מתחילים מחדש

לקראת עונת הפורמולה-1 שתיפתח בסוף השבוע הקרוב באוסטרליה

לאחר חודשים של המתנה, ציפייה ותהיות ולאחר מכן מספר ימים של מבחני טרום-עונה שאמרו הרבה אבל בעצם לא אמרו כלום, הגיע הרגע הזה שכל חובב ספורט מוטורי חיכה לו, פתיחת עונת הפורמולה-1, ביום ראשון הקרוב, באוסטרליה.

 

21 מרוצים יהיו לנו העונה והשאלה הגדולה הראשונה עליה צריך לחפש תשובה היא האם זו הולכת להיות אליפות נוספת, ששית במספר ללואיס המילטון או שפרארי יצליחו סופסוף לעשות עוד צעד קטן וסבסטיאן ווטל יהיה זה שיניף את הגביע בסופה של העונה הארוכה הזו.

עוד בטרם החלה העונה התבשרנו הבוקר כי צ'ארלי וואייטינג, האיש הכל-יכול של הסדרה הזו, מי שמנהל בפועל את הקרקס המהיר בתבל, הלך לעולמו במפתיע, בגיל 66, באוסטרליה וטרם ידוע מי יחליף אותו.

בספורט מוטורי, כמו בכל ספורט אחר, אני אוהב את הסיפור האנושי, במקרה הזה את הנהגים שמאחורי ההגה, עם הקסדה על הראש והמבט המרוכז שמוכנים לעשות הכל בכדי להגיע ראשונים לפנייה הראשונה ואז להתאמץ כמה שיותר ולסיים ראשונים, לראות את דגל השחמט ולכן הפוסט הזה הוא סקירה קלה על מה שקרה בשוק הנהגים, אבל, אף מילה על קוביצה, כי אני חושב שלמרות הכל, זה לא המקום בשבילו.
למה? יעלה פוסט מיוחד בהמשך העונה.

אני בדרך כלל לא נוטה "להאמין" יותר מדי למבחני טרום-העונה וזאת מכיוון שמלבד כמות ההקפות הגדולה שמבצעת כל קבוצה, בהתאם לתכנון פנימי קבוצתי, למעשה כל אחת מהמכוניות עולה בכיוונון אחר ומתוך מטרה לבחון דברים שונים ולא תמיד ניתן באמת לאמוד את הדברים כמו שהם. רגע האמת הוא מקצי הדרוג ביום שבת, אז התמונה תתבהר מעט יותר.

במרצדס נשארו עם הקו שלהם סביב בניית המכונית החדשה לעונה וכרגיל הם אלו שנותנים את הטון אבל פרארי, הקבוצה שכולם רוצים לראות אותה מנצחת(חוץ ממני, אני בעד אלפא-רומיאו), בפרארי נראה כאילו הצליחו לעשות עוד צעד אחד קטן קדימה ומנסים לסגור את הפער.

בקבוצה האיטלקית עשו שינוי פרסונלי בהנהלת הקבוצה ומתייה בינוטו יהיה האיש שמקבל את ההחלטות ליד הקיר. לפחות בתחילת העונה ההעדפה הברורה תהיה לטובתו של סבסטיאן ווטל אבל אסור להקל ראש בכוכב הצעיר החדש שהביאו שם, שארל לאקלרק. הצרפתי בוודאות לא יסכים לשמש לאורך זמן ככינור שני וככל שתתפתח העונה ובהתאם לתוצאות שיושגו שם נדע לאן נושבת הרוח.

שאלה גדולה נוספת על הפרק היא מה יקרה השנה בקבוצת רד-בול, בעיקר בכל הקשור לשימוש במנועי ההונדה, שלפחות כרגע נראה שהשתפרו ביכולות שלהם. רד-בול אולי לא יזכו באליפות, למרות שהנהג המוביל בקבוצה, מקס וורסטפן, בהחלט רואה עצמו מועמד, אבל השוורים האדומים יהוו גורם חשוב ומשפיע גם במאבק הנקודות שבין מרצדס לפרארי.

