איך שגלגל מסתובב

אלפא-רומיאו מצטרפת בעונה הבאה לפורמולה-1, עם מנועי פרארי וקבוצה שוויצרית אבל מה אכפת לנו, אפשר להתחיל להתרגש. ואסור לשכוח שבהתחלה הסיפור היה הפוך.

כולם מכירים את פרארי, המכונית האדומה עם סמל הסוס השחור הצוהל, עומד על שתי רגליו, על רקע צהוב. זה אחד ממותגי הרכב הנחשקים ביותר וקבוצת המירוצים של פרארי היא ללא ספק זו שכל חובב מירוצים אוהב לראות, גם אם הוא לא איטלקי.

עונת הפורמולה-1 הסתיימה בקול ענות חלושה ביום ראשון האחרון במירוץ המיותר והמשעמם באבו-דאבי (זכות הקיום היחידה של המסלול הזה בסבב עטופה בערימה גדולה של דולרים) וכבר היום הכותרות רעמו- "אלפא-רומיאו חוזרת לפורמולה-1" בקבוצת סאובר.

כל חובב אלפא באשר הוא מיהר לחייך בהנאה, אני מודה שאני חייכתי בשמחה וכבר לא יכול לחכות לרגע שאראה את המכוניות זזות על המסלול, גם עם זו סאובר-פרארי עטופה יפה, זו תהיה אלפא עבורי ועבור רבים אחרים. את הביקורת תשמרו לעצמכם בפנים, בבטן, לא מעניין.

כל יצרן מנועים בפורמולה-1 מחזיק מלבד הקבוצה הרשמית (מרצדס, פרארי, רנו) גם קבוצת-בת, קבוצת לווין, קבוצת חסות, תקראו לזה איך שתרצו, עוד קבוצה או שתיים שהן מספקות להן מנועים (לכולם ברור שזה לא ממש אחד לאחד המנוע שיש במכונית הרשמית).

אספקת המנועים היא גם עניין של כסף, הרבה כסף וגם כמובן עניין של מיתוג ופרסומת, כי זה הסיפור היום. פחות מעניין מה באמת קורה על המסלול, יותר מעניין וחשוב השיווק, הפרסום והכסף הגדול.

בשנים האחרונות פרארי סיפקו מנועי דרג-ב' לקבוצת סאובר השוויצרית. ההצלחה לא הייתה גדולה, למעשה קטנה מאד ודי מבישה, סאובר ראו את כל הגריד לפניהם וסיימו בצורה עקבית בתחתית הדרוג. אבל אין דבר כזה פרסומת רעה, כולם מרוויחים משהו.

פרארי נתנו את התמיכה לסאובר ובתמורה קיבלו עוד מקור הכנסה והשנה, במדי אלפא-רומיאו, יקבלו גם אפשרות להריץ כנהג בקבוצה את צ'רלס לקלארק או שארל לאקלרק, תלוי איך אתם בלהתבטא ולקרוא צרפתית. לקלארק הוא הכישרון העולה ונהג פיתוח את האיטלקים ומבחינתם זו יופי של דרך לשפשף אותו בדרך לכסא בקבוצה הראשית.

כל מה שסאובר צריכים לעשות, בשונה משנים קודמות, זה לעדכן את שם הקבוצה ולהוסיף את השם "אלפא-רומיאו", אני בטוח שגם הם שמחים ונהנים מהחיבור הזה, בכל זאת, ההיסטוריה מחייבת והשם עושה את זה. במסלולי המירוצים ב-21 סופי שבוע בעונה הקרובה יהיו הרבה שיגיעו בכדי לראות את המותג האיטלקי.

אז אלפא בחסות פרארי זה נחמד ויפה אבל לא רבים יודעים ואולי שכחו, פרארי, אנזו פרארי התחיל את דרכו כנהג ומכונאי באלפא, בשנים שלפני המלחמה ההיא. כאשר רצה להקים לעצמו קבוצה משלו, אלפא נתנו לו מכוניות אבל אסרו עליו להשתמש בשם אלפא-רומיאו.
מה עשה אנזו? נכון, הקים את פרארי.

אז כן, הגלגל מסתובב. פרארי החלה את דרכה כקבוצה שהשתמשה במכוניות של אלפא-רומיאו והנה, בעונת 2018 אלפא-היא זו שתהיה שם, אמנם רק בצורת שם אבל בכל זאת, השם מחייב "אלפא-רומיאו", אני כבר מתרגש.

עקומת הבינוניות של הליגה הישראלית
בלילה קר בסטוק

8 Comments

אלעדוס 29 בנובמבר 2017

חוזרת לעילית של הרכבים כראוי.

דובי מילר 29 בנובמבר 2017

לא
עוד רחוק מזה
כרגע בסך הכל מדבקה על המכוניות.

יהלי 30 בנובמבר 2017

מעניין מאוד.
אשמח לשאלה- תוכל בבקשה להסביר מה ההבדל בין רכב ספורט GT שאינו road legal לבין רכב ספורט טהור 'רגיל'(שכן מורשה לנסוע על הכביש)?
האם יש הבדל ממשי בסוג, נפח ותצורת המנוע, בסוג ההנעה, בתיבת ההילוכים, בבלמים, במתלים, באחיזת הכביש?
לצורך העניין, יצא לי לנהוג על mclaren 650s, האם נהיגה על אותו רכב או דומה לו בגרסת race car שונה משמעותית?
תודה

דובי מילר 30 בנובמבר 2017

מכונית מירוץ היא "חיה" אחרת לחלוטין.
מכוניות מירוץ נבנות במיוחד לצורך מירוצים ובסדרות המקצועיות הקשר בין היותן זהות בשמן למכוניות כביש סדרתיות הוא די מקרי.
לגבי ההרשאה- במדינות רבות אתה יכול לנסוע עם מכונית gt שנבנתה למירוצים או מכונית ראלי למשל, גם בכבישים ציבוריים.
אם יהיה לך נוח…? זו כבר שאלה אחרת. הן רועשות ומקרקשות ומאד לא נוחות.

יהלי 2 בדצמבר 2017

תודה רבה !

עדי אבני 30 בנובמבר 2017

הכל מעניין מאוד, רק לא ברור למה שמת תמונה של מסוט אוזיל :)

דובי מילר 30 בנובמבר 2017

הוא ממש התעקש שאצלם אותו באותו הזה ואעלה עם הפוסט

דובי מילר 30 בנובמבר 2017

אוטו

Comments closed