אין כמו המדבר

צמד מירוצים מדבריים חתמו עבורנו את עונת 2017 בליגת הראלי-רייד הישראלית, עם תואר האליפות. אבק ושבילים מהירים והרבה כייף.

בזמן שהמוני בית-ישראל חיפשו איך לחגוג את חג החנוכה אנחנו לא היינו שם, פשוט כי הדרמנו כמעט הכי רחוק שאפשר בארץ בכדי להשתתף בשני מירוצי הבאחה, מנוחה ועובדה, שחתמו את אליפות ישראל בראלי-רייד לעונת 2017.

לכל מי שלא יודע, לא מכיר או לא עקב אחריי אספר בקצרה. אני דובי ואני נווט ראלי. כן, ההוא שיושב בכסא הימני במכונית המירוץ ואומר לנהג לאן לנסוע בגדול. אם זה מצליח, הנהג שיחק אותה, אם לא אז כנראה שהנווט טעה, ככה זה…וברצינות, מירוצי ראלי זו עבודת צוות לא פשוטה בתוך הרכב, בסביבה לחוצה ומקרקשת כששומעים את שעון הזמן מתקתק, גונב שנייה ועוד שנייה ואנחנו רק רוצים לעצור אותו כבר.

כנווט ראלי אני מתחרה למעשה בשני סוגי מירוצים במקביל. מירוצי ראלי וספרינט למכוניות (עם אייל בן-ארי וצוות "דרך השטח", כבר הרבה שנים) ובמירוצי ראלי-רייד כשבשנה האחרונה חברתי לעובד ארזי וקבוצת "צוות ניר" ואנחנו מתחרים עם "האדומה" בליגת הראלי-רייד הישראלית בקטגוריית T1 4X4.

"האדומה" נבנתה במקור על ידי עידו בסדנה שלו בפרדס-חנה עבור דרור כהן לדאקאר לפני מספר שנים וזה קרה דווקא בדאקאר ההוא שבוטל ומאז הרכב עמד לו וצבר אבק וחלודה, עד שנגאל מיסורייו ובדידותו על ידי עובד, עבר ריענון (ועדיין עובר מדי מירוץ).

בתחילת העונה הצטרפתי לעובד (שבמקור בכלל מתחרה במירוצי עבירות באירופה והחליט לטעום קצת מהירות ומרחק במירוצי הראלי-רייד בארץ) ויחד התחרינו בבאחה חצרים (מקום 2) באחה גולן (מקום 1) ובחמישי-שישי האחרונים הגענו למירוצי סיום העונה בבאר-מנוחה מתוך ידיעה שכל מה שאנחנו צריכים לעשות בכדי לזכות באליפות זה להתחרות נכון, לא לשבור את הרכב ולסיים.

הקטגוריה שלנו סובלת ממיעוט של משתתפים, זה מעצבן, כואב, מוריד מעט מהעניין אבל קשה להתחרות מול מי שלא מגיע למירוצים ואנחנו עושים כמיטב יכולתנו בכדי להתחרות כספורטאים ולהשתפר ממירוץ למירוץ, להסיק מסקנות, להפיק לקחים ולהסתכל קדימה. אהה, והכי חשוב, ליהנות.

סיום עונת הראלי-רייד כלל צמד מירוצי מדבר ארוכים ביום חמישי ושישי, עם שבילים מהירים, חול והרבה הרבה אבק (לאחר מיליון מקלחות בבית אני עדיין מוצא גרגרי אבק במקומות שלא ידעתי עליהם בגוף שלי..) ואתגר לא פשוט לניווט בחלק מהמקומות.

ביום חמישי זינקנו לבאחה מנוחה שכלל 2 קטעי תחרות, הראשון כ-140 ק"מ של נסיעה ולאחריו קטע קישור וקטע תחרותי נוסף של כ-25 ק"מ. שבילי הטנקים המהירים של איזור שטחי האש של שיזפון קיבלו אותנו בהנאה ואהבה, הם נהנו מזה שסופסוף אלו לא מרכבות יורקות אש ועשן אלא רכבי מירוץ מהירים שרק באו לנצל ולגמוע מהירויות בארץ השטחים הבלתי-נגמרים.

אז "האדומה" בכלל לא הרגישה כמרכבה סימן4 או השד יודע לכמה הגיעו כבר והובילה אותנו בביטחה לסיום ללא דרמות מיוחדות, כמעט…והניקוד התווסף לטבלה, צעד אחד קטן ומשמעותי בוצע כהלכה.

לאחר לילה של שינה טובה התייצבנו שוב לקו הזינוק, הפעם מסלול שונה (בעצם אותו מסלול מהיום הקודם רק לכיוון ההפוך) שהפך מהיר הרבה יותר, לאחר הזינוק מד המהירות הראה שוב ושוב מספרים שלא ראינו קודם וזה הרגיש אחרת, מהיר יותר, טוב יותר וכמובן שגם מהנה הרבה יותר.
זהירות גם היא הייתה שם המשחק וגם פה המטרה הושלמה, להגיע שלמים לסיום ועשינו זאת.

כן, יש אליפות, כי אליפות נבנית מול מי שמתחרים נגדו, תוך מחשבה על צבירת נקודות ומבט מפוקח לרחוק ולא רק לתת בגז בפנייה הקרובה, להשתדל לעשות מינימום טעויות והנאה גדולה.

אז עונת 2017 הסתיימה לה ואנחנו כבר עם הראש והמחשבות לעונה הבאה וזה המקום להגיד גם תודה לכל אלו שעבדו קשה בכדי שהמירוצים הללו יתקיימו, עמלו ימים ולילות לבדוק, לאשר ולסמן את השבילים, לתקתק לנו הכל וגם אם יש מעט תקלות בדרך, מי שלא עושה לא טועה.

