אתם משעממים ולא מעניינים

עוד עונת פורמולה-1 הסתיימה לה ואיך שלא תסתכלו על זה או תנסו לייצר יש מאין, היא שעממה, אותי לפחות. הגיע הזמן לכוון שעון מעורר לפני שכולם ירדמו יחד איתי.

לא יודע כמה שנים אתם צופים במירוצי הפורמולה-1 בטלביזיה אבל אני צופה כבר די הרבה זמן, הרבה שנים.
אני אפילו זוכר את הפעם הראשונה שראיתי את זה ב-לייב, ברנדס-האץ', גראן-פרי אירופה והניצחון של מנסל אי-שם ב-85.
הראשון "רגיל" באורך מלא ראיתי עוד קודם, במשחק השבוע, ככה קראו לזה אז, של יום חמישי והגראן-פרי של מונקו, הניצחון של פרוסט ברנו הצהובה, כן, עד כדי כך שנים אני שם.

MIDEAST ISRAEL POLITICS

לא יודע מה איתכם אבל ככל שעברו השנים, ככל שראיתי עוד ועוד מירוצים נפלה בי ההכרה שהמירוצים הללו משעממים אותי ואני די רואה אותם כחלק משגרה, מכוח השגרה. לא אחת אני מוצא עצמי מנמנם על הכורסה או במיטה בזמן המירוץ או עסוק באייפון שיחייה ועל הדרך מעיף מבט בעוד ניצחון שגרתי כזה או אחר.

אתחיל עם המכוניות כי הן חלק עיקרי בסיפור. הן פשוט נראות רע ונשמעות רע ולא כייף לי לראות אותן. עזבו את ההיילו, מכוער או לא, הציל חיים וירד מהויכוח מבחינתי, אבל שלל הכנפונים והעיוותים פה ושם הרסו את הצורה של המכונית הזו ולא מספיק בזה, הרעש. אנחנו טיפוסים שאוהבים מוזיקה והצרידות המעצבנת שבוקעת ממכונת התפירה שנוסעת על המסלול, זו לא מכונית מירוץ.

תחזירו לי בבקשה את היפהפיות של שנות ה-80, את היצירתיות, הפשטות והיופי של כל אחת מהמכוניות, את הסליקס השמנים מאחורה ואת המנועים. בין אם זה קוזוורט v-8 או רנו v-6, פרארי בוקסר 12 או v-6, ועוד ועוד ועוד, המגוון, השוני ומעל כולם ה-bmw של ברבהאם למשל. בקיצור, הבנתם, היה מנוע…

מסלולים…באמת כייף לכם לראות מירוצים במסלולים האנמיים הללו שרק בזכות ה-DRS ניתן לייצר איזו עקיפה מסכנה או שתיים? כל המסלולים נראים אותו הדבר, מלאכותיים להחריד ולא אמרתי מילה אחת על טילקה, הגאון שיצר אותם והרס לנו את המסלולים היפים באמת. תראו את ההתרגשות של הנהגים כאשר הם מגיעים לספא/סוזוקה/מונזה ותבינו את ההבדל הגדול ואלו נהגים כיום שלא זכו לחוות את המסלולים בתקופה הקלאסית שלהם ועדיין, מרגישים שם את ההבדל.

אהה, נהגים. ובכן, גיבורי ההצגה החד-גוניים, בובות היחסי-ציבור והתקשורת שכל מילה שיוצאת להם מהפה מלוות בקצין עתונות שמקליט ושומר ומגן ולא נותנים להם באמת לשחרר את מה שהם חושבים באמת. הם הפכו לבובות של עצמם ויש מזל שלפעמים מגיע איזה שיכור על במה ומבינים שיש אדם מאחורי הקרח.
ולכל מי שחשב אגב שלואיס המילטון עושה חיים כל הזמן ולא שם על אף אחד, תקראו את הראיון ב-f1 racing עם הצלם שמרצדס שכרו במיוחד בכדי ל"שחק" עם דמותו של לואיס ולתחזק חשבון אינסטגרם יפה.