לצידו של הנהג ההולנדי יתחרה פייר גאסלי, שבדומה ללאקלרק עבר שנת התחשלות בקבוצת-בת והוקפץ לקבוצה הבכירה של רד-בול. אז למרות שכל העיניים שם יהיו על וורסטפן, אל תקלו ראש בצרפתי, מיצמוץ אחד קטן של ההולנדי או לחילופין איבוד-ראש והתרסקויות כמו שהוכיח שהוא יודע לעשות וגאסלי יהיה שם לקחת את הנקודות.

מקלארן, אוי מקלארן. כמה שאנחנו רוצים לראות את הקבוצה הזו נמצאת סוף-סוף במקום הראוי לה, במיוחד לאחר דישדוש רציני בשנים האחרונות ומיקום שמבייש את מעמדה. מנועי הרנו עשו רושם טוב במבחני טרום-העונה ועכשיו חובת ההוכחה היא על כתפיו של קרלוס סיינז ג'וניור שיאחוז בהגה. כחלק מהרצון של הנהג הספרדי להשתפר הוא עבר להתגורר באנגליה, קרוב קרוב למפעל של מקלארן ובילה שם הרבה ימים, ימים יגידו באם זה היה שווה.

דניאל ריקארדו, גירית הדבש(באנגלית זה תמיד נשמע טוב יותר) עשה אולי את ההימור הגדול ביותר מבחינתו מאז שהחל לנהוג בפורמולה-1 ועזב קבוצה מבטיחה לטובת ההגה של קבוצת רנו, לצידו של ניקו הולקנברג. האוסטרלי הוא מנייה בטוחה בכל הנוגע לתוצאות וגם נצחונות אבל האם הוא יצליח להוביל את הקבוצה הזו למקומות בהן לא ביקרה מזמן. הולקנברג מצידו יזכה למאבק לא פשוט ויאלץ להוכיח את עצמו.

ואלפא-רומיאו שלי, הקבוצה שבזמן שכולם יסתכלו קדימה למאבקים של המילטון וסבסטיאן ווטל, אני אחפש אותה מעט יותר למטה במרכז הגריד, אלפא הזו, כבר לא סאובר יותר אלא מותג בפני עצמו(עם מנועי פרארי מתחת למכסה המנוע, רק השם והסמל שונים אבל למי אכפת).

באלפא הלכו על קימי רייקונן שעדיין לא שבע מהפורמולה-1 וטוב שכך. קימי מביא הרבה מאד ניסיון מאחוריו וינסה לקדם את הקבוצה הזו צעד נוסף קדימה. בעונה הקודמת הם הפתיעו את כולם ביכולת שלהם, בעיקר ההצלחות של לאקלרק והשנה יצטרכו להמשיך בקו הזה ולדחוף קדימה. לצידו של רייקונן ינהג אנטוניו ג'יאובינצי האיטלקי, שמגיע מהאקדמיה של פרארי וירצה להיות ממשיך דרכו של לאקלרק, דרך לא קלה.
נחזיק אצבעות לתלתן הירוק!

הימורים? אני לא אוהב הימורים ולכן לא תראו פה הימורים מי ינצח או מי יזכה באליפות. העונה הזו פתוחה לחלוטין, לפחות עד שיתבהרו העניינים ונבין לאן נושב עשן המנועים ואדי הבנזין שעוד נותרו שם, עד שיחליפו את המנועים לחשמליים לחלוטין.

בעונה הקרובה אשתדל להעלות בכל יום חמישי בסוף שבוע של גראן-פרי מעין סקירה לקראת המרוץ, עם מעט נתונים ובימי שני פוסט שיסכם את המרוץ שהיה, מנקודת המבט שלי. מזכיר שוב, לא מתיימר להיות מבין גדול אלא מביא נקודת מבט אישית של חובב ספורט מוטורי שעוקב אחרי הספורט הזה מאז 1980 ונהנה ממנו, למרות השנים המשעממות פה ושם, כי בסופו של דבר תמיד אפשר למצוא קצת עניין.

אשמח למעורבות ותגובות, אבל בשפה תקינה בבקשה, לשאלות ותהיות(ואם אפשר גם קצת טופו..).

הגיוני בסך הכל
הגרלת רבע גמר ליגת האלופות 18/19

15 Comments

Yonatan 14 במרץ 2019

בתקווה שיהיה מירוץ אליפות מעניין השנה, גם אם בתוך קבוצת מרצדס.