ובסוף השבוע הקרוב, כן, ממש בשישי הזה, אני שוב בכסא הימני המוכר של הסובארו, אייל יהיה לשמאלי ונזנק לצמד המירוצים האחרונים באליפות הראלי-ספרינט, בערד, אתם מוזמנים.

הגדול בדורו
לחזור לגדולה דרך הכאוס

14 Comments

ישי 17 בדצמבר 2017

אם כבר פוסט היכרות בסיסי, אז מה ההבדל בין שני הסוגים?

דובי מילר 17 בדצמבר 2017

יצאתי מתוך נקודת הנחה שאנשים כבר יודעים את ההבדלים מכיוון שאני מעלה פוסט לאחר כל תחרות בה אני משתתף.
אבל-
ראלי-רייד/באחה (בארץ) מדובר על מירוץ ארוך (מעל 100 ק"מ) לעתים במספר הקפות גדולות ולפעמים, כמו הפעם, תוואי אחד ארוך.
השטח משתנה אבל לרוב קשוח, הרבה מקומות בהן מכונית ראלי "רגילה" לא תשרוד.
שיטת הניווט במקרה הישראלי היא GPS.
מקבלים קובץ ומטעינים למחשב ועל פיו מנווטים, כולל מעבר בנקודות ביקורת בדרך.
בחו"ל אגב מנווטים באמצעות סיפור דרך- יותר קשה ויותר מעניין.

בראלי/ראליספרינט- סטייגים קצרים יחסית (10 ק"מ לראלי, עד 5 לספרינט) ושיטת הניווט היא ב-notes, עוברים על השביל פעם אחת ורושמים הערות ובתחרות הנווט מקריא לנהג.
בראלי מחושב הזמן המצטבר, בספרינט, הזמן המהיר מ-3 מקצים.

זה היה ממש בקצרה, אבל מקווה שעניתי.

ישי 17 בדצמבר 2017

תודה

yaron 17 בדצמבר 2017

מזל טוב!
אם יש בדה באזר בלוג שהייתי שמח ליותר תמונות ואם אפשר גם סרטונים, זה הבלוג.
בהצלחה בערד.

דובי מילר 17 בדצמבר 2017

תודה
אני מעלה תמונות שאני מצלם תוך כדי המירוצים ומשתמש בהן.
קיימת בעיה של זכויות יוצרים כמובן.

מקווה שבערד הגו-פרו יעבוד כמו שצריך ואצרף את הסרטון.

yaron 17 בדצמבר 2017

אפילו דברים שלך נראים טריוויאלים, אותי (את כולם?) מאוד יעניינו. פנים הרכב, המנוע, מכוניות אחרות. כל מה שאפשר ומתאים לך יתקבל בברכה :-)

yaron 17 בדצמבר 2017

סליחה על הקרצוץ אבל גם נתונים טכניים כמו סוג המנוע, כוחות סוס ושדרוגים מעניינים אשמח אם תוכל לזרוק מדי פעם. כמובן שרק אם מתאים לך ואפשרי.

דובי מילר 17 בדצמבר 2017

באדיבותו של עובד, להלן המפרט של הרכב-
מנוע 5.7 קורבט ls6 שמורכב במרכז הרכב לחלוקת משקל
גיר 4l80
טנאספר amr h2
שלדת צינורות סקדיום
מטלים משולשים קדימה ואחורה
הנעה כפולה
מחשב גיר שמאפשר ידני או אוטומט
4 בולמים בילשטיין וקפיצים קוילובר
4 בולמים בילשטיין בייפסים
טנק דלק 170 ליטר צנרת תעופתית.
זה נשמע יבש ככה
אבל מרגיש נהדר בתוך הרכב עצמי במהלך המירוץ.
וחשוב אולי לציין- סיימנו עונה של 4 מירוצים- צאלים, רמת הגולן, מנוחה ועובדה עם כמעט אפס תקלות.

אשמח לענות על עוד שאלות בנושא

yaron 18 בדצמבר 2017

תודה!
זה נשמע פשוט אורגזמי :-)
נותנים לך לעשות סיבוב מדי פעם? אני מנחש שאולי אתה לא נהג מקצועי אבל האם יכולות הנהיגה שלך גם השתדרגו במהלך המסע המופלא הזה.
שאלה אחרונה (מבטיח!) – כמה כוחות סוס?

itay 9 במרץ 2018

how much travel you have ?

ארם אבירם 17 בדצמבר 2017

מזל טוב!

דובי מילר 17 בדצמבר 2017

תודהה
מחכים להכרזה הרשמית, לטקס עצמו.

דובי מילר 18 בדצמבר 2017

ירון
בסביבות 2004-2005 לדעתי, כאשר התחלתי לנווט החלטתי עם עצמי שאין לי שום יומרות לשבת בכסא השמאלי ברכב יותר ואני מעדיף להתמקצע כמה שיותר בתפקיד הנווט.
אני מנסה לעשות את עבודתי הכי טוב שאפשר ומקווה שמצליח.
לא מתערב לנהג בנהיגה, לא אומר לו איך לנהוג ואפילו לא חושב על זה.
מאד סומך על הנהגים שאני יושב לצידם.

ההספק של האדומה עומד כרגע על כ-400 כוחות סוס והמשקל הוא כ-2.5 טונות.
גם בעניין הזה יהיו עדכונים במהלך הפגרה.

עובד ארזי 20 בדצמבר 2017

היי למעוניינים . בפרטים על הרכב אשמח לענות על כל שאלה …. מי שמעוניין להגיע ולהתרשם מקרוב גם זה אפשרי
בנוסף למי ששאל משקל של הרכב 2.2

Comments closed