אז מה אני אומר בעצם אחרי כל המילים המתבכיינות הללו? רוצים הצגה מלאכותית וחשמלית-אלקטרונית שתשרת את מיליארדי הדולארים שנשפכים ויסייעו ליצרני הרכב? נהדר, קחו את זה לפורמולה-E ממילא כל היצרנים נוהרים לשם, ותחזירו לנו את הפורמולה-1 כספורט מוטורי אמיתי, כמירוצי מכוניות של נהגים שנוהגים במכונות "רעות", תנו חופש יצירתי עם מינימום עזרים אוירודינמיים למהנדסים, שחררו את המנועים לדימיון של אלו שיודעים לבנות מנועים ותחזירו לנו את המסלולים של פעם.

אז לא, אני לא אפסיק לצפות בפורמולה-1, כי בסופו של דבר אני צופה בכל ספורט מוטורי שקיים, גם בטלביזיה וגם דרך נפלאות הרשת והשנה כולם וגם אני, נחכה לפריצה הגדולה של לאקלרק בפרארי ונראה כמה ואם בכלל יצליח לגנוב מעט מסבסטיאן ווטל, נחכה אולי להתעוררות של מקלארן בהרכב החדש והעיניים הרומנטיקניות יחפשו את קוביצה בקאמבק שלו(שמיותר מבחינתי) ואת קימי בסאובר-אלפא רומיאו.

מי כל המצטיינים והמאכזבים בחצי העונה הראשונה של הפרמייר ליג
פרקנוהום

16 Comments

ZORK 16 בדצמבר 2018

מעניין, בלא מעט ענפי ספורט (אני יכול לחשוב על כדורגל, פורמולה, פיתוח גוף ואולי גם כדורסל) שנות השמונים סימלו שיא מסויים באיכויות אסתטיות של הספורט שלאחר סוג של מכאניות ודגש ביצועי "קר" השתלט על הענף

Ollie Williams 16 בדצמבר 2018

בדיוק מה שחשבתי. הקול הכללי שעולה מהפוסט הוא משהו ששומעים בדיונים דומים בהמון ענפים.
כשחושבים על זה רגע, אלה בדיוק השנים שהתחילה גדילה משמעותית בכמות ואיכות השידורים – ויחד איתה חוסר היכולת להעצים אירועים בסיפור (כי את הכל אפשר לראות) וכמובן ובעיקר הכסף הגדול שדורש תוצאות יותר מכל דבר אחר

חובבן 16 בדצמבר 2018

שנות השמונים מסמלות את הגיל של הכותב והמגיבים.
אני בטוח שאותם אנשים חושבים שבשנות השמונים המוזיקה היתה יותר טובה, הבחורות יותר יפות וכו'
די ברור שכדורגל וכדורסל קפצו בכמה וכמה רמות, ספורט מוטורי אני לא מכיר.

מילר 16 בדצמבר 2018

המוזיקה טובה יותר…?
אני כל כך גרוע במוזיקה.
מבחינתי שמיעת מוזיקה איכותית התחילה בצבא, שם לימדו אותי לשמוע אריק איינשטיין ושלום חנוך, תמוז ולך תזכור מה עוד.
בלועזית עוד קודם שמעתי את הפינק-פלויד אבל בצבא הכרתי את u2 דרך "jushua tree" ומשם חפרתי עליהם עוד.
בהמשך נתקלתי ונשארתי עם הדיירסטרייטס והסקורפיונס למשל וכמובן הבוס!

הבחורות? הן תמיד היו יפות אבל היום הן הרבה יותר יפות, רק שהיום אני מסתכל על יותר מבוגרות ובשלות…:)

Ollie Williams 16 בדצמבר 2018

האמת שלא בהכרח.
לפחות לא בענייני מוזיקה (סתם לדוגמה רוב המוזיקה שאני שומע כיום חוברה והוקלטה כשהייתי בן 4-8).
אבל ממה שאני רואה פה בפוסטים, הרבה מהותיקים פה מתגעגעים יותר לאייטיז מאשר לעשורים אחרים בהם זכו לחיות ולחוות…
יותר מזה, אפילו אנשים באזור הגיל שלי (אמצע העשור הרביעי לחיים) לפעמים מדברים בערגה על דברים שקרו באייטיז או בניינטיז המוקדמים, כשהיינו ילדים ממש קטנים.

