוגוסט 2017

היה לנו אוטו כזה. זוועה של אותו. מלא בעיות. יותר במוסך מאשר על הכביש. לא רק אצלינו, הרבה התלוננו.

ניינר/ווריור 10 באוגוסט 2017

אתה יודע שיש מועדון אלפא מאד פעיל עם טיולים והשקות

Amir A 10 באוגוסט 2017

פעם מכוניות היו מכונות יפות. תענוג להסתכל על המכוניות שנבנו לפני מלחמת העולם השניה, ואפילו לתוך שנות ה-50. רק שבאמצע שנות השישים קרה משהו והמכוניות של שנות ה-70 מכוערות פחד. על הקופסאות הסטדנרטיות שנבנות מאז שנות ה-80 ועד ימינו אין מה להרחיב הרבה. קרייזלר ניסו להציל את המצב קצת עם ה- PT Cruizer, אבל באופן כללי לנהוג היום בכבישים זה מתכון בטוח לדכאון אסתטי. למה זה המצב?

Comments closed