דובי מילר 14 במרץ 2019

דווקא בתוך מרצדס אני לא חושב שתהיה תחרות אמיתית.
טוטו וולף לא יתן לכלום לסכן את ההרמוניה בקבוצה ולא אתפלא אם ברגע שבוטאס יעשה מעט שרירים הם יושיבו אותו בצד ויקראו לאוקון להחליף אותו קצת.

Yonatan 14 במרץ 2019

אני לא חושב שפטל יתמודד ברצינות על אליפות אלא אם יש לפרארי יתרון משמעותי במכונית. נראה שהמעמסה המנטלית עליו בשנתיים האחרונות גדולה מאוד. לפי מבחני טרום העונה נראה שיש יתרון מהירות מסויים לפרארי אך גם בשנתיים האחרונות הם היו חזקים בתחילת העונה. המנגנון במרצדס פשוט עובד טוב מדי על פני עונה שלמה.

ניינר / ווריור 14 במרץ 2019

רק לא המילטון
יאללה שתהיה אחלה עונה!

דובי מילר 14 במרץ 2019

אין לי כלום נגדו ואנחנו באמת זוכים לראות את אחד הנהגים הגדולים בהיסטוריה.

אביאל 14 במרץ 2019

תודה ! אני מקווה לעונה צמודה ומרתקת שבסופה פרארי וווטל יזכו, אף פעם לא הצלחתי להתחבר להמילטון.

דובי מילר 14 במרץ 2019

הסיבה היחידה שרצוי שה-silver arrows לא יזכו היא בכדי ליצור עניין.
ב-2018 פרארי הרימו ידיים מוקדם מדי ולנו נותר ליהנות ממאבקים שוליים של מרכז הגריד.

Kirma der faux 14 במרץ 2019

עד כמה לדעתך המיומנות של הנהג קובעת כיום? התחושה שאני מקבל היא שהמנוע והתחזוקה של המכונית משפיעים הרבה יותר, וכך מקבלים רצפי זכיות של המילטון ולפניו ווטל. יכול להיות שהנהג הטוב ביותר מתחבא איפשהו בין היצרניות הקטנות?

מילר 15 במרץ 2019

בכל השנים והתקופות בספורט מוטורי בכלל ופורמולה-1 בפרט זה שילוב של נהג מצוין ומכונית טובה, ככה לוקחים אליפויות.
איפה העניין?
אתה יכול להיות נהג טוב, לא מצוין, רק טוב אבל טוב במונחים של פורמולה-1 כן.. ושתהיה לך מכונית מעולה וזה יספיק לך לאליפות.
להבדיל אתה יכול להיות הנהג הכי טוב בעולם ותהיה לך מכונית מחורבנת וכל מה שתצליח להפיק ממנה זה פירורי נקודות ולא יותר מזה.
אף אחד לא יכול למשל להתווכח עם היכולת של פרננדו אלונסו, נכון..?
פעמיים אלוף עולם ו-racer ענק(בכוונה בחרתי נהג מהתקופה העכשווית) אבל בקדנציה הנוכחית שלו במקלארן הוא נהג ב…עגלה וככה זה היה נראה בדיוק.
מצד שני, היו כבר נהגים טובים שלא היו מגרדים אליפות בחיים במצבים אחרים, שזכו לנשום אויר פסגות בזכות מכונית מצויינת.
הנהגים מס-2 בפרארי בתקופת מיכאל שומאכר כדוגמה- אדי אירווין, רובנס בריקלו וגם פליפה מאסה- הרי שלושתם נחמדים ככל שיהיו לא באמת ברמת אלופי עולם והעובדה היא שכל אחד מהם סיים גבוה גבוה בדרוג וזכה בנצחונות כאשר שומאכר השאיר להם משהו בנסיבות כאלו ואחרות.
ודוגמה אחרונה- ג'נסון באטן בעונת האליפות שלו.
הוא קיבל מכונית בראון נהדרת וניצל אותה עד הסוף לנצחונות ואליפות ומה שיותר שיחק לידיו זה האימפוטנטיות באותה אותה של שאר הקבוצות, לפחות בתחילת העונה עד שצימצמו את הפער ואז כבר היה להם מאוחר מדי.
אותו באטן נחמד, הוא באמת נחמד, במכונית מצויינת, הכי טובה שיש, לא הצליח להילחם בלואיס המילטון כאשר היו יחד במקלארן.
נהגים טובים תמיד מתחבאים בקבוצות קטנות, בהנחה ועושים את הדרך הנכונה למעלה.
סנה החל את דרכו בפורמולה-1 בקבוצת טולמאן, טיפס ללוטוס ומשם למקלארן ולאליפות.
ודוגמה מעכשיו הוא שארל לאקלרק כמובן- סאובר-אלפא בעונה הקודמת, השתפשף והבריק והשנה הוא בפרארי.