רינוס מיכלס 16 בדצמבר 2018

געגועים לצ'יקיין בנורבורגרינג עם שומי והאקינן

תום 16 בדצמבר 2018

המנועים ההיברידיים לא הולכים להיעלם. ב-2011/2 כשהתחילו הדיונים על שינוי הרגולציות לשנת 2014 והלאה, רנו ומרצדס דפקו על השולחן ואמרו שאם פורמולה 1 לא רוצים להישאר רק עם פרארי וקוזוורת׳ כיצרני מנועים (מה שהיה מחסל את הענף אחרי העזיבה של הונדה, טויוטה ו-BMW), אז הפיתוח של המכוניות צריך ל-"תרום" בחזרה לייצור מכוניות רגילות.

מילר 16 בדצמבר 2018

אבל לאף יצרן לא תהיה נאמנות לפורמולה-1 אם לא יהיה קהל, הם ילכו למקום שיזכו בו לחשיפה.
טכנולוגית? שילכו(לעזאזל) לפורמולה-E ויחזירו לנו את הרומנטיקה של הספורט הזה.
הרי גם את הלה-מאן אמרו שיסייע לפיתוח של טכנולוגיות והרגע שאאודי ופורשה מיצו את עצמם שם, הם עברו הלאה.

ניינר / ווריור 16 בדצמבר 2018

דובי אני רואה פ1 יותר זמן ממך והיתה תקופה שזה היה הספורט הכי אהוב עלי לצד פוטבול. אני מדבר על התקופה מאמצע שנות השמונים ועד אמצע שנות התשעים. אז זה היה ספורט אדיר, מרתק ומותח בטירוף עם נהגים שכל אחד מהם אישיות אדירה. מהרגע שאהוב נפשי נייג'ל מנסל פרש התחלתי לאבד עניין אבל בעשר השנים האחרונות אני בקושי עוקב אחרי הספורט המשמים הזה. מקסימום שם מירוץ ברקע ומדי פעם בודק מה קורה כי עקיפות ממילא אין כמעט. ביזיון מה שנהיה מהסבב

מילר 16 בדצמבר 2018

אנחנו מתחרים מי ראה קודם…?
נראה לי שכולם, בני דורי לפחות(אני בן 50..) רואים בערך מאותו הזמן(אני מדבר על טלביזיה אבל מבלי להתייחס לשנייה ששידרו בסיום התכנית בספורט בערבית בימי שני…).

ניינר / ווריור 16 בדצמבר 2018

זה מה שהבנת מהתגובה שלי? שאני עושה איתך תחרות מי ראה קודם? בסך הכל אמרתי שהספורט הזה היה נפלא גם בתקופה לפני שאתה התחלת לצפות

מילר 17 בדצמבר 2018

סליחה, אז לא הבנתי.
הספורט הזה היה נפלא גם לפני זה בטוח, בעיקר בגלל הדמויות שאפפו אותו ובגלל השוני ומה שכל אחד הביא "מהבית".
היום הכל "קר" ומנוכר

סער 16 בדצמבר 2018

לדעתי יש כאן אלמנט של השפע הגדול היום בשידורים חיים, לעומת שנות ה80 ,שבהן לצפות באירוע ספורט חי היה מאוד נדיר.
לזה נוסף הסמארטפון שגורע בריכוז.
וכמובן שגם אין היום אגדות כמו פרוסט, סנה ושומכר.

ששון 16 בדצמבר 2018

נפלא דובי, כרגיל.

אורן השני 17 בדצמבר 2018

פעם הייתי פותח אר.טי.אל ונהנה, היום כבר לא טורח לבדוק מי נגד מי.

ומה נסגר עם האתר הזה שאותיות באנגלית זה שוב ספאם? אפרופו דברים שמתדרדרים. מצטער מראש אם זה נשמע אגרסיבי, אני יודע שלא חייבים לי כלום, ובכל זאת חבל.

גל 17 בדצמבר 2018

מסכים עם מה שכתוב. הבעיה שיש, לדעתי, היא שהבעלים הנוכחיים בפורמולה 1 לא עסוקים בלנסות לשפר את התחרות אלא במה שמעניין את הדור הצעיר (אני אמנם חלק ממנו, אבל מקרה מיוחד ואותי מעניין לראות גם את האקשן על המסלול) ולכן הם מפרסמים דברים כמו פודקאסטים או סקרים לאתר משופר ושוכחים שחלק מפורמולה 1 זה גם תחרות על המסלול.

Comments closed