רן מפעם 14 במרץ 2019

הנה כמה הימורים:וורסטאפן יתרסק ויאשים את הנהג השני של קבוצתו,ווטל לא יצליח לשמור על עצביו, רייקונן וריקרדו יפתיעו לטובה לפחות בתחיל העונה.

מילר 15 במרץ 2019

רן
וורסטפן תמיד מתרסק אבל מלבד התקרית בבאקו, אף פעם לא האשים את בן-קבוצתו ויאמר לזכותו שיש לו ביצים גדולות, אנחנו אוהבים נהגים כאלו ולא נהגי "מכונה".
מקס הוא נכס לפורמולה-1 ורק לראות, בעיקר במרוצים האירופים, כמה כתומים באים במיוחד בגללו למסלול שווה הכל.
אף אחד לא יכול להתווכח עם היכולת שלו והוא אלוף עולם בהתהוות, בהנחה ויהיו לו גם את הכלים המתאימים.
גם וורסטפן וגם ווטל נמצאים בעמדה זהה לפחות מבחינת בן-הזוג שלהם- נהג צעיר וכשרוני, מלא ברצון להוכיח את עצמו כשגם לראשונה יש לו את המכונית שמסוגלת לנצח.
זה מייצר לחץ לשני הכיוונים.
בפרארי ורד-בול יעשו חושבים, לפחות בפומבי ויגידו שהנהגים הונחו להתחרות ולא להתנגש אחד בשני ובישיבות סגורות אני בטוח שגם לאקלרק וגם גאסלי קיבלו את ההוראות הנכונות.
רייקונן מגיע רעב עם הרבה רצון לעונה טובה באלפא-רומיאו ואני ממש מחזיק להם אצבעות(אין מה לעשות, אני אלפיסט).
ריקארדו- אני כל כך מקווה בשבילו אבל…לצערי זה כנראה לא יקרה והלוואי ואתבדה.

רן מפעם 15 במרץ 2019

אני לא מסתיר שמקס לא כוס התה שלי אבל אני חושב שעצבים חזקים זו התכונה הכי חשובה לנהג F1 ולצערי בינתיים אין לו את זה.
אולי זו הסיבה לכל כך הרבה פינים בספורט המוטורי?:)

גלעד 15 במרץ 2019

יצא בנטפליקס דוקומנטרי שנקרא formula 1 drive to survive מספר על עונת 2018 לאוהבי הז'אנר זה מאסט

מילר 15 במרץ 2019

גלעד
סדרה נהדרת ומומלצת, צפיתי בה ומה שבעיקר אהבתי זה את הכניסה אל מאחורי הקלעים בקבוצות ולראות את הצד האנושי שם, למשל השיחה בין המכונאי של קבוצת האאס ומנהל הקבוצה לאחר הכשל הכפול בהחלפת הצמיגים באוסטרליה בשנה שעברה.
ראו מקרוב קרוב את הדו-שיח ביניהם ואת מה שקורה שם באמת.
את שאר הקטעים הכלליים של הרבה יחסי ציבור עם הקהל או חיי היומיום של הנהגים ניתן לראות היום בכל סרטון ביוטיוב, הכל מחושב ומתוזמן, הנהגים הפכו גם הם להיות חלק מהמשחק הזה.
שווה לצפות בסדרה ומקווה שתהיה לה עוד עונה.

אוהד 16 במרץ 2019

וכמות הפעמים ששומעים את ה פ וורד… ההיפך המוחלט מהסטריליות הרגילה.

Comments closed